Prskanje i zastita vinove loze

Da li treba svaki dan da se prska??
Jer kod mene ujutro lupi kisa, a popodne uprzi sunce..
Pozzz...
 
Prijatelju moj dragi taman posla da se svaki dan prska.Sistemicna sredstva se upijaju u biljku za nekih dva sata i vise ih je nemoguce isprati unutra su u biljci i iz nutra deluju.Sva preventivna sredstva nalaze se na povrsini lista i tesko se spiraju,bar se fabrike trude da se stoje moguce kasnije spiraju,cim se kapljice vode osuse sredstvo je zalepljeno i kisa ne smeta mnogo.To malo sto spere nije strasno.Jako je vazno ta sredstva nanositi /prskati / na nalicje lista iz razloga sto gljivice napadaju list uvek odozdo.
Ako uspes da nadjes Qvadris ili jos bolje Qvadris Maks postoto on pokriva i pepelnicu i plamenjacu i sivu trulez a nespira se i sistemican je.Ima i drugih sredstava sa istim delovanjem pa proberi.
Ugrabi malo vremena izmedju kise bar dva sata i slobodno praskaj. pozdrav
Umalo da zaboravim na kupljenom sredstvu pise kad se ponovo prska nije za svako sredstvo isto.Uproseku je to 10-15 dana pa i duze ako je suva godina.
 
Пошто је ово први дан без кише у већ неколико дана, а пре ове силне кише сам га прскао несистемичним (Antracol), уђем ја мало дубље, да видим шта се дешава. Пепелница је већ кренула, зато људи на посао! Ја ћу овај пут да прскам Ridomil gold, јер је системски, а и заштита и лек је, плус видим да ће и наредни период бити "шарен". Обзиром да цвета увелико, мислим да не треба много базати по винограду. Е сад, шта ће пчеле и остали опрашивачи да ураде по оволикој киши - питање је. Изгледа да ће ова година да послужи да се само сачува шта се сачувати може. Узгред један покушај за савет: Мислим да ових дана никако не треба прскати инсектицидом (пошто видим да га је неко спомињао)! Вирнух овде пре прскања да прочитам још мало и посаветујем се са бољима. Поздрав!
 
rzbrzotrz
oba sredstva su ti za plamenjacu zato i imas pepelnice po vinogradu.Ako su cvetici poceli da pucaju /otvaraju a sad im je vreme/ onda nista od prskanja,sacekaj da prodje pa onda sistemikom po pepelnici,plamenjaci ,insektima ... pzdrav
 
Ja sam pre dva dana prskao protiv korova,imam pirevinu[piriku] divlji sirak i palamidu [bocu].Nemogu da ih unistim frezovanjem pa sam morao da ih castim totalnim herbicidom.Sad ih valjda nece biti jedno vreme.
Sto se tice zastite loze icicu ovih dana,ostalo mi od prosle godine Qvadrisa pa cu sa njim da zastitim od plamenjace pepelnice a deluje malo i na sivu plesan,inace sad po cvetanju bi trebalo zastititi od sive plesni.
Loza mi je za sad dosta zdrava osim zaperaka onih sorti osetljivih na pepelnicu.
Skrenuo bih paznju mladim vinogradarima da sa od sad cuvaju grozdovi,prvo dobro njih oprskati tek onda listove sa nalicja.
 
Imam na okucnici 5 cokota koji su ove godine rodili kao nikad do sad,ukupno 55 grozda ima.Ima ih stvarno i velikih,cime prskati posto je proslo cvetanje,pre cvetanja radio sam sa ridomilom i strobijem,stavljeno je i aktara.
 
Srdjan Zorz
Ovo ti super izgleda,ako ti je preteklo sredatva [ridomil,strobi] ponovi sa istim sredstvima.Vidim da si s njima sacuvao lozu pa nema potrebe menjati sredstvo ,ukoliko nisi vec tri puta ptskao sa njima.
 
Srdjan Zorz
Idi opet sistemicima,svejedno kojom kombinacijom od gore navedenih.Valjalo bi sada dodati neki botricid,pogotovo ako imas problema sa sivom trulezi grozda.Neki od njih:teldor,swich,pirus,pehar...:ppozdrav:
 
Iako je vreme bilo "ubi Boze", za divno cudo, ne pojavljuje se nikakva napast na lozi. Do duse, zavrsio sam i trece prskanje shavitom pre par dana, odmah po precvetavanju. Sto se tice sistemika, za ovu godinu sam zavrsio sa njima, sledi "plavo prskanje", ali to ce malo da saceka. Lastari su uvuceni u zicu, preplevljeno je, milinka jedna. Samo da nije bilo mraza onolikog zimus.

Mada nije tema, napisacu jos ovo. Praktikujem da zalamanje lastara radim ili krajem juna, ili pocetkom jula. Zasto tako kasno? Razlog je jednostavan, negde oko 10-og jula, dan pre ili posle, loza zavrsava intezivan porast, pa ako ga u tom periodu zalomite, nece doci do intezivnog porasta zaperaka. Eto, mislim da nece da steti, a ako ne steti, mozda nekome i koristi, rece jedan glumac u svom monologu!

Pozz svim vinogradarima od Srdjana zupe100!
 
Praktikujem da zalamanje lastara radim ili krajem juna, ili pocetkom jula. Zasto tako kasno? Razlog je jednostavan, negde oko 10-og jula, dan pre ili posle, loza zavrsava intezivan porast, pa ako ga u tom periodu zalomite, nece doci do intezivnog porasta zaperaka. Eto, mislim da nece da steti, a ako ne steti, mozda nekome i koristi, rece jedan glumac u svom monologu!

Pozz svim vinogradarima od Srdjana zupe100!

to je i moj sistem isto nikad prije petrova (po katolickom kalendaru je 29.06) jedne godine sam isao desetak dana ranije i kasnije je bilo zaperaka ko u prici. ja sam svoj DRH u subotu prvi puta poprskao preventivno protiv plamenjace i pepelnice , te odmah ubacio i folijarnu prihranu.
 
Dok sam skrnjivao, kidaozaperke i vezivao vinograd naq lišću sam desetak puta video nešto nalik larvi krompirove zlatice. Nigde nisam video oštećenje lista ili bilo kojeg drugog dela. Prilažem i fotografije, pa ako neko zna štagod, dali je opasno ili nije, neka mi otpiše.
 
MILAN 87 je u pravu,cosanom treba oprskati bobice preventivno protiv pepelnice i na taj nacin spreciti pucanje bobica u vreme sarka i time spreciti idealnu podlogu za razvoj botritisa /plesni bobica/.Cosan jeste protiv pepelnice ali oduzimanjem secerne podloge sprecava nastanak budji... pozdrav

---------- Poruka napisana u 11:46 ---------- Prethodna poruka je at 11:44 ----------

Dok sam skrnjivao, kidaozaperke i vezivao vinograd naq lišću sam desetak puta video nešto nalik larvi krompirove zlatice. Nigde nisam video oštećenje lista ili bilo kojeg drugog dela. Prilažem i fotografije, pa ako neko zna štagod, dali je opasno ili nije, neka mi otpiše.
nemam sliku,neznam gde je greska.pozdrav
 
Nazad
Vrh