Pčelarstvo za početnike

Dobro vece kolege,evo da pocnem da pisem i ja u ovoj temi.Spremam 4 kosnice,u subotu idem po rojeve ostalo mi je jos da satne osnove ubacim.Imam kosnice sa po 12 ramova,koliko mi je na pocetku potrebno? Postavicu i koju sliku da vidite da li to sta valja......
 
Ako su sa 12 ramova to su DB košnice. Meni se lično ne sviđaju al iskusniji kažu nema loše košnice. Svakako da tip treba da bude prilagođen terenu i načinu rada. Kada budeš naselio uradi to na šest ramova. Iza stavi ramove pregrade. Na satonošu zakucaj lesonit kao što je dimenzija rama i te pregrade postavi do ramova sa satnim osnovama. Kad izvuku tih šest ramova pomeraj pregrade i dodaji satne osnove po dva rama. Tako dok ne izvuku svih 12. Ramove sa satnim osnovama nemoj stavljati na kraj već ispred zadnjeg izvičenog rama. Obavezno prihranjuj sa po 250ml šećernog sirupa 1:1 do kraja jula. Onda vidi kakvo je stanje i dodaj šećerni sirup u većim količinama po litar i više da bi obezbedile hranu za zimu. Nadam se da sam ti malo pomogao. Srećan početak.
 
Forumasi moze pomoc,ofarbao sam kosnice sa firnejzom i sad se tesko susi u stvari ne susi se uopste,sa cim sad da ofarbam spolja da mogu da ubacim rojeve za vikend unutra.Drvo je kanadska topola ofarbao nastavke sa spoljne strane,hvala u napred na odgovoru.
 
Dzogi nije neka pomoć i ja učim a imam više od 10god pčelarskog staža. Ove godine sam obnovio pčelinjak. Šest društava za sada a mislim da je za ovu godinu dosta. Dali si se dobro informisao o tipu košnice kojom počinješ?
 
Moze pomoc,panicim li ja bez razloga ili imam potrebe da brinem,od 4 kosnice u 3 je situacija ok a kod cetvrte sve pcele su na ulazu u kosnicu,sta se tu desava?Jel nisu jos osobodile maticu ili? planirao sam ako se ne vrate do veceras u kosnicu da ih dimilicom nateram,ali da li ce matica izdrzati?
 
Neznam dzole kakvim rojevima si naselio košnice. Prirodnim ili paketnim? U svakom slučaju nediraj ništa same će ući.
 
paketnim,dobro je hvala Bogu, 2 matice su oslobodjene iz kutica 2 nisu,jaki su rojevi,veceras sam poceo da prihranjujem,jedino sto me jos zeza su satne osnove koje su na ovoj vrucini se iskrivile,morao sam da stavlajm po koji drugi ram a da one vadim. Prihranjujem 2:1 odnos secera i vode po 200 ml.
 
Pozdrav
Nemate razloga da paničite. To je sasvim uobičajno za pčele kada su u pitanju tople večeri da se na ulazu košnice formira prava lopta od istih. To samo znači da Vam je provetravanje košnica slabo a one neće nikuda otići već će se , sa sigurnošću od 100 %, vratiti u košnicu.

Znači, poboljšajte provetravanje košnica i to se neće dešavati
 
Kolega bobans dobro došao na pčelarske teme. Veoma delikatno pitanje šta je pravilna ventilacija. Dok sam imao LR košnice otvarao sam leto celom širinom imao zbegove sa mrežom dizao krov sa zadnje strane i opet brade na košnici. Sada radim drugačije i nema brada da visi na letu. Ja sam primenio Brndin sistem okruglih leta koja nisu na podnjači već na telu košnice na par cm ispod satonoša. Leto za košnice 35mm. Da čovek ne poveruje IBN (Brndin nukleus) sa dva nastavka puna podnjača i puna poklopna daska krcat pčelama ima kontakt sa okolinom samo sa okruglim letom prečnika 25mm. To je kako inovator Brnda kaže vertikalna ventilacija. Prvo što sam zapamtio od njega je da donje leto i paran broj ramova su neprijatelj pčela br.1.
 
Neznam baš tačno u kilogram al sigurno preko 100 000. Slovima preko sto tona. Doduše ne sa ovim košnicama već sa LR. Ovaj podatak sam izneo čisto da se vidi o cemu se radi.
 
Pozdrav svima,nov sam pčelar. uzeo sam tri nove košnice Rodna Voja, ima li neko neka iskustva da ih podeli? Na šta bih posebno morao paziti...?
 
Sad u ovom periodu nema nekih posebnih saveta. Trebalo bi dodati pogaču kad veremenski uslovi to dozvole, ali to sve zavisi od tehnike koju pčelar koristi i od vremenskih uslova.
 
pozdravljam vas sve!!!

Kao pocetniku(u bilo kom poslu),da li neko moze da mi kaze sta je po njemu "vrh" kosnica,to jeste ,kako ta kosnica treba po vama da izgleda u prolece(pred bagremovu pasu) i pred zimu(uzimljavanje).
mislio sam koliko ulica sa pcelama je po vama najbolja kosnica u datim periodima.?
znaci koji je CILJ pcelara ,kako da mu izgleda kosnica.
Hvala vam unapred na odgovorima. :pcelac::!
 
pozdrav svima,evo ja pratim nekoliko tema na forumu,pa sada malo i u ovu da uskocim... moj deda ima nekih dvadesetak kosnica,kaze ,,ne znam tacno,ja to ne brojim,, i stalno me tera da pocnem pomalo da se interesujem i da mu pomazem oko pcela,pa da mi ostavi sve kada ne bude mogao vise da isprati taj posao i tempo,a ja polako da sirim ono sto on zapoceo nekada..... kaze mi on : sinko da uzmes polako da zapocnes pored mene,i vremenom da prosiris onoliko koliko ti mozes da ispratis,pa ljudi sa 100-tinak kosnica odrzavaju celu porodicu u zivotu,i imaju onoliko koliko im treba za zivot,batali ti taj tvoj stresan posao,, (a ja sam inace zavrsio medicinsku sk,i sada idem na visoku med.sk).... malte-ne covek me moli ! ja se nasmejem,malo mi to cudno,posto vidim kakva sve problematike imaju pcelari pa se dosta dvoumim :sta:
 
@ dobar covek
Najveća problematika jeste prodaja meda, sa sto kšnica prinos meda se meri u tonama, sad je prodaja dobra pošto ima otkup po dobroj ceni. Ali ako nema otkupa na veliko, onda nastaju problemi. I da malo je nezgodno, pčele bodu a ne pitaju :osmeh:

@ SALINJO

Pa najbolje se raspitati dodatno, veliki je izbor raznih dimenzija košnica. Ja koristim LR košnicu, koju koristi i preko 75% pčelara na planeti, računam da se dokazala u praksi. Ali nikako ne mogu reći da je najbolja, video sam i da sa AŽ košnicama se postiđu dobri rezultati, ko hoće da ima košnice na kamionu.
 
pozdrav svima,evo ja pratim nekoliko tema na forumu,pa sada malo i u ovu da uskocim... moj deda ima nekih dvadesetak kosnica,kaze ,,ne znam tacno,ja to ne brojim,, i stalno me tera da pocnem pomalo da se interesujem i da mu pomazem oko pcela,pa da mi ostavi sve kada ne bude mogao vise da isprati taj posao i tempo,a ja polako da sirim ono sto on zapoceo nekada..... kaze mi on : sinko da uzmes polako da zapocnes pored mene,i vremenom da prosiris onoliko koliko ti mozes da ispratis,pa ljudi sa 100-tinak kosnica odrzavaju celu porodicu u zivotu,i imaju onoliko koliko im treba za zivot,batali ti taj tvoj stresan posao,, (a ja sam inace zavrsio medicinsku sk,i sada idem na visoku med.sk).... malte-ne covek me moli ! ja se nasmejem,malo mi to cudno,posto vidim kakva sve problematike imaju pcelari pa se dosta dvoumim :sta:
Predsednik SPOS-a je završio medicinu pa mislim da bi i za tebe to bio pravi izazov, za početak počni da se takmičiš sa dedom da imaš 2 košnice ali da budu bolje od njegove 3 i brzo ćeš zavoleti pčele a obrazovan si i mislim da to možeš.

@SALINJO najbolja je ona košnica koja je puna i na uzimljavanju a i pred bagrem meda, dimenzije nisu toliko bitne.
 
@ novii
hoces da kazes da to sto je sada situacija ,,OK,, i da ima organizovan otkup meda, to je sve nekako nesigurno i moze da PUKNE danas-sutra- za godinu-dve pa je sve to na klimavim nogama....??? da znam dal da se upustam u nesto :D
 
Nazad
Vrh