Stubaste jabuke

Deda Lala, ideja vam je odlicna! Bice tako i uradjeno. Pozdrav
 
Moja stubasta jabuka M-9 je posadjena 2011. U 2012-toj, rodila 2 krupne jabuke koje su bile nenormalno dobrog ukusa. U 2013-toj je bila kao buket puna cvetova, ali na zalost izmrzli... u 2014-toj ovako izgleda

Niti sam je prskala, niti rezala. Vrh joj je bio polomljen tokom transporta, tako da sam je ostavila da raste po svojoj volji.




Ja bih manju granu odsekao jer ovo gubi smisao stubaste jabuke.
 
Ma lako cu ja da je odsecem...nego se plasim da ne dodje do porasta drugih grana sa strane. Aj da cujem jos neko misljenje iskunsih vocara. Pozdrav
 
Eee na sta je covek spreman da zadovolji svoj merak...tako i ja. Bice dovoljno i jednu da nam podari, pa onako sa decicom da je gostiramo meraklijski, mrvicu po mrvicu, pa gledamo kome je koliko ostalo...
Neka je neka raste ovako kako je pocela, nek bude slobodna, nek priroda radi svoje pa videcemo sta ce biti...
Deda Lala da vas pitam nesto, molim vas, cime da je hranim i kad (mozda nije za ovu temu...ali da pokusam...)?
Pozdrav.
 
Квалитетним зрелим компостом стим да се око самог стабла остави луфт 10-15 см.
Evo nasla sam kako da je negujem:osmeh:

- - - - - - - - - -

Pozdrav,
godinama vec kako gledam ovu stubastu jabuku... E, danas sam stala i pitala zenu da li mogu da slikam njene stubaste jabuke. Informacije koje mi je dala za njene stubaste jabuke su sledece:
-posadjene su pre oko 10 godina zajedno, jedna je ostala mala a ova druga otisla u nebesa...
-nikad nisu prskane
-treba da se orezuju svake godine (rezanje nije praktikovala svake godine)
-ova levo mala sto je ona radja svake druge godine
-ova desno, sto je otisla u nebesa, radja svake godine po malo (zavisi od godine, mraza...)
Pogledajte kako izgledaju:


 
Evo nasla sam kako da je negujem:osmeh:

- - - - - - - - - -

Pozdrav,
godinama vec kako gledam ovu stubastu jabuku... E, danas sam stala i pitala zenu da li mogu da slikam njene stubaste jabuke. Informacije koje mi je dala za njene stubaste jabuke su sledece:
-posadjene su pre oko 10 godina zajedno, jedna je ostala mala a ova druga otisla u nebesa...
-nikad nisu prskane
-treba da se orezuju svake godine (rezanje nije praktikovala svake godine)
-ova levo mala sto je ona radja svake druge godine
-ova desno, sto je otisla u nebesa, radja svake godine po malo (zavisi od godine, mraza...)
Pogledajte kako izgledaju:

a jel ima oprasivaca u blizini? Ustvari nije mi ni jasno dali one izmedju sebe se oprasuju ili moraju u blizini biti neke "obicne" jabuke. Mozda je to u pitanju pa ne radjau svake godine ( sem mraza). Ajd raspitaj se opet kod komsinice. Jos sam nesto hteo da te pitam , naime koliko dugacke grane imaju , jer je neko ovde na forumu rekao da vise od 10 cm. ne bi trebalo da budu, jer onda nisu stubaste. Jel tako? Hvala!
 
Nisam ja strucna da ti odgovorim...sigurno ce neko od clanova moci da da preciznije odgovore, koji i mene interesuju. Slike sam stavila, jer nigde nisam mogla da vidim stabla ovih jabuka u prirodnoj velicini kako izgledaju posle 10-ak godina.
Ni ova zena ne zna vise nego sto mi je rekla. Ona ih je posadila i malte ne pustila ih da rastu. Sto se tice rezanja, ne reze ona. Ove godine nisu rezane, sto se i vidi na slikama, zaboravila da zove tipa koji reze.
Stubasta na levoj strani slike koja slabo raste, nema ni jedan jedini cvet ove godine, dok je prosle godine imala, tako mi je rekla.
Sto se tice grana, licno ne vidim ovo debelo stablo sa granama duzine 10cm, valjda to vazi za mlade vocke. Grane na ovoj jabuci su gore pri vrhu 1metar pa i vise (posto nisu rezane ove godine).
Pozdrav
 
Nisam ja strucna da ti odgovorim...sigurno ce neko od clanova moci da da preciznije odgovore, koji i mene interesuju. Slike sam stavila, jer nigde nisam mogla da vidim stabla ovih jabuka u prirodnoj velicini kako izgledaju posle 10-ak godina.
Ni ova zena ne zna vise nego sto mi je rekla. Ona ih je posadila i malte ne pustila ih da rastu. Sto se tice rezanja, ne reze ona. Ove godine nisu rezane, sto se i vidi na slikama, zaboravila da zove tipa koji reze.
Stubasta na levoj strani slike koja slabo raste, nema ni jedan jedini cvet ove godine, dok je prosle godine imala, tako mi je rekla.
Sto se tice grana, licno ne vidim ovo debelo stablo sa granama duzine 10cm, valjda to vazi za mlade vocke. Grane na ovoj jabuci su gore pri vrhu 1metar pa i vise (posto Jnisu rezane ove godine).
Pozdrav

Ja se nada da ce Deda Lala to da nam objasni , dosad je uvek imao pravi odgovor za sve o ovoj temi, samo mozda covek ima puno posla pusticemo ga , nigde ne zurimo.
 
Страна 2,пост 22.Да се не понављам.

Da hvala ti Deda Lala , nego molim te prokomentarisi ove jabuke koje je VETOINE slikala u postu br. 63. Zasto te ovo pitam? Zato sto ija stalno prolazim pored par dvorista i nisu nikako ni jedinacne , sa nekakvim granama, neke odozdo , sa pola metra visine, neke pak pri vrhu imaju kao neke metlice, mada su te grancice deblj nego recimo metlice kod drugih lose orezanih vocaka?
 
Стубасте јабуке

Нешто им смета.
Близу су куће и вероватно им смета шут у корену,сама близина куће,мислим да и мало окаснели "мраз" има умешане прсте...
На јесен ископати садне јаме даље од куће на отвореном(колико је то могуће) и припремити их за садњу по захтеву за јабуку.Ископати бусен корена биљке ,очистити га од парчади цигала,бетона....и умочити у претходно направљену смешу млека иловаче и свеже кравље балеге 1/1, поставити у садну јаму,пођубрити, затрпати и осигурати да се биљка не извали.Овај поступак се не ради по мразу.
 
Stubaste jabuke se ne prekracuju a orezuju se samo u smislu uklanjanja bocnih grancica. Po uputstvu autora sorti koje se prodaju kod nas, do kraja juna treba ukloniti sve bocne grancice duze od 10 cm, ukljucujuci i one na vrhu tako da ostane samo jedna koja ce da raste dalje u vis. Ja uklanjam sve bocne do osnove i ako se pri vrhu razgranavaju, opet ostavim samo jednu da bi rast bio u visinu. Prorode obicno u godini prvoj posle sadnje, nikada nisam prskao nikakvim hemijama i nemam ni nameru. Kalemljene su na podlogu M26 koja inace bolje podnosi susu.

U godinama 2012 i 2013 kada su oboreni svi temperaturni rekordi i bio je najgori nedostatak vlage, ni jedna nije crkla, doduse uz moje intenzivno zalivanje po 20-30 litara svaki treci dan (sto je opet protivno uputstvu). U godini 2014 kada su oboreni svi rekordi u prekomernim padavinama isto ni jedna nije crkla, a nisam im drzao kisobran. Naprotiv, najeli smo se da nam na usi ispadaju jabuke. Sporije mi rastu, ali to nije vazno, cak mi i odgovara da nisu dzinovska stabla. Oprasuju se sa drugim jabukama koje su grupisane u jednom delu parcele.

Ubuduce planiram da zasadim jos stubastih jabuka koliko god budem mogao da kupim sadnica i odradim. San mi je da napravim redove na maloj povrsini. Sve ce biti Vesna, Djerdan, Rumeno Vreteno, Kraljica Cardasa, Zeleni Dragulj i Smaragd sa poljopr. fakulteta Novi Sad gde radi profesor koji je autor sorti. Druge sorte me ne zanimaju, pogotovo strane. Svim komsijama sam kupio i zasadio na poklon po neku, a ostatku sveta ih mogu samo preporuciti.

- - - - - - - - - -

Za ove dve na slikama, pitanje je na kojim podlogama su kalemljene i koje su sorte gore. Stubaste jabuke su rezultat istrazivanja novijeg doba i na svim institutima sigurno postoje bar pokusaji da se naprave sorte. To nikako neznaci da su sve ujednacenih osobina, naprotiv, to znaci razlicitost varijeteta. Znam da su Rumunske sorte mnogo vislje. Osnovna osobina SORTE je ujednacenost osobina kroz (vegetativno dobijeno) potomstvo u svim generacijama.

Kako ovde vidimo, jedna do druge su dve stubaste jabuke koje se drasticno razlikuju po rastu, sto ukazuje na veliku razlicitost osobina. To verovatno nije zbog razlicitosti sastava tla (mada to ima uticaja), odnosno na razlicitom tlu ista jabuka bi bila nesto bujnija ili nesto manje bujna, ali nikako ovako drasticno razlicitog rasta. Ovde su verovatno u pitanju jabuke koje su po obliku stubaste ali nista vise zajednicko i slicno nemaju. Dobro,mozda nekog zajednickog pretka Wijack, manje vise.
 
Zašto ne kupiš podlogu i nakalemiš sam. Pokušaj kad već voliš da radiš. Ali zapamti jednu stvar koju nisi pomenuo. Ja sam imao sto jabuka i dosadilo mi prskanje jer su jako osetljive na krastavost i lišće i plod . Ostavio sam samo jednu.
 
[TABLE="width: 90%, align: center"]
[TR="class: hovered"]
[TD="class: quote"]Prosle jeseni posadio sam 16 stubastih jabuka.
Sve su prolistale a procvetale su dve kraljice cardasa.

Jedna Vesna ima cudan vrh, kao da je sasusen iako
je prolistala.

Sta se desilo sa ovom stabljikom? Da li ce se odrzati ovakva?
Sta da radim sa sasusenim vrhom?
Citao sam da se stubaste vocke nikako ne orezuju na vrhu.[/TD]
[/TR]
[/TABLE]


20160416_184338-59bc2e.jpg
20160417_102331-ba8a3f.jpg
20160417_102348-8a907d.jpg
 
Vrh je izmrzao, prezivece naravno. Imao sam takvih slucajeva Ne znam kako kod stubastih, kod obicnih jedna grana preuzme ulogu vodilice.
 
Kupio sam stubaste jabuke oko 15 sadnica ima dosta razlicitih vrsta , na nekima je vrh izmrzao, neke malo vise izmrzle tako 10cm, naravno neke su potpuno u redu....Sto se mene tice ne moraju da budu striktno stubaste ali me zanima ako ja pustim dva ili kao sto ima na jedom mestu tri pelcera tj. vodilice kako to utice na jabuku i na rod pre svega?
 
Amater06,

20-ak ih imam sve starosti preko 10. godina. Imam oblike da se zacudis :). Trpi ona sve, kako je orezes, takva ce ti biti, a pritom radja kao "luda".

Pozdrav zupa100
 
Kod mojih stubastih jabuka sam primetio da su se pojavile zile kao zile pijavice...Zemlja jeste malo slegla ali nista posebno vide se zile oko 2cm duge...Zasto su se pojavile i sta da radim?
 
Nazad
Vrh