Centralno i etazno grejanje.

Dukej..
Ja mislim da na ovoj slici nedostaje jos jedna pumpa kod slova R koja bi vrtela vodu u kotlu jer bez nje samo ce manje hladnije vode iz radijatora da se vrati u kotao ali nece biti pomesana sa vrucom iz samo kotla.
 
Koja bi bila opravdanost tog ventila (bar kod mene) kad je razlika tople hladne vode max 5 do 8 ste. a kompletnu vodu u sistemu zagrejem max za 30 min na nekih 60 do 70 st.
 
Ja imam neki termostat na izlaznoj cevi iz kotla,koji je povezan sa pumpom,i ja ga držim na nekih 30 plus stepeni,i on oali pumpu tek kad voda u kotlu dostigne tu temp...a i dosta duže kotao ostane topao..e sad bi ja trebao pretpostavljam da držim ma većoj temp zaj termostat da bi sačuvao kotao,al meni bala i ne digne veću temperaturu od 50,pa sam se zato i odlučio da ga držim na 30ak...
Da li grešim u nečemu?

- - - - - - - - - -

E da,cug na izlazu držim na pola,a vrata promaje poprilično otvorena...mislim u kući je meni super toplo jer sam preterao i sa kotlom i sa radijatorima, malo sam predimenzionisao.. namerno,bolje da mi je vruće neg da ne mogu da zagrejem...
 
Dukej..
Ja mislim da na ovoj slici nedostaje jos jedna pumpa kod slova R koja bi vrtela vodu u kotlu jer bez nje samo ce manje hladnije vode iz radijatora da se vrati u kotao ali nece biti pomesana sa vrucom iz samo kotla.

Da ti budem iskren - ne znam. :osmeh:
Mislim logično je tako ako je mešni ventil potpuno zatvoren, onda je pumpa samo u radijatorskom krugu i nema veze sa kotlovskim krugom. Samo ne znam da li ti ventili konstrukciono baš potpuno zatvaraju, pre mislim da uvek ostaje bar deo protoka, tj da je konstrukciono tako izvedeno. Ne znam, ja nemam taj ventil a kad sam bio u prilici da ga vidim nisam probao da ga zavrnem do kraja pa da vidim je l' potpuno zatvaranje. Ovo je pitanje za nekog potkovanijeg... :osmeh: :ppozdrav:
 
Zatvara ventil 100 posto ali i kad je otvoren na primer na pola opet vruca voda koja je u gornjem delu kotla nece sama od sebe da ode dole i pomesa se sa hladnom iz radijatora.
Za to je potrebna jos jedna pumpa a to niko ne radi. Bez te pumpe ti mozes da posaljes hladniju vodu u radijatore ali ces u povratnom vodu ka kotlu imata samo hladnu iz radijatora u manjoj kolicini jer se deo vratio ponovo nazad u radijatore. Tako da imas povratak u kotao jos hladniju vodu nego da nemas ventil samo u manjoj kolicini.
 
Ne treba dodatna pumpa, miš ventil odradi svoj posao. Upravo zbog tog straha od potpunog zatvaranja većina i ne koristi miš ventil.
To što držiš taj termoprekidač na 30 stupnjeva je ok i da imaš miš ventil isto bi držao na 30 jer je tako dobro za kotao da ne dobiva nagle šokove.
Bez obzira kolika je razlika polaznog od dolaznog voda miš ventil će dozvoliti kotlu da radi na višoj temperaturi jer će manja količina rashlađene vode ulaziti u kotao.

Poslano sa mog LG-H818 koristeći Tapatalk
 
Ne treba dodatna pumpa uloga ventila i jeste da odsece kotao od radijatora kad se pocne hladiti ispod neke temp ( 70 npr)

Kad drzim na pola mesni ventil, temp u kotlu je radna oko 90 a na radijatore ide 60

Ali ne koristim ga jer imam termo glave i u sistem na radijatore vodim koliko je i na kotlu

Cim padne temperatura na 70 idem loziti

Tako je i najvece iskoriscenje kotla i najduze traje

Sent from my Redmi Note 4 using Tapadjoka :)
 
@daner
Koliko godina te sluzi kotao? Tvoj je Sukom bios? Takav kod nas nema niko a meni po pisanju se dopada kako radi i kako iskoristi ogrev.
 
Ne treba dodatna pumpa uloga ventila i jeste da odsece kotao od radijatora kad se pocne hladiti ispod neke temp ( 70 npr)

Kad drzim na pola mesni ventil, temp u kotlu je radna oko 90 a na radijatore ide 60

Ali ne koristim ga jer imam termo glave i u sistem na radijatore vodim koliko je i na kotlu

Cim padne temperatura na 70 idem loziti

Tako je i najvece iskoriscenje kotla i najduze traje

Sent from my Redmi Note 4 using Tapadjoka :)
Potpuno isto kao I ja sto radim. Termo glave svuda osim na susacu I kotao drzim na 70 a u povratku bude oko 60.
A slazem se da sa mesnim ventilom moze biti u kotlu 90 a ka radijatorima 60 ali u tom slucaju povratni vod u kotlu je oko 50 doduse u maloj kolicini ali je 50 . Kada bi bila jos jedna pumpa onda bi u povratku bilo 50 iz radijatora I plus neka kolicina od 90 iz kotla. Onda bi taj mesni ventil imao potpunu svrhu. Ovako...
 
@daner
Koliko godina te sluzi kotao? Tvoj je Sukom bios? Takav kod nas nema niko a meni po pisanju se dopada kako radi i kako iskoristi ogrev.
Kod mene je od 2015,ja sam prezadovoljan, kakve cujem sve price po selu za te iz ade i sente i koliko trose,kad im kazem koliko lozim niko ne veruje ,a tek ne veruju samo bale da lozim i da lagano dizem toliku temperaturu.

Svima im ne moguce kad na vecu kucu od njihove trosim par bala manje


A tek kad kazem 2 bale zitne slame ubacim i drzi 6h tek onda pometnja ( isto mi drzi i slama i soja, x puta testirao, jedino kod slame dosta pepela al kad je dzabe ...suncokret je najbolji ubedljivo)

Par meseci sam rovao gledao poprecne preseke kotlova i ovaj mi se najvise dopao i srecom nisam se pokajao

Nisam hteo po nicijoj preporuci jer bi se posteno zajebao ( ljudi ne znaju za bolje pa palijaju utaman)

Prestao sam se ubedjivati sa bilo kim , neka kupuje i radi ko sta hoce.

Nesto sam kontao za slamu da stavljam ventilator da uduvava vazduh direktno na bale ( kao efekat vetra da napravim, a videli ste na njivi kad zapalite balu pa kad duva vetar ne ostane pepela skoro nista) , kontam da ce biti vece iskoriscenje samim tim i manje pepela

Jer slama je malo specificna , naglo krene da gori,previse dima i ne moze dobro da sagori zato i ostaje pepela dosta




Sent from my Redmi Note 4 using Tapadjoka :)
 
daner na osnovu tvojih napisa , narucen kotao ,ako ne bude kako si napisao ,nadero si.Inace poderali smo u zadnjih 30 god. 3 kotla na bio masu.
 
daner na osnovu tvojih napisa , narucen kotao ,ako ne bude kako si napisao ,nadero si.Inace poderali smo u zadnjih 30 god. 3 kotla na bio masu.
Neces se pokajati sigurno.

Ja nmg reci koliko ce godina trajati jer ga imam tek 4 god, Ali za sad radi extra .

Kad ti stigne kad ga otvoris sve ce ti biti jasno

Sent from my Redmi Note 4 using Tapadjoka :)
 
Mislim da je jedan razlog velike potrošnje energenata taj što jako mnogo kotlova tj peći nemaju regulator promaje.Na mnogo mesta sam kod svojih drugara video skinut lanac i podmetnuto drvo ili šapuriku.Kod svih je razlog bio što je to u nekom momentu dok je "Tata" ložio prestalo da radi kako treba i nikome posle nije palo na pamet da ga zameni i vidi kako će peć raditi.
 
Moj regulator je tako uštelovan da ne dozvoli prokuvavanje kotla, potpuno zatvori na oko 90 (na 80 je zatvoren otprilike da ima lufta jedan prst na donjem delu). Ali tako uštelovan ne doprinosi štednji, a i ta štednja je upitna kod bala, kod uglja i drva je druga priča.

Uočio sam nešto milion puta, poredim vreme između loženja dve bale: prvi slučaj - ako bala gori na pun gas, izgori za čas (npr. za pola sata je izgorela) ali podigne veću temperaturu (npr. dođe do 80); drugi slučaj - bala gori polako, tinja dugo (možda sat i po) ali ne prebaci 60 stepeni. U prvom slučaju sledeću balu ubacujem kasnije nego u drugom, tj. više vremena prođe pre nego se voda ohladi na 40 stepeni u prvom slučaju nego u drugom. Naravno, ovo govorim sa stanovišta uštede ogreva a ne sa stanovišta ugodne temperature u kući.

I još jedno zapažanje, ubacim balu, posle nekog vremena (npr.15 min) nestane struja, pošto sad nemam akumulator za pretvarač otvorim bajpas ventil na pumpi da termosifonski topla voda ide u potkrovlje (u prizemlju je potopljen sistem) i otkačim lančić sa klapne da skroz zatvori. Za dva sata bale više nema, bez obzira što je zatvorena klapna, bala je ugljenisala i polako nestala, kad se tad otvori klapna samo još malo plamena može da da i gotovo je sa tom balom.
 
Ja bih ti bio zahvalan kad bi to sve detaljno uslikao da i nama ostalima bude jasno. :osmeh:
Ima slika postavljao sam vec nov kad je stigao

A i na netu ima poprecni presek pa pogledaj

Ujutru kad lozim prvu balu mi sljusti za sat vremena dok nagura temperaturu u svim prostorijama , posle zavisi od temperature koliko cesto lozim

Ako je napolju konstantno lupam noc -15 dan -10 onda na 2.5h lozim ,

Ako je oko 0 lozim na 3h

kad je + 4-5 lozim na 4h itd

Bez regulatora promaje nebih se usudio ni loziti

On donosi ustedu kao i termo glave
Kuca se ugreje, radijatori se sami pozatvaraju, na kotlu poraste temperatura i regulator ga zatvori , bala tinja unutra , kad padne temperatura glave otvore radijatore pocne se hladiti kotao i klapna se dize vatra krece

Sva nauka je u tome da je sto veca povrsina dela kotla gde se vrsi razmena temperature sa vodom = vece iskoriscenje

Ako kroz vrata kotla vidite rupu za dimnjak odma vam je parametar da je kotao smece najobicnije, vise toplote ode kroz odzak nego sto prenese na vodu




Sent from my Redmi Note 4 using Tapadjoka :)
 
Mi imamo neki kotao i kućne radionice radio neki majstor iz Itebeja evo već 8-ma godina radi bez greške. Izlaz dima iz ložišta se vraća skroz do napred pa onda iznad se vraća do zadnje strane gde izlazi iz kotla. Većinom držimo na oko 60-80c i grejemo dve kuće jedna od 90m2 a druga 150m2 svugde su panelni limeni radiatori. Jedna bala izdrži od 2,5-4 sati zavisi od spoljne temperature.
 
Ja sam sa mojim kotlom do sada prezadovoljan,trodim manje bala nego sto sam mislio.
Ja isto ne razumem ljude koji nemaju regulatore promaje,nisu skupi a rade posao...
Drugaru se vidi na pecki otvor za dimnjacu ali ima klapnu koju drzi non stop zatvorenu i lepo radi,ne mora znaciti da je los kotao ako se vidi otvor.
 
ovako kod mene ide dim i toplota kad ide preko dimnjaka , kad ide preko ventilatora ide drugacije malo
ace529ee11e71fb25ae6e936e406c02f.jpg


Sent from my Redmi Note 4 using Tapadjoka :)
 
Nazad
Vrh