Centralno i etazno grejanje.

dreger

Član
Učlanjen(a)
4 Sep 2011
Poruka
184
Lokacija
Orlovat
kotlovi ,peci ,sistemi,iskustva mane i prednosti i sve ostalo u vezi sa centralnim grejanjem.
 
ja imam central 20 greje 80m2, potrosnja oko 8m drva i 3t uglja, grejanje uvedeno davne 92.godine. Prednost sve prostorije imaju konstantu temperaturu, mana ne moze pec da sluzi za spremanje hrane, potrosnja ogreva je pozamasna, posto se pec nalazi u sobi pravi se velika prasina
 
e druze kazes pozamasna potrosnja slusaj sad.ja imam central 23alfa plam,i nisam nikako zadovoljan s njim da ne kazem da je golo govno,potrosim 15ak kubika raznog drveta i oko 5 tona uglja za sezonu(kuca oko 100 kvadrata)i ne ugrejem se a o kuvanju i da ne govorim.jednostavno nemoze da nagura temperaturu do 60 stepeni.a i kad dodje do 60 brzo padne .zato planiram da ga ova leta zamenim pa ako neko ima u kuci i koristi neki od etaznih peci(bez rerne)termomont simanovci,abc uzice,ili centrometalov ili neki drugi.nek iznese svoja iskustva,kako su se pokazali da se ne zeznem jos jednom.
 
pa moja kuca je pravljena tamo davne 1965. mi zivimo na spratu ploca u prizemlju je 30cm ali zato je plafon od trske preko se nalazi stiropor 3cm nema spoljne izolacije drva su uglavnom hrast i tu i tamo ima cera ali je ugalj soko kamen kaloricnost mislim da je blizu 18k u mom kraju jedino po prospektima ruski kameni ima vise kaloricnosti ali to ne smem da koristim brzo bi izgorela resetka lozista. Temperatura vode je oko 60 ali zahteva da se stalno lozi kada je napolju minus kao zimus a temperatura u kui je oko 22c stim sto u mojoj sobi koja je 4x4 uvek oko 24c posto je radijator od 160cm.
 
E ljudi moji ma mozete vi da imate peci kakve hocete ali izolacija vam je kuce veoma losa , da temperatura nema kuda da izlazi ne bi trebalo toliko da se lozi , ja imam podno grijanje , kuca sa zidovima 25 cm , obicni opeka blok , bez fasade , grijem prizemlje 80 kvadrata i potrosim oko 20 do 25 metara drveta (bukva i grab) , moj brat grije istu povrsinu sa centralnim s radijatorima , potrosi 12 do 16 metara drva , ima obicnu fasadu , kuca od pune cigle , nema gore betonsku plocu vec bila trska , mi je skinuli stavili ispod dasaka 5 cm stiropor , pa rigips , a izmedju greda kamena vuna 12 cm , daska i najlon odozgora , a jos samo da kazem da podno grijanje trosi oko 30% manje topline za istu temp u prostoru ( kod mene je svuda 22 do 24 stepena ) , tako da bez izolacije zaboravite na toplu kucu.
 
slazem se da je izolacija dobra stvar ali nije sve do izolacije,ne kazes koji kotao-pec imas,a i potrosnja od 20-25 kubika drva za 80 kvadrata nije bas mala(da ne kazem da je mnoogo)ima dosta ljudi koji nemaju izolaciju(mislim na stiropor i ostalo)pa se odlicno greju i ne trose mnogo ogreva,naravno zavisi od spoljne temperature i kvaliteta uglja,drva.
 
Mislim da sam napisao metara a ne kubika , jedan kubik je 1,3 metra drveta , ja imam viadrus od 35 kW , buraz ima buderus od 32kW , ako toplina ne bjezi onda je ne moras niti dodavati ako bjezi moras je i dodati , sa temp od 24 stepena , burazu se preko noci temp spusti za 3 stepena , meni za 5 do 6 stepeni , da bi podigao temp u kuci za ta 3 stepena moras da lozis minimalno sat vremena pa puta dana pa puta mjeseci pa vidi koja je razlika samo za to jedno lozenje u drvetu.
 
ajmo ljudi ukljucite se malo,imam dilemu sta da kupim od etaznih kotlova (kuva,greje)ne treba mi i rerna.dal simanovacki Temu s,ili Uzicki ABC mini koncept 2,ili zagrebacki termomont ,svi su odprilike 25kw.dal neko ima od ovih nabrojanih i kako su im se pokazali,vrline i mane itd.
 
posle mnogo stranica o raznim etaznim kotlovima procitanim na raznim forumima,svim vrlinam i manama.u sustini vise zamerki nego hvale.odlucio sam se i ipak kupio tucani kotao Solida sime 4.jel neko od forumasa ima taj i kakva su vasa iskustva?
 
Uzmi alfu ili senko dobre peci , sistem kuhas grijes. , samo da ti kazem da te peci imaju manju iskoristivost i vecu potrosnju od samostalnih kotlova.
 
posle mnogo stranica o raznim etaznim kotlovima procitanim na raznim forumima,svim vrlinam i manama.u sustini vise zamerki nego hvale.odlucio sam se i ipak kupio tucani kotao Solida sime 4.jel neko od forumasa ima taj i kakva su vasa iskustva?
Imam ja a jos ima jos tri komada u selu,neznam sta te konkretno zanima,ali sve su relativno mladi kotlovi 3 do 4 godine stari pa samim tim nemozes ih ocenjivati na dugovecnost.
 
e druze kazes pozamasna potrosnja slusaj sad.ja imam central 23alfa plam,i nisam nikako zadovoljan s njim da ne kazem da je golo govno,potrosim 15ak kubika raznog drveta i oko 5 tona uglja za sezonu(kuca oko 100 kvadrata)i ne ugrejem se a o kuvanju i da ne govorim.jednostavno nemoze da nagura temperaturu do 60 stepeni.a i kad dodje do 60 brzo padne .zato planiram da ga ova leta zamenim pa ako neko ima u kuci i koristi neki od etaznih peci(bez rerne)termomont simanovci,abc uzice,ili centrometalov ili neki drugi.nek iznese svoja iskustva,kako su se pokazali da se ne zeznem jos jednom.
ako ti alfa nije zadovoljila ....... i instalacija dobro odradjena o etaznom kotlu vise i ne razmisljaj , zaobidji i tucane , skup ogrev
 
Zasto obici tucane kad traju pet puta duze od limeni.Nerazumem ono skup ogrev.pa ja tucani isto sa drvima grejem.
 
Zato sto livenjem nemogu da se postignu obline komoro kao varenjem , tako da liveni -tucani kotlovi imaju manji stepen iskoriscenja od metalnih kotlova tj kad pogledas kroz vrata livenog kotla vidis pozadi rupu dimljaka a kroz metalni nevidis .
Vek trajanja livenog kotla nije 5x duzi od veka trajanja metalnih kotlova vec samo 2 do 3x . Imao sam prilike skinuti kotao Zavarivac vranje star 21 godinu koji nikad nije procureo a imao sam prilike skidati i kotlove koji su trajali po 3 godine npr Radijator kraljevo serija K iz 2003 godine su bili katastrofa a serija R je bila fenomenalna itd jer ovo nije forum za te cinjenice . Imao sam prilike skidati i par Gusanih kotlova iz par skola i domacinstava , upecatljivo mi bilo da iz OS u Bozevcu kotao star 40 god prilikom radvajanja rebara cuskija je prolazila kroz gus kao kroz mokru ciglu a jedna polovina rebra ( razdvajao se na levu i na desnu) je tezila 210 kg + Prva i zadnja jos teze.
Rezime: Nista nije vecito.
Na tu povrsinu kuce alfa je trebala zavrsiti posao , da nema neke zackoljice ona je 22-25KW trebalabi 100m2 da zadovolji tj oko 15 metara duznih/600 radijatora?
 
Sime kotao ima moj burazer,znam ga veoma dobro_On ga je testirao za ove tri godine tri puta,kljucao je na patos temperaturi i nije mu nista.Ima manu,trosi mnogo ogreva kao i svaki gusani kotao jer ima samo izlaz za odzak iz lozista,nema sta da zaustavi toplotu,tesko progreje i tesko nabija temperaturu,znaci patos gas u najvecoj zimi do 60 plafon.Sve ovo su klasicne osobine gusanih kotlova.Vek trajanja bi trebao biti dug ali ko ce ga znati,turski proizvod a kao italijanski.A kotlovi od lima se zna 6-7 godina i cao.
Jedna glupost se desila prosle godine,crkne bratu u selu kotao centrometal posle 4 godine,propisao na sto mesta i odemo u simanovce po nov kotao Termomont,natovarimo u moj van i po snegu polako kuci,kad smo se ubili od namestanja pocnemo polako da punimo instalaciju kad ono poplava u kotlarnici ispod kotla.Poskidamo obloge sa kotla da vidimo gde curi,a ono brate dve rupe sa strane progorele od zavarivanja.Voda lije na sve strane.Ja sam se ubio od smeha,pa nov kotao,brat umalo da se obesi,zima u kuci.Sutra je stigao nov kotao odmah drugi doterali.I jos nas ubedjivali kako je svaki kotao testiran,ali na zemljotrese:haha:
 
Mozda moze leti vise da nabije ?
Kako je prokuvao kad nemoze da prebaci 60 stepeni ?
Ako dok radi pumpa kotao nemoze da prebaci 60 stepeni to nije odlika kotla vec proracuna majstora :cvetic:
 
Moze da nabije preko 60 ako pumpa neradi,nema struje i ode sve u tri lepe a akumulatora nema.
Pre ovog kotla je koristio kotao neki bosanski Kostajnica ili tako nesto,dvopromajni od lima i sa njim je nabijao 80-90 kao lud sa komplet istom instalacijom.Posle ga ubede da ce da procuri kotao posle 5-6 godina(sto i jeste tacno) i on ga proda posle jedne sezone koristenja i kupi gusani Sime kotao,mislim da je 6 rebara.
 
Kakve su to gluposti o gusenim kotlovima , pa ja imam VIADRUS 32kW vec 6 godina i radi ko sat , a i zakucava temp i do 130 stepeni , samo znas svi kotlovi se testiraju na mrki ugalj koji je oko 40% jaci od bukovog drveta , tako da VIADRUS 32 ima na ugalj tu snagu a na bukovo drvo oko 27 kW , tako da ako si uzeo alfu od 25 onda na drvo imas samo 19 kW sto je za kucu od 100 kvadrata malo trebas oko 24 kW , a iskoristivost gusene peci je oko 80% a limenih 68% , tako da vam to ne pije vodu.
Svi zaboravljate na debljinu i izolaciju zidova a tu se nej vise gubi , mozete imati pec od 100 kW ali ako gubite na zidove 120 kW dzabe sve.
 
i ostade ti ziv ?
Dali znas kako se maksimalno iskoriscava mrki ugalj ?
Odakle ti podatak da treba 24 KW za 100kvadrata , kad prostorije negreje kotao kao pojedinac vec radijatori i ostala grejna tela.
Nemam ja nista protiv gusanih kotlova , ugradjujem ih na zahtev kupaca i obavezno ih pre toga detaljno obavestim o vrlinama i manama tih kotlova .
Posto si izneo podatak o Iskoriscenju od 80% gusanih i 68% Limenih kotlova molimte da mi napises kako se krece vrelina u gusanom a kako u metalnom kotlu , pa dok pises analiziraj u kom kotlu je veca povrsina u kom se dodiruje toplota od ogreva (primarna) i voda (kao sekundar) pa po tome izedes logican zakljucak i napises ga kao zakljucak.
Koji je naj jaci kotao Viadrus na trzisti , 9 rebara-47kw sa dubinom lozista od 909mm.
Carobno pitanje , Kako kotao sa dubinom lozista od 909mm napuniti do 95% da bi dao svoj maksimum od 47KW
 
Nazad
Vrh