Centralno i etazno grejanje.

Najjeftinije je ono grejanje za koje imaš svoj ogrev (tj. ne moraš da ga kupiš). Kad bih ja npr. želeo da se grejem na piljevinu, koju nemam, verujem da bi me skuplje koštalo nego klasika (drvo, ugalj, slama ...).
 
Ovo sam davno video a sad razmisljam uraditi da se smanje malo troskovi struje
slika-11.jpg
[/IMG]
 
Moje iskustvo sa Centrometal kotlom Eko CKP 50 je uzasno procurio je posle dve godine i uz zucnu raspravu i pretnje sam uspeo da izdejstvujem drugi.Taj drugi je potrajao tri godine i takodje procurio.Posle njih sam uzeo Ceski liveni Viadruz i nema vise problema evo ga pet godina radi kao sat.
 
Da li mozes da postavis slike od tog Ceskog?
Ne bi bilo lose i neki kontakt od firme gde si uzeo.
 
ja sam isto kupio tu cesku viadrus imam je vec pet godina koristim mrki ugalj banovic i ekstra je imao sam pre stadler i mislio sam da je najbolja a ovo nemoze da se meri i sa cenom i sa kvalitetom lozim samo ujutru i uvece.Napunim je prvo punu uglja pa onda potpalim odgore kad nabije odredjenu temperatu zatvorim cug i vise ne dolazim govorim ovo zato sto je ovo bitno kod ove peci znati kako loziti,i samo jedno da kazem moja pec je sa 10 clanaka i teska je 500kg
 
Ti liveni kotlovi (npr. Viadrus), imaju prednost u odnosu na čelične kotlove što nisu podložni koroziji i traju mnooogo duže u odnosu na čelične. Mana im je da imaju manji stepen iskorišćenja nego čelični (vareni) kotlovi, te su veći potrošači ogreva.
 
viadrusU22.jpg
Iskreno receno nisam uopste primetio da je potrosnja ogreva veca cak sta vise u odnosu na centrometalov kotao ovaj mi trosi daleko manje i uopste ne dimi kad ga lozim dok je centrometal purnjao kao lokomotiva cim se loziste otvori.
Po deklarisanoj snazi su isti i jedina zamerka na viadruz je dimenzija vrata koja bi mogla biti veca ili da su barem nize postavljena da mogu krupnije drvo ubaciti.
Moj Viadrus je isti kao ovaj samo je kod mene veci broj clanaka dakle duzi je tako da je moguce dodati clanak ili ga zameniti ako ne daj boze pukne.Kod celicnih kotlova kad procuri popravke nema.
 
ja sam isto kupio tu cesku viadrus imam je vec pet godina koristim mrki ugalj banovic i ekstra je imao sam pre stadler i mislio sam da je najbolja a ovo nemoze da se meri i sa cenom i sa kvalitetom lozim samo ujutru i uvece.Napunim je prvo punu uglja pa onda potpalim odgore kad nabije odredjenu temperatu zatvorim cug i vise ne dolazim govorim ovo zato sto je ovo bitno kod ove peci znati kako loziti,i samo jedno da kazem moja pec je sa 10 clanaka i teska je 500kg
Ja imam isto viadrus ali nikad nisam palio ugalj u kotlu odozgo uvek zapalim prvo malo drva pa naspem uglja na koji nacin zapalis ugalj u vrhu kotla.
 
Ja imam FEROMONTOVU Slovenacku 25 KW grejem blizu 200 kvadrata proslu zimu potrosio 6 tona suseni vreosi i tonu camovog briketa,izuzetno sam zadovoljan grejanjem samo imam problem smolenja peci a temperaturu na peci nisam presao 50C ni kada je napolju bilo -15 ali kuca mi je izolovana u fulu,sada sam uveo gas kupio pec BERETU 28KW ali prvenstveno radi sanitarne vode a grejanje nek ostane za ubuduce,neznam dali bi mi se isplatilo grejanje na gas.
 
Ja imam FEROMONTOVU Slovenacku 25 KW grejem blizu 200 kvadrata proslu zimu potrosio 6 tona suseni vreosi i tonu camovog briketa,izuzetno sam zadovoljan grejanjem samo imam problem smolenja peci a temperaturu na peci nisam presao 50C ni kada je napolju bilo -15 ali kuca mi je izolovana u fulu,sada sam uveo gas kupio pec BERETU 28KW ali prvenstveno radi sanitarne vode a grejanje nek ostane za ubuduce,neznam dali bi mi se isplatilo grejanje na gas.
Mogao si uvesti bojler sanitarne na centralno grejanje,pa bi tu imao ustedu u struji i plinu.
 
Ja imam Tam stadler orginal 20 godina stara a koristio je samo jednu polu sezonu,jos stoji voda u njoj ,majstori se zeznuli u proracunu,meni bi trbalo oko 25 hiljad kalorija a oni izracunali 65 samo u nju stane prko 300 litri vode.te godine kad smo je kupli,bila restrikcija struje i popucali radijatori na spratu,od onda je nisam vise ni palio.Stavicu je u oglase ovi dana.Prosle godine smo uzeli simens solide za drugu kucu od 32 hiljade kalorija ,nije losa pec samo da su vrata malo drugacije naprevjena ,mogle bi puno vece cepanice da stanu,nesto su inzenjeri tu zeznuli.I jedna preporuka za za buduce kupce radijatora ,samo aluminijumski ,puno su bolji iskoricavaci toplote, nema farbanja a razlika u ceni je tek neznatna.
 
Ja imam FEROMONTOVU Slovenacku 25 KW grejem blizu 200 kvadrata proslu zimu potrosio 6 tona suseni vreosi i tonu camovog briketa,izuzetno sam zadovoljan grejanjem samo imam problem smolenja peci a temperaturu na peci nisam presao 50C ni kada je napolju bilo -15 ali kuca mi je izolovana u fulu,sada sam uveo gas kupio pec BERETU 28KW ali prvenstveno radi sanitarne vode a grejanje nek ostane za ubuduce,neznam dali bi mi se isplatilo grejanje na gas.

Zbog toga i imaš problem smoljenja, jer ispod šezdesetak stepeni temperature povratne vode dolazi do smolisanja zidova kotla iza kojih je voda te temperature, a ako je ta temperatura veća onda smola sagori sa zidova kotla. Zbog toga se koristi mešni ventil (četvorokraki) koji obezbeđuje da kotao uvek radi za njega najpovoljnijem režimu (sa visokim temperaturama vode), a u kuću ide ona temperatura vode koju namestiš sa tim mešnim ventilom. Majstori izbegavaju da stavljaju taj ventil jer nepravilnim rukovanjem može doći do prokuvavanja kotla (iako većina proizvođača kotlova traži ugradnju tog ventila kao uslov za važenje garancije), a može se staviti i termostatski (trokraki) mešni ventil i tad nema opasnosti da će neko okrenuti ventil u pogrešnu stranu...
 
Taj ventil kad se trazi u prodavnici oni bleje kao telad a i majstori se prave blesavi da nemaju pojma o cemu se radi.
 
ima ga u malo boljim prodavnicama

Taj ventil kad se trazi u prodavnici oni bleje kao telad a i majstori se prave blesavi da nemaju pojma o c
23ueafc.jpg
emu se radi.
23ueafc.jpg
Mada ima moj kum kaze da ga nekoristi jel za njega treba biti proracunato u dllaku kaloricnost peci i odnos radijatora,tako da ti ga nebi preporucivo bacanje para,bole probaj sa zadnji cugom na peci, malo da eksperimentises.Ako dozvole moderatori napisacu ime prodavnica da ne ispadne da ih reklamiram,imaju ad a do s sto se tice grejanja.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh