Hobisti i profesionalci u ovcarstvu slicnosti i razlike

milossoumi

Banned
Učlanjen(a)
27 Jan 2012
Poruka
878
Lokacija
kragujevac-golocelo
Da li hobisti i profesionalci u ovcarstvu imaju zajednicki cilj,shvatanja,ili su jedni drugima konkurencija,koliko je uopste moguce razumevanje za nekog ko je ulozio veliku svotu novca u ovaj posao prema nekom ko to radi sa veoma malo ulaganja,od samog nacina poslovanja do nacina raditi nesto kao hobi,gde je granica izmedju hobija i profija u ovcarstvu,da li vole ovce na isti nacin?
 
oooo pa i kod ovcara da se uvede podela ove vrste?
moje misljenje-malo teze druze moj,moras imat profi ovcara kao predstavnika a ja ga jos ne upoznadoh...
ovcar moze bit ko i covek dobar i los a nikad profi i hobi...
sta je dobar ovcar svi znamo,onaj koji ima zavidan rezultat u rasi koju drzi....
 
Da se zapljunem i u owoj temi!:)Soumi ja kad sada citam tebe,vidim sebe pre jedno 7,8godina,kao da si kloniran!:)

---------- Poruka napisana u 00:26 ---------- Prethodna poruka je at 00:25 ----------

BRAVO PROFESORE MILADINOVICU,da se pojasnio ljudima sta je PROFI ovcar!!
 
druze zabluda u ovom poslu ili hobiju kako hoces je... kao zavisnost
pokusat cu pojasnit na primeru zavisnosi od zena,najlakse je...npr kao kad se lozis kao klinac na cure,sve ti novo,velike nada i ocekivanja,i onda za par god kao iskusna matora lola shvatis da su sve zene slicne i da nisu tako sjajne kao sto si mislio nekad pa se malo i smoris al ti glupo da to javno kazes bas uvek...tako je i sa ovcama nadam se da cemo ja i Deki pogresit i da nece bit tako s tobom za par god ali ceka te opasna borba majstore
i da kao hobista ja ne ocekujem zaradu ,boli me uvo,mirnija mi glava,meracim i kupujem sta mi se svidi u zavisnosti koliko novca imam,kao kad skupljas markice pa malo menjas i doplacujes da bi skupio bolju kolekciju...
 
Svi misle PROFI je ovcar koji ima sto komada ovaca,a kad odes uzeti jagnje,ne mozes 2 naci da su prava,nije bitna kolicina,bitan je KWALITET i samo KWALITET!!
 
da se nadovezem na Dekija,primer za vrsnog ovacara kod romanove je Mikica iz pozege,covek ima 3 ovce ali njegova grla i rezultati su za respekt
sto sam ja hobista a ne profi,evo primera
prosle god moj texel ovan je parenje gledao kroz ogradu samo,sjenicki su parili sve sjenicke ovce,kao epilog imat cu na zalucenju na oko 50 jagnjadi (3 kg manje u proseku po jagnjetu u istim uslovima) to je 150 kg ili ti oko 300 eur cist minus
ali meni je bitno da sam od njih 50 dobio 5 elitnih ovcica koje za mene nemaju cenu,kod hobista cena nije presudna a kod profija mora bit zato ih i nema,brzo propadaju i ako se pojave
 
Somi druze ja jos cekam da cujem ko je to skroz profi?
U Sjenickoj rasi trenutno je najbolji odgajivac (tu se slaze 99 posto ljudi koji su upuceni) Latif Bihorac,covek je hobista i meraklija,gradjevinac
Majilovac je takodje na neki nacin hobista a ima vrsna grla u sarole i bergamo rasi,do skora je imao i texele,itd...
javit ce se vec ljudi sami
I da dodam pa na spavanjac,moj san nije koliko cu zaradit mesecno od stada vec da kupim i dobijem od stada za sebe neko jagnje vrsno,po meraku...
da jednog dana nabavim Lincoln ovce,zanimljive su mi,da nabavim romanovke s izvora iz rusije,da odgajim rogonju od 170 kg i oborim rekord od 167 kg koji vazi sada,da dobijem cetvorke od sjenicke ovce ili 6 kom od romanovke i slicno...
 
e pa neslazem se sa tobom,imam ja oko sebe hobiste.nit grla u rasi,nit kvalitet,cast izuzecima(jedan jedini od njih dvadeset),dok na ovo farmi sto sam bio ovce ko ruze,za sad rezultat na strani profija sto se tice mojih iskustva,

---------- Poruka napisana u 11:03 ---------- Prethodna poruka je at 11:01 ----------

ja kad kazem profi misli na nekog ko ima zatvoren krug proizvodnje od zemlje,hrane,masina do objekata i kvalitetnih rasnih grla,nepricam o manekenstvu u ovcarstvu
 
drzim deset ovaca ko lutke i teram po izlozbama,to je sve samo nije profi,
dejane u svetu je to diskutabilno,pa i kod nas,kazu da kad mozes da hranis silazom i senazom a da se nebudja to jest da je potrosnja tolika da nestize da se ukvari,potrebno od sedamdeset do sto grla,i to ovi stocari sa faksom zovu profi
 
a znaci profi je onaj ko ima vrsno stado a ne onaj ko zivi od njega,tu smo te svi i cekali Somi druze...ko ima vrsno stado ne zivi od njega u 99 posto slucajeva vec u njega ulozi bar koliko i dobije a cesto i vise
 
sta steme cekali niste procitali poruku dokraja

---------- Poruka napisana u 11:13 ---------- Prethodna poruka je at 11:10 ----------

i naravno da je onaj stozivi od stada profi,ne onaj ko ima vrsno stado a nema nikakve koristi,ali za mene je profi da bi se razumeli koima vrsno stadoi ima korist od njega
 
Soumi,videces sam,posto si vec krenuo u posao,guraj i trudi se maximalno da odradis sto je do tebe!Jako bih voleo da ovde sa nama podelis iskustwa kad doguras do stotke!
 
dobro kazite vi meni hoce li hobista da ima isti rezultat kao neko ko ode na posao pa dodje oko pola cetiri kuci i profesionalac koji je taj isti radni dan na farmi?
 
joj bre Milose definisi profi ovcara vec jednom i navedi primer leba ti da te ne hvatamo sta si mislio i da ne mozes da vrdas:)
joj bolje nekog ko to radi jako dugo i ko je sve sto ima napravio i zaradio od ovaca,a takvog rodjace naci neces garantujem a ti me opovrgni
imaju ljudi i po 150 ovaca al ne zive samo od ovaca vec od penzije i zenine plate a ovce pojedu same sebe i ostane nesto para da im plati bednu nadnicu
rajko njegove ovce hrani jednom dnevno pa su bolje od vecine onih koji u ovce gledaju ko noje u jaje
 
Pozdrav kolege da se i ja prikljucim ovoj jako interesantnoj temi.
Po mom misljenju profi ovcar je osoba koja je dugogodisnjom selekcijom dosla do odredjenog broja grla i kome ta grla pruzaju egzistenciju bez kako miladinovic kaze plate ili necije penzije, profi ovcar je osoba koja zna sta svakoj ovci u datom momentu treba kad se nedaj Boze nesto desi da za svaku sitnicu ne mora zvati veterinara.

Neka mi neko odgovori ko radi u preduzecu dali bi bio u mogucnosti nesto sa strane kupiti i raditi a da nema ovaca (traktor, zemlju i sl). Od plate danas ljudi samo prezivljavaju mislim na obicne radnike ne na poslodavce. Ljudi covjek sa 100 komada koji zna raditi sa njima ima godisnje cistih najmanje 5-6 hiljada eura, nek neko kaze u preduzecu koliko moze da mu ostane po strani( iz iskustva znam jer sve sto mi je otac stekao i ja stekli smo od ovaca imamo 30 hektara zemlje na Vlasicu, imamo traktor sa svim priključcima, tri luksuzna auta) a da radimo ja otac i brat u preduzecu to nikad ne bih stekli 100 %
 
Nazad
Vrh