Ranija setva kukuruza

Ja sam imao dogovorenu setvu kukuruza za sutra. Šta sad da radim, da li da ga sejem sutra ili da odložim još koji dan zbog ovih niskih temperatura koje su najavljene? Da ga ja sejem svojom sejalicom znao bih šta da radim, ali pošto mi se seje uslužno postoji mogućnost da izgubim red i da onda dospem za setvu tek posle Uskrsa. Šta bi vi radili?

Posle hladnog vremena dolazi toplo ...... sej slobodno . Temperatura zemljišta u setvnom sloju neće da padne za dan - dva .
 
Posle hladnog dolazi nešto toplije ali ne baš mnogo .Naj toplije u četvrtak max.20 a za vikend ponovo hladnije i svežije. Nadam se da greše meteorolozi.
 
Evo ovako je u 16:35h:
Spoljašnja temperatura 11C na 2 m
Spoljašnja temperatura 14,6C na 2cm iznad tla
Temeratura na 2cm dubine 13,1C
Temperatura na 10cm dubine 12,3C
Merač na 5cm ne radi ali se neki prosek može zaključiti.Eto koliko malo sunčevih zraka brzo greje zemljište.
 
Temperatura zemlje se negubi tako lako kaovazduha.
Vreme je za setvu samo ko mozeu njive.Jasigurno od utorka krecem u sve njive.
Upetak je odradjeno samo ogledi ZPiNS.
 
Kod nas ih još nema.
Prošle godine kad sam kretao setvu bilo jato iznad i kružilo toliko su klepetali kljunovima verovatno su birali parove.
Suncokret bio odličan:osmeh:
 
Ovaj jos malo za prskanje stigo :haha:
Videcemo dali ce da prezivi ovo hladno vreme
mbpx1s.jpg

zn4wtk.jpg
 
Evo malo i mog kukuruza setva je bila 24.03.
Ovo sto se beli je pepeo od ogreva je je njiva pored kuce pa se onda samo trese.
dsc04159w.jpg

dsc04160ty.jpg


Nije jos svuda redovno nikao i iz visine se ne vidi redovno,valjda je tek poceo da izlazi as 160 i zamena za r92 su krenuli a n01 jos se drzi sav u zemlji.
dsc04161nj.jpg
 
Poslednja izmena:
Vi bar mozete da pricate o ranijoj setvi,kod mene zadnje nedelje pala kisa ko cele prosle godine tako da od setve nema nista pre 15 a mozda i 20,al ako neka pada:osmeh:.Jedno pitanje da li moze da bude uzrok skapavanja kukuruza u zemlji tj.da ne nikne previse vode tj.kise?
 
Jel neko video rode?
Ако је зезање на моје ласте, прихватам!
Дукеј је питао за мишљење и ја сам изнео свој став,не мора да сам у праву.?!
Ово ће ми бити (32)сетвена сезона по реду како тако радим (нису ни враџбине нити народна веровања)него још нисам успео да набавим ''озиме хибриде кукуруза":haha:
 
Kod nas je juce padala al jako malo,ovo je slikano danas posle podne vidi se da je suva zemlja...
Ako je posejan a previse vode ima i hladno je moze da istrune,nikad nisam video ali tako kazu.Mi nismo sejali jos nista sem ove njive,iako je skoro sve spremno,samo je bilo drugog posla.
 
Kod nas je sinoć palo oko 15-19 litara kiše i tek predveče je zemlja počela da se pomalo šareni (tako sam čuo, nisam bio da vidim). Sutra pre podne nema šanse da se radi, a za popodne ćemo tek videti. Ja da se pitam najradije bi ostavio za utorak, ne volim da gazim vlažnu zemlju, ali sejač neće da izgubi dan...
 
I ja verujem da se do utorka ništa neće moći raditi.I to u utorak tek oko podne jer će jutarnji mraz malo izvući vlagu.
 
Nazad
Vrh