Vitamini i minerali u ishrani ovaca

Učlanjen(a)
9 Mar 2010
Poruka
73
Lokacija
Prijedor
Imam manje stado koje gotivim možda i malo previše. Ovce, jagnjad i ovnovi imaju tokom kompletne godine u vidu minerno vitaminskih premiksa koje dodajem uz žito dovoljno ovih komponenata uz to kupujem i so slovenskog proizvođaća koju ližu (cigla,kolut) koja takođe ima ove spojeve. Pošto sam nov u ovoj poljoprivrednoj grani interesuju me vaša iskustva. Nakon kubika literature došao sam do saznanja da je najbolje da ovca ima uravnoteženu hranu tokom čitave godine pa ipak nailazim na objave, da se treba jancima npr. u prva tri dana dati selen i ad3 kapi pa nakon 15 dana ponovo, da ovcama u trečem mjesecu treba dati selen kako bi se plod normalno razvio itd. da li je to stvarno potrebno ako tokom čitave godine ovce i janci tokom prihrane kroz hranu unose adekvatne količine svih mogućih minerala i vitamina!
 
Kolega Dejan 26 mi je to jednom lepo pojasnio.kad se komplet vitamina i minerala daje kroz hranu inekcije su bacanje para,sve to ovce same regulisu.Ja radim isti nacin kao i ti.potpuno.3% premixa svakodnevno i non stop,od prvog dana lizalica u kolutu,kod mene se zovu Amstel block.Ali,ipak ja dam jagnjetu drugi dan po rodjenju promtselen(preparat koji sadrzi selen i vitamine AD3iE)doza od 2 kubika.zasto?iz prostog razloga sto ne verujem nasim ljudima koji pakuju te premixe i lizalice.Garantujem da ih bar razblaze,a o nacinu cuvanja da ne govorimo,naznaceno je da se premix mora cuvati na hladnom i tamnom mestu inace materije slabe,ajd da vidim tog sto ih tako cuva.
 
uzmi u obzir kako su se nekad prije ovce gajile bez ikakvih inekcija i dodataka i jagnjicima a sve bile zdrave i normalne
ovca ne voli previse nutkanja i utpljavanja to sam i sam uvidio
 
Petrovo to vise ne pije vodu ni kod pramenke,svi pricamo o prirastima i plodnosti a da ih hranimo kao nekad,nece da moze.pozzzzzzzzzz
 
pilo ne pilo isto ti se vata najbitnije da je sama ovca zdrava a naravno vitamin nije na odmet
ali titrati ovci drzati je u zidanoj stali i ostalo barem pramenki to ne godi ja se sada uvjeravam
ovce su mi pocele skidati sebi vunu zasto e to mi je moj stric strucnjak za ovce objasio i kaze ovca pod to podvlacim pramenku
ne voli tople stale jer se vuna usparava i jednostavno joj je toplo ovca zimi bez problema moze da bude u natrkivenom toru ili nekoj
slabije opasanoj stali od dasaka
jer kad vidis da iz nosnice suklja para to je dobar znak i vuna je dosta bujnija i bolja ovca se ne cupa i ne skida vunu sa sebe
 
Petrovo ti se salis,niisam ni pominjao zidanu stalu,a i zidana moze ako je ventilacija dobra, propisna visina tavanice itd,medjutim za neki vid amaterskog bavljenja tim poslom besmisleno je ulagati novac u zidane objekte,narocito na mestima gde se ne mogu u buducnosti koristiti i u druge svrhe,da ne idem u :off_topic: ja nameeravam prosiriti objekat od oblica cisto radi atrakcije.Ali prica o vitaminima,mineralima u ishrani i temperature kod jagnjenja u profi ovcarstvu je jednostavno neophodna.
 
Pramenkama nisu potrebni nikakvi dodaci vitamina ona sve to dobije kroz hranu, jedino sto treba voditi racuna da im se dva puta godisnje daju nilzan (crvene) tablete odraslim ovcama po dvije a janjcima starim 2-5 mjeseci jednu, iz iskustva kazem jer praktikujuci ovo nikad nisam imao sipljivih ovaca ni mlitavih tek ojanjenih janjaca, znaci pramenka samo treba biti cista od metilja i nema problema pozz
 
A jel ce pramenki da skodi ako stavis mineralnu vitaminsku lizalicu .
Da ne zaboravimo da mi jako cesto oplemenjujemo pramenku

Nece skoditi prijatelju, ali pramenkama barem vlasickim koje ja drzim one su gotovo pola godine na pasi i ne daje im se nista dovoljna im je samo dobra pasa, tek u zimskom periodu kad je veliki snijeg i ne mogu da hodaju da im se malo zita...
 
I ja drzim neke pramenke , meleze al osnovna stvar mije da imaju so , a jako volim da so promenim sa vitaminskom lizalicom i prekrupu dajem malo cesce skoro 360 dana godisnje i volim da u njega ubacim malo kostavita sa selenom i jakomi drago kad nemam stradanja u stadu , a pasu iskoriscavam maksimalno , ove godine cu poceti vec od aprila i dok nepadne sneg one ce biti napolje (veci deo stada) one koje nalivaju vime se povuku u stalu a ostale naravno na pasu , kad trava ujesen presusi ujutru bacim jednu balu sena ili kukuruzovine i pustim ih u hrastovu sumu na lisce i zir i naravno uvece prekrupa
 
Dajem i ja so ali praktikujem jednom sedmicno ponesem u ruksaku i negdje u pasi istresem im po zemlji da bolje pasu, a ostalo slicno radim kao i ti i siguran sam da imas kvalitetnu stoku samo naprijed i puno uspijeha ti zelim :D
 
Nemam ja jos kvalitetnu , imam debelu stoku , al za 10 god cu imati kvalitetnu stoku , citam , ucim , slusam . Ima na forumu par ljudi koji su doktori za ovcarstvo od njih sam naucio koliko neznam o ovcarstvu , ja razvijam stado koje je zapocelo od 1 jagnjeta pre 5 godina a danas ih ima par komaada manje od 30 i nadamse da smutim jedno maticenje a tek kad stignem na 50 odraslih zenskih grla da se pozabavim selekcijom , vec sam uveo vansezonsko parenje na korenima pramenke ............ covek neradi uvek ono sto voli al mora da zavoli ono sto radi i sve sto radi mora raditi maksimalno .
Ustvari gresim , kad bi imao 4 pasnjaka (ogradjeno) po 2,5h drugacije bi razmisljao i radio , imam jedva 2h pasnjaka koja moraju obezbediti ispasu za sva grla , sledece godine pocinjem da djubrim azotom pasnjake .
 
Juce sam bio da pazarim onu so u kolutu koju koristim(Amstel block)i vidim da sad ima dve vrste,sa biotinom i bez.jos nisam upolznat sa ulogom ovog elementa u ishrani ovaca,pa sam uzeo ovaj bez.Zna li neko o kakvom elementu je rec i kakav je njegov znacaj u ishrani prezivara?
 
ja sam prije dvije nedelje dao taj "nilzan".Nisam mogao u grlo da dam ovcama zato sto znaju da ugrizu ,pa sam to stucao na jednu kuhinjsku dasku i zatim pomijesao sa malo vode u pivsku flasu.Jesam li uradio ispravno?.Da,nakon tretiranja sa nilzanom primijetio sam da je jedna ovca dva dana imala proljev,moze li nilzan biti razlog?pozz
Pramenkama nisu potrebni nikakvi dodaci vitamina ona sve to dobije kroz hranu, jedino sto treba voditi racuna da im se dva puta godisnje daju nilzan (crvene) tablete odraslim ovcama po dvije a janjcima starim 2-5 mjeseci jednu, iz iskustva kazem jer praktikujuci ovo nikad nisam imao sipljivih ovaca ni mlitavih tek ojanjenih janjaca, znaci pramenka samo treba biti cista od metilja i nema problema pozz
 
Jesi nista nisi pokresio,samo si tako usitnjenim lekom omogucio brzu apsorpicju i brze je nastao efekat,to sto posle antiparazitika dobiju proliv to je uobicajeno,veovatno je doslo mdo uginuca veceg broja parazita odjeddnom i oslobadjanja toksina pa je imala proliv.Pozdrav
 
Juce sam bio da pazarim onu so u kolutu koju koristim(Amstel block)i vidim da sad ima dve vrste,sa biotinom i bez.jos nisam upolznat sa ulogom ovog elementa u ishrani ovaca,pa sam uzeo ovaj bez.Zna li neko o kakvom elementu je rec i kakav je njegov znacaj u ishrani prezivara?
Biotin ili vitamin H, ima važnu ulogu u prenosu ugljičnog dioksia i sintezi uree. Važan je za zdravlje kože i drugih stanica u organizmu. Uz pravilnu i izbalansiranu hranidbu neće doći do nedostatka ovog elementa + preživači ga sintetiziraju iz buražne mikroflore. Dakle, ovcama ovaj vitamin nije neophodno posebno dodavati.
 
procitao sam svako prica razlika koji bolje, nemogu biram jednu ono forum. nikad nisam daje ovce i jagnje inekcija ,vitamin i mineral! zelim da kupim vitamini i minerali! zamolio neko objasnite me rasporedi godisnja. koliko puta daje vitamin i mineral godisnja? koji proizvoda najbolje vitamin? koliko daje kolicina? pozdrav !!!
 
Samo kupi vitaminsko mineralnu lizalicu neka ovce imaju po volji da lizu tokom celog dana svakog dana u godini i inekcije ti ne trebaju.
 
Kolega Sava21 ne znam da li grešim, ali bih voleo da podelimo mišljenja. Amstel block o kome pričate sa biotinom mi mnogo duže traje od Amstel block-a bez njega, da li imate isto mišljenje ili je ovcama manje privlačan. Na kojoj visini postavljate blokove soli ?
 
Matke,prosli put sam kupio sa biotinom i da znas da jeste dugo trajao,ali sad kad sam bio u clairu nije ga bilo pa sam uzeo obican.Nisam ni razmisljao o tome koliko traje,a ti si to dobro zapazio.Pa,postavim na opt 1 m visine,stim da malo vremenom naraste prostirka,pa to bude i 80 cm,a to dohvate i jagnjad kad skoce prednjim nogama na zid i tako uspravno lizu so.Prosle godine sam i u obrok dodavao premix,i to Milkivitov OVIVIT,2% mislim da ide.ove godine dajem samo kukuruze i naravno uvek lizalicu.Da li dajes jaganjcima promtselen po rodjenju?
 
Nazad
Vrh