lle de france rasa ovaca

Sad bas gledam i nemam ni jednu sliku IDF-a samo Virt i Sarole.
Iskreno da kazem ja sam se razocarao kako uzivo izgledaju.
Mislio sam da su daleko bolje nego sto su moje bile, kontam elitna grla, a sad vidim da su i moje mogle na sajam i da bi bile medju boljima :osmeh:
 
Naleteh na snimak farme naseg kolege Stanica[video]https://youtu.be/419nMrlGnwM[/video]
Malo ali respektabilno stado, trenutno jedno od kvalitetnijih u zemlji.
Dviske i zenska siljezad tzv. ''semenke'' eksterijerno cak bolje od mnogih grla iste kategorije koje sam imao prilike da vidim kod uvoznika.
Steta sto ih kolega ne izlaze na sajmu u NS.
Hvala prijatelju, trudimo se da imamo pristojno stado, trudimo se…
Sto se tice izlaganja na sajmu u NS-u, kada se tamo stvari malo promene eto nas.
Hteo bih da se osvrnem na neku drugu stvar, a na to me je podstaklo pisanje kolega u drugoj temi. Rec je o vracanju starih clanova ovog foruma, ili pristizanju novih, onih koji sada “pasivno” prate ovaj forum.
Forumi su polako poceli da gube smisao i da se gase, iz razloga sto forum sada sluzi u marketinske svrhe, postavljaju se slike grla bez bilo kakvog komentara grla na slikama i nekog konstruktivnog razgovora o grlima sa slika/snimka. Cim se jaganjci zaljuce, odnosno kada je vreme prodaji eto slika na forumu…sto je smesno. Smesno je do te mere da se moze pretpostaviti kad neko postavi sliku ko ce tu sliku da “lajkuje”i da upucuje samo reci hvale, jer je poznato da su se neke kolege uvredile kada se nesto negativno pise o njihovim grlima, ili kada se na nesto skrene paznja. Ocigledno da svi samo savrsene ovce imamo.
Tuzno je to sto se na forumima koriste razne uvrede, ne postuju se godine drugih clanova, ni pol, sva sredstva se koriste kako bi jedni druge napadali.
Nadam se da ce se forum koristiti u edukativne svrhe i da ce pisati ljudi spremni za razmenu iskustava, znanja, misljenja...
Posto je tema Ile de France rasa ovaca, nadam se da sad vec znamo kako treba da izgleda Ile de France, koje su karakteristike te rase, ali uvek je lepo procitati nesto korisno i novo u vezi nacina odgoja, ishrane, nege, smestaja, lecenju raznih bolesti, jagnjenju…
 
Poslednja izmena:
Napokon da braca Miljkovic sa svojim klanom dodjose do Ile de France rase ovaca, samo gde ste nasli ove sa ovako dugim usima? ::namigivanje:: :osmeh:
Morao sam preneti energiju sa nekih drugih foruma na kojima se uglavnom negativne stvari pisu o svemu i svacemu, ali salu na stranu ovo je jako lepa vest i jako lep poduhvat i cesitam vam svima koji ste ucestvovali. Nadam se da cemo zajednickim snagama ovu rasu postaviti na mesto koje joj pripada i da ce pritom svi biti manje/vise zadovoljni.
Cini mi se da su fotografije sa farme Matri, ako se ne varam?
Mozete li nam reci nesto vise o tome sa kojih farmi su zivotinje koje ste uvezli i nesto vise o samom projektu?
Drago mi je da smo se dotakli ove teme ovako javno, posto telefon hoce da mi eksplodira od skrivenih poziva (uglavnom nocu) i raznih poruka sa pitanjem na istu vodenicu - koliko je uvezeno, koja je cena grla, ko je ucestvovao...?
Hajde da su pozivi u kasne sate od pripadnica suprotnog pola, ali ovako...nema smisla da se pravdam supruzi da me zovu za ovce, ne pije vodu.
Mogu misliti kako je vama, sve neke sifre i sifrice...
Prilikom nase posete Francuskoj, pored obilaska drugih farmi i sajma obisli smo i pomenutu farmu i ovo su neke od fotografija sa tog gazdinstva (Matry).
1zydmcj.jpg

2qx4wp3.jpg

28a0r9w.jpg

np1jzl.jpg

a9yfsn.jpg

24b92yu.jpg
 
Moze li jedno pitanje, iako nisam fan idf ovaca. Jel vlasnici u Francuskoj cele godine drze ovce u objektima? Nema izlaska napolje? Pitam jer mi se tako čini a sve u cipju opravdanja m9g držanja ovaca. Za sad nemam mogucnosti izlaska na pašu samo radi kretanja pa se tešim da mozda i ozbiljniji držaoci ne izgone ovce van objekta.
 
Napokon da braca Miljkovic sa svojim klanom dodjose do Ile de France rase ovaca, samo gde ste nasli ove sa ovako dugim usima? ::namigivanje:: :osmeh:
Morao sam preneti energiju sa nekih drugih foruma na kojima se uglavnom negativne stvari pisu o svemu i svacemu, ali salu na stranu ovo je jako lepa vest i jako lep poduhvat i cesitam vam svima koji ste ucestvovali. Nadam se da cemo zajednickim snagama ovu rasu postaviti na mesto koje joj pripada i da ce pritom svi biti manje/vise zadovoljni.

Stanicu zahvaljujem se tebi i drugima koji su nas edukovali i uputili na pravi put da dodjemo do ove rase. Miljkovici nemaju klan, oni samo vredno rade ::namigivanje::
Nije mi bila namera da se oglasavam ali posto su upucena direktna pitanja, da ne bi bilo nekih prica i prepricavanja evo par infomacija.
Ekspedicija je trajama cetiri dana i ovom prilikom bih zeleo da pohvalim organizatore poseta farmi kao i rad svih odgajivaca koje smo posetili a bilo ih je 9.
Zivotinje su dosle sa 6 farmi, neke od njih su Fournie, Deshampes, Josselin, Senez, Magny i Grozon. Na farmi Matry na zalost nije bilo zivotinja koje bi ispunile nasa ocekivanja, mozda je bio los trenutak. Svi farmeri su bili korektni i na cemo smo im posebno zahvalni jeste mogucnost da odabiramo zivotinje cak i iz grupa koje su sebi ostavili (naravno uz dublje zavlacenje ruke u dzep).Mislim da sada ni u FR na mnogim farmama nema ovolike koncetracije ovako kvalitetne genetike kako zenki tako i ovnova. Veoma nam je drago da smo u FR isli kao tim i da smo zajedno ovaj posao obavili. Cilj projekta je kod svih nas slican, da se vrednim i predanim radom i dalje napreduje u srpskom ovcarstvu.
 
Hvala Rajko na cestitkama. Moram jos jednu ispravku da napravim u svom prethodnom tekstu, naime sa 7 farmi poticu zivotinje,zaboravio sam farmu Thalon odakle smo takodje kupili i zenke i ovnove. Ovaj propust sam uocio kad sam pogledao slike koje je Milorad okacio.
 
Lepo lepo drago mi je da je zemun pokretac svega sto je vezano za srpski idf.Sto se tice elitnih grla uvezenih iz Fr ja bih pre rekao da je to super elita posto je ono iz nemacke proglaseno elitom.Naravno i jedno i drugo je uvezeno preko firme koju drzi sudija koji ocenjuje grla po sajmovima.Spominjete odgajivace pokazite francuski pedigre od seneza a o domacim pedigreima grla koja su osvajala pehare na sajmovima cemo malo kasnije.
 
čestitke na uvozu kolega .treba pozdraviti svaku inicijativu da se osvježi krv idf kod nas. jer veći broj godina se vrti ista krv . tako da se gubi na kvalitetu . pozdrav .
ja ne znam da li sam ja toliko neupucen ili nesto nije u redu sa kolegama ovcarima.
od kada sam na ovom forumu slusam price kako nema sveze krvi i novih linija,genetskog potencijala,kod ove plemenite rase ovaca.sa druge strane isto toliko vremena slusam i gledam preko foruma,a bogami i uzivo,o uvozu grla iz fr.ili nemačke,takodje izvršen je značajan broj veštačkih osemenjavanja sa semenom elitnih francuskih grla,pre svega ću pomenuti kolegu stanica,koji ima vrhunsko stado,zatim kolegu i zemljaka farmbois,kolega strainac itd...nema potrebe pominjati da je osemenjavanje radio doktor milovanović poznat daleko van balkanskih granica.
kao posledica svega gore navedenog doslo se do izuzetno kvalitetnih grla sto uvozom što v.o.ta grla su bila dostupna na tržištu i ko god je hteo mogao je u svoj tor dopremiti jedno ili više grla.ponuda ženskih je svakako bila znatno slabija iz razumljivih razloga.moze se postaviti jedino pitanje cene koje realno nije mala od min 250 do 600eura za jaganjce muške,ali treba razumeti i odgajivače i uvoznike,zaista su troškovi ogromni,a uslovi drzanja i ishrane za takva grla moraju biti vrhunski,odnosno skupi.
zadnjih godinu dana se taj uvoz rekao bih intenzivirao i uvezeno je količinski jako puno grla,tako da u doglednoj budućnosti neće biti problema sa ukrvljavanjem i slično.takodje izbor će biti veći i za svaki ukus,ali voleli bismo da i konkurencija odradi svoje i da cene koliko toliko odu dole i budu pristupačne što većem broju ovčara.ali ono što mogu da tvrdim je da za IDF nema zime.
pre se moze postaviti pitanje šta je sa ostalim rasama,koje svakako nisu toliko dominantne a i popularne kao idf,niko se tu ne bavi da li je došlo do ukrvljavanja,ali to je već za neku drugu temu...
 
Lepo lepo drago mi je da je zemun pokretac svega sto je vezano za srpski idf...
Nema potrebe kolega za ovakvim preterivanjima.Ja sebe ne dozivljavam kao pokretaca bilo cega po pitanju idf-a.Cak i kada bi se eventualno pravila lista ''pokretaca'' dugacak bi spisak bio ispred mog imena.
Meni je kao ljubitelju idf-a drago da su neki ljudi veoma bitni za ovu rasu u Srbiji evoluirali po pitanju poimanja odnosa kvaliteta na relaciji francusko-nemacki a narocito francusko-srpski idf.
A bice mi jos draze ako, nadam se uskoro, u Srbiju stigne jos neke musko grlo koje u svom pedigreu u rubrici genotip ima oznaku ''EL'' a pogotovo jos neko zensko grlo koje u istoj rubrici ima neku drugu oznaku osim ''R'' i tako se ispuni moja davnasnja zelja da i mi u Srbiji, makar u malom procentu, imamo grla koja su po genotipu na nivou onih najboljih u Fr.
 
Dobro vece svima :osmeh:
Ja verujem da u Srbiji postoji veliki broj ljudi koji zele da budu pokretaci ali je mali broj koji drze tempo. Ko prati i poznaje nas dosadasnji rad moze videti da svaki nas naredni korak je isao unapred. Zivotinje mladjih generacija koje smo mi napravili se pred dobrim brojem zivotinja u FR ne moraju stideti. Sto se kvaliteta i oznaka uvezenih zivotinja tice mogu samo reci da smo selektovali zivotinje koje su odgajivaci ostavljali za sopstveni remnont. Mislim da kad od onih koje francuzi zele da za sebe ostave mi odaberemo 10-20% po nasem izboru, mislim da bi bar neke od njih kad za to dodje vreme ponele oznaku EL ili AMEL ili AMBO.
Veoma nam je drago sto su nas francuski odgajivaci shvatili jako ozbiljno i sto su nam izasli u susret. Ako neko poput Fouriea dozvoli da se od njegovih maticnih ovnova (24kom) odabere jedan po zelji to je nesto ili kod Seneza od preko 70 mladih ovnica odaberu 2 ili kod Thalona od 65muskih 2 i od 70 zenki 10 itd itd, mislim da je to nesto sto u Srbiju do sada nije ulazilo, daj Boze da bude jos takvih uvoza u slicnom kvalitetu. Put kojim smo mi ranije isli je bio sporiji ali smo videli da smo bili na pravom putu, sada smo svoje kretanje po istom putu samo ubrazli i na taj nacin omogucili mnogima da u Srbiji mogu dobiti kvalitetnu genetiku.
Zahvaljujem se svima koji su nam dobronamerno ukazivali na ovakav poduhvat. Zivi bili
 
Nebih da budem pogresno shvacen i nije mi namera da vodim prepirku sa tobom, kapa dole za sav trud i rad, jedino mo je u celoj prici "zasmetala" jedna recenica za koju smatram (mozda i gresim) da je ipak pretenciozna a deo je jednog od predhodnih postova i glasila je:''mislim da sada ni u Fr. na mnogim farmama nema ovolike koncentracije ovako kvalitetne genetike kako zenki tako i ovnova".
Ne sporim da su to eksterijerno lepa grla (neka sam i video) da su od kvalitetnih roditelja ali ako sam dobro shvatio nema ni jedno musko grlo EL,AMBO,AMEL niti zensko grlo MB,MA ...A to su upravo kategorije najkvalitetnije Francuske genetike idf.
To sto ste od 70 ili u drugom slucaju 65 mladih muskih grla odabrali po sopstvenom izboru po 2 ne znaci da bi ta grla u perspektivi dobila kategorije koje ti navodis.Koliko je tvoje VEROVATNO DA toliko je i moje MOZDA NE.Zasto? Ti znas da oni salju mlade ovnice na institut u kom ste bili na testiranje.Npr. i nama je bilo nudjeno da iz jedne grupe od oko70-ak mladih ovnica izaberemo koliko i kojeg god hocemo.Moj odgovor je bio da sacekamo testiranje.Iz te grupe je 10 ovnica otislo na institut na testiranje 3 zadrzano i to je jedina farma u Francuskoj sa koje je ove godine zadrzano toliko ovnica, cini mi se da su 2 skartirana a 5 vraceno kuci za priplod.Bilo je farmi sa kojih ni jedan ovnic nije zadrzan.
Sto se tice ponude odgajivaca da se biraju grla koja su bas oni ostavili sebi za priplod Ok svaka cast, mada imam utisak da je to mantra koju koriste neki francuski odgajivaci posto smo istu pricu culi i mi. Pri tome pogledam pedigre tih zenki i ne vidim ni jedno grlo koje je je u njihovom priplodu od kategorije tih zenki koju su oni "ostavili sebi za remont".Dobro mi je poznata i Matrijeva prica od pre nekih desetak god. kada je isterao iz boksa nekih 7,8 ovnova i rekao da za njih ne postoji cena za koju bi ih prodao i da postoje 50 drugih ovnova od kojih mogu da se biraju a tih nekoliko ne.
Ja licno nisam pristalica fraze ''sve je na prodaju'' i mislim da uvek postoji nesto sto ''nema cenu''
Sto se tice izlaska u susret da se bira jedan od 24 ovna iz priploda takodje OK. i nama je bilo omoguceno da biramo ovna iz priploda u kom je bio i njegov sin a i odredjen broj cerki.Ovan je iz trojki , bio je drugi na sajmu u Parizu a brat blizanac prvi.Pisao sam vec da smatram daje to jedan od boljih ovnova koji je dosao kod nas ne samo zbog ovoga sto sam naveo nego i zbog svih indeksnih vrednosti ako se pogleda dijagram za ovnove.Mada ne mislim da je to nesto spektakularno pa nisam ni mislio da treba da se pominje..Interesantno je da je blizanac od biranog ovna u priplodu upravo na jednoj od farmi koju ste posetili.
Za kraj, zamolio bih sve uvoznike da se u buduce manemo patetike u stili da se uvozi za dobrobit srbijanskog ovcarstva ili da bi se omogucilo odgajivacima u Srbiji da dodju do dobre genetike.
Nazovimo stvari pravim imenom, uvozi se za dobrobit sopstvenog dzepa.
 
Poslednja izmena:
ja ne znam da li sam ja toliko neupucen ili nesto nije u redu sa kolegama ovcarima.
od kada sam na ovom forumu slusam price kako nema sveze krvi i novih linija,genetskog potencijala,kod ove plemenite rase ovaca.sa druge strane isto toliko vremena slusam i gledam preko foruma,a bogami i uzivo,o uvozu grla iz fr.ili nemačke,takodje izvršen je značajan broj veštačkih osemenjavanja sa semenom elitnih francuskih grla,pre svega ću pomenuti kolegu stanica,koji ima vrhunsko stado,zatim kolegu i zemljaka farmbois,kolega strainac itd...nema potrebe pominjati da je osemenjavanje radio doktor milovanović poznat daleko van balkanskih granica.
kao posledica svega gore navedenog doslo se do izuzetno kvalitetnih grla sto uvozom što v.o.ta grla su bila dostupna na tržištu i ko god je hteo mogao je u svoj tor dopremiti jedno ili više grla.ponuda ženskih je svakako bila znatno slabija iz razumljivih razloga.moze se postaviti jedino pitanje cene koje realno nije mala od min 250 do 600eura za jaganjce muške,ali treba razumeti i odgajivače i uvoznike,zaista su troškovi ogromni,a uslovi drzanja i ishrane za takva grla moraju biti vrhunski,odnosno skupi.
zadnjih godinu dana se taj uvoz rekao bih intenzivirao i uvezeno je količinski jako puno grla,tako da u doglednoj budućnosti neće biti problema sa ukrvljavanjem i slično.takodje izbor će biti veći i za svaki ukus,ali voleli bismo da i konkurencija odradi svoje i da cene koliko toliko odu dole i budu pristupačne što većem broju ovčara.ali ono što mogu da tvrdim je da za IDF nema zime.
pre se moze postaviti pitanje šta je sa ostalim rasama,koje svakako nisu toliko dominantne a i popularne kao idf,niko se tu ne bavi da li je došlo do ukrvljavanja,ali to je već za neku drugu temu...

pozdrav .nisam mislio da nema dosta uveženih il de fransa. pogotovo zadnjih godina ali ovako kvalitetnih grla je bilo vrlo malo
 
Nazad
Vrh