Prskanje i zastita vinove loze

mali paor

Član
Učlanjen(a)
22 Jan 2012
Poruka
761
Lokacija
zrenjanin
E ovako posto imam jedan mali vinograd, koji je sad posadjen interesujeme cime bi ga trebalo tretirati sad, i na koje bolesti treba obratiti paznju i ubuduce..takodje me interesuje i cime prskati i koliko puta...
 
Nega mladih cokota /prva godina/
sastoji se od primene mera zelene rezidbe,vezivanja lastara, zastite listova i lastara od bolesti.Od mera zelene rezidbe primenjuje se lacenje,tj.uklanjanje suvisnih lastara.Uprvoj godini neguju se najcesce dva lastara,a ukoliko izbije veci broj lastara oni se uklanjaju lacenjem u vreme kad postignu visinu 20-30cm.
Ostavljeni lastari se privezuju za kolje i to na svakih 20-30cm.
Dva puta u toku vegetacije vrsi se uklanjanje bradusa,povrsinskih zila.Prvi putu toku jula, a drugi put u toku avgusta.Ovom merom postize se razvoj dubinskih zila koje su najvaznije.Uklanjanje bradusa nije potrebno ako se koristi parafinisan kalemi plasticniprstenoviza zastitu spojnog mesta kalema.
Zastita u mladom vinogradu svodi se na nekoliko tretaranja protiv plamenjace u cilju ocuvanja zdrave lisne mase,sto se kombinuje sa upotrebom folijarnih djubriva koja pomazu intenzivnijem porastu lastara. po Dr.Dragoljub Zunic
Posle postavljanja kocica izfreziraj zemlju da ne puca.Za plamenjacu je jos rano za sad si miran bar sto se toga tice.Kad ti loza poraste na nekih 20-30cm obrati paznju na zeceve oce da pregrizu izdanak,bilo bi dobro nekako ih zastiti.Opasnost od zeceva i njihovog grickanja preti naredne dve godine/dvogodisnje stablo vise ne grickaju/.

---------- Poruka napisana 13-04-12 u 05:49 ---------- Prethodna poruka je 09-04-12 at 14:52 ----------

mkjk7n.jpg
[/IMG]Sredstva za zastitu loze

---------- Poruka napisana u 06:18 ---------- Prethodna poruka je at 05:49 ----------

35hg1gk.jpg
[/IMG]
le0s7.jpg
[/IMG]
29az50l.jpg
[/IMG]
o05r9v.jpg
[/IMG]
osh3jr.jpg
[/IMG]
Danas na trzistu ima mnogo proizvodjaca sredstava za zastitu vinove loze /voca/ svi proizvodjaci su duzni da koriste svoje ime za preparate i moraju da koriste hemisko ime aktivne materije koja je zajednicka za sve proizvodjace.Mozda bi ovo moglo malo da pomogne oko odabira sredstava i doziranje istih.
Imam kataloge proizvoda za zastiti loze od par proizvodjaca neznam dali smem da ih postavim da ne bude da ih reklamiram,ako neko misli da bi trebalo javite.
Cestitam svim vinogradarima uskrsnje praznike ''Hristos voskrese''
 
Mladi prijatelju, guraj slobodno, nije to reklamiranje, nego da pomogne ljudima. Meni ne treba, ali ima ljudi kojima ti katalozi mogu pomoći.
Prema tome, postavljaj!


HRISTOS VOSKRESE!
 
pozdrav svima! imam jedan problem, posedujem vinograd od jedan hektar i imam od sorti hamburg, merlo i sardone. posle jakih zimskih mrazeva samo je sardone krenuo kako treba, a hamburg i merlo, boluju, slabo krecu na lukovima, a dole iz glave su pustili mladare na kojima ima cak i grozdova. e sad da li neko moze da mi kaze ko je imao slicnog iskustva, da li ce lastari na lukovima krenuti i ako ne sta mi je ciniti?
scratchhead.gif
hvala unapred!
 
Ako ne istera lastare da imas sledeceg proleca za lukove moraces negovati lastar za zamenu stabla cokota.Isto kao i prvi put sto si radio po sadjenju vinograda.Rod na lastaru za zamenu oslobodi roda,radi boljeg porasta a na ostalim ostavi rod bas da ne propane godina.Sledece godine ce biti mnogo bolje.Sacekaj jos malo pa onda selektiraj lastare.Ja cu morati isto ovo da radim i kod mene su se posusile grane,zalosno izgleda ali bice bolje.
 
Nema tu mnogo da se galami. Mraz je unakazio vinograde u Župi. Meni je šteta oko 40%. Ove godine neću da plevim ni iz glave. Ne smem. Iz lukova je slabo krenulo, negde uopšte. Treba počistiti sve ono što ide ispod prve žice, a gore, kako gde. Još je i dobrooo, kakvih vinograda ima. Mom drugaru, 3 ha. ma nema nigde da je krenulo, samo odozdo sada kreće polako. Nema rod dve godine, samo muka da ponovo isformira čokote. Sorta mu je crni burgundac.
 
pozdrav svima imam sadnicu bijelog grozda neznam koja je vrsta tacno koju zastitu da koristim u toku godine i protiv cega i kad
 
Elmire joooj, pa kako da ti napišem sada? Da li je to kalem ili nije, koja mu je godina? Kao da te mrzelo da napišeš malo više! Daj piši, gledaću! Odgovor ide tek tada, ok?
Zaštita je već počela, vrlo brzo ide sledeća. Mlad lastar, ovakva godina, kiša-sunce, ne odgovara lozi, nikako. Mora se štititi sada u startu, kasnije kada list "zastari", manji je problem sa plamenjačom, i naročito sa pepelnicom. Gledaj ovde, spremam se za zaštitu, pisaću redovno, od prilike tako se i ponašaj, može?

I naravno, pozz od Srđana zupa100!
 
ej drug moja loza je stara druga godina nisma dosad niscim prsko a neznam koje preparate trebam da kupim i kad treba da prscem slikacu pa ces vidit
 
Za jednu lozu je tesko naci tako malo pakovanje,najmanje pakovanje je za 10 litara vode a i te ti je mnogo.Predpostavljam da imas i povrce u blizini pa bih ti preporucuo QUADRIS sredstvo koje pokriva sve znacajnije gljive /pepelnicu plamenjacu botritis/ u vinogradu i povrtarsvu.Ima kratku karencu sirok spektar delovanja a sistemican je zbog tog ga povrtari cesto koriste.Lozu pokriva 21 dan,malo je skuplji a isplati se,ja ga redovno koristim i prezadovoljan sam. pozdrav
 
Drotos, odlično, guraj samo, pomozi koliko možeš. Često ne mogu ovde biti, posla preko glave. A tek me čeka posao, jagoda, pa višnja, šljiva.... katastrofa! Između berbe voća, tu je detelina, trava i bašta za moju dušu, msm. na povrće.
Pokušavam nešto da uradim, biće prijatno iznenađenje za tebe, samo ako uspem. kada bude, biće pića, veruj mi. :veseljak::::vino::::vino::

I naravno, pozz od Srđana župe100!
 
Poznata mi je ta situacija ljudi kazu ''besposlen pop i ovce krsti'' ko zna sta bi mi prekrstili da nam nije vinograda i tolikog posla.Kad sam u firmi imam dosta vremena pa mi nije tesko prenositi skromno znanje /da ne kazem pametovati/.Vinograd mi krece zbog mraza ispocetka idem danas da frezujem i prebrojim koliko treba popuniti.

---------- Poruka napisana 12-05-12 u 09:21 ---------- Prethodna poruka je 10-05-12 at 12:46 ----------

Juce sam frezovao korov po vinogradu moj ''Musasi'' /mala honda/ je odlicno obavila posao,volim je sto niska siroko hvata i sa lakocom frezujem izmedju cikota u redu a sto je najvaznije jedva da trosi gorivo.
Mraz mi je unistio gotovo sve krakove /osnovne grane/ i rodne cvorove /kondire/.Sad krecu izpocetka kao da im je druga godina po sadnji.Ima i po koji cokot da je sav izmrzo.Bice popunjavanja na prolece.Sva je prilika da ce biti i malo roda.
Danas cu ici prskati protiv pepelnice nabavio sam neki sistemik,zaboravio sam kako se zove,javili za kisu ovih dana pa mi je sistemicno sredstvo naj povoljnije tim pre sto se ne spira a i duze deluje.
 
Drotos, mladi prijatelju, gotovo ista stvar. Skoro da sam odustao od prvog plevljenja, tolika je šteta. Samo negde-negde, ću skinuti po neki lastar iz osnove, ostaje gotovo sve, jadno su stradali vinogradi. Slikao sam juče, ma ne stavlja mi se slika ovde, koliki je jad i beda. Da Bog da da ću imati samo za sebe da ostavim, da napravim vina i rakije s jeseni.

I što kažeš, posle 19 godina, koliko je vinograd sađen, počinjem iz početka. Propast! Tek treće godine da bude nešto kako bi trebalo. Biće grožđe ove godine skupo za oči, nema ga puno. Moj prijatelj je prošao još gore, hektar ipo vinograda, sve crni burgundac, ne verujem da će imati ni za sebe, komplet je izmrzao.

No, nema nervoze, idemo ponovo pa šta Bog da!

Pozz Srđan Župa100!
 
Za nesto je i ovo dobro.Koren je jak i gde god ima lastara iz rezerve brze ce nadoknaditi visinu i fotmirati novo stablo,ocekujem da ce lepo formirati rodne pupoljke za sledecu godinu.
 
Evo, juče sam obavio prvo prskanje posle zimskog. Pomešana su dva sredstva, makogal i sistan. Zaštićen je jedno 7-8 dana jer javljaju nestabilno vreme iza nedelje. Za sledeće prskanje planiram šavit samo, on štiti i od plamenjače i od pepelnice i sistemično je sredstvo!

Pozz Srđan!
 

---------- Poruka napisana u 19:03 ---------- Prethodna poruka je at 18:47 ----------

Juce sam oprskao vinograd sa Bajletonom WP-25 protiv pepelnice Antrakolom WP70 preventiva za plamenjacu Perfektion za''insekte''i prihrana preko lista /folijarna/ zaboravio sam ime preparata.Sve zajedno u spric i napred,dolazi kisni period sa temperaturom oko 20stepeni pa postoji mogucnost pojave plamenjace .Kad prodje ovaj kisni period ici cu da proredim lastare pa da vidim sta ce mi ostati i koliko ima roda,za sad lici da ce ipak biti malo .
pozdrav
 
Sva tri mešate u jedno ili kako?

Pitam, jer iz prošlih godna nisam prskao, ali vidim da mi se par loza neće održati ako se ne prskaju.
A moram da je sačuvam, zaista je posebna. Rana sorta, julski muskat.

Koliko ide čega na koliko litara i za koliko loze...? Može malo uputstvo?
 
Da, sve zajedno u isti spric.Vecina sredstava za zastitu vinove loze se mogu mesati i zajedno tretirati lozu,manji je utrosak radnih sati manje se gazi vinograd ...Na uputstvu za koriscenje sredstva postoji objasnjenje s cim se ne sme mesati a sa svim ostalim moze.Ne moras da koristis moj izbor sredstava za zastitu a ono sto moras je da nadjes sredstvo za zastitu od pepelnice /sad je najaktivnija/ i trebalo bi da je sistemicno sredstvo zbog brzog porasta lastara da bi i oni bili zasticeni.Sad pocinje prva pojava plamenjace /cim majo ugreje / pa bi trebalo i nesto protiv nje.Ako zatreses jozu i iz nje izlecu leptirici /2cm/ vreme je ze prskanje protiv grozdovog moljca a tu su i grinje sredstvo je isto.Nije lose i prihraniti lozu preko lista u toj prihrani ima mnogo mikro elemenata kojih cesto nema dovoljno u zemlji.
Znam da je ovo sve komplikovano mnogo pojedinacnih srestava, postoje sredstva koja pokrivaju i pepelnicu i plamenjacu zajedno a uz to je i sistemik malo su skuplji posto imas malo loze ostaceti i za dogodine ili za povrce.Ako u poljoprivrednoj apoteci izneses svoj problem dace ti nesto sa svog lagera i problem ce sigurno biti resen.
toliko za sad pozdrav
 
Nazad
Vrh