Šta ste danas radili na pčelinjaku

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Malo se razvila priča u delu naši pčelinjaci, pa sad otvaram novu temu gde ćemo pisati o konkretnim i tekućim aktivnostima na pčelinjaku.

Kao što sam napiso sinoć smo spremili košnice, a danas preselili na bagrem. Veoma se brzo pripremio za otvaranje, što je posledica visokih temperatura. A pčelati su se malo zamislili jer su mislili da je bagrem smrzao i da će kasniti.
 
Da podelim svoje slatke muke od danas. Jutros me zove jedan pčelar kaže dođi imam dva roja na grani. Sedam sati ujutro znači pustili se juče. Na brzinu odem sa majicom kratki rukava. Nisam alergičan al nije bilo prijatno samo sa kapom. Imo sam sigurno 20 uboda pa mi samo bride ruke. Al sve je urađeno kako bog miluje pa tako da mi i nije žao. Rojevi su smešteni u košnice. Ima nekog unosa treba da krene i lipa pa se nadmam da će se formirati u prava društva do avgusta i obezbediti zalihe za zimu.
 
Pokusao uhvatiti roj koji mi se izrojio iz jedne jedine kosnice koju imam.
i dok sam se vratio one osle.
ljut sam ko ris!
 
Šta je sa poljoinfo pčelarima. Zar nema događanja. Ima li meda? Za rojeve znam da ih je bilo i vise nego što su gazde želele.
 
Kolega Rale vidim da si se ozbiljno posvetio pčelama. Sa kojim si brojem startovao? I ja sam se vratio ove god sa 8 društava. U jednom mi nestala matica pa kad sam video da ima matičnjake a nema otvorenog legla ja porušio i spojio sa drugim rojem. Za sada je dobro iako je velika vrućina zato pojilo radi punom parom. Prihrana rojeva svako veče sa 300ml sirupa.
 
Evo i ja sam pcelar ima 7-8 dana,imam tri roja u LR kosnicama i hranim ih svako vece sa 0,5 l sirupa odnos 2:1.
 
Šta je 2 a šta 1. Trebalo bi 1:1. Dobro je da si krenuo. Jesu li prirodni rojevi ili paketni?
 
danas samo hranio,juce otvarao da pogledam kakvo je stanje i sta se desava...Zasto na nekim ramovima satne osnove popucaju,zaboravio sam da slikam da vidite o cemu se radi? Meni je ovaj lik rekao da idem odnos 2 kg secera na 1l vode> sto tako,ne znam.....I jos nesto me zanima,ima sad tu neki moj poznanik hoce da kupi 1-2 kosnice ali sa sve pcelama,nece da se muci da pravi kosnice itd... koliko se krecu cene?
 
Dzole satne osnove pucaju iz više razloga. Najverovatnije da nisu kvalitetne imaju parafina. Drugo možda nije pravilno užičen ram. Sada se daje sirup 1:1 i to do 300ml kao nadražajno prihranjivanje da bi roj uspeo da izradi saće. Negde oko 15 avgusta moze taj odnos koji ti daješ sad i to litar svako drugo veče da bi pčele to poklopile i tako stvoile zalihe za zimu. Kasnija prihrana iza 1og septembra nije dobra jer pčele koje se legu u jesen nije dobro da prerađuju šećer da se nebi trosile jer treba da prezime i sačekaju proleće. Od kvaliteta tih jesenjih pčela zavisi prolećni razvoj. Cena komplet košnice je oko 120 evra. Neke skuplje a neke jeftinije što zavisi od tipa i kvaliteta.
 
dobar dan svima. ja sam nov ovde hteo bi da postavim jedno pitanje. ako neko zna ja sam zahvalan unapred.odvezo sam kosnice po prviput na suncokret u aleksincu u pitanju je semenski hibrid neoma, interesuje me dali on medi i kad pocinje suncokret damedi. sasa
 
Suncokret je koliko sam ja informisan završio sa lučenjem nektara pre par dana. Zavisi kad si ih preselio.
 
ma ja sam ih preselio 8. 7 2012 tada se jos nije otvorio bio. sada je tek poceo da pravi pogacu a kad se prevuce rukom prteko nje naziru se zrnca, na nekim strukovima. :bravo:
 
Semenski suncokret malo manje medi, ovde kod nas u Apatinu se plaća po 10 eura ko hoće da seli pčele na njega po košnici. Inače nisu baš sve sorte istovremeno cvetale, ima tu i ranijih i kasnijih hibrida, a zavisi i od vremena cvetanja. Ali svaki dan kad su pčele na suncokretu je bitan, pošto se unosi polenov prah.

Ja za vikend planiram ići izvrcati šta ima i onda početi spremati za zimu.
 
Najveci razlog zasto pucaju satne osnove,je taj sto je vosak pre prvog topljenj slabo opran od meda.
 
Juče sam spojio društva koja su slabija sa jačim, u pitanju su rojevi kupljeni ove godine. Matice iz slabijih društava sam uklonio, jer su verovatno uzrok toga što su društva slabija. Spajanje sam obavio tako što sam preko nastavka gde je jače društvo dodao novinsku hartiju, a potom gore nabacio nastavak prazan. Zatim sam iz košnice slabog društva prebacio ramove u taj prazan nastavak. U listu novina sam napravio nekoliko rupa jer će to ubrzati proces i pomoći da se mirisi društava izmešaju.

Sledeća stvar koja je u planu na pčelinjaku, je tretman protiv varoe.
 
Nazad
Vrh