Pčelarstvo za početnike

Ne možeš biti siguran da se neće pojaviti jer može biti još koji otvor ili pukotina za koju ne znaš. Prije rušenja stabla ukloni pčele. Nema tog drveta iz kjeg uporan čovjek nemože da izvadi roj pčela. Olakšavajuća okolnost je što je drvo predviđeno za uklanjanje. Prije bilo kakvog zahvata u otvor treba upuhati malo više dima i one će se smiriti. Procijeniti gdje je društvo. Iznad ili ispod mjesta gdje izlijeću. Ako je ispod. Iznad mjesta gdje izlijeću vezati vrškaru (bilo koju pletenu košnicu). Motornom pilom izrezati otvor ispod procjenjenog mjesta na kojem se nalaze pčele. Bolje malo niže pa poslije korigovati dok neotvorimo sa donje strane. Zatim dimljenje i kuckanje i pčele će izaći u vrškaru. Ako je gnijezdo iznad onda sjeći prozor iznad procjenjenog mjesta legla. Tu vezati vrškaru pa dimiti gdje su ulazile. Pčele neće pobjeći već pužući ući u vrškaru. Da manje lete vrškara i mjesto oko nje gdje izlaze pčele, mogu se zamotati nekom zavjesom. Kad se roj izvadi prorezati veći otvor pa izvaditi saće. Leglo postaviti u prazne okvire i uvezati da ne ispadne pa staviti u košnicu. Kad leglo izađe okviri se uklone. Ostaviti i cvjetni prah jer u ovo vrijeme se može dodati sirup ali u prirodi slabo ima praha. Po završenom poslu kad se pčele smire u novoj košnici, prenijeti ih bar 3 km daleko da se nevraćaju na staro mjesto. Nakon mjesec dana mogu biti prenešene nazad na mjesto koje nam odgovara. Ako je društvo slabije može se upotrijebiti za pojačanje društvu koje uzimljujemo. Ako je spajamo sa drugim društvom koje je u blizini, isto je treba seliti jer će se sve izletnice vratiti na staro mjesto.
Nepopularna metoda je uništiti pčele ali i to se događa. Ako se odlučiš za tu varijanto nemoj to raditi sad. Zavisi od vremena ali najbolje je u novembru. Do tad leglo sve izađe a meda ima najviše. U ovo vrijeme je leglo još jako a meda ima malo.
 
Druže da si to objasnio nekom pčelaru pa u redu ovako ??.Svaka čast na objašnjenju kako treba uraditi ali za čoveka koji kuka zbog jednog uboda ovaj postupak je otkrivanje amerike.
Usput i jedno pitanje za iskusnije ,kako su se u praksi pokazale košnice od topole,sa svima kojima pričam niko nema pozitivno mišljenje o topoli a nijedan od tih nije pčelario sa košnicama od topole tako da je verodostojnost iskaza upitna.
 
Molim Vas za pomoć pošto imam problem. U dvorištu imam stari ogromni dud u čije stablo su se naselile pčele. Moram proći pored duda da bih došao do bašte. Juče sam rušio deo šupe u blizini duda i pčela me je ujela iz čista mira. Pričao sam sa pčelarom iz sela da li postoji mogućnost da uhvati te pčele i on mi kaže da se to ne može uraditi. E sada da li se stvarno ne može ili on neće ne znam? Na zimu, kada opadnu listovi planiram da srušim taj dud. Pošto imam još posla oko šupe i treba oluk da stavljam na nju po malo me je strah da se radim tamo u blizini pčela. Šta da radim?
Danas je šogor kod nas na salašu vadio pčele iz bagrena u košnicu,videćemo u ponedeljak dali smo uspeli u tome 100%.Rasekli pre par dana motorkom bagren na pola nismo ni znali da su tu i nismo ih ni čuli od motorke,nego kad su počeli da lete oko glave onda smo pobegli polako od njih srećom nisu nikog od nas izbušili.Ispričao to šogoru(on je pčelar) i danas je došao po bandu:pcelac:::pcelac:::pcelac::
 
Bila je dobro suva ,prve godine nije bilo problema ali vec druge posle nekoliko kvasenja i susenja od kise pocela je da se krivi.
Mozda sam pogresio sto nisam poslusao savet drugara stolara sa kojim sam radio kosnice sto nisam dasku rezao na uze komade pa onda sklapao.
Po njegovom misljenju je to sigurnije samo je dugotrajniji proces ,a meni kosnice trebale hitno.
 
Verovatno znate, al moze se podsetiti ovde:


Fenoloski kalendar. April je mesec u kome obično cvetaju sve biljke ranocvetnice. U aprilu cvetaju sve vocke – kruska, sljiva, breskva, tresnja, visnja, jabuka, orah, ribizla (crna i crvena) i dr. sumske vrste, topole, javor, jasen, bukva, breza, divlji kesten, trnjine, si*birski bagrem (karagan); ukrasno rastinje – japanska dunja, mahonija, jorgovan, trave – mrtva kopriva, djurdjevak, maslacak, veronika i dr. Sa svih ovih biljaka pcele skupljaju polen i nektar.



Staje pcelinjih drustava. Pcelinje klube vise nije jako zbijeno i polaganje jaja i razvoj pcelinjih drusta*va brzo napreduje. Tome doprinosi sve ve?i dotok po*lena i nektara, toplo vreme, kao i znatna kolicina no*voizleglih mladih pcela pogotovo posle 7 aprila, cija je sposobnost hranjenja 3-4 puta ve?a nego sposobnost prezimelih pcela. Po*vrsine zauzete leglom brzo se povecavaju, a rezerve hrane se smanjuju. Kod jakih pcelinjih drustava leglo zauzima preko 5-6-7 ramova, a kod slabijih 2-3 do4 ramova pokrivajuci skoro citave satove. Ako dotok nektara nije redovan, pcelinje drustvo trosi 4-5 kg hrane iz zaliha. Krajem aprila stare prezimele pcele su ve? pot*puno zamenjene mladim pcelama. Tada se javlja i prvo trutovo leglo. Uslovi su vrlo povoljni za odva*janje voska, sto pokazuju i produzeni i pobeleli zido*vi celija u gornjem delu satova, gde pcele stvaraju siroke vence svezeg nektara oko legla.


Rad pcelara.April je jedan od meseca u kome je rad pcelara najintenzivniji. Ukoliko u toku marta nije iz*vrsen glavni pregled, treba ga obaviti pocetkom aprila. Ulazu se napori za neometan razvoj pcelinjeg drustva i gnezda se, u zavisnosti od potrebe, prosiruju. To tre*ba vrsiti pažljivo, jer ponovo nastupaju hladni dani i leglo se moze prehladiti i oboleti od evropske truleži koja bi se kasnije mogla pretvoriti i u ameri?ku trulež. Ne treba zuriti sa takozvanim odzimljavanjem. Mate*rijale za utopljavanje kod LR (novine iznad legla) treba držati do cvetanja bagrema, a u košnici unutra dok ima mesta. Treba otvoriti poklopcice starog meda po satovima i stimulativno prihraniti drustva secernim sirupom, kome su dodate belancevine, ukoliko nema dovoljno polena. Treba iskoristiti sposobnost pcela da odvajaju vosak za izgradnju novih satova (radi obnove gnezda) i staviti ram gradjevnjak za proizvodnju vos*ka. Preduzimaju se mere protiv odgajivanja trutova i prelaza pcelinjih drustava u rojno stanje.


Ukoliko se i pored ulozenih napora neka slaba pce*linja drustva u prolece ne razvijaju dobro zbog losih kvaliteta matica, bolje je spojiti 2-3 slaba drustva u jedno nego pojacavati svako slabo drustvo posebno. Pre spajanja (15 do 18 casova) treba unistiti njihove ma*tice, a spojenom drustvu dati u kavezu rezervnu kva*litetnu maticu dobrog porekla. Time se stvara jedno drustvo srednje jacine, koje ce uspeti da se dobro raz*vije i da ucestvuje u medoberu. Ako se slaba drustva ne spoje, pcelar im mora posvetiti mnogo vremena i rada, ali se ona i pored toga nece dobro razviti za glav*nu pasu. Kasnije, kada je vreme povoljno, stvaraju se nova drustva.


April mesec je vreme najpogodnije za nabavku pceli*njih drustava i za njihovo prebacivanje u svoje LR ili DB kosnice sa pokretnim sacem, Odstranjene, stare i neupotrebljive satove i druge otpatke treba pretopiti. Pcelinja drustva se iz*nose u vocnjake, radi oprasivanja, ali se prethodno obavezno moraju preduzeti mere protiv trovanja pce*la. Ukoliko je dat nalog da se pcele zatvore za 2-3 da*na (u zavisnosti od preparata), treba tako postupiti da ne dodje do ugusivanja ili uginuca pcelinjih drustava. Pocetkom aprila treba organizovati nedelja posumljavanja. Pcelari treba organizovano i aktivno da se ukljuce u rad na posumljavanju, sadeĆi u svom rejonu medonosno sumsko rastinje.
 
Ja sam poceo da pcelarim uz starca. On sa prekidima pcelari skoro 50 godina, imao je i po 80 drustava ali posao u inostranstvu i pcele ne idu bas zajedno.
Ove godine u jednu njegovu staru kosnicu se sam uhvati jedan mali roj. To nismo ni primetili neko vreme posto su vec lepo sace izvukle. Da ne bi bila samo jedna kosnica prosetamo kod njegovih prijatelja i dobijemo jos tri roja na poklon. E a onda sam resio da malo ozbiljnije krenem da se bavim pcelarstvom i kupim jos cetiri drustva i dva roja. Sve kosnice su DB na 10 ramova. Imam svu pomoc od njega tako da nije problem sto sam pocetnik.
Sad cekam prolece da vidim kako ce prezimeti pa zatim imam plan sto vise da ih umnozim. Meda cu izvuci samo malo za svoje potrebe i ceka me samo pravljenje kosnica, matica i rojeva :)
Verovatno cu kupiti jos neki roj da bi ubrzao proces prosirenja...
 
Kako se riješiti osova koji ulaze u košnicu?
Pozdrav mlade kolege,zar nije sada malo kasno da vam ose i dalje ulaze,napadaju i kradu med iz košnica.Ove jeseni je verovatno i kod svih ostalih bio problem oko osa za ovih mojih 20god pčelarenja mislim da je ova jesen po pitanju osa bila najgora i da ih nikada nije bilo u tolikom broju ali šta treba raditi,pa ovako leta suziti da se omogući prolazak samo jednoj pčeline širi,drugo postaviti mamce za ose to su vam plastične flaše najbolje su vam one od kisele vode,u koje će te naliti pivo a vrhove flaša iseći i okrenuti unutra flaše od njih napraviti točire,deluju poput mišolovke,ose privučene mirisom pokvarenog piva uleću unutra ali ne znaju izaći i padaju u pivo i dave se,pa kada se napune flaše sa osama ispraznite ih i ponovo ulijete pivo u njih.Evo i slike da vidite kako to izgleda.
slike.php
[/URL][/IMG]
slike.php
[/URL][/IMG]
 
Da li smeta da se postave kosnice ispod zica gde prolazi struja,tj,jzmecju dve bandere,interesuje me podto mi je to mesto bas dobro,ali te zice me zabrinjavaju.misljenja ce mi dobro doci jer sam nov,i voleo bih da imam pcele,jer su ih moji nekada imali.
 
Kod nas su 2016 mnoga drustva jednostavno nestala katastrofa sa nasim pcelinicima , jednostavno nestaju pcele ili uginjavaju ali ne pred kosnicu vec ko zna gde . Tezak gubitak losa godina za pcelare.
 
Imam plan da za 5 godina oformim mali pčelinjak do 5-6 košnica. Plan mi je da ne kupujem košnice i rojeve već da probam da ih dobijem iz prirode. Videćemo kako će to uspeti.
 
Šta je prvo potrebno uraditi sada posle zime? Pre neki dan smo gledali, lepo su preživele zimu.
 
U istoj sam dilemi kao i ti ... šta dalje...? (prošle god sam počeo da pčelarim), uglavnom ja sam im dao pogaču iako ima meda još dosta i za sada je jedno 80% pojedena i po priči sa pčelarima koje poznajem treba da čekam drugu polovinu marta da se temperature malo ustabile naročito noćne onda malo da im dam sirupa na nekoliko dana da bi matica počela više da leže tj da bi negde kraj aprila- početak maja dočekao sa što više pčela za bagrem. Onda ćemo dalje da razmišljamo, za sada je bitno da imaju hrane i da se vidi na letu da unose polen sto znači da je sa društvom i maticom sve ok.
 
Nazad
Vrh