Pčelarstvo za početnike

Odg: Pčelar početnik

dudovcanin je napisao(la):
Do skoro nisam nesto obracao paznju na pcele, dok me nisu malo bocnule!
E onda sam poceo da ih primecujem i tako resih da se malo bavim njima. :ppozdrav:

Novil sve sto mi ne bude jasno pitacu. Samo da ih preuzmem.
samo dobro razmisli :haha: to je :D zaraza!
 
Odg: Pčelar početnik



Evo kako izgleda roj koji sam ja kupio,koji je imao pcela za 2-3 rama,da prekrije,posle mesec dana! Apsolutni pocetnik!
_________________________________________________Post je spojen: [time]среда, 11. март 2009. 13:37:52 MST[/time]_________________________________________________
U drugoj zutoj kosnici!
[/URL]=http://imajr.com/KOsnica-br.-2-14[-1389899]
URL]
 
Odg: Pčelar početnik

Da,da,prosle godine,ustvari,dobio sam roj,i mozda se nisam lepo izrazio!Imao je pcela za 2-3 kada sam ga dobio,a posle mesec dana od stavljanja u kosnicu je slika iznad,znaci,puna kosnica,sa svim izvucenim satnim osnovama,posto sam samo 1 ram dodao iz druge,pri ubacivanju.Inace,taj roj se pustio,jednom dedi,iz trmke,primitivne kosnice,i to 21.04.2008. kada sam ga i dobio! :cao:
 
Odg: Kako postati pcelar?

ja sada planiram da pocnem malo sa pcelama jedan tu iskusan pcelar mi preporucio da se malo pozabavim timeon ce mi dati dzabe jedan roj sa maticom!! za enki dan idem malo kod njega da vidim kako to ide !!takodje mi je rekao da ej imao neki roj koji cim otvori kosnicu odmah izadje kap (roj pcela) i ne upozorava zujanjem kao obicno vec odmah svi pocinju da ujedaju jedva ga unistio!
 
Odg: Kako postati pcelar?

Ja sam juce prvi put video odbegli roj,
zujao je kao avion i prva pomisao mi je bila da je jato skakavaca ,
Cuo sam za pricu da se roj pospe vodom i da onda brzo sleti pa moze da se uhvati. Ovaj je leteo suvise visoko i nisam imao vremena da ga jurim, tako da je otisao u sumu.
 
Odg: Kako postati pcelar?

e bre pa sto nisi jutio jbg do sume sigurno imaju oni u drvetu negde!! ja sad planiram da pocnem ali niko nepise ovde!!
 
Odg: Kako postati pcelar?

Zato što je forum od krovne organizacije mnogo aktivniji, ali ako te nešto zanima pitaj ovde pa ćemo ti rado odgovoriti.
 
Odg: Kako postati pcelar?

pa jeste zanimame one crvene bubice sto ubijaju pcele kako ih se resiti?? a i kako bih pravio kosnicu i ramove ima neko slike! dobicu 60 000 pcela sa maticom!
 
Odg: Kako postati pcelar?

Koju kosnicu bi da pravis,ukucaj na google sta te interesuje i dobices odgovore, ako hoces da pcelaris nije problem samo se zainteresuj malo vise i nema problema, niko se nije rodio naucen.A mozes i da pitas:
 
Odg: Kako postati pcelar?

kombajner je napisao(la):
pa jeste zanimame one crvene bubice sto ubijaju pcele kako ih se resiti?? a i kako bih pravio kosnicu i ramove ima neko slike! dobicu 60 000 pcela sa maticom!
6000 pčela je maksimalno razvijeno društvo, znači na vrhuncu snage. Ako ne znaš da se rešiš bibica, a taj ko ti poklanja ne može da te uvede u posao i ne počinji jer do zime će" bubice" uništiti pčelimje društvo bez tvoje pomoći.
 
Odg: Kako postati pcelar?

6000 sam i hteo da pisem jbg izvinjavam se a one crvene bubice mi covek pricao da bi ih video i znao o cemu se radi a za ramove znam kako da pravim ali kosnicu stvarno neznam ako neko ima neki video ili snimak neka postavi!
 
Odg: Kako postati pcelar?

imam 5 až košnica sa ramovima, nekada u njima je bilo pčela-uginule su! da li mogu da ih koristim (mislim na košnice) pošto hoću da se bavim pčelarstvom, da li ih treba dezinfikovati i ako treba čime treba i kako to uraditi. koje su košnice najbolje , odnosno s kojim je najlakše raditi? unapred hvala
 
Odg: Kako postati pcelar?

Svaki Cigo , svoga konja hvali , pa svi obično pčelare onim košnicama koje ima stariji pčelar koji ih "uvodi u posao".Ja lično koristim LR jer je kod njih sve isto , pa se lako kombinuje i po teoriji radi nastavkom a ne pojedinačnim ramovima.U praksi je to malo drugačije i opet se sve svodi na rad ramovima.Inače LR je zastupljena oko 80% u pčelinjacima - isto po teoriji.Kažu da pčele bolje prezimljavaju u DB košnici zbog dubljeg rama , ali to ne znam i ne bih ni ulazio u raspravu.Lično mislim da one u prirodi sasvim lepo prezime i bez bilo koje košnice, odnosno smatram da ne treba biti pohlepan i oteti sav med , obezbediti dobro provetravanje i odvodjenje vlage i za sve će se pametnice postarati same.
Korišćene košnice treba pre useljenja opaliti let-lampom iznutra i obojiti spolja , ako je boja propala i to bi bilo to. Ne znam jedino kakva je situacija ako je društvo izumrlo zbog američke kuge i da li tada smeju da se koriste košnice , pošto se po teoriji tada spaljuju društva sa košnicama.
U svakom slučaju želim puno sreće i MEDNO!
 
Odg: Kako postati pcelar?

hvala biljana&dragan, te kosnice je koristio moj pokojni deda i njegov prijatelj koji se razumeo u pcelarstvoo (oko 10 god. su prazne), nazalost ja nisam tada bio zainteresovan za pcele-mladost-ludost, a sada kako mi se blizi penzija hteo bi se baviti necim, mislim da je pcelarstvo prava stvar, valjda ne gresim. u svakom slucaju svaki savet mi je dobrodosao, pozdrav svima
 
Odg: Kako postati pcelar?

Mislim da je izbor pravi.Ne kaže se dzabe da je pčela dokaz da Bog postoji :cool:
Oprašuju 85% bilja u prirodi , a kažu da ,ako bi kojom nesrećom , pčele nestale , čovečanstvo bi moglo da opstane još maksimalno 4 godine.Prema tome samo napred , što više pčela to bolje svima ,,a poneki ubod nije ni vredan spomena.
Inače čuo sam da je okolina Bora odlična za pčelarenje , a imate tamo i poznatog pčelara g-na Brndušić Ivana , kojeg na žalost , ne poznajem lično, ali sam čitao njegove radove.
I ja sam odrastao uz pčele koje su imali pokojni deda i po majci i po ocu (jedan je imao oko 80 košnica) , ali sam tek ove godine krenuo samostalno , tako da se i prisećam nekih stvari , a još više pokušavam da naučim.Nadam se da će ovaj podforum postati mnogo posećeniji , a i našem administratoru će biti lakše , jer sad samo njega "cimamo i smaramo" :haha:
U svakom slučaju posetite i sajt SPOS-a , pročitajte pčelarski kodeks i videćete da ne dugujete nikakvu zahvalnost. :ppozdrav:
 
Odg: Kako postati pcelar?

hvala na odgovorima, ni ja neznam tog Brndušića, sigurno ga zna moj kum koji ja predsednik udruženja pčelara (Milan Vulović), a da je mesto idealno za pčelarenje, kažu da je super, lekovitiji je med sa planine, ima više lekovitih biljaka, a u ovom kraju još uvek ne prskaju protiv korova već motika na rame i u njivu pa sredi korov. Blizu Bora je i letnjikovac bivšeg predsednika SRJ Miloševića (pokojnog), tamo je nedirnuta priroda, nekada su tamo išli samo izabranici i pčele, a sada možemo i mi, a pčele- široko im polje
Post je spojen: [time]1250540201[/time]
_________________________________________________
nisam medved, ali volim med! :pcelac:: i ::vino::
 
Odg: Kako postati pcelar?

Samo napred i sa srećom.
Obzirom na geografsko mesto pčelinjaka i na pomoć kuma , tu neće biti nikakve dileme. Znači , uz Božju pomoć u junu biće medaaaa :cao:
 
Odg: Pčelar početnik

da li hoće neko dati savet kako se detaljno pčelari až košnicama, pošto imam na poklon 5 takvih košnica, a nisam nikad pčelario, unapred se zahvaljujem na pomoći
 
Odg: Pčelar početnik

radim sa komsom pcelarom profesionalcem cak ima i sfoje kosnice licni izum veoma prakticne po njegovom nazivu kosnice R18,R21,R28 ko zeli moze da ga kontaktira takodje radi sa nekim kutijama plasticnim nema zicano sace vec samo neke kutijice i tu pcele prave svoje sace i stavljaju med on samo izvadi kutije i stavi poklopac spremna je za prodaju jedna kutija 300 grama !!! ko hoce moze da ga kontaktira covek je profesionalac danas smo bas imali korekciju kod njega posto jos nemam pcele dok se ne ispraksujem!!
 
Nazad
Vrh