Stubaste jabuke

stubaste jabuke

СТУБАСТЕ ЈАБУКЕ

Стубасти тип раста јабука је релативна биолошка новина која омогућава садњу и гајење великог броја садница по јединици површине тла.
Ова воћна врста се одликује образовањем усправне кордунице која природно не грана,а рађа на родним колачима.
Селекцијом су створене сорте потпуно црвеног,жутог и зеленог плода и различитог времена зрења а при том и више толерантне на економски најважније болести и штеточине.
У току вишедеценијског оплемењивачког рада већег броја научника и сарадника на Пољопривредном факултету у Новом Саду и Београду издвојено је више селекција од којих је ,за сада, признато неколико сорти:Румено вретено,Краљица чардаша,Весна,Зелени драгуљ,Смарагд,Ђердан,Дукат.
-Румено вретено има најкрупније плодове,сазрева 5.септембра.Сваке године рађа обилно али никада не прероди јер сама воћка регулише оптимално оптерећење јунским опадањем плодова.
-Краљица чардаша се одликује позним временом зрења,врхунском атрактивношћу и врхунским квалитетом плода који може да се чува и до 6 месеци без посебних услова чувања.
-Весна је карактеристична по врло раном времену зрења половином августа месеца,средње крупним црвено обојеним полдовима и широкој,средње бујној усправној кордуници која лепо попуњава простор.
-Зелени драгуљ и Смарагд су сорте зеленог плода.Врло су ретки и у оплемењивачком раду.Сазревају касно крајем септембра месеца,имају изузетно лепе плодове накиселог укуса,а добро се чувају у току зиме у обичним условима складиштења.
-Ђердан и Дукат су хибриди атрактивно жуто обојени.Сазревају око 1.септембра.

Посебну атракцију претстављају патуљасте форме које се успешно гаје и у саксијама.

Саднице стубастих јабука се гаје без наслона на редном растојању од 50 см.У аматерским засадима и мањим плантажним засадима најбоље их је садити као једноред,дворед или троред на растојању ред од реда 50 см.Ако садимо више блокова растојање блок од блока је 1,2м да би се могла вршити нормална резидба,окопавање,заливање,ђубрење и заштита.Међуред може да се затрави у ширини до 80см.Травната стаза у воћњаку чини све операције лакше изводљивим у оптималним агротехничким роковима.Покошена трава се обавезно износи јер постоји реална опасност од насељавања глодара који могу да прстенују кору при тлу и тиме оштете биљку која ће се осушити.
Приликом избора сорти мора се водити рачуна да је јабука странооплпдна воћна врста и да поред основне сорте мора посађен и опрашивач по неком распореду за дату воћну врсту.Основне сорте код стубастих јабука сунајчешће један или два хибрида касног времена зрења,црвеног ил зеленог плода који се могу чувати више месеци.За опрашиваче најбоље је бирати сорте раног и средње раног времена сазревања плода.Саде се у мањем броју и њихов плод се убере и поједе у току лета и ране јесени.Најбоље је да у засаду буду заступљене бар 3 сорте које ступају у период плодоношења истовремено,обилно цветају и да су приближно исте дуговечности.
Стубасте јабуке у току вегетације не треба учестало заливати већ само кад се оцени да се појавио дефицит влаге у тлу.Залива се 40-50литара воде по 1м2 или10л воде по стаблу.Када тло упије воду и осуши се површински слој треба урадити површинско разбијање покорице.Након тога бар 15 дана не треба заливати.Претерани или пречесто заливање има за последицу интензиван вегетативан пораст са слабом диференцијацијом цветних пупољака,испирање хранљивих материја ,изваљивање стабала и сабијање тла.Са заливањем треба престати после 1. септембра да се на би изазавала ретровегетација при чему се велики број цветних пупољака развија у нови пораст који знатно умањује родни потенцијал биљке а не може да задрвени на време па измрзне у току зиме.
Потреба за резидбом је минимална и своди се на проређивање цветних пупољака скраћивањем родних колача.Ово је нарочити значајно код сорти које обилно рађају(Зелени драгуљ)јер их тако спречавамо да прероде и алтеративно рађају сваке друге године.Спорадично образоване једногодишње леторасте дуже од 10см,који се могу појавити на родним колачима где имамо формиране и цветне пупољке
уклањамо у основи.Ако се једногодишњи леторасти појаве директно на водилици,
где немамо формиран родни колач,прикраћујемо на 2-3 пупољка.Тиме обнављамо родне колаче и формирамо нове где су до сада постојала необрасла места.Тако ће свака воћка имати усправан пораст и витку елегантну кордуницу обраслу родним колачима од основе до врха.Извесна корекције се могу урадити и зеленом резидбом одстрањивањем постраних грана тамогде оне праве сенку илипрекраћивањем на 2-3 пупољка.То се ради крајем јуна и почетком јула месеца односно у време диференцијације цветних пупољака.
Стубасте јабуке брзо ступају уродност па се први плодови могу формирати већ прве године по садњи.На садници прве класе цветни пупољци су присутни већ на једногодишњем порасту и јако треба пазити да их у току транспорта не оченимо.У другој и наредним годинама стабла дају озбиљнији род који би од 5 године требао битиустаљен на 10-15 кг по стаблу.

---------- Poruka napisana u 23:12 ---------- Prethodna poruka je at 23:07 ----------

-Румено вретено има најкрупније плодове,сазрева 5.септембра.Сваке године рађа обилно али никада не прероди јер сама воћка регулише оптимално оптерећење јунским опадањем плодова.
-Краљица чардаша се одликује позним временом зрења,врхунском атрактивношћу и врхунским квалитетом плода који може да се чува и до 6 месеци без посебних услова чувања.
-Весна је карактеристична по врло раном времену зрења половином августа месеца,средње крупним црвено обојеним полдовима и широкој,средње бујној усправној кордуници која лепо попуњава простор.
-Зелени драгуљ и Смарагд су сорте зеленог плода.Врло су ретки и у оплемењивачком раду.Сазревају касно крајем септембра месеца,имају изузетно лепе плодове накиселог укуса,а добро се чувају у току зиме у обичним условима складиштења.
-Ђердан и Дукат су хибриди атрактивно жуто обојени.Сазревају око 1.септембра.
Посебну атракцију претстављају патуљасте форме које се успешно гаје и у саксијама.
Саднице стубастих јабука се гаје без наслона на редном растојању од 50 см.У аматерским засадима и мањим плантажним засадима најбоље их је садити као једноред,дворед или троред на растојању ред од реда 50 см.Ако садимо више блокова растојање блок од блока је 1,2м да би се могла вршити нормална резидба,окопавање,заливање,ђубрење и заштита.Међуред може да се затрави у ширини до 80см.Травната стаза у воћњаку чини све операције лакше изводљивим у оптималним агротехничким роковима.Покошена трава се обавезно износи јер постоји реална опасност од насељавања глодара који могу да прстенују кору при тлу и тиме оштете биљку која ће се осушити.
 
Ja sam proletos posadio dvadesetak sadnica,nisam zapamtio koje su sorte ali primetio sam da mi se nekoliko osušilo mada sam zalivao,doduše neredovno.Sadio sam ih na 50cm uglavnom,neke i na 60cm.Mada neko kaže da mogu i u trokut 50*50 ali nisam probao.Naleteo sam i na stubaste kruške tako da sam i njih nešto malo posadio.Videću šta će biti kada počnu da rađaju plodove
 
-Румено вретено има најкрупније плодове,сазрева 5.септембра.Сваке године рађа обилно али никада не прероди јер сама воћка регулише оптимално оптерећење јунским опадањем плодова.
-Краљица чардаша се одликује позним временом зрења,врхунском атрактивношћу и врхунским квалитетом плода који може да се чува и до 6 месеци без посебних услова чувања.
-Весна је карактеристична по врло раном времену зрења половином августа месеца,средње крупним црвено обојеним полдовима и широкој,средње бујној усправној кордуници која лепо попуњава простор.
-Зелени драгуљ и Смарагд су сорте зеленог плода.Врло су ретки и у оплемењивачком раду.Сазревају касно крајем септембра месеца,имају изузетно лепе плодове накиселог укуса,а добро се чувају у току зиме у обичним условима складиштења.
-Ђердан и Дукат су хибриди атрактивно жуто обојени.Сазревају око 1.септембра.
Посебну атракцију претстављају патуљасте форме које се успешно гаје и у саксијама.

---------- Poruka napisana u 23:33 ---------- Prethodna poruka je at 23:32 ----------

Саднице стубастих јабука се гаје без наслона на редном растојању од 50 см.У аматерским засадима и мањим плантажним засадима најбоље их је садити као једноред,дворед или троред на растојању ред од реда 50 см.Ако садимо више блокова растојање блок од блока је 1,2м да би се могла вршити нормална резидба,окопавање,заливање,ђубрење и заштита.Међуред може да се затрави у ширини до 80см.Травната стаза у воћњаку чини све операције лакше изводљивим у оптималним агротехничким роковима.Покошена трава се обавезно износи јер постоји реална опасност од насељавања глодара који могу да прстенују кору при тлу и тиме оштете биљку која ће се осушити.

---------- Poruka napisana u 23:34 ---------- Prethodna poruka je at 23:33 ----------

Приликом избора сорти мора се водити рачуна да је јабука странооплпдна воћна врста и да поред основне сорте мора посађен и опрашивач по неком распореду за дату воћну врсту.Основне сорте код стубастих јабука сунајчешће један или два хибрида касног времена зрења,црвеног ил зеленог плода који се могу чувати више месеци.За опрашиваче најбоље је бирати сорте раног и средње раног времена сазревања плода.Саде се у мањем броју и њихов плод се убере и поједе у току лета и ране јесени.Најбоље је да у засаду буду заступљене бар 3 сорте које ступају у период плодоношења истовремено,обилно цветају и да су приближно исте дуговечности.

---------- Poruka napisana u 23:35 ---------- Prethodna poruka je at 23:34 ----------

Стубасте јабуке у току вегетације не треба учестало заливати већ само кад се оцени да се појавио дефицит влаге у тлу.Залива се 40-50литара воде по 1м2 или10л воде по стаблу.Када тло упије воду и осуши се површински слој треба урадити површинско разбијање покорице.Након тога бар 15 дана не треба заливати.Претерани или пречесто заливање има за последицу интензиван вегетативан пораст са слабом диференцијацијом цветних пупољака,испирање хранљивих материја ,изваљивање стабала и сабијање тла.Са заливањем треба престати после 1. септембра да се на би изазавала ретровегетација при чему се велики број цветних пупољака развија у нови пораст који знатно умањује родни потенцијал биљке а не може да задрвени на време па измрзне у току зиме.
Потреба за резидбом је минимална и своди се на проређивање цветних пупољака скраћивањем родних колача.Ово је нарочити значајно код сорти које обилно рађају(Зелени драгуљ)јер их тако спречавамо да прероде и алтеративно рађају сваке друге године.Спорадично образоване једногодишње леторасте дуже од 10см,
који се могу појавити на родним колачима где имамо формиране и цветне пупољке
уклањамо у основи.Ако се једногодишњи леторасти појаве директно на водилици,
где немамо формиран родни колач,прикраћујемо на 2-3 пупољка.Тиме обнављамо родне колаче и формирамо нове где су до сада постојала необрасла места.Тако ће свака воћка имати усправан пораст и витку елегантну кордуницу обраслу родним колачима од основе до врха.Извесна корекције се могу урадити и зеленом резидбом одстрањивањем постраних грана тамогде оне праве сенку илипрекраћивањем на 2-3 пупољка.То се ради крајем јуна и почетком јула месеца односно у време диференцијације цветних пупољака.

---------- Poruka napisana u 23:35 ---------- Prethodna poruka je at 23:35 ----------

Стубасте јабуке брзо ступају уродност па се први плодови могу формирати већ прве године по садњи.На садници прве класе цветни пупољци су присутни већ на једногодишњем порасту и јако треба пазити да их у току транспорта не оченимо.У другој и наредним годинама стабла дају озбиљнији род који би од 5 године требао битиустаљен на 10-15 кг по стаблу.
 
Video sam da se u zadnje vreme prilično sade ove stubaste jabuke. Mada ja razmišljam ovako - koliko zauzme prostora jedno srednje bujno stablo obične jabuke? Pretpostavimo da je to otprilike pet puta pet metara i i visine nek bude pet metara. To jedno stablo daće mnogo više ploda nego da na toj površini posadite stubate jabuke.
Bio bih zahvalan da oni koji imaju stubaste jabuke opišu svoja iskustva. Takođe u vezi prskanja... možda bi stubaste jabuke imale prednost nad običnim jabukama jedino kada se ne bi morale prskati... a moraju.
 
Zdravo! Pročitao sam tvoje pitanje - svestan sam ja da se sve prska i da mora tako. I ja bih tako kad bih se profesionalno bavio voćarstvom. I kad bih bio prinuđen da pratim zahteve tržišta, normalno da bih i ja tako kao i svi drugi.
Nego, nisam uopšte pisao u tom kontekstu. Možda treba da malo pojasnim svoju misao. Pisao sam o svom (skromnom) iskustvu voćara amatera na maloj okućnici i kažem da ćete mnogo bolje iskoristiti prostor, na primer - pet puta pet metara ako posadite i samo jednu, bilo koju, jabuku (ne stubastu) nego da posadite nekoliko stubastih. To je očigledno, jer ta jedna (ne stubasta) jabuka će iskoristiti prostor i u širinu i u visinu i daće neuporedivo više plodova nego stubaste jabuke. A za jednu sadnicu stubastih kupite pet i više sadnica jabuka koje nisu stubaste. Uostalom, svako na svom imanju može da sadi šta god hoće, pa ko šta voli nek' izvoli, nema frke, niti ja tvrdim da je moje mišljenje bolje. Nek' sadi ko šta hoće, ješće ono što uzgaji. Pozdrav!
 
U vinogradu, na mestima gde nemam čokota uz žicu raste dvadesetak stubastih jabuka, koje su sada u 6-oj godini. Kada prskam vinograd, naravno da i njih prskam. Ništa ekstra. Sviđaju mi se zbog toga što ne zauzimaju puno mesta, ne prave senku u vinogradu. Rađaju svake godine više ili manje. Plodovi su im srednje krupni do krupni, u zavisnosti od toga koliko se plodova zametne.
Plodovi stubastih jabuka nisu trajni, ubrzo po branju počinju da se kvare. Ako se ne potroše na brzinu, istrule, očas posla. Da li trebaju da se prskaju protiv truleži ne znam, ne bih ih prskao za državu, jer nam služe isključivo za ličnu upotrebu.
 
Zupa100, hvala ti što si opisao svoje višegodišnje iskustvo u držanju stubastih jabuka. Upravo sam o tome govorio - nisu ništa posebno a izreklamirane su maksimalno, kao i mnoge druge stvari.
 
Pozdrav svima!
Pitanje za Zupu100: da li znaš koje su to sorte stubastih jabuka u tvom vinogradu?
Pitanje za Deda Lalu: interesuje me da li uzgajaš ove sorte stubastih jabuka koje si naveo i da li si se lično uverio da mogu da se drže do 6 meseci?
Unapred zahvaljujem na odgovorima, pozdrav!
 
Јели смо их и почетком фебруара,ал` обично су биле потрошене раније.У сваком случају су доносиле профит.Воћњак више није у нашем власништву па не могу да покажем без сагласности садашњег власника ништа.
 



Evo neke od mojih stubastih jabuka a usput sam slikao i stubaste kruške.Druga im je godina,a kruškice su čak počele i da rađaju,nemogu da verujem
 
Poslednja izmena od urednika:
Hoće, ali gubi smisao stubaste jabuke i trebaće joj mnogo više da se formira, imaće sitnije plodove itd.
 
Nazad
Vrh