Izracunaj zadatak

Pa ja bi opet ukupnu težinu podelio sa brojem prasića ,verovatno zato što je tako lakše i verovatno da je matematički pogrešno ali do danas drgačije nisam znao e sad znam ali mi nemoj zameriti ako ja opet u svakodnevnom životu koristim jednostaviju formulu.a odgovor je možda 25.7kg

Ukupna masa prasića ti je 3x25+10x27+5x23= 460kg, a ukupan broj prasića je 18 tako da dobijaš 460/18= 25,55 kg je prosečna masa prasadi!:ppozdrav:

@ bojcetic

kako si došao do toga da pšenicu forsiraš na 6,5 ha, a ječam na 31,5 ha? Ima li neka formula?
 
Posto mora 12ha kukuruza - 12ha x 200kg djubriva = 2.4t
Ostalo nam je 38ha i 5.1t djubriva. Psenica iz zadatka daje najbolji prihod po jedinici povrsine, stoga nju treba da forsiramo, a jecmom cemo posejati samo ono sto moramo. Kukuruz nam nije interesantan sem onih 12ha koje moramo po ugovoru da posejemo.
Psenica 6.5ha x 300kg =1.95t
Jecam 31.5ha x 100kg =3.15t
12h+6.5ha+31.5ha=50ha
2.4t+1.95t+3.15t=7.5t

Na kraju profit je 12 x 18.000din + 6.5 x 30.000din + 31.5 x 22.000din = 1.104.000din.

Ovo ste odlično rešili.. tačan je rezultat. al kod mene je taj zadatak na 3 A4 strane.. preko linearnog programiranja..
pa moram da prerisem i 'maznem' vam nacin resavanja...:cool:
 
Аhaaа jednačine sa dve nepoznate:

5100= 100 x +300 y
x + y = 38

kad se to reši dobije se y= 6,5 sledi da je x=38-6,5= 31,5!

@ kololgas Zašto trošiti toliki papir? :osmeh:
 
Evo zadatka (rekli su mi da je sa ispita sa poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu, neke davne godine)

1. Livada ima oblik kruga i precnik joj je 100 metara.
Kolika treba da je duzina konopca, koji se kolcem veze za ivicu livade a drugim krajem za kravu, da bi krava popasla jednu polovinu livade?
 
Bio jedan mlinar i merio je brašno na vagi 1:1, umesto tegova koristio je kamen težine 40kg i merio brašno po 40kg, jednog dana mu je kamen ispao i razbio se na 4 dela mlinar je bio nesrecan ali posle je shvato da moze sad da meri brašno od 1kg do 40 kg.
Pitanje
Koliko je imao kg svaki kamen?


:osmeh:
2kg, 6kg, 7kg, 25kg


Evo uzmemo recimo 36 kg brašna da izmerimo.

Stavimo na tas pored 36 kg brašna i kamen od 2 kg, a na drugi tas stavimo kamenje od 25, 7, 6, to jest 38 kg

Dajte još neke mase da izmerimo?
 
Otislo drustvance(5 momaka) na pivo,popili svako po jedno, i idu u drugu kafanu,ali prvo bitte calen, da plate.Zovu konobaricu i pitaju koliko su duzni a ona kaze 42 dinara za 5 piva(u neko sretno vreme).Posto nisu imali sitno i tacno pa je svako dao po 10 din a to je sve ukupno 50 din.Posto konobarica nije znala kako da raspodeli kusur od 8 dinara,pao je dogovor da svakom vrati po dinar a ostala 3 da zadrzi kao baksis za sminku.Ispada onda da je svako dao po 9 din sto zanci 9x5=45 i plus ona 3 din baksisa izlazi suma od 48 din. Gde su ta 2 dinara sto fale do sume od 50 din.?
 
Izmeri masu od 1 kg, ili od 39 kg
Mlinar sa tim 4 parceta kamena moze da meri od 1 do 40 kg

1, 3, 9, 27 da nije ovako?

levi tas = desni tas

39 = 27+9+3
38+1 = 27+9+3
37 = 27+9+1
36 = 27+9
35+1 =27+9
34+3 = 27+9+1
33+3 =27+9
.
.
.
Aha već je neko odgovorio. Svaka čast pozdravljam!
 
Otislo drustvance(5 momaka) na pivo,popili svako po jedno, i idu u drugu kafanu,ali prvo bitte calen, da plate.Zovu konobaricu i pitaju koliko su duzni a ona kaze 42 dinara za 5 piva(u neko sretno vreme).Posto nisu imali sitno i tacno pa je svako dao po 10 din a to je sve ukupno 50 din.Posto konobarica nije znala kako da raspodeli kusur od 8 dinara,pao je dogovor da svakom vrati po dinar a ostala 3 da zadrzi kao baksis za sminku.Ispada onda da je svako dao po 9 din sto zanci 9x5=45 i plus ona 3 din baksisa izlazi suma od 48 din. Gde su ta 2 dinara sto fale do sume od 50 din.?

Konobarica im je vratila po dinar sto znaci da su dali njoj 9x5=45 dinara. Kod nje su ostala 3 dinara jer su trebali da plate 42 dinara. Od 45 treba oduzeti 3 dinara a ne dodati.
 
Ovo ste odlično rešili.. tačan je rezultat. al kod mene je taj zadatak na 3 A4 strane.. preko linearnog programiranja..
pa moram da prerisem i 'maznem' vam nacin resavanja...:cool:

Ma kakve 3-4 strane. Prvo logicki zakljucis da je najgora opcija kukuruz. Potom od preostale dve komponente preko dve jednacine sa dve nepoznate resis.
 
Zid je visok 10m , puž se u toku dana može popeti 3m , a u toku noći sklizne nazad 2m . Kolko mu treba dana da se popne na vrh zida?
 
Evo jedne lepe mozgalice:

Imamo terazije bez tegova (samo porede levu i desnu stranu) i 12 kuglica. Sve kuglice su vizuelno iste ali se jedna razlikuje u težini.
Potrebno je sa tri merenja pronaći tu kuglicu i utvrditi da li je lakša ili teža od ostalih.
 
prvo:po 6 na svaki tas (jedan tas je tezi)
drugo:sa tasa koji je tezi staviti po 3 na svaki tas (opet je jedan tas tezi)
trece:sa tasa koji je tezi staviti po dve kuglice i terzije pokazuju najtezu kuglicu,ako ne,najteza kuglica je ona koja je ostala nemerena :osmeh:
 
prvo:po 6 na svaki tas (jedan tas je tezi)
drugo:sa tasa koji je tezi staviti po 3 na svaki tas (opet je jedan tas tezi)
trece:sa tasa koji je tezi staviti po dve kuglice i terzije pokazuju najtezu kuglicu,ako ne,najteza kuglica je ona koja je ostala nemerena :osmeh:

Odgovor netačan.

Ako staviš po 6 kuglica na svaki tas i recimo vidis da je leva strana teza. Problem je sto leva strana moze biti teza iz dva razloga:
1. na levoj strani je trazena kuglica i ona je teza od ostalih
2. na desnoj strani je trazena kuglica i ona je laksa od ostalih pa je leva strana opet teza.

Znaci potrosili smo jedno merenje a nista nismo saznali. :osmeh::bravo:
 
Nazad
Vrh