Mlečnost i laktacija ovaca i koza

vla

Član
Učlanjen(a)
4 Maj 2008
Poruka
620
Lokacija
Majdanpek
Kolika je mlecnost vasih ovaca i koza,kada dostizu najvecu proizvodnju-vrh laktacije, i koliko traje period muze.
Kako da to poboljsamo?Vasa iskustva.
Mlecnost koza u EU:
Slovenija - 500 kg
Svajcarska - 591
Danska - 600
Francuska - 764
USA - 822
Ceska - 870
Juznoafricka republika - 1.008
 
Ja znan za svoje ovce ali to su stari podaci inace zanimljiva tema. Narocito... kako da poboljsamo. bit ce ovo ziva tema...ali mislim da ce nas bit malo buduci da su ovdi samo "mesari" :haha: :haha:
Pozdrav :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Ja imao ovce sa po 400-500 mililitra mleka dnevno, doduse bile su melezi sa virtenbergom ali sam iz prica cuo da se nalaze(neke sam i vidjao) i da ljudi imaju ovce sa po 2 do 2,5l mleka dnevno. Inace mislim da kad se takvo grlo nadje ili ima, onda dalje ide pravilna ishrana, dobra nega i naravno parenje sa odgovarajucim priplodnjakom da bi se te osobine mlecnosti odrzale i cak popravile.
Inace jedno pitanje za one koji muzu ovce, ima li velicina sisa veze sa mlecnoscu kod vasih ovaca? Sve mlecnije ovce koje sam ja vidjao bile su u tipu svrljiske pramenke i sa dugackim sisama. Znam da genetski ovo nema mnogo veze (jer je vaznije veliko vime nego velike sise) ali me zanima kako je kod drugih?
 
nemanja_st01_58 je napisao(la):
Ja imao ovce sa po 400-500 mililitra mleka dnevno, doduse bile su melezi sa virtenbergom ali sam iz prica cuo da se nalaze(neke sam i vidjao) i da ljudi imaju ovce sa po 2 do 2,5l mleka dnevno. Inace mislim da kad se takvo grlo nadje ili ima, onda dalje ide pravilna ishrana, dobra nega i naravno parenje sa odgovarajucim priplodnjakom da bi se te osobine mlecnosti odrzale i cak popravile.
Inace jedno pitanje za one koji muzu ovce, ima li velicina sisa veze sa mlecnoscu kod vasih ovaca? Sve mlecnije ovce koje sam ja vidjao bile su u tipu svrljiske pramenke i sa dugackim sisama. Znam da genetski ovo nema mnogo veze (jer je vaznije veliko vime nego velike sise) ali me zanima kako je kod drugih?
Prijatelju ima veze polozaj i oblik vimena sa sisama u odnosu na mlijecnost
Brzo cu objavit post i fotografije upravo san dosa do nesto materijala to su najnovija istrazivanja :ppozdrav:
 
Ja možda kad pitam i pišem o nečemu ubrzam i preskocim neke stvari tako da mi pitanje ispadne skroz drugačije. Znam da od oblika vimena zavisi mlečnost ali zbog mašinske muže u stranim zemljama i zmija kod nas(kažu da kad su dugačke sise pre će zmija da je ujede nego onu sa kraćim) obično su ostavljane ovce sa kratkim sisama za priplod, te iz tog razloga pitam kakve su vaše ovce.
Npr kod domaćih koza je često da imaju ogromne sise, a vimena nigde. Onda neupućen narod kaže da je koza mlečna i odlična a ona ima jedva 1l mleka.
 
nemanja_st01_58 je napisao(la):
Ja možda kad pitam i pišem o nečemu ubrzam i preskocim neke stvari tako da mi pitanje ispadne skroz drugačije. Znam da od oblika vimena zavisi mlečnost ali zbog mašinske muže u stranim zemljama i zmija kod nas(kažu da kad su dugačke sise pre će zmija da je ujede nego onu sa kraćim) obično su ostavljane ovce sa kratkim sisama za priplod, te iz tog razloga pitam kakve su vaše ovce.
Npr kod domaćih koza je često da imaju ogromne sise, a vimena nigde. Onda neupućen narod kaže da je koza mlečna i odlična a ona ima jedva 1l mleka.

Sise nisu vazne za kolicinu mljeka. Naprotiv nisu pogodne za masinsku muznju i kao takve se uklanjaju iz uzgoja. Razlog tome je sto u muznji upadaju duboko u sisaljku i muzilica u vecini slucajeva ne moze ni izmusti, bez naknadnog podizanja sisa i potezanjem sisaljke.
Parametri koji se uzimaju za procjenjivanje vimena su visina, sirina te polozaj sisa koji je znatno vazniji jer o njemu ovisi i kvaliteta strojne muznje. Bitno je da su i obje polovice jednake duzine, jer kod nejednakih duzina polovice u velikom postotku se nalazi znatno povecan broj somatskih stanica.
 
E ovako, imao sam jako dobru kozu, davala je oko 4l.Mlijeka jarila godišnje 2-3jareta ali uginula je u martu u porođaju u 8.Godini.
Sad bih htio da kupim jare od dobre majke pa me zanima da li i jare mora biti kao majka isto mliječno ili ne i koje vakcine treba da primi, do kog doba?
Hvala unapred.
 
ee ljudi da li znači da ako je majka jareta dobre mliječnosti da će biti i jare i da li će ono naslijediti sve njene osobine?'
I ako nešto neradim dobro na ovom forumu molim da mi oprostite i ukažete na grešku, novi sam ovdje:....
 
@Mihajlo 2.

Dobrodošli na naš Forum. Nije potrebno da za svaki post (diskusiju i javljanje) na Forumu otvarate novu temu. Predhodno pogledajte već otvorene teme, pa izaberite onu koja najviše odgovara onome o čemu ćete da pišete. Vaše teme "novo jare" spojene u jednu i postavljene na odgovarajuće mesto.

Inače, da bi ste ravnopravno učestvovali u radu Foruma potrebno je da se poredstavite u Caffe-u na mestu predvidjenom za predsavljanje noivh članova.

Još jednom dobrodošli!

:ppozdrav:
 
Prosecna mlecnost kod koza slicno i kod ovaca pre svega zavisi od genetskog potencijala stada, ali i od ishrane i sl. Moje koze su u prvoj laktaciji na nivou godisnjeg proseka od oko 9 meseci muze imale prosek od 3.47litara mleka. Prosek bi mozda bio i veci da su ranije zalucena jarad koja su zalucena sa oko 2 meseca i taj najvisi deo po prinosu mleka nije izmeren ni evidentiran. Hrana je po volji seno lucerke i koncentrat u kolicini od 1kg/kom muznog grla.
 
mljeko od kkoze problem

pozdrav svima,imam jedan proble,kad pomuzem kozu mljeko je dobro,kad odstoji preko noci ono se zgrusa,sta bi bio razlog tome ?
 
Pozdrava drugari... Na terenu koji obilazim ljudi imaju strah od kupovine koza kod kojih je izrazen neprijatan miris mleka sad precizan opis mirisa mleka tesko je dati, zanimaju me Vasa iskustva u vezi sa neprijatnim mirisom mleka koza, postoje zablude kod proizvodjaca, da je miris kozijeg mleka individualno svojstvo koza sto je mozda opravdano kod koza loseg zdravstvenog stanja ali u celini ne... Zanimaju me Vasa iskustva u vezi sa tim...
 
Treba razlikovati mleko koje smrdi od mleka koje ima karakterističan miris na životinju od koje je. Smrad mleka je najčešće posledica loših uslova držanja, držanja jarca zajedno sa kozam, loše higijene itd....Karakterističan miris kozijeg mleka razlikuje se od rase do rase zato što je sadržaj proteina zaslužnih za karakteristični miris na koze različit od rase do rase. Koziji sir ne sme da smrdi ali mora da miriše "kozije". Ponekad se taj miris aktivira tek čašom dobrog vina..I na kraju ako ne miriše na koze onda ne valja.
 
548193_514041961956788_1161606201_n.jpg
nisam znao gde da postavim sliku , pa reko ajde ovde :) Koza u 4. laktaciji trenutno na dan preko 7l ..
 
Koza je sa ekonomije poljoprivredne skole u Smederevu , koza je sjarena verovatno tek mesec dana a mozda i manje ...
Mlecnost je proverena ...
 
na polj sajmu u ks je bila alpina sa 8l mleka na dan, to vime sam samo jednom kod te koze video i nikad vise. Ovo je premalo vime za 7l, ako imas sliku sa strane ili odpozadi cele koze stavi.
 
Kao prvo ako se slika koza a da se vime vidi realno nesme se ništa vime podizati t,.pritiskati da bi vime izgledalo veće.Kao drugo da bi bila mlečnost realna mora se reći kad je koza ojarena,koliko se puta muze u toku dana.Ja kad bi slikao svoju prvojarku sada sa podignutim vimenom vizualni efekat bi bio isti kao da daje 6-7 lit mleka a ona sada daje oko 3 l mleka dnevno.Yna;i tereba navesti kad se je koya jarila .Kad bi našim pevačicama izvadili silikone na šta bi one ličile tako i ovoj kozi na slici kad bi sklonili ruku koja podiže vime sasvim bi bio drugi efekat.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh