Rani, srednji ili kasni hibrid kukuruza

To je raniji kukuruz, a po pravilu imaju i manje prinose. Bar nase sorte, a ovo je fao 700
 
gledam ogled iz 2005.
od 26 hibrida, ags4 je drugi u svojoj grupi zrenja iza kitty a ukupno deveti u ogledu.
prvi u ogledu a samim tim i u grupi zrenja je ags 83 (fao 6)
ags 730 nije testiran te godine.
možda je zanimljivo da ZP434 vrlo malo zaostaje u tom ogledu za AGS4.
 
Znam ja da je raniji, ali je prinos bio dosta lošiji nego kod prijatelja koji je sejao upravo ZP434.
 
Zp 434 ima potencijal za prinos do 15t/ha isto kao i njihov 677 iz 6-te grupe samo se seje jako cesto i naravno uz mnogo vestaka
 
aj neko da mi kaze, kakva su iskustva s pionirom fao 6. uzeo sam F02 ali ne nameravam da ispostujem njihove preporuke.mislim da predlazu gustinu setve oko 20.
kolko to gusto moze da ide u praksi?nadjubreno je s 200kg MAP-a i dobice 150kg urea-e.
takodje me zanima i FAO2. naravno da cu njega cesce.
razmisljam o varijanti 25cm za FAO6 i 21-22cm za FAO2.
 
Pioneer Fo2 je namenjen iskljucivo za krunjenje univerzalom, samo da znas da ga ne bi slucajno brao a zbog cega da sejes Fao 2 to ti je postrni kukuruz, znaci da se seje odmah posle zita. a da ga posejes u aprilu sticice ti za 3 meseca i to ti nista ne znaci a imaces manje prinose. Moj predlog ti je B08 Fao 450, poslusaj me kao sto sam i ja druge bacis 200 kg/kj NPK 15:15:15 i 100 kg/kj Uree posejes na 23-24 i da te Bog vidi .
 
PR34F02




FAO 570 CRM 107 - Zuban



pr34f02a.jpg


Hibrid velikog klipa i visokih prinosa zrna. Rani porast i vigor klice odlični, te je pogodan za rane rokove sjetve. Stabljika je vrlo čvrsta. Najbolje rezultate daje u nešto većim gustoćama sklopa. Cvate ranije nego ostali hibridi iz ove grupe dozrijevanja. Dobre je tolerantnosti na sušu. Vrlo dobro se prilagođava na razna tla i razne uvjete proizvodnje. Otpušta vlagu iz zrna u jesen vrlo brzo. Dobar u ishrani svih vrsta stoke te odličan silažni hibrid.
 
izgleda nismo se razumeli.

a ovaj iz FAO 2 cu svakako da krunim.i bas hocu da mi dodje pocetkom septembra. :bravo:
 
S3RiOUS je napisao(la):
a da ga posejes u aprilu sticice ti za 3 meseca i to ti nista ne znaci

Sa veoma ranim hibridima se upravo na to i cilja, da ga uvalja sa starim kukuruzima, sa njihovom cenom, koja će u svakom slučaju biti veća nego u vreme prispeća kasnijih hibrida. Ovo posebno može da upali ove godine jer starih kukuruza ima malo i imaće odličnu cenu u letnjim mesecima a isto tako se i očekuje hiperprodukcija kukuruza ove godine pa samim tim i drastičan pad cene u vreme berbe. Samo ovo će pokušati dosta proizvođača pa treba biti među prvima da se uhvati još dobra cena.
 
Mislis da to nece biti providno, hiljade ljudi razmislja kao vi. Cena novog kukuruza ce biti manja za 10-20 posto od starog kukuruza, to kod nas ne prolazi. Jedan pokusao da proturi tritikale umesto psenice, a sad nista vise nece da kupe od njega pa da vidis muke.
 
kakvo proturanje?!?!
taj FAO 2 bi trebalo pocetkom septembra da ima vlagu oko 14%. moze odmah u koncentrat.
ne pada mi na pamet da ista proturam. kome treba i ako nekom treba, platice kolko treba.
a drastican pad cene? ne bih se na to kladio.
po zameni za djubrivo koja mi je nudjena, kukuruz nece biti ispod 12din na jesen. a ako mi se nudi 12 u zamenu, budi siguran da ce biti skuplji.
 
S3RiOUS je napisao(la):
Mislis da to nece biti providno,
tarana je napisao(la):
kakvo proturanje?!?!

Vidim da sam izraz "uvalja" nespretno izabrao. Nisam mislio na neke mutne radnje :nono: već da rani hibrid tako kalendarski prispe da može da se proda po sličnoj ceni kao i stari.

S3RiOUS je napisao(la):
Cena novog kukuruza ce biti manja za 10-20 posto od starog kukuruza
tarana je napisao(la):
a drastican pad cene? ne bih se na to kladio.

Pošto ove godine očekujem hiperprodukciju kukuruza (ukoliko bude semena za sve površine :sta:), mislim da će razlika u ceni izmedju starog i novog biti veća od 10-20 %. Pri tome mislim na cenu starog do pojave novog (ako ga uopšte i bude do prispeća novog), i na neki normalan prinos novog (da se ne ponovi prošlogodišnja suša).
Evo šta ja predviđam: ako ne bude uvoza (a čisto sumnjam da neće biti) cena starog bi mogla otići i preko 20 dinara dok bi cena novog zbog velike ponude mogla biti oko 14 a možda i manje.
Naravno ovo je samo moja prognoza koja nije utemeljena na činjenicama i kao takva je neozbiljna, al' eto, bar će mo proveriti kakav sam prognozer. :D
 
da danas reše da uvezu, taj kukuruz ne bi stig'o pre prvog maja.
drugo, odakle da uvezu? okolne zemlje mogu da zaborave.
transportni troškovi su 30-tak evra/t.
a cene slične po celoj evropi uključujući i ukrainu i rusiju.
treće, uz solidan prinos, 14 din? malo li je? na to obračunaj dodatak od 10-tak posto kamate koju mož da dobiješ, jer pare stižu bar 8 meseci ranije nego da si krunio u proleće.
 
tarana je napisao(la):
14 din? malo li je?

Ja sam mislio da je razgovor išao u smeru razloga sejanja vrlo ranih hibrida (bar po naslovu teme), a ne da li je neka cena nekom mala ili nije. To će svako oceniti sam za sebe. Ja i dalje stojim iza toga da će prvi prispeli novi kukuruzi imati bolju cenu nego oni kasni zbog hiperprodukcije ove godine, i da će to možda nekom biti motiv da ih seje. Uostalom, videćemo to na jesen. :ppozdrav:
 
Imaću izgleda neku kombinaciju za Pioneer, uzeo bi njega za vršidbu u zrnu, pa na tu zemlju žito, koji hibrid savetujete? Ja sa Pioneer-om nemam iskustava.
 
Nemam ni ja neka iskustva, ove godine ga sejem prvi put. Ljudi pricaju da je F02 najbolji za krunjenje ali on stize kasno, probaj R10. Mada Zp 434 je najbolji iz te fao 4 grupe
 
dukej je napisao(la):
Ja i dalje stojim iza toga da će prvi prispeli novi kukuruzi imati bolju cenu nego oni kasni zbog hiperprodukcije ove godine, i da će to možda nekom biti motiv da ih seje.
pa zato i sejem taj rani.

čugi - ja sejem pionir r92 baš za tu namenu. do duše prvi put.

idi na srbija.pioneer.com
 
Nazad
Vrh