Stubaste jabuke

nebojsa

Moderator
Učlanjen(a)
11 Dec 2008
Poruka
2.693
Lokacija
Kula
Zanima me ima li neko iskustva sa njima? Koliko gusto se sade? Gde se mogu nabaviti? Neću se profesionalno time baviti ali nebi ni da kupim neki škart.
 
Postoji nekoliko sorti ali ono sto sam ja video je crvena sorta i letnja sorta zelene boje krupnog ploda (ja imam jedno stablo). Sade se na metar jedna od druge minimalno a moze i vise.Razmak izmedju redova neznam ali to ti verovatno i ne treba (predpostavljam da mora da bude bar 2,5metara)
Kad kupujes sadnice one su vrlo sitne i to ne treba da te iznenadi jer u prvoj godini posle kalemljenja jedva da poraste oko 15 santimetara. Znaci treba da ima lepo razvijen korenov sistem, da nema suve zile da je lepo sraslo mesto kalemljenja i uopsteno isto sto vazi za svaku sadnicu.
Vrlo sporo raste ako se posadi na ledinu. Moja je bila na ivici travnjaka i malo u hladovini i bilo joj je potrebno pa oko 5 godina da dostigne visinu od 2,5 metara i da prorodi. Naravno nisam je ni negovao ni prskao, samo je djubrio povremeno.
Mislim da u trecoj godini prorodi ako se lepo neguje.
Inace sem sto je malo porasla iznad mesta kalemljenja (kad kupujes sadnicu) stubasta jabuka se odlikuje vecim brojem pupoljaka na jednoj grancici, grancica odnosno buduce stablo koje ide iznad mesta kalemljenja ima izgled debljeg lastara koji ima dosta pupoljaka. vidi sliku ispod
Nisam vocar po struci pa neznam lepo da objasnim ali to je ono sto znam. ovo je slika moje stubaste jabuke.
Inace imaju je kalemari oko Krusevca jer se dosta trazi a ja moju nabavio od jednog kalemara iz Svilajnca 2001 i mislim da sam je platio oko 10 maraka. Neznam koja im je trenutna cena. Ja dao jednom kalemaru kalem grancice od moje, dve-tri ce da da meni a ostalo njemu, lepo njemu a lepo i meni :D
 
Ja sam stubaste jabuke stavio na pola metra (tako mi je rekao covek od kojeg sam dobio) i vec u prvoj godini je bilo roda.
 
Hvala na odgovorima.
Znate li da li ima sadnica u institutu u Novom Sadu, to mi je nekako najbliže.
 
Nemanja,stubaste jabuke na prvoj fotografiji nisu nikako orezivane. Grana ne bi smela da bude duža od pedlja. Što se tiče nabavki na institutu su i stvorene neke sorte stubastih jabuka tako da ih sigurno ima ili kod Ševara u Petrovaradinu.
 
Pa kao sto sam i rekao ja nisam ni rezao ni prskao a znam da netreba da budu duze ali ostavio sam, sad sam je malo srezao ali kako uhvatim da rezem ono rodni pupoljak pa mi bilo zao i ostala ovakva kakva jeste.
Mene interesuje koliko im je rodnost po stablu? Moja radja oko 3-5 kg a ove godine mislim da se biti i vise.
 
Koliko je meni poznate stubaste jabuuke su izmisljene za intezivnu proizvodnju e sad meze covek i u svom vrtu da posadi niko ne moze da mu zabrani i ovo gore naravno ne sme da bude kao na slici u tom slucaju mogla se nabaviti i normalna jabuka sad ni da se sece ni da se gledda. ja sam video jabuke posadjene u trouglu stranica 30 cm pa pola metra razumak pa opet tri komada tako da u dva metra dodje 15 kom i sasvim normalno radjaju .
 
Svaka jebuka kako vi kazete stubasta mada takva jabuka tj pod tim nazivom ne postoji moze biti takva kakvu zelite samo ako je znate pravilno formirati. Hocete mali nisku onda je tako formirate i na sve i jednoj vocnoj vrsti i sorti se grane moraju povijati a ne kao na ovoj slici sto su grane otisle nebu pod oblake.
 
@majkl27
Mozda jesi u pravu sto se tice toga da se svaka jabuka moze ovako formirati ali u tom slucaju bi morao mnogo,mnogo da rezes i ako si primetio na slici gore rodna grana je mnogo deblja i nego kod obicne jabuke a ako joj samo malo skratis vrhove sto ja nisam radio bocne grane ne idu duze od 15 20 cm sto je nemoguce postici kod drugih sorti a posebno kod nasih domacih sorti koje su bujne i rastu do 10-15 m u visinu.
Inace jabuka sa gornje slike je 2,5 m visine a stara 5-6 godine i bez rezanja je ovolika i ovakva a kazi mi koja sorta u normalnim uslovima ostane tako mala i ovako specificno rayvijena.
 
Evo malo i ja da progovorim o stubastim jabukama...
stubasta jabuka kao stubasta jabuka ima i svoju podlogu,koja joj ogredjuje mnogo toga a izmedju ostalog i visinu same jabuke.Dakle stubasta jabuka se kalemi prvenstveno na M-26(sorta podloge)tako da nikako ne moze da bude mnogo visoka kao i što ne treba da bude visoka,stubasta jabuka i sve stubaste vrste se ne orezuje preterano ili uopste ,ako je uzet ispravan materijal.ako se stubasta nakalemi na bujne podloge kao sto je MM-106 i neku još bujniju podlogu onda će biti potrebne stube za branje...kod nas obicno kaleme na bujme podloge da bi bile sto visokšije za prodaju na pijacama.naravno treba uzeti što manju sadnicu...i nakalemljenu na m-26
 
talle je napisao(la):
Evo malo i ja da progovorim o stubastim jabukama...
stubasta jabuka kao stubasta jabuka ima i svoju podlogu,koja joj ogredjuje mnogo toga a izmedju ostalog i visinu same jabuke.Dakle stubasta jabuka se kalemi prvenstveno na M-26(sorta podloge)tako da nikako ne moze da bude mnogo visoka kao i što ne treba da bude visoka,stubasta jabuka i sve stubaste vrste se ne orezuje preterano ili uopste ,ako je uzet ispravan materijal.ako se stubasta nakalemi na bujne podloge kao sto je MM-106 i neku još bujniju podlogu onda će biti potrebne stube za branje...kod nas obicno kaleme na bujme podloge da bi bile sto visokšije za prodaju na pijacama.naravno treba uzeti što manju sadnicu...i nakalemljenu na m-26
MM 109 pa tek odna MM 126 i da ih dalje ne redam po bujnosti.
_________________________________________________Post je spojen: [time]1245264527[/time]_________________________________________________
nemanja_st01_58 je napisao(la):
@majkl27
Mozda jesi u pravu sto se tice toga da se svaka jabuka moze ovako formirati ali u tom slucaju bi morao mnogo,mnogo da rezes i ako si primetio na slici gore rodna grana je mnogo deblja i nego kod obicne jabuke a ako joj samo malo skratis vrhove sto ja nisam radio bocne grane ne idu duze od 15 20 cm sto je nemoguce postici kod drugih sorti a posebno kod nasih domacih sorti koje su bujne i rastu do 10-15 m u visinu.
Inace jabuka sa gornje slike je 2,5 m visine a stara 5-6 godine i bez rezanja je ovolika i ovakva a kazi mi koja sorta u normalnim uslovima ostane tako mala i ovako specificno rayvijena.

Za uspijesnog i dobrog vocara se mora ici u skolu i imati mnogo iskustva,mozda cak vise iskustva nego znanja. Ta sadnica na slici uopste nije razvijena i kad bi ja iamo takvo stablo u svomn zasadu odma bi ga iscupao. Izmedju ostalog da kazem da imam u svojoj plantazi oko 20000 sadnica raznih uzgojnih oblika,podloga i starosti od 1god do 30 god. Ni jedna grana ne smije biti deblja od provodnice kao sto vidim na slici i nije cilj da budu jako debele grane. I mala grana ko prst debljine moze da nosi 10 plodova i takvih 16 grana se preporucuje i pogledaj da je to oko 30 kg jabuka.
 
Imaš li neku slike takve stubaste jabuke u rodu, da se vidi
 
nabavio sam stubastu jabuku pre tri godine na pijaci dostigla je visinu od dva metra problem je u tome sto nije ni jednom cvala listovi su veliki a skratio sam i bocne grane na 10 cm sta da radim dalje i oceli uopste da cvate odnosno da daje plodove
 
majkl27 je napisao(la):
Svaka jebuka kako vi kazete stubasta mada takva jabuka tj pod tim nazivom ne postoji moze biti takva kakvu zelite samo ako je znate pravilno formirati. Hocete mali nisku onda je tako formirate i na sve i jednoj vocnoj vrsti i sorti se grane moraju povijati a ne kao na ovoj slici sto su grane otisle nebu pod oblake.
Čudi me da pored tolikog iskustva sa jabukama tvrdiš da stubaste jabuke ne postoje. Postoje dosta dugo a jedan od prvih ljudi u stvaranju istih je Prof. Ognjanov iz Novog Sada. Tu su i stvorene neke od selekcija stubastog tipa.
 
stubaste jabuke naravno da postoje,ja sam ih zasadio pre 3 godine i dostigle su visinu od 3.5 metra,posađene su narastojanju od 0.5 m i daju veoma lepe plodove. prve godine su cvetale ali nisu rodile pošto misu ničim tretirane. druge godine u cvetu sam slučajno otkrio šta im je potrebno:prilikom oprašivanja paradajza u plasteniku,slučajno sam prsnuo na grupu cvetova na jabuci i samo tu je rodila. isto o sam primenio i na stubastim kruškama i sve je ok.
 
Najveći naučnik u oblasti oplemenjivanja i stvaranja stubastih jabuka u našoj zemlji je profesor novosadskog fakulteta Vladislav Ognjanov. On je stvorio 6 sorti stubastih jabuka i nove su u procesu ispitivanja. Stubaste jabuke se sade na 0,5-0,7 m jedna od druge. Stubaste jabuke se ne režu kao ostale standardne jabuke. Vodilica se ne sme prekraćivati. Prava,kvalitetna sadnica ne sme tokom svog života da izbije dugačke postrane grane. Rodne grančice stubastih jabuka su naborite rodne grančice i rodni kolači. Rezidbom je potrebno izrođeno rodno drvo koje se sastoji od niza rodnih kolača tokom godina rađanja vratiti na 1 do 2 pupoljka.
 
Po meni na prvoj slici nije stubasta jabuka,jer stubasta ne treba da ima postrane grane duže od 20 cm. :sta:
 
:cao: ovo već priznam...
5cawpu.jpg

Post je spojen: [time]1293386071[/time]
_________________________________________________
2u7r520.jpg
,ako ne uspe uplaudat :udri:
 
Evo snimaka mojih stublastih jabika

1551mc6.jpg


124dl61.jpg



Post je spojen: [time]1294170513[/time]
_________________________________________________
11uvn1h.jpg


2dhuqgp.jpg


Samo bih naglasio da su veoma zahvalne i da su posadjene 2009 godine
 
:D Svaka čast Zorane!To se zove stubasta jabuka!Ja sam svoje posadio u proleće 2010,cvale su ali nisu još rodile.Nadam se ove godine da će da rode
35i419y.jpg
 
Nazad
Vrh