Centralno i etazno grejanje.

Akumulator toplote,da se preporučuje i kod grejanja na pelet ili samo na čvrsto gorivo (drvo,ugalj) ?
 
Akumulator toplote,da se preporučuje i kod grejanja na pelet ili samo na čvrsto gorivo (drvo,ugalj) ?
Obično sama peć na pelet ima oko 150l vode i to je dovoljno, jer automatika regulise hranjenje peci i dodavanje vazduha,
Akomulator je dobar za goriva koja je tesko regulisati, najpre slamu, oslobadja se ogromna kolicina energije jako brzo pa su konstantne varijacije temperature, bukvalno grejanje radi u talasima

Poslato čelo-basče uz pomoć 'levatora
 
Kupiš cisternu 1.5_3t izolujes, ide još jedna pumpa, a može lako da se doda automatika u smislu kucnog zidnog termostata koji pali pumpu za kuću
Jedan sistem je pec pumpa cisterna
Drugi je cisterna pumpa radijatori e zidni termostat pali tu pumpu koja gura u kuću kad ugreje kuću onda ugasi a temperaturu u cisterni regulise cug na peći regulator promaje
Sličan sistem ovome ima clan foruma ali ima dve nezavisne peći jedna pelet druga cvrsto gorivo obe spojene na cisternu (bufer) i termostat sobni regulise temperaturu u kući
Ma mi smo PAMETNI BOSANCI

Poslato čelo-basče uz pomoć 'levatora
 
Imam cisternu od 3,5 tone,samo jednom je napunjena (krajem osamdesetih ili početkom devedesetih,nisam siguran) pa razmišljam da li bi ona mogla da se iskoristi kao akumulator toplote,sa adekvatnom izolacijom,naravno. Mada,malo sam čitao na internetu,pa mi se čini da je ta moja cisterna velika... Da li u slučaju korišćenja AT,treba i kotao da bude većeg kapaciteta?
 
AT je poželjan i kod peleta jer je puno manje startova plamenika, peć naravno mora biti malo jača da bi stigla hraniti potrošnju i još spremiti višak. Dobro je u krug grijanja ugraditi i miš ventil koji snižava temperaturu polaza pa grijanje radi lijepše bez velikih skokova temperature.

Poslano sa mog LG-H818 koristeći Tapatalk
 
SA tim mozes samo da dogrevas...postavicu slike komsija meni preko baste ima staracki dom,i ima 4 panelna kolektora,ali samo dogreva sa njima...ne mogu da greju kad nema svetla,tj sunca.
Jel ima neko da se greje na solarne panele?

- - - - - - - - - -

sta ce ti akumulator toplote na kotlu za pelet???
AT je poželjan i kod peleta jer je puno manje startova plamenika, peć naravno mora biti malo jača da bi stigla hraniti potrošnju i još spremiti višak. Dobro je u krug grijanja ugraditi i miš ventil koji snižava temperaturu polaza pa grijanje radi lijepše bez velikih skokova temperature.

Poslano sa mog LG-H818 koristeći Tapatalk
 
SA tim mozes samo da dogrevas...postavicu slike komsija meni preko baste ima staracki dom,i ima 4 panelna kolektora,ali samo dogreva sa njima...ne mogu da greju kad nema svetla,tj sunca.
Jedan lik iz PA me ubedjuje da ima panele i da sa njima se greje i visak struje isporucuje epsu.
Ta njegova aparatura kosta oko 20000e.
 
a to neznam,video sam takvo nesto u hrvatskoj, u cerni,covek ima celu supu,prekrivenu panelima,i prodaje struju, to je clanu ratarhr u komsiluku pa mozda moze vise da napise o tome,ali ne znam da li to ima i kod nas,uglavnom,ovim obicnim solarnim panelima mislim da je nemoguce grejanje,bez jos nekog dogrevanja,,
 
Solarni paneli za proizvodnju struje su dobra stvar. Kao što su dobri i oni koji zagrevaju-dogrevaju vodu koja je u sistemu 'grejanja' ali mislim da zimi ne mogu zagrejati vodu. Takve solarne panele za grejanje vode možemo videti na svakoj kući u Grčkoj.
Solarni paneli za proizvodnju struje su dobri kada se napravi sistem da se višak predaje elektrodistribuciji. Veći je problem kod izolivanih sistema koji se koriste samo za kuće ili vikendice jer se energija mora skladištiti u akumulutorima. Kvalitet tih akumulatora nije baš najbolji pa ne traju dugo - 3-5 godina. Ne traju dugo ni solarni paneli. To su neka iskustva koja sam skupio kada sam malo istraživao.
Pretpostavljam i da postoje kvalitetni akumulatori i solarni paneli koji dugo traju ali su verovatno skuplji.
 
Možda ne mislite na isto,postoje solarni kolektori za zagrevanje tople vode a postoje i fotonaponski paneli za proizvodnju električne energije.Nisam siguran da bez sunca solarni kolektori mogu zagrejati dovoljno vodu za grejanje,a fotonaponski paneli proizvode električnu energiju i koštaju otprilike 1000 evra po instaliranom KW.Ako jsi napisao da on isporučuje električnu energiju EPS-u onda on ima instalirane fotonaponske panele i to oko 20kw jer si napisao da je koštalo oko 20000 evra.
 
ovaj covek u hrvatskoj ima celu supu prekrivenu tim kolektorima,i svu struju sto proizvede prodaje .lepo ima brojace ,celo postrojenje...
 
Napisao je i kolega vuxsd pre mene,on ima fotonaponske panele i proizvodi električnu energiju koju isporučuje u sistem po skupljoj ceni a od elektroprivrede kupuje električnu energiju po regularnoj ceni.To postrojenje mora da sadrži panele,ac-dc pretvarač,baterije i brojilo preko koga isporučuje el.energiju.
 
Po Kjoto protoklu članice EU i neke druge zemlje (u koje i Srbija spada)moraju do 2021 g da imaju neki proceneta(ne znam tačno broj) zelene energije.Te države subvencionišu zelene KW tako da ima matematike da prodš zeleni KW a kupiš običan KW.Pitanje je šta će biti posle 2021g i cene zelenog KW. Danska je imala jedan problem prošle,pretprošle godine u neko doba godine kada se ne koristi ni klima ni grejanje imali su proizvodnju 15% veću od potrošnje pa su apelovali da ljudi troše struju nepotrebno a ako je verovati novinama čak su i plaćali da se troši struja.Najveći problem u zelenoj energiji je što te kKW ne mogu čuvati znači moraju se trošiti.Kod hidroenergije se čuva akumulacija jezera po potrebi.Kod nas u blizini ima sad nekoliko vetroparkova po informacijama sa neta i količini proizvedenih KW koj pišu na sajtu meni to nešto lepo i lako deluje prosto mi nije za verovati da tako malo vetrenjača snadbeva hiljade i hiljade domaćinstava sa strujom:sta:
 
Evo,vec kad pominjete vetro park,kod nas se pravi trenutno,ako sam dobro informisan,treba da bude postavljeno 75 vetro generatora.evo i video a imam i slike od jesenas.,
[video=youtube_share;-L14WAScY9Q]https://youtu.be/-L14WAScY9Q[/video]

- - - - - - - - - -

1tvwwi.jpg
[/IMG]

- - - - - - - - - -

1z2ddgk.jpg
[/IMG]

- - - - - - - - - -

173ho4.jpg
[/IMG]

- - - - - - - - - -

qpryo2.jpg
[/IMG]
 
Prodaja struje me ne interesuje.
Ako obezbedim sa panelima grejanje zimi,a leti rad 2 klime + sanitarna voda,ja sam pobedio.
 
Mislim da nema od toga nista,jer newdaju dozvole za te mini elektrane,.eps vedri i oblaci i nece da dozvole.
 
Nazad
Vrh