Izracunaj zadatak

retlav

Član
Učlanjen(a)
29 Nov 2011
Poruka
438
Lokacija
Beograd
Traktor radi na dve parcele istih površina i dimenzija. Na jednoj ima učinak od 0,3 ha/h, a na drugoj ima učinak od 0,1 ha/h. Koliki je prosečni učinak tog traktora?
 
Učinak je - Zreo za generalku


Možda je ipak bolje da napišem zadatak u prošlom vremenu da ne bi dolazilo do zabune. Dakle:

Traktor je radio na dve parcele istih površina i dimenzija. Na jednoj je imao učinak od 0,3 ha/h, a na drugoj je imao učinak od 0,1 ha/h. Koliki je bio prosečni učinak tog traktora?
 
Učinak je odnos ukupne obrađene površine i vremena potrebnog da se ta površina obradi. Ako uzmeš i podeliš ta dva broja dobićeš 0,15 ha/h.

Ukupna obrađena površina je x+x=2x
Ukupno potrošeno vreme je x[ha] / 0,1[ha/h] za prvu parcelu i x[ha] / 0,3 [ha/h] za drugu parcelu, to jest ukupno vreme 4x/0,3 [h]

Prosečni učinak = 2x/4x/0,3= 0,3/2= 0,15 ha/h

Uzmite recimo da je površina je 10, 50 i 100 ha i uverite se da dobijate iste rezultate.
 
misliš da svi imamo vremena da posle celog radnog dana mozgamo mozgalice pa ja neznam gde mi je kičma
 
za onog ko ima vremena.... :osmeh:
jel se važi ako ga prepišem iz knjige????? :haha:
Na površini od 50 ha gazdinstvo zeli da poseje kukuruz, pšenicu i ječam. Po hektaru kukuruza treba utrošiti 200 kg veštačkog djubriva, pšenice 300 kg i ječma 100 kg veštačkog dj. Gazdinstvo raspolaze sa 7.5 t djubriva. Ugovorene obaveze nameću da se kukuruzom mora zasejti najmanje 12 ha. Očekivani profit po ha kukuruza 18000 din; pšenice 30000 din i ječma 22000 din. Odrediti optimalnu strukturu setve kojom ce gazdinstvo ostvariti maksimalan ukupni prihod. ( koliko ha i čega treba zasejati da se ostvari max profit)
 
@ Marceta, uzmi ovaj primer za brzinu recimo:

Traktor ide od tačke A do tačke B brzinom od 30 km/h, a vraća se istim putem od B do A brzinom 50 km/h. Uzmeš da je relacija AB dugačka 10 km. Ukupni pređeni put je 20 km a ukupno potrošeno vreme je 10km/30km/h + 10km/50km/h = 0,5333h
Kad podeliš ukupan put sa potrošenim vremenom to jest 20km/0,5333h= 37,5 km/h a ne 40 km/h koje bi dobio aritmetičkom sredinom.
 
@ Marceta

To je skroz ok u tom slučaju koristiš prostu aritmetičku sredinu.

Al ajde sad izračunaj sledeće: imaš 3 praseta sa masom od 25 kg, 10 prasića sa masom 27 kg i 5 prasića sa masom 23 kg. Kolika je prosečna masa tvojih prasića?


@kololgas

Nem pojma može valjda- nisam postavio nikakva ograničenja. :osmeh: Inače zadatak ti je super! Jedva čekam da vidim rešenje pošto se u ekonomisanje i ne razumem najbolje.
 
Bio jedan mlinar i merio je brašno na vagi 1:1, umesto tegova koristio je kamen težine 40kg i merio brašno po 40kg, jednog dana mu je kamen ispao i razbio se na 4 dela mlinar je bio nesrecan ali posle je shvato da moze sad da meri brašno od 1kg do 40 kg.
Pitanje
Koliko je imao kg svaki kamen?
 
za onog ko ima vremena.... :osmeh:
jel se važi ako ga prepišem iz knjige????? :haha:
Na površini od 50 ha gazdinstvo zeli da poseje kukuruz, pšenicu i ječam. Po hektaru kukuruza treba utrošiti 200 kg veštačkog djubriva, pšenice 300 kg i ječma 100 kg veštačkog dj. Gazdinstvo raspolaze sa 7.5 t djubriva. Ugovorene obaveze nameću da se kukuruzom mora zasejti najmanje 12 ha. Očekivani profit po ha kukuruza 18000 din; pšenice 30000 din i ječma 22000 din. Odrediti optimalnu strukturu setve kojom ce gazdinstvo ostvariti maksimalan ukupni prihod. ( koliko ha i čega treba zasejati da se ostvari max profit)
Posto mora 12ha kukuruza - 12ha x 200kg djubriva = 2.4t
Ostalo nam je 38ha i 5.1t djubriva. Psenica iz zadatka daje najbolji prihod po jedinici povrsine, stoga nju treba da forsiramo, a jecmom cemo posejati samo ono sto moramo. Kukuruz nam nije interesantan sem onih 12ha koje moramo po ugovoru da posejemo.
Psenica 6.5ha x 300kg =1.95t
Jecam 31.5ha x 100kg =3.15t
12h+6.5ha+31.5ha=50ha
2.4t+1.95t+3.15t=7.5t

Na kraju profit je 12 x 18.000din + 6.5 x 30.000din + 31.5 x 22.000din = 1.104.000din.
 
Pa ja bi opet ukupnu težinu podelio sa brojem prasića ,verovatno zato što je tako lakše i verovatno da je matematički pogrešno ali do danas drgačije nisam znao e sad znam ali mi nemoj zameriti ako ja opet u svakodnevnom životu koristim jednostaviju formulu.a odgovor je možda 25.7kg
 
Nazad
Vrh