Centralno i etazno grejanje.

Ne bi bilo lose da imas i akumulator toplote ali nije obavezno,,ta cena je sa kotlom ili ne nisam razumeo?A inace ne bih preporucio da cistite dimnjake petardama ima za to ona fina cetka ne celicna nego plasticna nesme celicna u prohromski dimnjak,a i stvara se smola samo ako se koriste sirova drva a za to postoje hemiska sredstva kojim se to cisti...
A zašto nesme čelična četka u prohromski dimnjak?
 
Za ovaj kombinovani bojler samo reci hvale, 6meseci nema struja da zucne :)) kod mene je neka mala firmica iz Panceva Inox Prerada, inox 10god. garancija, 6m bakarna spirala u njemu, placen 15-16 000din. Pa toliko kosta i obican bojler!
 
Poslednja izmena:
Koji kotao imaš? Slika?
fb32243b3e7d52504a69ab8f6c2377e9.jpg


Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 
Imam i ja kombinovani već 10 godina.Služi bez problema da kucnem u drvo.Proizvođač Termo Rad.
Pred grejnu sezonu kod brata urađeno grejanje na pelet.Peć Alfa Plam 21 kw,radijatori Global,termo glave,bakarne cevi,originalne dimne cevi(jedino sa njima daju garanciju)i ostalo potrebno koštalo je 320.000 rsd+majstor 350 eura za 100 korisnih kvadrata.Pelet je Jela a potrošnja pola džaka dnevno s tim da peć radi na najnižem podeoku.Kuća je izolovana Knauf Insulation kamenom vunom a temperatura u prostorijama po meni previsoka i iznosi 28 stepeni.
Od koliko kg dzak..
 
Nesme celicna cetka jel moze da osteti dimnjak,,tako je fabricki propisano,,a inace moze da bude i prohrom cink,,nemora prohrom prohrom dimnjak nije ni to losa kombinacija ako su ti litvanski u pitanju a i dosta je jeftinije...i jos jedno pitanje sto neradis podno u celoj kuci????Pametna ideja kombinovanog bojlera to bi svima preporucio ali po meni nije najbolja ideja prohromskog bojlera pre bi uzeo emajlirani jel kod prohromskih bijlera moraces jako cesto dA menjas grejace onaj fabricki ce da potraje malo duze i posle na pet sest meseci najvise moras da menjas grejace jel ne postoje prohromski grejaci vec bakarni ali presvuceni,,a ta prevlaka brzo ode i dodje do hemiske reakcije bakra i prohroma i jako cesto odu grejaci...
 
Poslednja izmena:
Pametno ti je to ali po meni je podno grejanje najbolja varijanta za celu kucu,em se lepo ogrejes kao covek em je bolje iskoriscenje energije,,em manje energenata se potrosi,,ali dobro sve u skladu sa mogucnostima....
 
A Miki Miki,šta će na prohromu cink?Da ga štiti od rđe?Ja baš dosta čeprkam sa prohromom i nisam još video pocinkovani prohrom.Ma kakva reakcija bakra i prohroma? Pa nije to so+ voda.
Svi ste pozvani kod mene da vidite kako se održava prohrom sa čeličnom četkom,slobodno nema tu šta da se ošteti,šta misliš kako se pere duplikator od mleka kada je malo jača para pa zagori? Samo žica i udri.
Potpuno su inertni ti metali,ja recimo imam u prohromskom kazanu bakarne grejače i nisam video nikakvu reakciju a nisam ni na faksu učio da mogu reagovati.Grejač u protočnom bojleru crkava zbog domaćina(lenj da očisti) ili loše struje.
Dragane za inoks preradu iz Pančeva samo pohvale mislim da su im bojleri među kvalitetnijima na tržištu iako nisu poznati.
I ja imam kombinovani 120 l ,mada kada radi centralno ne palim struju, nema potrebe.Ako se desi da odemo negde pa se voda ohladi u sistemu a stim i u bojleru ,prebacim na gas ne moram čekati da se zagreje voda u bojleru na struju.
 
Podno grejanje po celoj zgradi podize prasinu,a i nije dobro za zglobove,..toplo-hladno.,
Maticu,mislim da je 7,5 kg jako malo,samo da zagreje nekih 100l vode,ne da greje ceo dan...ali ako je tako onda ok...isti sistem imam vec 4.sezonu,probao sam sve i svasta,od kostica,kukuruza,ugljene prasine,ugljenog peleta,agro peleta,i drvenog,cak i jelu,sve ima svoje prednosti i mane,ali nikad nisam dnevno potrosio manje od 1vrece,osim kad je napolju bilo preko 20 c,.recimo u rano prolece..svaka casta ako tako malo trosi.
 
Da li je neko skoro radio centralno grejanje, kako se krecu cene? Kuca je 160 kvadrata, ide podno u kuhinju, hodnik i kupatilo resto radiatori, da se razvuce kompletna istalacija (plastika), dva ormana (za podno i radijatori) i da se razvuce do kotla (bakarne cevi) dobijo ponudu 1500 evra...
Ja sam radio sad pred sezonu.Odzak zidan ciglom f260 8m visina oko 10000din komsija zidao za dz.Pec je termomont simanovci 40 kw na bale ona je 1035e,radijatori aluminijmski,global.Cevi bakarne,nemam termo glave vec obicni.i ispravljac za struju sam uzeo i to je kostalo 180000 din.Ruke nisam placao posto mi je kum radio a kum nije dugme.Preko njegove firme sam uzeo sve bez pdv-a.sobe su 4x4 i stavljali smo 20 rebara
 
Dobra izolacija je najbolje grejanje!

Ali, sve jedno, i meni se čini da je to baš mala potrošnja. Drug ima grejanje na pelet dve sezone, i kaže da sa pola džaka ne može da izvuče dan, isto ima dobro izolovanu kuću.
 
Podno grejanje po celoj zgradi podize prasinu,a i nije dobro za zglobove,..toplo-hladno.,
Maticu,mislim da je 7,5 kg jako malo,samo da zagreje nekih 100l vode,ne da greje ceo dan...ali ako je tako onda ok...isti sistem imam vec 4.sezonu,probao sam sve i svasta,od kostica,kukuruza,ugljene prasine,ugljenog peleta,agro peleta,i drvenog,cak i jelu,sve ima svoje prednosti i mane,ali nikad nisam dnevno potrosio manje od 1vrece,osim kad je napolju bilo preko 20 c,.recimo u rano prolece..svaka casta ako tako malo trosi.
Hmm,sto se tice bolova u zglobovima,nzm,ali iskreno voleo bih da su mi noge uvek tople,ja zimi mogu da idem u majici kratkih rukava,ali na noge mi uvek hladno.Sto se tice dizanja prasine,tu se ne bih slozio a i postavicu link gde pise nesto o tome.Pod kao grejno telo je velike povrsine i time je potrebna mnogo manja temp. istog da bi zagrejalo prostoriju,i kao tako ,ja ne vidim kako moze da dize prasinu,neki minimum mozda.Dok radijator mora maltene da pece na dodir da bi radio svoj posao,i time stvara veliku razliku u temp. izmedju njega i primera na drugom kraju prostorije,i tu pocinje vazduh da cirkulise i dize prasinu.

http://underfloorheatingexpert.com/health-benefits-underfloor-heating/
https://www.hivehealthmedia.com/is-underfloor-heating-a-healthy-alternative-to-convential-heating/
 
Dragane za inoks preradu iz Pančeva samo pohvale mislim da su im bojleri među kvalitetnijima na tržištu iako nisu poznati.
I ja imam kombinovani 120 l ,mada kada radi centralno ne palim struju, nema potrebe.Ako se desi da odemo negde pa se voda ohladi u sistemu a stim i u bojleru ,prebacim na gas ne moram čekati da se zagreje voda u bojleru na struju.
Nije samo kad odes od kuce, vec je ohladi i tokom noci, ko ne lozi nocu kao ja. Zato ima ona sigracka da se ugradi da ugasi pumpu kad spadne temperatura u sistemu ispod 30c i tako nece hladiti vodu.
 
J.Brtka kuća je građena Ytong materijalom za koga kažu da je dobar izolator+izolovana kamenom vunom desetkom.Ta potrošnja je na sadašnje vremenske uslove ,biće veća sigurno kada krene veći minus a koliko videće se.Kod mene se greju 2 kuće površine 300 kvadrata pećkom na čvrsto gorivo.Takođe građene Ytong materijalom bez izolacije samo izmalterisano.Za grejnu sezonu potroši se do 8 tona uglja Banovići.Loži se od 7 ujutro do 6 uveče i to je to.Lično mislim da kvalitet grejanja zavisi isključivo od toga kako je urađena instalacija istog.Prvi i zadnji radijator su topli u isto vreme.Nema razlike u toploti između prizemlja i sprata i u svakoj sobi je podjednako toplo.U planu je izolacija pa ćemo videti situaciju sa i bez.Dosta ljudi ima probleme sa loše urađenim instalacijama gde su radijatori pola topli,pola hladni ili pretopli i prehladni posebno je izražen problem kod peći na pelet jer su u današnje vreme svi stručnjaci a sve ide na štetu korisnika.Trošiš ogrev a ne greješ se.
 
I svi stede na precniku cevi , sto veci precnik bolji protok i nema da se desi da zadnji radijator bude hladniji od prvog.
i naravno ako nivelisanje radijatora nije dobro uradjeno i automatske ozrake stavljene na sistem bude i toga da pola radijatora ne greje


Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 
Matiću kada uradiš izolaciju smanjićeš potrošnju za 50 %, tako je kod mene bilo. Ja sam stiroporom 10kom uradio. Zar se Ytong malteriše? Ja sam mislio da se radi samo sa njihovim specijalnim materijalima.
 
Nazad
Vrh