lle de france rasa ovaca

Saglasit cu se sa Miljkom,ljudi iz Obrovca su imali dobru pricu i radi se o mladim i obrazovanim ljudima ali im je stoka bila daleko ispod proseka.
:ppozdrav:
 
Poštovani i cenjeni gospodine Zemun-ac, naravno da me interesuje IDF jer rasa je idealna za naše podneblje jedna je od najmesnatijih rasa i dosta velike i održive plodnosti. Sve to možemo zahvaliti Francuzima koji su radili na njoj toliko godina.IDF rasa je rasa na kojoj se najduže radilo.
Pavela sam preporučio samo i jedino zbog jednog jedinog ovna kojeg ima a čije ovce koje su loše daju neverovatnu jagnjad, barem su davale.
Čuletića, Nenu i Bata Gruju nikome ne spominjem a kamoli preporučujem.
Ljudi jednostavno neznaju šta je IDF a šta Merino ili MerinoFleischshaf.
Postaviću sliku jednog ovna koji je bio extra kvalitetan, slika je sa vizitke ali nema veze bitan je kvalitet.
 
ima dosta ljudi koi drze lle de franc a nezna se za njih veliki kupuju od njih i preprodaju za mnogo vece pare proturaju jagnjice i ovce kroz njihov pedigre a to mislim na velike koi su na novom sadu koi izlazu mogu da garantujem za dvoicu da izloze stado samo par ovaca ili jagnjica da to nema niko take ko se pojavljuje na sajmu
:ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
svi moi oglasi idu sa moim slikama dodji kuci pa proveri ako ne verujes
prodajemo samo nase ne kupujem tudje pa preprodajem uvek smo ziveli od postenja
ovce drzimo radi hobija ne radi zarade
jer od postenog rada se retko ko obogatio narocito seljak.

:ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Danas sam malo oplemenio moj gazdinstvo pored sjenicke oplemenjene pramenke,kupio sam 5 zenskih i jedno musko siljeze il de frans'a da malo probamo novu rasu za mene.
 
Kolega Miki mada jos nisam video fotografije tvojih ovaca predpostavljam da bi s obzirom na poreklo trabao biti zadovoljan.Za razliku od mnogih Mitar je to stado na a.Ponikve dosta dobro vodio.Trudio se da sto manje eksperimentise i "oplemenjuje" IDF.Jos dok sam bio aktivni pripadnik RViPVO odlazio sam na prelet na a.Ponikve i imao sam prilike da vidjam to stado.Jedina zamerka je bila da su grla nesto sitnija.Neki nasi strucnjaci sa Instituta za stoc.Zemun su tvrdili da je to zbog nadmorske visine i da to stado mora da se razmesti u nize krajeve .Ja sam mislio tad a i sad da je upitanju samo nesto malo siromasnija prihrana jagnjadi.Vidjao sam kasnije ovce koje su poreklom od istog stada i koje su kao jagnjad malo bolje prihranjivana tako da su po gabaritima znatno nadmasile majke i oceve.Jedina moja ograda moze da se odnosi na to kakav su ovce imale tretman kod predhodnog vlasnika od kog si ti kupio..U svakom slucaju, cestitam ti na odabiru rase i zelim puno uspeha u ovcarenju.
 
nqa6mp.jpg

http://i47.tinypic.com/30rw9ed.jpg[/IMG
[img]http://i45.tinypic.com/2zfqqfc.jpg
http://i49.tinypic.com/2l8jig3.jpg[/IMG


Molim kolege iskrene komentare,za ove slike ja sam pocetnik sto se tice ove rase,pa bi mi znacilo vase misljenje.
[right][size=1][color=#135d37][b]Post je spojen: [time]1259498529[/time][/b][/color][/size][/right]_________________________________________________
[img]http://i45.tinypic.com/2zfqqfc.jpg
Post je spojen: [time]1259498714[/time]
_________________________________________________
2zfqqfc.jpg

Post je spojen: [time]1259498878[/time]
_________________________________________________
Kolege molim iskrene komentare u vezi ovih slika,to bi mi znacilo zbog daljeg rada.
 
Iskreno,2 od 6 su losija,zadnja slika,skroz levo ovcice sitne glave mi se ne svidjaju,ostalo je ok,ovnic lep.dobra kupovina za srpske uslove,ako bude uvoza kupuj nesto musko odmah ces imati dobrte potomke sa ovim moze da se radi.pozdrav
:ppozdrav:
 
dobre su one prema zadnjim uvozu kad je bio ile de franca
nego njih ce ovnic da pripati one su dobre ali ja njih nebi pusto u priplod ispod 12 meseci
sto veci ovce cerek to bolji..kad se rano pripate ostanu sitne

ziveo druze :ppozdrav:
 
Nema na cemu,uvek:).sto se tice pripusta,na osnovu mog iskustva,razlika izmedju ovaca koje su se parile sa 8 d0 10 meseci i onih koje se pare tek sa 18 meseci je minimalna moze se reci i zanemarljiva(do 5 kg mase gledano po velicini).dobrom hranom ovca uvek ispuni svoj genetski potencijal nebitno kad je prvi put ojagnjila se(moje iskustvo sa sjenickom).
Mislim da ovo ima logike,paralela sa ljudima,koliko god da idemo u teretanu imat cemo isti broj misicnih vlakana koje nam je upisan u genima,uticemo samo na kvalitet njihov(a ako pijemo neku hemiju tek onda dolazi do povecanja koje izaziva velike nezeljene efekte),tako i kod ovaca mi hranom uticemo na to koliko ce one ispoljiti svoje osobine.
:ppozdrav:
 
ja ne mogu da procenim kvalitet zivotinja jer nedovoljno poznajem rasu ali moram da kazem da nije sve jedno u kom uzrastu se zivotinje pripustaju.Mlada ovca pre parenja treba imati 70% tezine jedne odrasle ovce a ako to ranije ispuni nego sto je to standardno kod te rase onda se gleda i starost jer zivotinje u razvoju imaju vecih potreba za mineralima da bi svoj skelet izgradile a posto plod ima prioritet ona za majku ostane nedovoljno pa se razvoj skeleta uspori ili gotovo i zastane, pogotovu ako ishrana nije adekvatna.Postoje razlike u rasama pa se starosne granice ne trebaju uzimati pauslano.
Kao rezime mlade ovce treba i starost i kilazu da ispune pre prvog parenja da bi se dobro razvile.
Pozdrav
 
To je naucno misljenje i ja ga postujem i znam a ja sam izneo svoje licno iskustvo i zapazanje,inace kod mene se pare najranije sa 6 do 7 meseci a tad vec imaju bar 45kg minimum,sto je dobar deo od krajnje kilaze koja je od 75 do 85kg kod sjenicke oplemenjene.
Tacno je da se rast uspori ali to usporenje se nadoknadi u drugoj godini,da rezimiram kod mene sa 3 godine sve ovce su slicne gradje i kilaze bez obzira da li su se ojagnjile u prvoj godini ili ne.
Sto se tice naucnih istrazivanja,u ogledima se pokazalo da vecu plodnost imaju ovce koje se ojagnje u prvoj godini(koriscenjem hormona i sundjera) od onih koje se prvi put jagnje u 2. godini prirodnim putem,naravno pricamo o istoj rasi i uzorku,ako nadjem ovo postavit cu ceo naucni rad o tome
:ppozdrav:
 
nama su stalno dviske odvojene od ovaca dok se ne puste u priplod prosle godine preskoci ovan dok su pasle i pripati sve i ostale su sitne sad im je drugo jagnjenje lepo se jagnje ali su sitne sad su njihove cerke vece nego majke necu sad da pustam pre 12 meseci bolje izgubiti jedno jagnjenje ali imas ovcu ovako pripati se ona i u 6 meseci ali ostane sitna
pitaj te ZEMUNA on covek ima vece iskusto sa ile de francom

veliki pozdrav svima
 
b92miki je napisao(la):
Kolege molim iskrene komentare u vezi ovih slika,to bi mi znacilo zbog daljeg rada.

Kolega,dobar materijal za dalji rad si uzeo.Nijanse su u pitanju,jer su ovo jos mlada grla i treba da stasaju.Kolege su napisale,i ja cu se sloziti,da je bolje da se saceka sa prvim pripustom,da budu u uzrastu od 12 do 18 meseci.To je neko optimalno vreme za prvi pripust.Oni su naveli razloge.

:ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
evo lepi slika franca mislim da su iz francuske
6zy7vn.jpg

1z6v6dx.jpg

Post je spojen: [time]1259717910[/time]
_________________________________________________
2copfdg.jpg


6jhoqf.jpg
 
Nazad
Vrh