Centralno i etazno grejanje.

@Bojcetic
To je jasno da ne može biti komforno a jeftino,nego kazu da je bolje grejati se samo na jedan energent,nego na neku kombinaciju dva energenta. U oba slucaja: pelet-bale ili pelet-čvrsto gorivo,peleta se više troši u istom vremenskom periodu,nego kad je kotao samo na pelet. Ako me razumete :osmeh:
Juče sam bio kod jednog proizvodjaca kotlova (Metalac Ostojic),bas da pitam za ovu kombinaciju,ali su na odmoru do 15.1. pa nisam dosao do informacija
 
Jbrta@ koliko izadje ona peletirka sto je na youtube sto peletira stocnu hranu? Sa kardanskim pogonom
 
@Bojcetic
To je jasno da ne može biti komforno a jeftino,nego kazu da je bolje grejati se samo na jedan energent,nego na neku kombinaciju dva energenta. U oba slucaja: pelet-bale ili pelet-čvrsto gorivo,peleta se više troši u istom vremenskom periodu,nego kad je kotao samo na pelet. Ako me razumete :osmeh:
Juče sam bio kod jednog proizvodjaca kotlova (Metalac Ostojic),bas da pitam za ovu kombinaciju,ali su na odmoru do 15.1. pa nisam dosao do informacija

Sustina bale/cvrsto je da smanjis kolicinu peleta. Sapurine su odlicne da dignu temp a pelet da odrzava. Dizanje temp samim peletom kosta. Opet ponavljam najmanje trosis kada drzis konstantnu temperaturu vode u malin odstupanjima. Teca i tetka su imali pec na cvrsto vec, pa su samo dodali na sistem i pec na pelet. Ujutru dve korpe sapurina i onda pelet pec nastavlja. U toku dana ako znaju da ce biti kuci gledaju da sto vise loze redovnu pec (najvise sapurinama jer je to od drvo/ugalj kombinacije jeftinije). Kada trose samo pelet trebalo bi im 7+ tona za godinu (non stop radi grejanje, programirano je u toku dana na 23, a noc na 19), ovako im ispadne 3-4t peleta i supa sapurina. Koliko je to sapurina ne znam, jer im dovlace sa raznim prikolicama i kada se napuni taj prostor to je to.
 
@Bojcetic
To je jasno da ne može biti komforno a jeftino,nego kazu da je bolje grejati se samo na jedan energent,nego na neku kombinaciju dva energenta. U oba slucaja: pelet-bale ili pelet-čvrsto gorivo,peleta se više troši u istom vremenskom periodu,nego kad je kotao samo na pelet. Ako me razumete :osmeh:
Juče sam bio kod jednog proizvodjaca kotlova (Metalac Ostojic),bas da pitam za ovu kombinaciju,ali su na odmoru do 15.1. pa nisam dosao do informacija
Brankovicu,necu nista da uticem na tvoj odabir kotla,ali pazi se ostojica iz barica,klasican prevarant koji prica bajke dok ti ne uzme pare,zadnjih par meseci znam barem 10 osoba koji su saradjivali sa njim i nemaju lepe reci o njemu...moj ti ja savet da ga zaobodjes i pored svih bajki koje pricaju...vrati se u ovoj temi u oktobar mesec,pisao sam kako mi je istrulio kotao,nekoliko dana po isteku 5 godina,koliko i traje garancija.ok.nekakosam resio problem,mislio sam da sam ja kriv,ali drugar koji je mozda mesec dana posle mene kupio kotao,takodje mu je procurio,tj istulio 2.mozda 3 nedelje pre nove godine.da ne pisem sta nam je sve rekao ked smo ga zvali,i kad smo mu pisali,pa kad sampostavio negativne komentare za njega,pretio mi je izvrsiteljima,jer navodno njegova firma je u gubitku,ko ne veruje imam poruke...

- - - - - - - - - -

ta je prodata prosle godine,bila je neka kompenzacija,uglavnom covek radi na njoj hranu za jagance,kapacitet joj je oko 1 tone na sat.
Jbrta@ koliko izadje ona peletirka sto je na youtube sto peletira stocnu hranu? Sa kardanskim pogonom

- - - - - - - - - -

Sustina bale/cvrsto je da smanjis kolicinu peleta. Sapurine su odlicne da dignu temp a pelet da odrzava. Dizanje temp samim peletom kosta. Opet ponavljam najmanje trosis kada drzis konstantnu temperaturu vode u malin odstupanjima. Teca i tetka su imali pec na cvrsto vec, pa su samo dodali na sistem i pec na pelet. Ujutru dve korpe sapurina i onda pelet pec nastavlja. U toku dana ako znaju da ce biti kuci gledaju da sto vise loze redovnu pec (najvise sapurinama jer je to od drvo/ugalj kombinacije jeftinije). Kada trose samo pelet trebalo bi im 7+ tona za godinu (non stop radi grejanje, programirano je u toku dana na 23, a noc na 19), ovako im ispadne 3-4t peleta i supa sapurina. Koliko je to sapurina ne znam, jer im dovlace sa raznim prikolicama i kada se napuni taj prostor to je to.
uzmes lepo kotao koji sagoreva agro pelet i sitan ugalj i resio si problem,kakva kombinacija,,,ne mozes da lozis cvrsto pa da se sam kotao upali na pelet,mora se prvo ocistiti pepeo,,ako treba da stalno buljis u kotao,koji ce ti pelet?
 
@JBrtka,koja je granulacija tog "graška" uglja sto kupujes,pošto je i gde se to nabavlja.Ja ovo što imam moram da pustim preko sita jer ima svega i svacega u njemu.Opet kazem,ja sam ga dobio skoro džabe a imam ga za bar 3meseca grejanja sa ovakvim spoljnim temperaturama tako da mi malo (više) prašine ne pada teško.
 
Moji u Subotici su ove sezeno ubacili kortao neki iz Bečeja (dtm valjda mu ime) greje se radionica od 200m2 i kuca 100 m2 trenutno sam u SU i neprijatno je toplo sve je ptvoreno i nijedan se radijator ne zatvara niti ima termo glavu,Loži se otpad iz stolarske radionice.Kotao je ogroman i ima vrata cc 1x1 m.Za lopatati šapurine ubio se.Cena 1000 e.
 
Oni su ugradili posebno ceo kotao(peć) na pelet tako da sada imaju dve pećke na koje se greju?Da li sam dobro razumeo?

Da imaju dve peci. Prvo su hteli da ubace aamo gorionik na redovnu pec onda su se raspitivali i odlucili da malo vece novce ubace celu pec na pelet. Drveni pelet sagoreva. Bas oko tog ciscenja cu pitati tecu cim se vidimo.
 
Jan, bio sam do Zokija. Ono sto je urađeno je super. Svaka čast onome ko se setio i uradio kako je kod njega. Za 120kv potrošnja dvoje kolica tog graška na dnevnom nivou.
 
Taj ugalj izadje dosta,dosta povoljnije i od agro peleta.Jedna stavka meni je prevoz koji je u mom slucaju skuplji nego teret koji se nosi,drugo je što se treba dobro nagutati prašine da se on spremi za lozenje i tokom zime zbog velike količine pepela koji ostavlja.Koliko pepela ostaje od agro-peleta?Ja sam do sada probao i sagorevao samo drveni pelet,očistio peć jednom nakon mesec dana i izbacio dve-tri lopate pepela od toga.Sa ovim ugljem praznim pepeo svaki dan i budem garav kao rudar dok napunim rezervar sa ugljem i izbacim pepeo.Dakle, svaki komfor ima svoju cenu.
 
spajki pepela i prasine ima samo kod tog graska dorade,kod cistog graska prasine nema i ima jako malo pepela,ove godine sam kupio obe pa kad budem isao u kotlarnicu,uslikacu,
spajki sto se tice prevoza,mozda bi ti nesto mogao srediti,ima kod nas stovariste koje prodaje taj ugalj,a mislim da idu prazni do tondacha u beceju,pa mozda moze da se nesto iskalkulise kao pola ture...
luka,uslikacu,bice ti jasnije...
 
Jel to ugalj grasak ili sta?

Poslato čelo-basče uz pomoć 'levatora
20ubt7d.jpg
[/IMG]ovo je grasak dorada,ima prasine slabije gori i jako puno pepela...greje i on ali nije to to.zbog puno prasine.to je najverovatnije presejavan pa zato ga i zovu dorada.

- - - - - - - - - -

[video]
v3ki74.jpg
[/video]ovo je cisti grasak,vadjen iz dunava,obicno dolazi mokar i takav mokar gori odlicno,kad se osusi ostaje "mastan"i ne raspada se u prasinu.ima mnogo manje pepela od dorade svega mozda 20,do 25%i nema prasine ni sljake kod čišcenja.

- - - - - - - - - -

dcefz6.jpg
[/IMG]
 
Nazad
Vrh