Objekti za držanje svinja - svinjci

To nebih sigurno jer ako mi sad nije tesko da cistim , raznosim hranu za 14 krmaca dva nerasta i prasicima i tovljenicima kad to odradim definitvno mi nista nece biti tesko da uradim. A za toliki luksuz da stavim ruke u dzepove i da gledam kako sami sve rade para nemam.
Drug ja imam 70 krmaca i sve rucno raznosim, jest da je teze ali ipak ne toliko, totalni automatski transport hrane u svinjarstvu za nase uslove je prevelik LUKSUZ. Kad se uradi resetkasti pod i izbaci slama i svakodnevno ciscenje, ti si 60 % posla smanjio, i unapredio kvalitetu smijestaja i samu kvalitetu svinja. Da ce ti biti veliki trosak ukopati bazene to je sigurno, jer 2012. kad smo preuredjivali prasiliste, nas cetvorica smo za dan uspijevali polupati plocu bez armature i iskopati zemlju dubine nekih 55cm u prosijeku, a dimenzije povrsine su bile 10m x 1,9m jedna soba, 12 x 1,9m druga soba. Za jedan dan iskopamo jednu sobu i pripremimo za drugi dan da mozemo salovati i betonirati zidove. A kod tebe treba ukopati bazene minimalno 1-1,5m i povrsine 300m2 to t je od 300 do 450m3 zemlje i betona. a to je malo za reci da treba iskopati i izbaciti. Al zapamti jedno sav taj trud ce se isplatiti i za iduce godine uveliko olaksati i zivot i posao.
 
Posto nakon zime trebam krenuti sa izgradnjom svinjca za tov,molio bih iskusnije kolege za savet,kakvo misljenje imate o betonskim resetkama za pod,nisam trenutno bas finasiski spreman da uradim svinjac kao npr kolega @draganpopo ali bih mogao odraditi betonske resetke na jednoj polovini bikseva?:ppozdrav:
 
Drug ja imam 70 krmaca i sve rucno raznosim, jest da je teze ali ipak ne toliko, totalni automatski transport hrane u svinjarstvu za nase uslove je prevelik LUKSUZ. Kad se uradi resetkasti pod i izbaci slama i svakodnevno ciscenje, ti si 60 % posla smanjio, i unapredio kvalitetu smijestaja i samu kvalitetu svinja. Da ce ti biti veliki trosak ukopati bazene to je sigurno, jer 2012. kad smo preuredjivali prasiliste, nas cetvorica smo za dan uspijevali polupati plocu bez armature i iskopati zemlju dubine nekih 55cm u prosijeku, a dimenzije povrsine su bile 10m x 1,9m jedna soba, 12 x 1,9m druga soba. Za jedan dan iskopamo jednu sobu i pripremimo za drugi dan da mozemo salovati i betonirati zidove. A kod tebe treba ukopati bazene minimalno 1-1,5m i povrsine 300m2 to t je od 300 do 450m3 zemlje i betona. a to je malo za reci da treba iskopati i izbaciti. Al zapamti jedno sav taj trud ce se isplatiti i za iduce godine uveliko olaksati i zivot i posao.
Znam to ce biti Sizifov posao izlupati toliki beton i iskopati, ali se nadam da ce na kraju isplatiti. Automatski transport hrane ne dolazi u obzir, i ovo sto planiram ce me finansiski iscrpeti da cu morati delom da finansiram i iz kredita. Ali sam svestan da ce svinje biti u boljim uslovima sto znaci brze napredovanje i zaradu. Kad zavrsim objekat ubacicu 8-9 jos krmaca sa farme u Ruski Krstura i time poboljsam i genetiku i samim tim se nadam nekom boljem sutra.
 
Posto nakon zime trebam krenuti sa izgradnjom svinjca za tov,molio bih iskusnije kolege za savet,kakvo misljenje imate o betonskim resetkama za pod,nisam trenutno bas finasiski spreman da uradim svinjac kao npr kolega @draganpopo ali bih mogao odraditi betonske resetke na jednoj polovini bikseva?:ppozdrav:
Sto se tice izgradnje tovilista za njih se preporucuju betonske resetke, mnogo su jeftinije i nema nosaca, nisu sklizave kao plasticne. Plasticni podovi idu samo za prasilista i za odgoj posto su mala prasad i zahrijevaju topliju povrsinu, dok u tovilistu idu betonske resetke, ali bolje ti je kompletan pod ici resetkom, nego pola puna ploca pola resetka, ko god je to uradio pogrijesio je, a prvi sam ja. Uvijek su prljavi, mokre na plocu, a nemokre na resetku,svaki dan imas bar tri ciscenja boksova ako zelis da imas koliko toliko uredne svinje, i opet ih neces imati kakve bi zelio. Mala ti je razlika ako sad gradis obijekat iznova da ides sve resetkom, a kroz vrijeme ces vidjeti da sam u pravu, tj posle prvoga turnusa. A evo jednog modernog tovilista od dvojice brace blizu mene.
20q0u9u.jpg


15moeh4.jpg
 
Pločice i pvc stolarija? Kanda su braća kadraa :svinja:
Pocetna ulaganja jesu velika, ali kroz vrijeme se isplati, pvc stolariji nema smrti a kod nas jedan ovakav prozor 80x120 je negdje oko 50-55e, da bilo koji drugi pravis jevtiniji nece biti , a plocice vec otom potom, obijekat je vrh, sve po standardu. Bazen je pod citavim obijektom, na pocetku 1,8m, a na kraju 2,5m dubine. Sve u svemu obijekat samo za pozeljeti.:ppozdrav:
 
Ne, ništa loše nisam mislio. Lep objekat. Bilo bi dobro da je još koje slike.
U zadnje vreme i ja razmišljam o rešetkastom podu. Planirao sam tovilište sa betonskim rešetkama u potpunosti. Ako sam dobro razumeo, kopa se ispod rešetki u dubinu bazeni koji ne bi trebalo da imaju pad prema jami za osoka, tako? Kako idu nosači rešetki, od betona zidići ili ozidani mogu? Iščitao sam celu temu pa sam nešto i ukapirao kako.
 
Pozdrav svima!

Da izložim svoju problematiku. :osmeh:

Planiram da ćaletu finansiram dogradnju objekta na jedan već postojeći. Dimenzije postojećeg objekta su: širina - 4.5 m, dužina 5m. U njemu ima 3 obora od kojih bismo dva pretvorili u prasilište sa uklještenjima za krmače, a treći bi po potrebi služio za smeštaj prasića, ili za krmače. Imam sredstava da dogradim još jedan iste širine, a dužina da bude 3.5m. U njemu bih po širini napravili 6 boksova za krmače. Dužina boksova bi bila 2.2 m, širina 0.75m. Postoja bi i hodnik, naravno, on bi bio širok 1.3m. Planirano je da ostavimo otvore, tj. vrata sa obe strane boksa, zbog čišćenja, ali i zbog ponovnog uterivanja krmače u boks (ne verujem da se može uterati unazad??)
Moja pitanja su:
1. Da li je to dovoljna širina hodnika da se krmača može isterati prilikom čišćenja i sl?
2. Kolika treba da bude visina i širina tog drenažnog otvora, tj. vrata?
3. Koje cevi bi trebalo koristiti za pravljenje pregrada na boksovima? Mislim na vrstu cevi, veličinu poprečnog preseka/dimenzije...
4. Na koju visinu se postavljaju pojilice/hranilice? (Znam da treba hranilica da ide ispod pojilice, zbog čistoće prostora, da se voda ne rastura po podu)

Čitala sam na netu dosta, ali za ove stvari sam našla kontradiktorne informacije, pa vas zato i pitam.

Da rešimo prvo ove tehničke stvari oko objekta, pa ću posle da gnjavim oko samih krmača. :osmeh:
 
Pocetna ulaganja jesu velika, ali kroz vrijeme se isplati, pvc stolariji nema smrti a kod nas jedan ovakav prozor 80x120 je negdje oko 50-55e, da bilo koji drugi pravis jevtiniji nece biti , a plocice vec otom potom, obijekat je vrh, sve po standardu. Bazen je pod citavim obijektom, na pocetku 1,8m, a na kraju 2,5m dubine. Sve u svemu obijekat samo za pozeljeti.:ppozdrav:
Objekat je dobar ali to sa jamom je greška,ona treba da bude ravna
takođe bi i na plafon trebalo staviti neki vid izolacije sa ventilacijom
 
Nisi obratio paznju na krovu su tri izvoda za ventilaciju, sa ventilatorima i to specijalni otvori sa izolacijom da nedolazi do kondezacije i kapanja unutar obijekta, kupljeni su u Vos sistem u Zablju, ako nisu placeni sveukupo oko 3,5 h eura, a po krovu su specijalni sendvic paneli uvezeni iz Italije, odozgo plastificirani lim da amonijak nemoze nagrizati, ispuna je 12 cm, a odozdo je aluminijski lim, koliko se sjecam da je oko 23e bio kvadrat toga panela. Kazem obijekat sve po standardu. A oko jame prica je za sebe neko prica bolje ravna ploca neko podkosinom, al posto ovdje nema sabirne osocare da se ispusta u nju, ploca mora ici pod padom, skontaj kako je pregurati onu copu sa kraja na pocetak, a obijekat je 32 m, a ako si gledao one moje slike iz novoga obijekta sa onim cijevima pokazalo se odlicno samo zamutim osoku i saperem sa crijevom i sav odpad ode do sabirnog sahta. Ja se malo raspisao. Pozdrav
 
Ajde se dogovorite oko kose ili ravne jame, da se ja (ili nas par) ne zeznem na prolece:haha:. I usput: kolika bi bila dovoljna minimalna visina bazena za osoku ispod objekta, jer imam podzemne vode koje me zezaju?
 
Da ali kad je prazna jama balega se taloži u kanalu gde je pliči a voda odlazi na dublji deo
Meni se učinilo da je pokriveno salonit tablama

I meni se cini da je bolje jama da bude ravna,bas zbog toga sto kada se izvlaci osoka voda se ocedi i ode na dublji deo a talog od balege ostane na plicem,sad sam jedan objekat uradio gde je kanal ravan i sav je pod resetkom,vise ni lud ne bih radio pola beton pola resetka,malo je skuplje al svinje uvek ciste i suve.
 
Koja je cena po kvadradtu betonskih resetki...???
Ovako ja sam radio jedan projekat kako bih zeleo da napravim svinjac,uradjen iz tako da kazem cetri dela,cekalista,dela za prasenje,dela za odbijanje prasadi i dela za tov,i planirao sam da jednu trecinu odradim pod betonom a dve trecine pod resetkastim podom,s tim sto na tom delu gde je beton ide podno grejanje.....
stala.png
[/IMG]
Ovako nesto od prilike,dimenzije nisu racionalne,ali cisto sam pokusao da priblizim malo:
1. ovaj svetlo sivi deo je cekaliste i ono bi imalo ispust za svaku krmacu
2. deo za prasenje,koi nebi imao ispust,ali bi kucice za prasad bile na ovom zutom delu(zutom bojom je obelezeno gde bi prolazilo podno grejanje
3. svetlo zeleni deo je za odvajanje prasadi u grupe
4. ovaj poslednji zeleni deo je za tov,za njega se jos razmisljam da li bi bilo dobro odraditi ispust i za tovljenike
5.crveno su obelezene hranilice
Dimenzije objekta bi bile 25mx8m
Ali zbog nedostatka sredstava ostajem samo na ovoj ideji,a voleo bih da cujem vase misljnje o objektu.....
 
Ajde se dogovorite oko kose ili ravne jame, da se ja (ili nas par) ne zeznem na prolece:haha:. I usput: kolika bi bila dovoljna minimalna visina bazena za osoku ispod objekta, jer imam podzemne vode koje me zezaju?
Drug ja stojim iza svoje tvrdnje jer je ISKUSTVO NAUCILO da je bolja kosa ploca posebno onako sa cijevima, koje sam prikazao na slikama, samo da su bar koliko prazni boksovi da se moze osoka zamutiti tj izmijesati, imam ja 4 kanala po 25 m duzine pod blagim padom , ma to ti je smrt ocistiti svaki put bude mokra ,,zadnjica,, od guranja gustisa koji ostane na kraju, druga je stvar kad imas prijemnu osocaru pa dignes ustavu i sve u cugu izadje za 1-2min, mada sa tim nemam iskustva, tako pricaju. tamo gdje se osoka izvlaci pomocu cisterne direktno iz kanala=bazena samo ploca pod padom, i sa mogusnosti onim cjevima 100% provjereno. A dubina zavisi od kolicine svinja u obijektu sto dublje to bolje, ove kolege su isle za 250 tovljenika u turnusu do 2,5 metra , ali tu je i teren igrao presudnu ulogu, kod mene su kanali oko 1 m. Imate dosta postova i slika pa protumacite sami kod koga bolje izgleda i dali il je bolja kosa ili ravna ploca, ja samo iznosim svoja licna iskustva. Pozdrav
 
Meni nemoze da bude visina veca od max 50cm. Nemogu puno da ukopavam u dubinu nego dizem temelj objekta slicno kao na tvojim slikama. Koliki ti je pad u ploci a koliki u cevima ? I sa cim grejes objekte, video sam na nekim tvojim slikama radijatore da li su oni svuda? Posto moram da radim plocu na objektu i nadzidjujem u vis jer nemam mnogo placa pa iskoristavam prostor, kako da izolujem plocu, klasicnim izolacijama (mineralna vuna) ili ima nesto bolje?
 
Ma svejedno dali ukopavati ili izdizati temelj u svakom slucaju je mnogo lakse izdici, a sto se tice padova kod mene je najvisa tacka kad se ulazi sa vreta gornja lijevo i tu je dubina bazena negdje oko 40cm, donja desno oko 70cm, a na kraju obijekta gornja tacka je na nekih 60-65, a donja 90-95, neznam tacno u cm, ali to su priblizno padovi, razmak cijevi je oko 2,1m. Sto se tice grijanja, ono je centralno preko radijatora i u prasilistu i u odgajalistu, stim da imam i grejne ploce u svakom boksu prasilista. Sto se tice izolacije temelja, isao sam samo beton i sirina temelja 25 cm, zbog zuba i zidanja, zub 5 cm, a prostor za zidanje 20cm.
 
Nazad
Vrh