Rol bale u ishrani

vla

Član
Učlanjen(a)
4 Maj 2008
Poruka
620
Lokacija
Majdanpek
Za farmere koji imaju vise grla stoke a zele da se profesionalno bave stocarstvom spremanje kabaste hrane u rol bale je spas.
Dobre osobine:
-brze spremanje velike kolicine hrane, jer jedna standardna rol bala 120x120 teska je koliko i 20 malih kvadratnih bala
-potrebno je manje radne snage/sam sve radis/ nego sa malim balama, posebno kod utovara, prevoza,istovara,pakovanja.Znacajno kada nema radne snage ili je preskupa, da uz odgovarajucu mehanizaciju mozes sam da utovaris, preneses i upakujes balu
-skracuje se vreme baliranja jer se jako brzo izbalira velika kolicina mase sena, pa ne zavisis od vremenskih prilika i brzo uradis velike povrsine.
-manji je utrosak radnih sati, goriva , veziva, utovar, prevoz i mehanizacije za isti posao
-Lakse je skladistenje, jer nije potrebna radna snaga
-ishrana stoke je pojednostavljena, jednom dnevno, jer iz jedne bale grla jedu duze vreme, stavis balu i stoka sama jede koliko hoce
-sa rol presom se moze raditi i u brdsko planinskim terenima, samo treba prakse
-dobro uradjene rol bale duze stoje nego male
Lose osobine:
-potrebna je odgovarajuce mehanizacija, rol prese su skuplje nego male za kvadratne bale, ali se to resava kupobvinom dobrih polovnih presa koje se mogu naci i narvno traktor jace snage
-potrebno je znanje, kada i u kojoj fazi treba balirati seno, da bi se dobila vrhunska bala
-potrebne su vece povrsine, koje se baliraju/manje od 1 ha su neisplative/
Nema savremenog stocarstva i kvalitetne ishrane stoke bey silaze i dobrog sena, odnosno senaze.Da bi bio uspesan ne treba robovati predrasudama, vec raditi na savremen nacin.Uvodjenjem rol prese, licno sam duplirao efikasnost, brzinu i kvalitet spremanja stocne hrane u odnosu na klasicno sa malom presom i kvadratnim balama.
Senaza je naredna etapa, koju cu poceti ove godine, jer je za spremanje senaze neophodna presa sa nozevima, koja vlaznu masu secka i balira.Spremanje senaze je jos jedan korak napred za dobijanje velike kolicine jeftine kabaste hrane za prezivare.
 
Slazem se u svemu sem u tome da treba dati celu balu stoci da jede na volju. Neprakticno je jer ce se javljati veci rastur.
Inace i rolbalirki ima vise vrsta kao i obicnih balirki, razlicit je pritisak u unutrsnjoti i ima ih valjda koje prave bale oko 600 800 do 1200kg, kojima je zbijenije seno u srcu i one kojima je spolja zbijenije seno.
Rol balirke koje sam ja vidjao nisu vece od traktora i nisu duze od 3 metara, tako da ne vidim sto ne bi moglo da se ide na njive manje od 1h jer ti napravis bala kolko imas sena, dodjes sa traktorom i prikolicom da pokupis, a posto je tako ekonomicnije na tom istom traktoru ti je i utovarivac i gotov posao. Opet kakve njive i livade imas takve moras da radis :ppozdrav:
 
Da li može da se presuje i kad je malo vlažnija za vreme rose da se nebi omlatila . Da li kod ovih presa lišće ostane u bali i kad je suva masa ili je omlati ?
 
Naravno da se radi ujutro u uvece kada ima rose, to ja primenjujem i kod presovanja malih bala.Posebno se preporucuje ako ima velika kolicina presusene mase, npr.slama, jer se tada lakse radi.Na rol presi imas mogucnost regulisanja pritiska-sabijenosti bale, pa radis izbor u zavisnosti sta baliras. Kod lucerke radis sa manjim pritiskom i dobijas vrhunsko seno.Ako omotas mrezicom a ne kanapom jos je bolje.
@nemanja
Kod ishrane nema rastura, jer balu stavljas u jasle za rol bale, koje su jednostavne a prakticne i mogu se napraviti.Stoka iz rol bale jede u slojevima,pa nema biranja i rastura kao kod rastresenog-obicnog sena.
 
Znači li to da nema plesna , pošto se presuje vlažna lucerka a presek je veći pa nema mogućnosti prosušivanja . :cao:
 
Baliras suvu lucerku, ne vlaznu, nego malo ovlazenu vecernjom rosom, ali rolanjem u presi i pravljenjem rastresitih bala-manjeg pritiska, nema gubitaka lisne mase i nema plesni.Bala se stajanjem zbog velike tezine susi i jos sabija.Vazna je tehnika i iskustvo koje se stice radom.
 
Hvala. Piši o toj temi , ako znaš još šta . Najviše me intersuje tehnika presovanja , skladištenja i mogućnost prodaje . Ja koristim balirku sa malim kvadratnim balama . :cao:
 
Evo da se i ja malo umesam.I ja sam razmisljao ta tu temu pravljenja silaze od trave i to je idealna stvar za sve vrste prezivara.Mali problem mi je bio taj da jedna takva polovna presa kosta najmanje 7000evra i vikler za te bale koji uvija folijom jos najmanje dve a sve to treba da vuce traktor koji ima najmnje 70 konja koji mora da ima napred utovarivac sa hvataljkom da bi se te bale nekako pomerale.Sve to mora da kosta najmanje 30 000 evra.Posta ja nemam trenutno tako veliki traktor, otpala je ta mogucnost ali sta mogu da uradim je pravljenje senaze u silo rovu i to cemo ove godine raditi.To moze da radi traktor i sa 40 konja i prikolica koja tu travu skuplja moze se naci u dobrom stanju za 2000 evra.jednu takvu treba uskoro da kupim.Za jedan dan se moze napraviti sa dva traktora i troje ljudi oko 25t takve senaze.Takva hrana ima mnogo vise proteina i karotina neko najbolje seno.Toliko za sad pa cemo jos o tome.Veoma zanimljiva tema
 
Miljko,
Moze i ta varijanta spremanja senaze, za pocetak, ali samoutovarna prikolica koju nameravas da kupis mora imati nozeve /sto veci broj ,bolje/, da secka travnu masu .Ako nije sitno iseckana masa, ne moze se dobro sabijati i nema kvalitetne senaze.Sve ostalo je kao kod pravljenja silaze.
 
vla je napisao(la):
Miljko,
Moze i ta varijanta spremanja senaze, za pocetak, ali samoutovarna prikolica koju nameravas da kupis mora imati nozeve /sto veci broj ,bolje/, da secka travnu masu .Ako nije sitno iseckana masa, ne moze se dobro sabijati i nema kvalitetne senaze.Sve ostalo je kao kod pravljenja silaze.

Kad se vec ide na ovaj nacin prehrane prezivaca, putem sjena, silaze, sjenaze onda je najbolje provoditi unifeed metodu alimentacije.
Putem mjesalica koje imaju puzne nozeve polozene vertikalno ili horizontalno ovisno o tipu stroja dali je prikljucen na traktor ili je samohodna, radi se hrana usitnjena od sjena, silaze uz dodatak brasna i prolazeci ispred jasli se istovara ovisno o kolicini hrane po grlu.
Silaza se uzima putem freze koja ima nozeve.
Jako korisno narocito u periodima kada zivotinje ne idu na ispasu. Istovari se dnevni obrok jednom dnevno.
Ako te zanima mogu ti poslati neke od slike koje imam.
 
Moze, ali mislim i pored velike prednosti u ishrani TMR obrokom, kod nas nedostizno, zbog jako visokih cena miks prikolica.Sto rece Miljko, kad sve saberes jako puno izadje.Moramo koristiti najjeftiniju tehnologiju sa velikim improvizacijama nekih postupaka rada/snalazenje/.
 
Sve ovo sto se pise za rol bale je krasno i fino ali gde i za koga.Mislim na poljoprivrednika.Ako uzmemo u obzir velicinu poseda i broj grla stoke u nasim Srbijanskim uslovima da li je to ekonomski opravdano.Lako je reci nesto teorijski kako to na zapadu a i kod nas rade veleposednici.
Prvo cena takve prese,zatim koji traktor je potreban za pokretanje iste,koji traktor za utovar i transport.Na slikama svi gledamo presu a na traktor niko i ne obraca paznju.
U zemlji Srbiji pretezno su zastupljeni traktori 1. i 2. kategorije znaci do 60 KS,sto je mali traktor za ove radove.
Dalje ide i ekspozicija terena na kome se nalazi njiva tj nagib.Lako je u ravnici raditi sa rol balama kada one izadju iz prese i ostanu tu na mestu.Sta se desava na brdskom terenu,bala jednostavno ode sa vrha njive na dno gde je cesto suma ili obala ili jaruga ili sta vec.Ta bala koja se kao na toboganu sjuri niz njivu na sta ce liciti i da li ce je biti dok dodje do kraja tj dok se negde ne zaustavi(udari u drvo).
I za ovo ima resenje a to su velike kvadar bale iste mase kao i rol bale od 300-500 kg.S tim sto je ekonomika i ovde u igri.
Sledece za koju kolicinu stoke je potrebna sva ova mehanizacija koja nije ni malo jeftina.Uzmemo li u obzir koji je prosek broja grla zastupljen kod individualnih proizvodjaca do cega dolazimo.
Samo 1 primer vezan za to je i kada sam isao u srednju poljoprivrednu skolu u Sapcu da su radjenje rol bale za skolsku ekonomiju-farmu krava.1 bala je bila velika za obrok za 50 krava +30 junadi u tovu.Jednostavno je ostajalo sena(nije seno jedini obrok).
Ako tu cifru krava pretvorimio u ovce a zna se da na 1 kravu ide 8 ovaca sta se dobija.To je 400 ovaca+240 siljezadi=640 grla na farmi.
Koliki je prosecan broj grla ovaca po farmeru u zemlji Srbiji.Negde oko 100 ovaca.Znaci da ova 1 rol ili kvadar bala bi trajala 4 dana.
Dolazi se do zakljucka da je ova tehnika skpljanja sena jedino za farme ovaca/koza koje broje preko 500 grla,i to pod uslovom da su ravnici.
Znaci za zadruge i velepodsednike koji mogu da prate svetske trendove i da pokazuju koliko love imaju.
A nama obicnim smrtnicima ostaju nase drage prese za male kvadar bale.

Ili istrebiti manje farmere i prepustiti sve tajkunima.
 
Može li neko, evo Miljko ako hoće, da korak po korak objasni tačno spremanje senaže, sta sve senira i dodaje.
Naravno koju vrstu mehanizacije koristi i kako, u toku spremanja a ako ima neka slika ili skica još bolje.
 
Senazu cemo ove godine po prvi put sptemati.Silazu od kukuruza spremamo vec 20 godina stim sto zadnje dve godine imamo novi silo rov 17m dugacak ,4,5 sirok i 1,7m visok.Pored tog silosa gradimo ove godine jos jedan takav jer se odlicno pokazao.U Austriji sam gledao kako se pravi senaza na farmi krava gde radim kao veterinar s tim sto oni imaju svu mogucu mehanizaciju ali i ogromne silo rovore (50m duzine i 6m sirine a visina 1,2m i tako tri puta). Kao sto je neko gore pomenuo, bitno je da se trava secka do neke duzine od 5-10cm.Takva trava se dobro nabija.Trava se kosi u razlicitim stadijumima u zavisnosti od vraste trave,terena...Najbolje je da se trava blago prosusi a to znaci jednog dana pokositi pa drugog dana na otkose i odmah skupljanje.Preporucio bih prskanje trane prilikom utovara(specijalni uredjaji) ili prilikom istovara i sabijanja kulturama bakterija koje pomazu kontrolisano vrenje odnosno siliranje.Mi smo vec dve godine koristili od Saumana jedan takav preparat kod spremanja kukuruzne silaze a slican postoji i za senazu, i zadovoljni smoiz vise razloga.Dnevno rosimo oko 10cm sa citave povrsine rova oko (110 ovaca) a da pri tome ne dodje do paljenja silaze.Nema budji ili bilo kakvo kvarenja, zivotinje je izuzetno rado jedu, nema buterne kiseline pa je miris aromatican, prijatan.Bitna stvar pri zetvi i kod nabijana je higijena.Traktor koji nabija je sa cistim gumama,bez zemlje i bez curenja ulja iz motora,sto je cest slucaj.Dobro nabijena silaza ne sleze puno.Bitni su kvalitetni najloni i dobro pokrivanje.U ovoj temi ima par slika naseg rova a ako pronadjem jos koju,stavit cu.
_________________________________________________Post je spojen: [time]1236202111[/time]_________________________________________________
slike su pod "koriscenje silaze u ishrani..."
 
Na farmi u kojoj radim (Genetsko-selekcijski centar ovaca) koristimo silazu i sjenazu u prehrani ovaca.
Imamo dva bazena duzine 50m, sirine 6 m, visine 2 m.
Kao sto je prije navedeno, trava koja nesmije biti suha se kosi i dan poslje se skuplja i sitni na velicinu do 2-3 cm. Stavlja se u bazene i stiska traktorom (sta vise to bolje).
Nakon stavljanja dva do tri sloja trave se stavljaju dodaci (fermentatori) koji mogu biti u obliku praha i kao takvi se posipati, ili mogu biti rastopljeni u vodi i putem prskalice poljevati svako malo sjenazu.
Bitno je sta vise stiskati sjenazu i to narocito na krajevima i mora biti napravljena u sta kracem roku. Nakon toga je pokrivamo, jer mora biti hermeticki zatvorena (kod prvog stadija zrenja kolazi do konzumiranja kisika i sav kisik koji se nalazi u sjenazi mora nestati da bi nastupio drugi anaerobni stadij zrenja).
Pri pokrivanju se koristi jedan fini najlon kojim se prekrije cjela sjenaza i rubovi se stisnu u dubinu poput lancuna na krevetu. Poslje se prekrije s debelim najlonom i to prvo bocnim a poslje glavnim pokrovnim najlonom. Po vrhu se stavlja jedan fini sloj zemlje ili auto guma. Postoje i gotove cerade s kusinima napunjeni pijeskom koje koristimo pri pokrivanju, samo mislim da za nase uvjete nisu bas isplativi (visoka cjena).
Svake godine radimo cirka 35 000 kvintala silaze i isto toliko sjenaze.

Sta se tice rol bala i nacina spremanja sjena, jest da su cjene za nase prilike prevelike i nema velike isplativosti s obzirom da sam negdje procitao da su prosjecni uzgoji nekih 100 - 150 grla.
Medjutim nije da se sjeno moze spremati u rol bale na ravnicama. Kod mene su uglavnom brdovite povrsine i malo je ravnice i sve se sprema u rol bale.
 
Evo par pitanja : Da li rol balirka može da radi u strmijim livadama gde je nagib do 15%, i da li za rol-balirku val ili otkos koji ona uzima mora da bude jednak celom dužinom i širinom ili ima unutra nešto što rasporeuje seno tako da bala bude baš obla. Hvala!
 
@Uzice

Da li rol balirka može da radi u strmijim livadama gde je nagib do 15%


Imam ideju kako da to probas pre kupovine prese da ne bi posle trcao za balama.

Uzmi metalno bure od 200L i pusti ga sa vrha njive.Bilo bi dobro da bude puno zbog ubrzanja.

Imaj u vidu da neces balirati samo uzbrdo(tada bala ode iza prese na dno sama) vec i nizbrdo a bala izlazi iza prese,pa se kotlja za presom sta ces onda.

Kada baliram preko nagiba(male kvadar bale) bala kada iskoci iz prese ode 15m nizbrdo iako je kvadraticna.Kako bi tek isla da je okrugla mogu samo da zamislim kada ovu covek u trku ne moze da stigne.

Po niku vidim da si iz brdskog kraja.Reci mi samo ovo:Sta se desava sa traktorom kada na nizbrdici razdviojis kvacilo a ne kocis.
Da li stoji?

Ako imas potrebu za velikim balama moj savet ti je da kupis presu za VELIKE KVADAR bale.
 
Šošara je napisao(la):
@Uzice

Da li rol balirka može da radi u strmijim livadama gde je nagib do 15%


Imam ideju kako da to probas pre kupovine prese da ne bi posle trcao za balama.

Uzmi metalno bure od 200L i pusti ga sa vrha njive.Bilo bi dobro da bude puno zbog ubrzanja.

Imaj u vidu da neces balirati samo uzbrdo(tada bala ode iza prese na dno sama) vec i nizbrdo a bala izlazi iza prese,pa se kotlja za presom sta ces onda.

Kada baliram preko nagiba(male kvadar bale) bala kada iskoci iz prese ode 15m nizbrdo iako je kvadraticna.Kako bi tek isla da je okrugla mogu samo da zamislim kada ovu covek u trku ne moze da stigne.

Po niku vidim da si iz brdskog kraja.Reci mi samo ovo:Sta se desava sa traktorom kada na nizbrdici razdviojis kvacilo a ne kocis.
Da li stoji?

Ako imas potrebu za velikim balama moj savet ti je da kupis presu za VELIKE KVADAR bale.

:sta:
Nisam pitao kako se bale kotrljaju nizbrdo nego kako balirka radi u strmijim uslovima !
Nemoj te mašiti temu !!!!
Unapred hvala1
 
Nije promasena tema,a to kako radi u strmijim uslovima radi isto kao i u ravnim.Traktor je vuce po njivi,ona skuplja otkos,balira seno,pravi bale.Samo je razlika u ekspoziciji terena ako me razumes sta pokusavam da ti kazem, a ako ne onda sam se dzabe trudio da ti kazem.

Sada ja tebe da pitam :kako radi presa za male kvadar bale u brdskim uslovima u odnosu na ravnicasrske?

:cao:
 
Nazad
Vrh