Pčelarstvo za početnike

hvala na odgovoru, mesta nisu tako blizu, društva uzimam u Beogradu a plac je oko Ljiga, tako da je dovoljno udaljeno.
 
Drugari, košnice su uredno kupljene i odnete na lokaciju, posle par dana kad sam otišao do placa vidim da su jednu košnicu uzurpirali mravi, a pčele iz te košnice mi deluju vrlo neurozno... kako da se rešim mrava i kako da sprečim da se to dešava ubuduće?
hvala na pomoći
IMG_1719_resize.jpg
IMG_1746_resize.jpg
 
Poslednja izmena:
Neznam dal mozes nekako te mrave iz kosnice da izbacis, al nema ni potrebe, pcele ce se same izboriti sa njima, a kao prvo ja bi na tvom mestu skinuo po jedan blok, meni je to previse visoko, i samim tim nestabilno tako da moze da ti se zavuce ker ili lisica, zavisi gde je pa da ti obori kosnice, spusti ih na jedan blok samo i blokove premazi sa naftalinom, ili katranom, sta vec imas od tih lepljivih i smrdljivih izolacionih materijala, tako mravi nece moci vise da dospeju do kosnice, miris ih odbija a i na katran bi se lepili...
 
vastako
Ova postolja su malo visoka i uska pa djeluju nestabilno. Za sada je sve u redu ali obrati pažnju kad počnu jače kiše pa se zemlja raskvasi. Može doći do naginjanja pa i prevrtanja košnica jer su teške a imaju i visinu. Kad smo kod visine interesuje me koji je ovo tip košnice jer vidim pod, nastavak-polunastavak-nastavak-polunastavak, krov.
 
to je LR sa dva farar nastavka, tako sam ih dobio, pa ih tako i postavio, što se tiče visine, svakako ću ih spustiti, nego mi je bilo "lepo" vreme sad za praznike pa nisam ništa mogao da uradim. inače, košnice su prenete u petak 25.04. i tad su bile samo jedan lr i jedan farar, drugi farar je dodat to vece , prazan sa izgrađenim saćem, kad sam 3.5. (jedini dan sa malo sunca) pogledao taj drugi nastavak je bio 2/3 pun meda, delimično poklopljen a delimično ne, i tada im je dodat još jedan lr pošto me neće biti barem 10 dana
 
Dobro je što si im dao prostora jer sad cvjeta bagrem (bar kod mene) a to je dobra paša i jače društvo brzo puni košnicu a ako nemaju prostora onda "nerade" i spremaju se za rojenje. Nisam znao da far nastavak može na LR tj. da su iste dimenzije. Mislio sam da je far košnica većih dimenzija. Učinilo mi se da je to polu nastavak od DB a ima pčelara koji prave polunastavak za LR. Drže jedan nastavak kao plodište i polu nastavak kao medište. To nije dobro jer je to malo prostora i nemože se iskoristiti ono što društvo može dati. Osim toga kad se vrca med skidaju polunastavak a tu je sav med pa nakon vrcanja pčele gladuju. Zbog toga nastaje dosta negativnih posljedica koje nepovoljno utiču na sljedeću pašu a često se osjećaju i u sljedećoj sezoni.
 
na sreću nisam stigao da košnice spustim za po jedan blok, posle ove kišice mislim da ću da dodam po još jedan blok...
 
Ne vredi se tu preterano truditi, ako digneš visoko takko je raditi i u slučaju nevremena ih prevrne vetar.
 
posle tri nedelje otac mi je slikao košnice i dešavanja pa da vas priupitam jel ovo signal za rojenje ili kako da se ponašam dalje
23052014102_resize.jpg


23052014103_resize.jpg


23052014104_resize.jpg
 
To je uobičajna stvar i uglavnom je posledica toplijeg vremena. Za određivanje da li počinje rojenje u košnici najbitnije je proveriti da li je počela izgradnja matičnjaka. To je najsigurniji znak.
 
KUC-KUC, DOBAR DAN
Pre svega da Vas pozdravim a potom i zamolim za pomoć prijatelja ako može, otac ima par, tj 8 društava pčela ili kako se već kaže košnica ili ... to radi onako sam jer u okruženju nema nikog da pita za savet ili da mu što je čini mi se najbolje, konkretno i pokaže a on sa 70tak godina bi tako najbolje i prihvatio, čitao je o pčelama pretplatio se na časopis al sad ga uhvatio veliki strah i nervoza jer kaže da ima mnogo trutovskog legla. Već ga je jedanput čistio tj te ramove sa trutovskim leglom. Sad kaže da se posle nekog vremena opet pojavilo i isto u velikom broju pa je u strahu za pčele.
Zamolio me da se raspitam i ovim putem kod Vas šta mu je činiti? Zašto se javlja toliko leglo trutova i kako dalje?
 
U ovo doba godine je normalno da ima trutovskog legla a ako ga ima osjetno više u jednom društvu nego u drugim razlozi mogu biti sljedeći.
Loša matica ili je nema u košnici.
Ovo sa maticom mislim da je poznato a ako je potrebno mogu objasniti.
Prije bi rekao da je u pitanju saće tj. onaj dio gdje kažeš da je čistio te ramove sa trutovskim leglom.
Ima pčelara koji čine grešku jer sjeku satnu osnovu i umeću samo polovinu u ram nadajući se da će pčele izgraditi drugu polovinu a oni proći jeftinije. Tako i bude samo što pčele, na drugoj polovini u ovo doba, izgrade uglavnom ili potpuno samo trutovsko leglo. Kad ubacimo samo traku satne osnove u okvir dobijemo tkzv. okvir građevnjak i koristimo ga u borbi protiv varoe. Kad pčele zatvore trutovsko leglo tada vadimo okvir isječemo leglo i pretopimo ga a pošto varoa ide rado na trutovsko leglo samim tim uništimo i veliki dio varoe.. Vjerovatno ti otac nestavlja satnu osnovu u ram pa se dogodi gore opisano stanje. Rješenje je ili satna osnova na cijeli ram ili izgrađeno saće. Na satnoj osnovi su ćelije već započete i to za radiličko leglo i teže je pčeli da ih prepravlja u trutovske ćelije.
 
KUC-KUC, DOBAR DAN
Pre svega da Vas pozdravim a potom i zamolim za pomoć prijatelja ako može, otac ima par, tj 8 društava pčela ili kako se već kaže košnica ili ... to radi onako sam jer u okruženju nema nikog da pita za savet ili da mu što je čini mi se najbolje, konkretno i pokaže a on sa 70tak godina bi tako najbolje i prihvatio, čitao je o pčelama pretplatio se na časopis al sad ga uhvatio veliki strah i nervoza jer kaže da ima mnogo trutovskog legla. Već ga je jedanput čistio tj te ramove sa trutovskim leglom. Sad kaže da se posle nekog vremena opet pojavilo i isto u velikom broju pa je u strahu za pčele.
Zamolio me da se raspitam i ovim putem kod Vas šta mu je činiti? Zašto se javlja toliko leglo trutova i kako dalje?




Bilo bi dobro da uslikaš a onda možemo reći tačno šta je u pitanju.
 
jedno pitanje za vas iskusne pcelare...ne bavim se pcelarstvom pa zato i ne znam kako da postupim...uselile mi se pcele u vikedicu :osmeh:ulaze kroz malu rupicu pored vencanice i smestile su se izmedju patosa i plafona...ne znam koliko ih ima unutra ali napolju kada su na zidu pokrivaju povrsinu 4 betonska bloka...predlagali su mi da samo zatvorim taj otvor ali to ne bih uradio ni u kom slucaju...imam kosnicu,mislio sam da skinem par daski sa patosa i da ih povadim i stavim u kosnicu,ali ne znam kako se to radi pa ako moze neko da mi kaze postupak kao se to radi
...hvala :ppozdrav:
 
Да ли и колико смета прскање воћки пчелама, ако ми пчеле служе за опрашивање тог воћњака? Желио бих се следеће године почети бавити пчеларством, па ме интересује.
 
Да ли и колико смета прскање воћки пчелама, ако ми пчеле служе за опрашивање тог воћњака? Желио бих се следеће године почети бавити пчеларством, па ме интересује.





Prskanje smeta ali se treba držati pravila ,ne prskati voće u svetu sredstvima otrovnim za pčele.
Tu je izuzetak samo prskanje protiv monilije.
Voće se prska u fazi precvetavanja, i ako je moguće kasno popodne i sve je u redu.
 
Да ли и колико смета прскање воћки пчелама, ако ми пчеле служе за опрашивање тог воћњака? Желио бих се следеће године почети бавити пчеларством, па ме интересује.

prskanje voca ili bilo cega sa pcelama u blizini ne ide, posledice su katastrofalne , po pcele naravno
 
Nazad
Vrh