Ranija setva kukuruza

Ja skoro redovno krecem oko prvog aprila jer mi je zemljiste na brdu i brzo se isusuje, takodje i mrazevi ga zobilaze. Naravno uslov za ranu sjetvu je vremenska prognoza da posle planirane sjetve ne bude nekih vecih zahladjenja.
Kako stvari stoje ove godine moguce da ce se moci sejati vec od 25 marta

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
Јефтино је семе па треба кренути што раније да не стоји и дангуби у џаковима.
 
Svako ima svoju racunicu, moj cilj je skidanje u zrnu bez susenja, zbog tog rizikujem sa ranijom sjetvom...

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
Samo jednom sam sejao prvi u ataru i nikad vise.Srndaci pojeli 20% izniklih kukuruza.Cekam da se poseje oko mene, pa tek onda krecem i ja.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
A to što će da niče 3 nedelje, a kakav april zna da bude možda i duže???

Za mene je ranija setva neka prva dekada aprila, ako se vremenski uslovi ukažu. Ali 20-ti mart... Može poslednja nedelja marta da bude 25 stepeni u plusu, pa tamo početkom aprila da zahladni pošteno pa i da se zabeli.

Isprobavao sam svašta, ali kukuruz koji niče po par nedelja, od njega nema nekog vrhunskog roda.
 
Dino javlja povratak zime u aprilu i maju što nikako nije dobro.Setva tek tamo od 10 aprila ako vreme dozvoli.
 
Samo sam jedne godine posejao rano i nikad vise i kukuruz i suncukret posle nicanja zavrsili pod snegom te godine prinos za ubiti se!Od tada nikad vise pre 15-20.04. hvala Bogu ima sad tih ranih hibrida tako da se za vlagu ne sekiram.
 
2017 sam posejao 1 i 2.4. kukuruze. Nicao je dugo ali je bila jako dobra klijavost i dkc-ov pocetni porast pa je nekako izgurao. Vise to ne radim. Uzmite isto seme garantujem da u setvi 15.4 u odnosu na 1.4 ce biti 5% vise niknutih biljaka.
 
Jako hladno prolece 2017. Mnoge semenske kuce su imale problem sa ranom setvom sa deklarisanim semenom.
Nicalo po 70% u ranim rokovima.
Ko nije potrosio to isto seme a sejao ga 2018. Niklo 91% po deklaraciji ali je zemlja bila topla i nije bilo problema.
Tako da sustina je da za ranu setvu i hladnu zemlju treba izizetno kvalitetno seme pre svega.
Ali isto tako moze i 1 aprila biti topla zemlja pa da i slabije seme nikne bez problema.

Poslano sa mog SM-G950F koristeći Tapatalk
 
Ja sam 2014 sejao 31.3 i 1.4 i imao prosek 11t/ha sto mi je rekordan prosek. Ali ga je osim toplog aprila (kasnije i obilne padavine krajem aprila i u maju) i kisa redovno zalivala do avgusta. Naredne dve sejao kasnije malo prinos tu i tamo 2017 opet oko 1.4 i susa ga sjebe uz mraz koji ga je usporio. Generalno nema pravila sve zavisi id vremenskih uslova u momentu. A ne krecem u setvu dok se zemlja ne zagreje lepo i progonoza bar na 4-5 dana ne bude povoljna za dalje nema garancija. Prosle godine sam ima rekordno brzo nicanje ali je i zemlja bila topla plus 3-4 dana posle setve palo 15l kise. Doduse posle je nije bilo 20tak dana ali ko zna mozda je i to uticalo da se dobro ukoreni.
 
To sve zavisi od godine,da se poseje 1.4.i da bude prosecno topao april,takav kukuruz ima sanse za dobar rod,ranije ulazi u oprasivanje i izbegava visoke temperature. 2017 da nije bilo onog zahladjenja u aprilu,kukuruz ne bi toliko kilavio i mnogo ranije bi se oplodio.
 
Najranije što sam ikad posijao bilo je 2012. godine. Imao sam osjećaj da će biti suša pa sam rizikovao i 25.3. posijao parcelu od pola hektara koja je pod velikim nagibom i okrenuta prema Jugu pa je Sunce peče zamalo čitav dan. Nikao je sav ekstremno brzo za to doba godine (5 dana) i odlično napredovao do 6.4. kada ga je spalio mraz od -5 ujutru. Do večeri istog dana bio je bijel kao papir i bio sam siguran da ću ga morati presijati no nisam mogao odmah jer je bilo povlažno (par dana ranije pala je dobra kiša). Za tih par dana koje sam morao sačekati on je iz korijena potjerao novo stablo a staro lišće je odbacio i bukvalno se presvukao kao zmija. Na toj parceli nikad u istoriji kukuruz nije bolje rodio nego te godine. Radilo se o nekom Pioneer FAO400, ne sjećam se tačno koji hibrid.

Prošle godine sam posijao sve 1.4., bili savršeni uslovi, nikao iste sedmice. Ostatak sela je krenuo u sjetvu tek posle 15.4. i imali su ogromne probleme sa nicanjem jer kiša nije pala do sredine Maja te je bilo mnogo presijavanja dok je moj kukuruz u to vrijeme već daleko odmakao. Sjećam se takođe da sam 2014. godine posijao 10. ili 11.4. i kukuruz je jedva nikao posle zamalo 15 dana, zahladnilo uz česte kiše pa je i sklop bio loš dosta.

U principu, nema pravila. Nekad opali, nekad napravi veliki problem i štetu. Kod mene je u zadnjih deset godina bolje prolazio ranije sijan kukuruz no no imao sam i presijavanje svih površina jednom...
 
Nazad
Vrh