Ranija setva kukuruza

sve je to u redu da on nikne ali ko sto rece drug Prnjavor:Ja još ne planiram,kod mene jutros voda na najlonu poledila.
 
Niknuće , samo najbitnije je da nikne sav u 2-3 dana , a to je pitanje . Ako bude nico u etapama nismo ništa napravili . Inače kod nas se rode vratile još prije 15ak dana , neznam jel to rano ili nije ?
 
Rode kod nas dolaze vec drugu godinu za redom oko 18-20 marta. Ja planiram da setvu pocnem oko 5 aprila sve zavisi od vremena..
 
kod nas laste u stalu, cveta trnjina.
a i mi posejali kukuruz ns 6030 ns 7020 i kws kermess u subotu.
 
Juce nesto sejali,sutra takodje...mislim da ce u cetvrtak biti gotovo!Evo jedna slika od juce
1582o03.jpg
Kombinacija Torpedo i Lara sasvim zadovoljava moje skromne potrebe
 
Kod mene nastavak setve u četvrtak ako da dragi Bog da dotle ošpartamo slačicu i oprskamo pšenicu (u dva tima),pa u četvrtak jedan tim u setvu,a drugi preuzima dežurstvo u repi
 
Ja sam pola planiranih površina pod kukuruzom posejao.Sutra se završava suncokret pa pauza što se setve kod mene tiče par dana.Da se posejano oprska i odradi malo usluga.
 
U mom selu u zadnjih par dana krenula sjetva. Ja sam danas posijao 2.5 hektara, sutra imam još pola hektara što sam jutros spremio pa ostavio da se malo prosuši. Pripremanje je išlo kao rijetko kad, poslednje kiše su omekšale zemlju, spremač sa valjkom pravi brašno od nje.
 
Жироскоп (од древ. грчког γυρο „окрет“ и древ. грчког σκοπεω „посматрати") је уређај за мерење промене угла везаног за њега тела односно инерционе системе и за одржавање оријентације. Функционише на основу принципа угаоног момента. Уређај се састоји од точка или диска чија се осовина може слободно окренути у било који положај пространства. Било каква промена положаја осе жироскопа, услед придавања спољног момента, је много мања него што би била без великог угаоног момента својственог окретљивости жироскопа. Због минимизирања спољашњег момента монирањем уређаја у кардански обруч, његов положај остаје готово фиксиран, без обзира на било који покрет платформе на којој је монтиран.

Два основна типа жироскопа:
механички
оптички (Ласерски жироскоп)

По начину употребе:
мерач угаоне брзине
показивач правца

Један исти уређај може да ради у разним режимима.

Међу механичким жироскопима издваја се роторни жироскоп — брзовртеће тврдо тело, чија оса окретања може мењати правац у пространству. Притом брзина окретања жироскопа многократно премашује брзину окретања његове осе окретања. Основно својство таквог жироскопа је способност да у пространству сачува неизмењен правац осе окретања при отсустству дејства момената спољашњих сила на њу.

Жироскопи се могу користити за изградњу жирокомпаса који допуњавају или замењују магнетске компасе (у бродовима, летелицама и возилима у целини), као стабилизатори (бицикли, свемирски телескоп „Хабл“, бродови, возила у целини), или коришћени као део унутрашње системе навођења. Неки уређаји на принципу слободног излазног обруча користе се за мерење наклона, окретања или скретатња односно углова кретаљња летелице.

Жироскоп показује низ појава, укључујући прецесију и увртање.

Постоје три основинх вида система стабилизације.
Система присилне стабилизације (на 2-степеним жироскопима).

За стабилизацию око сваке осе потребан је по један жироскоп. Стабилизација се достиже жироскопом и стабилизационим мотором. У почетку дејствује жироскопски моменат, а после се подкључује стабилизациони мотор.
Система индикаторно-присилне стабилизације (на 2-степеним жироскопима).

За стабилизацию око сваке осе потребан је по један жироскоп. Стабилизација се достиже само стабилизационим мотором, али се у почетку појављује мањи жироскопски моменат који се може занемарити.
Система индикаторне стабилизације (на 3-степеним жироскопима).

За стабилизацию око две осе потребан је један жироскоп. Стабилизација се достиже само стабилизационим мотором. Для стабилизации вокруг двух осеј нужен один гироскоп. Стабилизация осуществляется тољко двигателями разгрузки.
 
Žiroskop




Žiroskop​

Žiroskop je rotirajući predmet, najčešće disk, obješen u jednom ili dva okvira koji se nalaze u posebnom nosaču (kućištu žiroskopa). Rotacija diska proizvodi inerciju koja os rotacije diska u nedostatku nekih vanjskih smetnji zadržava usmjerenu u fiksnom pravcu u prostoru. Po Newtonu, prostor i vrijeme su apsolutni. Savršeni žiroskop podešen da rotira bez smetnji, s osi usmjerenom k nekoj zvijezdi ostao bi u tom položaju vječno. Osim mogućnosti okretanja oko svoje osi žirokop ima barem još jedan stupanj slobode kretanja. Na taj način žiroskop dobiva određena svojstva, a to su velika stabilnost i precesija. Stabilnost žiroskopa se ogleda u tome što se snažno suprotstavlja svim vanjskim utjecajima koji teže da mu promjene položaj osi. Pod precesijom podrazumijevamo osobinu žiroskopa da pri nasilnoj promjeni položaja jedne njegove osi skreće oko druge, njoj okomite osi.

Shematski prikaz žiroskopa​

Na slici A prikazan je običan disk s jednim stupnjem slobode kretanja. On ima jedino mogućnost okretanja oko svoje osi X-X. Na slici B prikazan je žiroskop s dva stupnja slobode kretanja. Žiroskop rotira oko svoje osi X-X, a može se okretati i oko osi Y-Y. Osi X-X i Y-Y su međusobno okomite i vezane zglobno. Na slici C prikazan je žiroskop s tri stupnja slobode kretanja. On rotira oko svoje glavne osi X-X, a može rotirati i oko osi Y-Y i Z-Z. Sve tri osi su međusobno okomite i vezane kardanski, tako da je omogućeno neovisno kretanje oko svake osi.
Žiroskop je konstruirao francuski fizičar Léon Foucault.


 
Nisam stigao ni juče,ni danas da odem videti,špartali slačicu,prskali pšenicu,dežuramo u repi i prskamo,pratimo rotkvicu,milion drugih poslova,a tih par parcela su mi u susednom selu posejanih kukuruza! A neznam dali ću i sutra stići,jer krećemo i spremati za setvu i sejati,i prskalica će dežurati za pipu
 
Nazad
Vrh