Zagrtanje kukuruza

mi svake godine zagrcemo kukuruz i dobro se pokazala ova agrotehnicka mera jer se zaoravanjem kukuruza svi sitni korovi prevrcu ili zatrpaju tako da ostane cisto iza i kukuruz ima vise vlage i teze polegne ako dodje vetar pa ako je dobro zagrnut onda je kukuruz odlican i nece polegnuti,i mis se spremamo zagrtati cim se prosusi :cool:
 
Ma ajde sad...
Godinama radim zagrtanje kukuruza zajedno sa ušpartavanjem AN-a i uvek budu dobr kukuruzi.
Sada posle ovih kiša ima sve te sitne korove koji niknu da zatrpam zemljom.
 
branko je napisao(la):
Ma ajde sad...
Godinama radim zagrtanje kukuruza zajedno sa ušpartavanjem AN-a i uvek budu dobr kukuruzi.
Sada posle ovih kiša ima sve te sitne korove koji niknu da zatrpam zemljom.
:D :D
 
da se i ja ukljucim u neku raspravu.Suncokret ne prskam samo zagrnem korove,a kukuruze sam probao i ovako i onako i nema neke razlike. :D
 
najveća greška koju svi čine u godini sa malo padavina je zagrtanje useva a kukuruza POGOTOVO.jedino je opravdano ga zagrtati ako se zna da će godina biti sa dosta padavina.a postoji i razlog za to koji je naučno dokazan i Utemeljen.e sad pitam ja sve one koje zagrću kukuruz zašto ga zagrću i šta time dobijaju:haha: :nono:
 
pa kliko ja znam samo se kukuruz zagrće osim ako neko nije toliko pametan da zagrće soju
 
miroslavjovanovic78@gmail je napisao(la):
jedino je opravdano ga zagrtati ako se zna da će godina biti sa dosta padavina.

Ko nadje način da ZNA da će godina biti sa dosta padavina može slobodno da batali poljoprivredu, i da se posveti novom hobiju - kupanju u lovi. :D
 
miroslavjovanovic78@gmail je napisao(la):
najveća greška koju svi čine u godini sa malo padavina je zagrtanje useva a kukuruza POGOTOVO.jedino je opravdano ga zagrtati ako se zna da će godina biti sa dosta padavina.a postoji i razlog za to koji je naučno dokazan i Utemeljen.e sad pitam ja sve one koje zagrću kukuruz zašto ga zagrću i šta time dobijaju:haha: :nono:
Koliko znam svako ko radi zagrtanje to radi da bi unistio travu a ne da zagrce kukuruz.
 
ne da je uništi(travu),samo da je zaustavi,to stoji.A šta ako je sušna godina,šta onda?
Post je spojen: [time]1258293823[/time]
_________________________________________________
:nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono:
Post je spojen: [time]1258294491[/time]
_________________________________________________
dukej je napisao(la):
miroslavjovanovic78@gmail je napisao(la):
jedino je opravdano ga zagrtati ako se zna da će godina biti sa dosta padavina.

Ko nadje način da ZNA da će godina biti sa dosta padavina može slobodno da batali poljoprivredu, i da se posveti novom hobiju - kupanju u lovi. :D
sada ko želi da se bavi poljoprivredom ozbiljno mora da prati vremensko klimatske uslove kako dnevne,mesečne tako i za celu godinu.neće pratiti onaj od 10,20ili30ha al onaj ko ima 100 i više hoće sigurno jer i ulog je mnogo veći.a da li će godina biti sa 750mm vodenog taloga ili manje+ - to i nije bauk da se ispita kao i po mesecima prateći hidrometerološku sliku
 
Svi koji malo prate vremenske prilike trebalo bi da znaju da prognoze vremena koje su duže od tri dana nemaju veliku preciznost a kamoli na mesečnom ili dužem periodu.
Da li će godina biti kišovita ili ne nemože niko da kaže,može samo da nagađa.
Na bilo kom sajtu koji se bavi vremenskim prilikama daju se prognoze od 3-5 dana,svaka duža je pod velikim znakom pitanja.
 
miroslavjovanovic78@gmail je napisao(la):
sada ko želi da se bavi poljoprivredom ozbiljno mora da prati vremensko klimatske uslove kako dnevne,mesečne tako i za celu godinu.neće pratiti onaj od 10,20ili30ha al onaj ko ima 100 i više hoće sigurno jer i ulog je mnogo veći.a da li će godina biti sa 750mm vodenog taloga ili manje+ - to i nije bauk da se ispita kao i po mesecima prateći hidrometerološku sliku

Možeš imati 0.5 ha ili 5000 ha, isto ti se piše, NE MOŽEŠ SA SIGURNOŠĆU znati kakve će biti vremenske prilike pogotovo za duži period. Verujem da si razuman čovek pa da nagađanja vremenske prognoze ne uzimaš za ozbiljno. I itekako je bauk ispitati koliko će biti vodenog taloga ne znam koje meteorološke slike da pratiš, (mada mi uopšte nije jasno na kakve uopšte hidrometeorološke slike misliš, postoje samo aktuelne a to ti neće reći kakva će biti godina). Pretpostavljam da misliš na statističke podatke po mesecima, ali to ništa ne mora da znači. U stvari uopšte nisam razumeo na šta misliš, pa bih te molio da to malo pojasniš ako hoćeš.
 
Za prognozu me nećeš ubediti jer koliko pratim prognoze (intenzivnije u zadnje 3-4 godine,naročito u vreme setve,prskanja i naravno žetve) niko ko se ozbiljnije bavi prognozama ne daje duže prognoze od 3-5 dana.Ima naravno one koje sa rade na duži vremenski period (ko Koljčickom) koje su dosta neprecizne i netačne.Tu se samo može videti orjentaciono kakvo se vreme očekuje što je vrlo često daleko od stvarnog.
Da ne odem baš skroz u :off_topic:
Kukuruz se zagrće,bar kod mene da bi se suzbile trave koje niknu posle prskanja.I to ko mora da zagrće to radi plitko da ne nabaci mnogo zamlje i napravi velike bregove.Iz prakse je dokazano da kukuruz koji je zagrnut lošije podnosi sušu jer se razvijaja gornji korenov sistem a centralni ne ide u dubinu,tako koren bude "plitak" i pri jačim vetrovima sa kišom taj kukuruz polegne.U početku mog paorisanja i ja sam primenjivao tu agrotehničku meru ali sam posle par godina odustao.
Što se tiče zimskog oranja radim ga sada zato što zemlja tokom zime bolje izmrzne,bolje upija padavine tokom zime,ako ima korova koji su višegodišnji prevrtanjem žila suše se.Kod mene u selu ljudi kažu da je i najgore zimsko oranje bolje od najboljeg proletnjeg.
@ Dukej :cao: :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh