Ostali priključci koji se koriste u voćarstvu

Neško

Član
Učlanjen(a)
13 Jun 2011
Poruka
908
Lokacija
Ljubinje, Hercegovina
Evo nove teme u kojoj bi trebalo da prikažemo neke naše priključke, koje primjenjujemo u voćarstvu.
Ovo je moj kultivator.
Konstrukciju sam sam pravio, a S opruge su od sjetvospremača. Radni zahvat je 190cm, s tim da na desnu stranu mogu da izvučem mimo traktora nekih 30-40 cm. Imam pačije noge i koplja, pa mijenjam zavisno od potrebe.
Za sada me služi odlično, malo mu je mana, što je lak, ali ja to nadomjestim tako što stavuim nešto teško na konstrukciju.
Sada planiram da napravim od L profila 5x5cm koji će da "brana" iza i da ravna teren.
Sutra planiram da završim izvlačenje grana, i lčim to završim montirati ću taj L profil pa ćemo vidjeti.



 
Poslednja izmena od urednika:
Ovakvi priključci mogu da pokriju i više hektara voćnjaka, proizvođača ima raznih ali nisam baš siguran u povoljne cene, plus snaga traktora od bar 60ks.
 
Da li je neko od vas slučajno pravio nešto kao branu, što bi se vuklo iza kultivatora (podrivača) i ravnalo teren, a ujedno i branalo travu koja se provuče između noga na kultivatoru?
 
Koliko duboko obrađuje zemljište Vaš kultivator? Mislim da je mnogo korisniji nego bilo koja tanjirača jer "cepa" i provetrava zemljište dok tanjirača obrađuje samo površinski. Može li ovaj 539 kada kultivator ide malo dublje da vuče?

Imamo landini Mistral 50 i on kultivatorom napravi dosta dobru dubinu ali tada jako teško vuče kada je zemljište još uvek tvrdo, 539 ne može da kultivator dovoljno ubaci u zemljište ali ide dosta brzo. Koja su vaša iskustva?

Na pojedinim modelima su bili postavljeni "valjci" koji su dodatno sitnili zemlju ali nisam video ništa što je dodatno uništavalo travu
 
Ja sam zadovoljan što se tiče dubine kultiviranja zato što ja obično kombinujem oranje (plitko) i kultiviranje.
Ovaj moj kultivator ja vučem sa IMT 533 i vuče ga bez problema, mada kad su malo teži uslovi idem 3 sporom, a kada je bolje idem 1 brzom. Potrošnja goriva je nekih 15l na 2ha voćnjaka jer je veliki radni tzahvat priključka.
Ove opruge od sjetvospremača su mnogo mekane za moj teren, tako da ponekad uzmem podrivač od komšije onaj stari fabrički sa federima (mislim da je to radio Belčej), i on para kao lud, a tada je i traktoru "mrka kapa".
Ja sam nedavno napravio pozadi L profil koji vučem iza kultivatora i koji brana zemlju a ujedno i lomi travu ako se slučajno provukla kroz kultivator.
 
jeste da nije prikljucna masina ali nisam nasao pogodnu temu gde da postavim...
evo mog izuma za transport gajbi..



Slike umanjene, sledite uputstvo za postavljanje umanjenih prikaza.
 
Poslednja izmena od urednika:
mmmm odlično.već vidim jedna moja stara kolica koja zevaju negde po dvoristu dzabe.nova guma i samo da zuje.praktično.mozda samo jedan falc sa strane da gajba nemoze da sklizne
 
Evo nove teme u kojoj bi trebalo da prikažemo neke naše priključke, koje primjenjujemo u voćarstvu.
Ovo je moj kultivator.
Konstrukciju sam sam pravio, a S opruge su od sjetvospremača. Radni zahvat je 190cm, s tim da na desnu stranu mogu da izvučem mimo traktora nekih 30-40 cm. Imam pačije noge i koplja, pa mijenjam zavisno od potrebe.
Za sada me služi odlično, malo mu je mana, što je lak, ali ja to nadomjestim tako što stavuim nešto teško na konstrukciju.
Sada planiram da napravim od L profila 5x5cm koji će da "brana" iza i da ravna teren.
Sutra planiram da završim izvlačenje grana, i lčim to završim montirati ću taj L profil pa ćemo vidjeti.



samo mi reci molim te, ove s opruge si nakacio na neki jaci flah ili si isto zavario neke kutije, samo verovatno manjih dimenzija?
 
S opruge se pričvršćuju za flah 5x1,5 cm, a ja nisam našao taj pa sam malo zezno stvar.
Nisam mogao da nađem taj flah 5x1,5cm pa sam onda uzeo 4x1cm+neki manji (vidi se na slici) i zeznuo sam se. Prilikom rada opruge se na nosaču mogu malo iskriviti pa sam morao da stavljam sigurnosne matice, a prije svakog rada moram da dotegnem šarafe. Zato moj ti je savjet da obavezno dimenzije flaha budu 5x1,5 cm ako ne budeš mogao da nađeš taj uzmi 3 po 0,5cm i zavari ih jedan za drugi (mjestimično), ne mora puno šarafi ih svakako drže i nemaš brige.
Ako budeš radio možeš uzeti konstrukciju od neke strare drljače, u opšte ne mora da bude ovako jaka, bez potreba je samo zavariš flah i montiraš opruge.


Uploaded with ImageShack.us
 
Poslednja izmena:
Razmisljam o kupovini novog tilera(kultivatora)sta mislite koja bi cena mogla biti.Mislio sam da uzmem sa 7 radnih tela za IMT540,ili da uzmem sa 9.Meni nije problem da ga napravim,to je za mene prosto jer smo u tom poslu ali me muce S opruge,neznam posto su i gde ima da se kupe.Cujem da opruge rade samo italijani.
 
vec ima ram jer sam pravio slicnu stvar, ali sa radnim telima od prasaca, nesto kao podrivac, ali nesto i nisam bas zadovoljan, a kako citam po netu vidim da su s opruge ekstra za medjurednu obradu
S opruge se pričvršćuju za flah 5x1,5 cm, a ja nisam našao taj pa sam malo zezno stvar.
Nisam mogao da nađem taj flah 5x1,5cm pa sam onda uzeo 4x1cm+neki manji (vidi se na slici) i zeznuo sam se. Prilikom rada opruge se na nosaču mogu malo iskriviti pa sam morao da stavljam sigurnosne matice, a prije svakog rada moram da dotegnem šarafe. Zato moj ti je savjet da obavezno dimenzije flaha budu 5x1,5 cm ako ne budeš mogao da nađeš taj uzmi 3 po 0,5cm i zavari ih jedan za drugi (mjestimično), ne mora puno šarafi ih svakako drže i nemaš brige.
Ako budeš radio možeš uzeti konstrukciju od neke strare drljače, u opšte ne mora da bude ovako jaka, bez potreba je samo zavariš flah i montiraš opruge.


Uploaded with ImageShack.us
 
Nasao ovo u oglasima,400 eura,proizvodi covek.Inace ovo mogu i sam da napravim ali me zanima dali su slabe ove glave od IMT kultivatora(spartaca),mislim da se ne pokrive u ovoj mojoj ilovaci,jer srednji deo vocnjaka ne obradjujem,samo kosenje,a bocno freziram.
 
I meni ne uliva neko poverenje,ovo moze u orano ali u ledinu ima da ih polomim kao staklo,ipak cu kombinaciju sa orginal italijanskim oprugama 25x25,kao fabricki.
 
Nasao ovo u oglasima,400 eura,proizvodi covek.Inace ovo mogu i sam da napravim ali me zanima dali su slabe ove glave od IMT kultivatora(spartaca),mislim da se ne pokrive u ovoj mojoj ilovaci,jer srednji deo vocnjaka ne obradjujem,samo kosenje,a bocno freziram.

Ja nikada ne bi išao na ovu krutu vezu, obavezno opruge po mom mišljenju. Ne znam kakav vam je teren ali bez obzira mislim da je opruga bolje rješenje, a i skoro svi fabrički modeli imaju neke opruge i sigurno nisu dzaba stavljane.

sichkon

Radna tjela i ova od sjetvospremača i ova na slici ispod od pravih podrivača (znači malo jača) sam gledao na sajmu poljoprivrede u Novom Sadu čini mi se na štandu firme "Huđik" ili "Huđuk" ili tako nešto nisam siguran. Ja sam uzeo samooštreće pačije noge za ovaj kultivator bile szu čini mi se po 1€ i odlične su ni jedna se nije slomila ni iskrivila.

Ako već radite ja mislim da je bolje uzeti ove jače poruge (duplo zavijene) jer u tvrdoj zemlji ove od sjetvospremača se istežu.
 
Nazad
Vrh