Rani, srednji ili kasni hibrid kukuruza

tragtor

Član
Učlanjen(a)
11 Avg 2007
Poruka
20
Lokacija
Bač
Verovatno se vodite onom da je najbolja sredina u svemu, pa većina koristi hibride kukuruza koji spadaju u srednje po roku dozrevanja. Međutim dali je neko imao iskustva sa ranim ili kasnim hibridima?

Za rane mogu da pretpostavim da se seju u godinama kada uslovi u proleće ne dozvoljavaju da se na vreme izvrše radovi na njivi, ali za kasne baš i neznam šta bih rekao.
 
kod nas u slavoniji većina sije sve tri skupine kukuruza zato što nam klima to omogućava. ja isto tako radim. obavezno sijem 10-tak % ranih kukuruza za prvu ruku (neki dan sam izvršio i samljeo u vreće od gnojiva), zatim sijem oko 50 posto srednje ranih sorti koje onda vršim u zrnu i dižem na tavane, a služi mi za potrošnju do otprilike 1. maja, a ostalih 40% idu kasni hibridi koji se beru u klipu.

zadnjih godina je ipak tendencija prema srednje ranim hibridima koji imaju manju vlagu pa je skladištenje i sušenje jeftinije, a sve je to posljedica sve manje berbe kukuruza u klipu

i raniji hibridi mogu dati izvanredne prinose samo treba postići odgovarajući sklop (što podrazumijeva vrhunsku agrotehniku) i pomoć s neba
 
Kod mene je dobar deo njive na peskovitom terenu, pre se sadilo uvek 444 a ja ho'u neku novu sortu sada da probam. Ima li neko iskustva sa peskovitim zemljištima?
 
sejem uvek kasne sorte.ove godine prvi put ZP684 i vrlo sam zadovoljan. ono što sam vršio u zrnu je bilo 5.3t/KJ s vlagom svedenom na 14%. što je oko 9t/ha. razmak u redu je bio 27cm, što je oko 52.000 biljaka/ha. na đubrivu nisam štedeo a setva obavljena 4.04.2007, što je po mom mišljenju ipak bilo presudno na za ovakav prinos.
 
novii je napisao(la):
Kod mene je dobar deo njive na peskovitom terenu, pre se sadilo uvek 444 a ja ho'u neku novu sortu sada da probam. Ima li neko iskustva sa peskovitim zemljištima?

ne treba ti tu bog zna kakvo iskustvo novii.
pesak je pesak. ako zasuši - yebo si čvorka.
ja bi na pesak sej'o što raniju sortu, da se oprašivanje obavi pre vrućina, za koje se naravno ne zna kad stižu.
ove godine razmišljam o nekom hibridu iz FAO 3.
da ga probam na pesku a da stigne do polovine septembra i odma' da ga vršim i prodam...
tu je sklop oko 60.000 biljaka po hektaru.znači na 22-23cm setva.
nisam to nikad radio i stra' me je... :cao:
 
Uglavnom sejem NS hibride(sejao sam i KWS i Pionir ali se nisam proslavio).
Od NS hibrida uglavnom 640,Balkan i 6010.Planiram da ubacim i neke hibride iz FAO 500,baš zbog ranijeg oprašivanja da izbegnem vrućine.
Pre neku godinu sam na preporuku savetodavne službe posejao NS 542.Sve sam radio po njihovim preporukama(đubrenje i razmak u redu).
Redovno sajem oko 26-29 cm razmaka u redu(biljka od biljke) a 542 sam sejao na razmak od 22cm.
Na standardnom rastojanjiu klip je bio do 30cm dug akod 542 do 20cm.Zbog veće gustine setve 542 je bilo više i na krunjenju.
Zbog manjeg klipa nisam više sejao tako gusto ali ću probati sa ređim skopom.
 
aj da budem pametan :osmeh:, sejes rane-srednje-kasne sorte kukuruza zavisno od potrebe sta ces sa njim da radis (da li da ostavis za sebe da hranis svoju stoku, da li da prodas u klipu po branju, da li da prodas u zrnu il da ga lagerujes, da li hoces da stignes da posejes zito posle kukuruza.......) ima tu puno toga......al najbitnija ti je kakva ce biti godina, ako te utrefi utrefice na sve, ako ne onda nece.

ako hoces da prodas biras kvantitet, a ako ostavljas za sebe biras kvalitet.
 
bubiša je napisao(la):
Uglavnom sejem NS hibride(sejao sam i KWS i Pionir ali se nisam proslavio).
Od NS hibrida uglavnom 640,Balkan i 6010.Planiram da ubacim i neke hibride iz FAO 500,baš zbog ranijeg oprašivanja da izbegnem vrućine.
Pre neku godinu sam na preporuku savetodavne službe posejao NS 542.Sve sam radio po njihovim preporukama(đubrenje i razmak u redu).
Redovno sajem oko 26-29 cm razmaka u redu(biljka od biljke) a 542 sam sejao na razmak od 22cm.
Na standardnom rastojanjiu klip je bio do 30cm dug akod 542 do 20cm.Zbog veće gustine setve 542 je bilo više i na krunjenju.
Zbog manjeg klipa nisam više sejao tako gusto ali ću probati sa ređim skopom.

a djubrenje? ja 22cm ne bih probao bez 140-150kg cistog azota. i nekako mi se cini to pregusto za FAO5 :sta:
 
To bila preporuka savetodavne službe i od njih sam dobio seme,sa tim uslovom da kompletnu agrotehniku uspoštujem.
Znači jesenje oranje,zaorano 300kg/kj NPK đubriva.U proleće posle prve pripreme razbačeno 150kg/kj UREA-e.
Dobio sam 10 kg semena i preporuku za razmak od 20-24 cm u redu.Sejao sam sa Nodetkom i najbliže tom rasporedu je bilo 22cm.
Posejano je u optimalnim roku (17 aprila).Tokom cele vegetacije dolazili su u obilaske i davali savete u vezi prskanja.
Kada je došla berba pošto sam na istoj parceli imao i "redovan" razmak u redu merili su prinos i upoređivali.
542 je u proseku bio bolji za oko 20% ali zbog sitnijih klipova bilo je problema sa beračem pa više nisam probao
tako da sejem.
 
ili savetodavna služba nema veze sa životom ili nisi dobro upamtio.pre će biti ovo prvo...
20-24cm je veliki raspon.sa razmakom od 20cm imaš 68000-69000 biljaka po hektaru i to je prosto neverovatno da neko može da bude takav idiot i to ti posavetuje!
tu brale nema roda!
jedino ako neko nije hteo da bude veliki naučnik, pa eksperimentiše o tvom trošku. yebl'lo ih njihovih 10 kila semena!
FAO5 bih sejao na najmanje 25cm.
i ne znam šta to oni ima da izmisle u vezi prskanja, a da ti i ja, i bilo ko ko se bavi poljoprivredom ne znamo...
što se mene tiče, njiva treba da je takva, da prskanje i nije potrebno...a ako se prska, onda se prska s pogledom na narednu godinu..i to malo što se pojavi - da se zatre.
 
Teorija je ta da i NS hibridi mogu u gušćem sklopu da daju približno iste prinose kao i konkurencija iz uvoza.
Godina je bila pogodna sa dosta padavina tako da je tu stvarno bilo roda.Samo sam rekao da sam imao problema sa beračem
jer zbog sitnijeg klipa valjke na kljunovima sam morao skroz da skupim i opet je bilo rastura.Ta varijanta sklopa je za kombajniranje,
a nikako za branje.
Takav sklop nisam više nikada sejao ni hibrid 542.Probao bi sa tim hibridom ali na ređem sklopu.
I ja praktikujem da njive čistim posle pšenice (ugarenje 2X ili total) jer je najjeftinija varijanta a u kukuruzu i soji samo ako treba.
 
Kod nas se uglavnom sejao NS640, dok se ovih godina Pioneer jako priblizio po procentu posejanih povrsina. Meni su pricali da sejem Pioneer-ov kukuruz tamo gde planiram sejati psenicu. Ja se trenutno premisljam oko hibrida B08 i B23 sta vi mislite koji je bolji. Mene interesuju hibridi za branje i svi kazu da je B08 bolji za berac i bere se do 25% vlage.
 
Još nisam odlučio koji ću za zrno, a NS640 ostaje i dalje broj 1 za klip kod mene.
 
@ Čugi

Ajde molim te lepo objasni nam zašto. Mislim i ja sam ga sejao prošle godine, ali samo jer su mi ga drugi preporučili.
 
Masivan i elastičan klip, krupno i teško zrno, dobro podnosi sušu, nije sklon poleganju, ne lomi se i ne kruni u beraču, zrno se ne odvaja pri udarcima......to su moja iskustva i ja mu ostajem veran!
 
Da nastavim, ne kvari se u cardaku...
Ali sto se tice krunjenja, ja sam imao i drugacija iskustva. Jesenas, sam imao blizu 2t zrna skupljenog pri istovaranju sa 14 jutara. Doduse kukuruz je bio prezreo i trebao je da se bere dosta ranije.
 
AGS 730
#Ekstremno visok potencijal rodnosti.
#Stablo visoko sa srednjim položajem klipa.
#Otporan na sušu.
#Lako se prilagodjava različitim klimatskim i zemljišnim uslovima gajenja.
#Dugo zadržava zelenilo stabla, te je podesan i za silažu.
#Po prinosu zrna dostignutom u 2002 godini u nekoliko lokaliteta nadmašuje
većinu gajenih hibrida svoje klase zrenja.
#Klip je dug 22 cm sa 16-18 redova zrna.
#Apsolutna težina (težina 1000 zrna) iznosi 409 grama.
#Dobre tolerantnosti na većinu bolesti.
#Preporučuje se za gajenje u ravnici do 300 m.n.v.
 
Ja sam pre dve godine, sticajem nekih ne planiranih okolnosti, posejao dva jutra AGS 4, i nisam uopšte bio zadovoljan....
 
Nazad
Vrh