Pčelarstvo za početnike

Odg: Pčelar početnik

kako da ga kontaktiram?, tel. e-mail? nesto i dali ce da otkrije i nama o cemu se radi tj. da nam da savet nama pocetnicima, koliko bi kostao taj savet, raspitaj se pa daj nesto za kontakt. poz kombajneru, timocka krajina
 
Odg: Pčelar početnik

Kome prodaje te "kutijice" i koliko koštaju tih 300g meda s kutijom?
Naročito me zanima koliko prosečno društvo može da napuni kutija u bagremu?
 
Odg: Pčelar početnik

To su otprilike plastični okviri 10X10 koji se poredaju u ramu i to vam je med u saću.
 
Odg: Pčelar početnik

OK , skontao sam iz prethodnog posta da je to med u gradjevnjaku , ali kad ih teraš da vuku gradjevnjak gubiš na količini meda.Zato sam i pitao koliko daju tih kutija i koja je cena zbog kalkulacije rentabilnosti.
A drugo , da bi one ovo radile mora da bude baš jaka paša-znači verovatno samo u bagremu. Leglo sigurno neće da prave u ovim kutijama , pa je u plodištu sigurno standardno ožičeno saće , a ako se radi o LR košnicama , verovatno je potrebno posle glavne paše ubaciti standardni nastavak kako bi spremili zalihe za zimu.
Ili možda ipak grešim ? :cao:
 
Odg: Pčelar početnik

Upravo tako a cena kako uspeš da prodaš. Preko SPOS-a je išlo neko ugovaranje prodaje meda u saću ali celi ram za izvoz ali to nisam čuo da ima zainteresovanih a cena , ne sećam se sada, ali mislim ispod tri evra. Trenutbo cena bagremovog meda je 2,05 evra na veliko. (Cmana)
 
Odg: Pčelar početnik

tabak je napisao(la):
kako da ga kontaktiram?, tel. e-mail? nesto i dali ce da otkrije i nama o cemu se radi tj. da nam da savet nama pocetnicima, koliko bi kostao taj savet, raspitaj se pa daj nesto za kontakt. poz kombajneru, timocka krajina
ee tek sad sam video ljudi izvinjavam se!!! dacu vam njegov ja br samo da mu se javim pa vi vidite sa njim te kutijice su samo za med znaci prodaje se sa scaem unutar kutije napunjen medom i zatvoren!! sada cete vi videti sve sa njim tu mi je na 500m idem redovno kod njega jer i ja sam pocetnik pa mi svasta pokazuje ima covek i sertifikat brdo literature ma covek je PROFESIONALAC cak i maticu sam odluci koju ce napraviti ja sam mu pomogo pre neki dan!! stvarno je usao u stos i ima mnogo alata i znanja!! BICE BR drugari
Post je spojen: [time]1252489909[/time]
_________________________________________________
biljana&dragan je napisao(la):
OK , skontao sam iz prethodnog posta da je to med u gradjevnjaku , ali kad ih teraš da vuku gradjevnjak gubiš na količini meda.Zato sam i pitao koliko daju tih kutija i koja je cena zbog kalkulacije rentabilnosti.
A drugo , da bi one ovo radile mora da bude baš jaka paša-znači verovatno samo u bagremu. Leglo sigurno neće da prave u ovim kutijama , pa je u plodištu sigurno standardno ožičeno saće , a ako se radi o LR košnicama , verovatno je potrebno posle glavne paše ubaciti standardni nastavak kako bi spremili zalihe za zimu.
Ili možda ipak grešim ? :cao:
ima covek DB kosnice u principu i okviri idu samo u mediste a ispod je plodiste zicani ramovi sa mednom kapom !! pricajte sa njim !! ;)
 
Odg: Pčelar početnik

BROJ TOG profesionalnog PCELARA koji se bavi tim kutijama umesto ramova za med je : +381656153246 ime je RADISA pozzz
 
Odg: Pčelar početnik

Imas dobru literaturu "PCELARSTVO" od Veroljuba Umeljica, izuzetno je dobra knjiga, skoro sam je narucio i mogu ti reci da ces tamo naci odgovore na sve ono sta te interesuje, pocev od kako treba da izgleda pcelinjak, sa kojim kosnicama se kako pcelari . . . ama extra je. Ima oko cini mi se strana i oko 1400 slika sa objasnjenjima. Pogledaj na njegovom sajtu, tamo imas i kontakt.
Ja sam krenuo da pcelarim ove godine i od kada sam narucio knjigu jasnije su mi mnoge stvari. Ja sam se ipak opredelio za DB kosnice, manje su zahtevnjije i odlicne su za pocetnike.
Pozdrav iz Knjazevca
 
Odg: Kako postati pcelar?

Kad je najbolje vreme da se nabave kosnice? Jesen ili prolece?
 
Odg: Pčelar početnik

Što se tiče izbora košnica prilikom početka pčelarenja, treba imati u vidu i konačan broj pčelinjih društava sa kojima će se raditi. Nije isto ako se radi sa nekoliko desetina košnica ili se radi sa nekoliko stotina košnica.
 
Odg: Kako postati pcelar?

Pa sad zaviis dali anbavljaš nove ili polovne. Mada je u oba slučaja jesen bolja, jer ti ostaje vremena da središ te košnice. Ukoliko uzimaš polovne, potrebno ih je dezinfikovati. A ukoliko si se odlučio za nove košnice za pčele, potrebno ih je ofarbati, pošto se uglavnom prodaju neofarbane.
Tako da kupovinom u jesen obezbeđuješ sebi dodatno vreme za sređivanje košnica.
 
Odg: Kako postati pcelar?

Roj se najčešće kupuje posle cvetanja bagrema, cena kod nas je oko 25 eura.
 
Odg: Kako postati pcelar?

ssrki je napisao(la):
OK, hvala. A kada bi trebalo nabaviti roj?
Za tebe je najbolje da kupiš dobra društva u drugoj polovini aprila - do prvog maja tako da te godine imaš i med i nove rojeve.Problem je samo što tad niko neće da proda , a i ko prodaje cena je dosta visoka.
Znam stariji bračni par pčelara (oboje preko 70 god.) koji smanjuju pčelinjak jer nemaju naslednika a ne mogu više da rade.Društva su im dobra , pošteni su i neće uvaliti ono što je loše.Košnice su LR ali dosta stare i neodržavane (pomenuo sam njihove godine) , ove godine u aprilu su prodavali dva LR tela puna pčela sa košnicama po 80 eura.Mislim da će na proleće imati 50-tak društava na prodaju. Žive u Beogradu ,a pčelinjak im je u Nemenikućama , što ti je blizu , pa ako si zainteresovan javi , a ja ću ti poslati broj telefona na PP :cao:
 
Pozdrav svim pčelarima :ppozdrav:, jedno pitanje, da li su na ovoj slici divlje ili domaće, pitome pčele:

bosanac_iz_bosne je napisao(la):
156804_170027096365778_100000754669343_290017_3159438_n.jpg

Negde sam načuo da se dešava da pčelinje društvo "pobegne" pa dođe do ovoga na slici :sta:
 
Ne bezi drustvo /mada moze da se desi/vec roj koji se pusti iz kosnice :cool:
Ovo na slici je dobar roj naravno domacih pcela koji se pustio iz neke kosnice :cao:
 
ne čini više društava jedan roj, već se društvo umnožava tako što od postojećeg društva odvoji roj. Društvo nastavlja da živi sa novom maticom, dok stara odlazi sa rojem. Na slici su domaće pčele tj roj koji napustio košnicu. Postoji prirodno rojenje i prisilno, veštačko rojenje. Iskusni pčelari neče dozvoliti prirodno rojenje jer veštačko mogu da kontorlišu. U suštini, poenta priče je da jedno društvo tokom godine može da proizvede nekoliko rojeva.
 
Nazad
Vrh