Zagrtanje kukuruza

todor

Banned
Učlanjen(a)
28 Nov 2008
Poruka
2.367
Lokacija
djurdjevo
zato što je to idealno vreme za zagrćanje
 
Odg: Ranija setva kukuruza

kakve veze ima zagrtanje s đubrenjem?
drugo, u životu nisam zagrtao kukuruz. čemu to služi? povećavaš povrešinu isparavanja i isušuješ zemlju...
 
Odg: Ranija setva kukuruza

ma da svake godine zagrćem i uvek imam dobar rod,pa zar sa špartanjem ne isušuješ zemlju
_________________________________________________Post je spojen: [time]1236760708[/time]_________________________________________________
tarana je napisao(la):
kakve veze ima zagrtanje s đubrenjem?
drugo, u životu nisam zagrtao kukuruz. čemu to služi? povećavaš povrešinu isparavanja i isušuješ zemlju...
kako da ne
 
Odg: Ranija setva kukuruza

probaj jednom da ne zagrneš, možda rod bude još bolji.pusti to "moj deda je zagrt'o, moj baba je zagrt'o pa zagrćem i ja..."
špartanjem ne isušuješ zemlju naravno..jesi čuo nekad da je svako špartanje kao dobra kiša? činiš zemlju rastresitom i sprečavaš kapilarna isparenja.
pročitaj malo..koristi gugl...pitaj tu vesnu...
 
Odg: Ranija setva kukuruza

a sa zagrtanjem kao iusušuješ ma daj zagrćanje je kao špartanje pa neidem ja dubinu pola metra
 
Odg: Ranija setva kukuruza

šta da ti kažem prijatelju...samo zagrći...tvoj tavan - tvoja lotra...
 
Odg: Ranija setva kukuruza

Ja isto nikad nisam zagrtao,a ni bacao vestak kad je kukuruz vec nikao. Uvek pre setve i jos dva spartanja,i bude odlicno. Mislim da je sve ostalo samo uzalud posao.
 
Odg: Ranija setva kukuruza

I ja sam svake godine zagrtao kukuruz i došao sam do zaključka da u tragove gde ide točak skinem tu finu usitnjenu zemlju i posle tomo leti kad dođe suša ispuca zemlja i brzo gubi vlagu,zato ove godine planiram da ne zagrčem. Mada stari ljudi pričaju da treba da se zagrne kukuruz jer čuva od poleganja , šta mislite o tome ? :sta:
 
Odg: Ranija setva kukuruza

Kupiš i seješ sorte koje niže nose klip i nema tu poleganja.Nije zagrtanje loša mera pogotovo kod suncokreta.
 
Odg: Ranija setva kukuruza

mi vec 5 god. ne spartamo,samo se zagrne i uz to baci u redove 150 kg/kj AN-a. jos nikad nije omanulo.....
 
Odg: Ranija setva kukuruza

sta videli negde da zadruga zagrće?
ima neki ogled da se zagrtanje pokazalo dobro?
negde ste pročitali tekst koji je stručno lice pisalo pa se preporučuje zagrtanje zbog tog i tog?
ima neki link na internetu?
bilo šta?
 
Odg: Ranija setva kukuruza

Stari ljudi jesu zagrtali,ali stari ljudi su sejali stare hibride kukuruza,da ne kazem sorte. Danasnji hibridi su uglavnom odlicno otporvi na poleganje. Tako da je zagrtanje ipak malo zastarela operacije koja je nekad imala svrhe,ali danas mislim da je potpuno bezpotrebna jer ne donosi ama bas nista vise od ovog sto ulozis za tu operaciju (gorivo,vestak,amortizacija,ljudski rad)
_________________________________________________Post je spojen: [time]1236779167[/time]_________________________________________________
Ljudi mi ipak ne sejemo sorte,vec hibride kukuruza. Sorte su psenice,soje.. Sorte se mogu sejati iz cardak dok hibridi to ne mogu. Mislim sve moze kod nas ,ali je rod jako,jako upitan.
 
Odg: Ranija setva kukuruza

šandor je napisao(la):
Mada stari ljudi pričaju da treba da se zagrne kukuruz jer čuva od poleganja , šta mislite o tome ? :sta:
Prve internodije kod kukuruza su najkrace, samim tim i najcvrsce, i priroda im je namenila ulogu bas da stite kukuruz od poleganja.Kada mi te prve internodije zagrnemo, one pustaju adventivni koren, a iznad povrsine ostaju duze internodije koje nemaju dovoljnu cvrstinu, tako da mi zagrtanjem ustvari oslabimo stabljiku.

Slozio bih se sa vama da je zagrtanje bespotrebno, pa cak i stetno,, osim u jednom slucaju-a to je kada ostanu korovi.
Prosle godine sam imao mnogo korova u kukuruzu, jer nije uspelo prskanje sa Galenikinim Motiwelom :zli:.
Zato sam pristupio zagrtanju, i rezultati su bili sjajni-unistio sam skoro sav korov!!!! :cool: :D
 
Odg: Ranija setva kukuruza

To su ipak extremne situacije,gde ce svako naci neko svoje resenje,pa medju njima moze biti i zagrtanje.
 
Odg: Ranija setva kukuruza

sto se tice zagrtanja apsolutno se slazem da vredi iskljucivo ako zakaze hemija u ostalim slucajevima :nono: nego, urea pred setveno a AN il eventualno "mesano" ko ga nije zaorao sta mu (mi) je ciniti?
 
Odg: Ranija setva kukuruza

ja ću ići pred setvu 150kg ana i samo prođem setvospremačem i sejanje
 
Odg: Ranija setva kukuruza

Pred oranje je bacen MAP oko 70kg po jutru, pred setvu NPK15:15:15 150kg i 120kg Uree. Da sam imao NPK ranije zaorao bih ga, ovako ce ici pred setvu
 
Odg: Ranija setva kukuruza

oldtimer je napisao(la):
šandor je napisao(la):
Mada stari ljudi pričaju da treba da se zagrne kukuruz jer čuva od poleganja , šta mislite o tome ? :sta:
Prve internodije kod kukuruza su najkrace, samim tim i najcvrsce, i priroda im je namenila ulogu bas da stite kukuruz od poleganja.Kada mi te prve internodije zagrnemo, one pustaju adventivni koren, a iznad povrsine ostaju duze internodije koje nemaju dovoljnu cvrstinu, tako da mi zagrtanjem ustvari oslabimo stabljiku.

Slozio bih se sa vama da je zagrtanje bespotrebno, pa cak i stetno,, osim u jednom slucaju-a to je kada ostanu korovi.

Potpisujem.

A evo i jedna beleška sa jednog zimskog predavanja za poljoprivrednike:

"Izbegavati podgrtanje jer se time podstiče kukuruz da svojim gornjim kandžama uzima vlagu iz kupice a koren tada prestaje (uspori) da ide u dubinu da traži vodu. Posle desetak dana iz kupice presuši vlaga a koren je izgubio vreme da ode dublje i traži vodu. Takođe je, suprotno uvreženom mišljenju, podgrnut kukuruz mnogo manje otporan na poleganje i lom stabljike (stabljika obično puca baš na vrhu kupice)..."
 
Nazad
Vrh