Subvencionisani krediti za kupovinu poljoprivrednog zemljišta.

mica967

Član
Učlanjen(a)
28 Jan 2010
Poruka
8.334
Lokacija
Golubinci
Mislim da bi razna udruženja i asocijacije poljoprivrednika trebalo u da u svoje zahteve uvrste i kupovinu polj. zemljišta sa subvencionisanom kamatom kako bi poljoprivrednici lakše došli do uvećanja svojih obradivih površina dok su cene još kolko tolko pristupačne.:ppozdrav:
 
Koje obradive površine? Nisu to stanovi pa da mogu da se grade novi. Neće biti novih obradivih površina osim postojećih, a te postojeće su sve već skoro razgrabljene. Da bi neka njiva bila na prodaju treba neki deda da umre, a i na to je neko je već stavio šapu, tj. dogovorio se sa naslednicima ili čak sa samim dedom još za života. Dosta zemlje staračkih domaćinstava je dato u arendu i to će jednog dana kupiti sadašnji zakupci, nećeš ni saznati da je na prodaju. Nema problema sa kupovinom poljoprivrednog zemljišta tvrde u agencijama za promet nekretnina. Stambene jedinice se na selu jako teško prodaju, ali zemlja kako kažu ide k'o alva. U nekim krajevima dok izađe oglas u roku od dan - dva se već proda i to se sve plaća kešom. Ko ima keša taj kupuje, a ti mu sa eventualnim subvencionisanim kreditom ne možeš konkurisati. Nema više ono kao pre deset godina da zabodu ljudi drvenu tablu na njivu i napišu "Na prodaju" pa ta tabla stoji tako pet godina i nikom ne treba.
 
Poslednja izmena:
Da li ima nekakvih konkretnih iskustava ? Mislio sam da sutra odem do banke, da vidim sta imaju da kazu.
 
Zar se ne moze iskoristiti za kupovinu zemlje ona varijanta kredita ministarstva , max 5 000 000 din po gazdinstvu , kamata 6%, to je povoljnije od samostalnog kredita banke . Da li su krenuli ti krediti, sta treba od papira? Koje ce ih banke dodeljivati?
 
Kod Intese ima kreditna linija do 100.000e, pa kada to odobre, stoji tako i ceka se prilika za kupovinu njive. Ostatak moze da se povlaci kasnije kada se stvori nova prilika itd dok se ne potrosi sve. Kamata ide samo na onaj deo koji je povucen.
 
Kod Intese ima kreditna linija do 100.000e, pa kada to odobre, stoji tako i ceka se prilika za kupovinu njive. Ostatak moze da se povlaci kasnije kada se stvori nova prilika itd dok se ne potrosi sve. Kamata ide samo na onaj deo koji je povucen.
Ovo je skoro objavljena informacija od Intesa banke, kamata je 8,5% +6m euribor........sto u prevodu dodje oko 10% kamate i max. je 120 meseci otplate. A ovo sto se tice cekanja (cuvanja sredstava) dok se ne pronadje pogodna njiva za kupovinu je dobra stvar. Ali mi se jedino ne svidja sto mora da se poseduje isto ili vise zemlje u vlasnistvu da bi se moglo uopste konkurisati.
 
Sjajni uslovi zaista :sta:, gade mi se ovi bankarski lihvari. Čuo sam skoro da je na nekom predavanju lik iz procredit banke rekao kako kod njih paori mogu da svu zemlju odmah daju u hipoteku i onda povlače sredstva kako i kada im to odgovara?!
 
Pročitao sam u današnjim novinama da su Agrikole i Procredit bank propratile kupovinu 1700 hektara oranica u Novom Bečeju za 60 ratara. Dali neko zna te uslove kupovine koje su im pomenute banke odobrile.:ppozdrav:
 
Pročitao sam u današnjim novinama da su Agrikole i Procredit bank propratile kupovinu 1700 hektara oranica u Novom Bečeju za 60 ratara. Dali neko zna te uslove kupovine koje su im pomenute banke odobrile.:ppozdrav:
Oko 8% posto kamata,ta zemlja pod hipoteku i oko 30% tvoje stare zemlje(ko nije dao kesa za tih 30%),ljudi su uzimali na 5,7 i 10 godina itd......
 
Pozdrav forumaši, jedva nađoh mesto gde da se udenem sa mojim pitanjem:osmeh: Već duže nameravam da kupim zemlju, ali očigledno ne u rarmerama o kojima vi govorite. Ne zato što ne bih htela, već zato što ni ovo što nameravam ne znam kako da izfinansiram osim nekim kreditom i to nevelikim. Ali hoću reći da sam tokom traganja nailazila na posede od po nekoliko , pa i nekoliko desetina ha na prodaju. E sad, koj je to kvalitet zemlje bio ne znam. Bilo je tu i zemlje po Vojvodini i oko npr Mladenova, Kragujevca itd. Dakle, nisam stekla utisak da nema zemlje na prodaju. A sad vi meni recite, s obzirom da bih mogla priuštiti eventualno pola, do hektar zemlje, šta bi trebala da uzimam u obzir pri odabiru lokacije i ostalih faktora, jer još ne mogu da odlučim čime bih se bavila, jedino znam šta neću. Ništa životinje, ni povrće, ni žitarice. Znači lekovito bilje, voće ili plastenici sa cvećem i tako nešto. Od voćki imam na umu orah, lešnik, šljivu, kivi, aroniju gde nema mnogo posla jer sam sama u toj priči.Niko moj se nije bavio zemljom , a i sadašnja porodica nije zainteresovana, a ja bih bila spremna i to vrlo da napustim posao u Bg i živim tako , iako mi je 45. Dajte savete ljudi, vreme juri :bravo:
 
Od Vojvodine vam za voce najvise odgovara srem okolina fruske gore novog sada a za Srbiju vocnjak mozete verovatno na mnogo lokacija tako da morate sami prvo da suzite lokacijski pa onda da se date u potragu s tim da je po srbiji verovatno jeftiniji ha. Gde ste videli taj oglas za zemlju u mladenovu/vojvodina
Pozdrav forumaši, jedva nađoh mesto gde da se udenem sa mojim pitanjem:osmeh: Već duže nameravam da kupim zemlju, ali očigledno ne u rarmerama o kojima vi govorite. Ne zato što ne bih htela, već zato što ni ovo što nameravam ne znam kako da izfinansiram osim nekim kreditom i to nevelikim. Ali hoću reći da sam tokom traganja nailazila na posede od po nekoliko , pa i nekoliko desetina ha na prodaju. E sad, koj je to kvalitet zemlje bio ne znam. Bilo je tu i zemlje po Vojvodini i oko npr Mladenova, Kragujevca itd. Dakle, nisam stekla utisak da nema zemlje na prodaju. A sad vi meni recite, s obzirom da bih mogla priuštiti eventualno pola, do hektar zemlje, šta bi trebala da uzimam u obzir pri odabiru lokacije i ostalih faktora, jer još ne mogu da odlučim čime bih se bavila, jedino znam šta neću. Ništa životinje, ni povrće, ni žitarice. Znači lekovito bilje, voće ili plastenici sa cvećem i tako nešto. Od voćki imam na umu orah, lešnik, šljivu, kivi, aroniju gde nema mnogo posla jer sam sama u toj priči.Niko moj se nije bavio zemljom , a i sadašnja porodica nije zainteresovana, a ja bih bila spremna i to vrlo da napustim posao u Bg i živim tako , iako mi je 45. Dajte savete ljudi, vreme juri :bravo:
 
Svako mesto u Vojvodini ima po neki deo atara gde su vikendice sa baštama, vinogradima i voćnjacima i koliko sam ja primetio samo to se i nudi na prodaju u oglasima. Inače najvoćarskiji kraj u Vojvodini je Subotičko-Horgoška peščara.

Još nešto, na eventualne subvencionisane kredite mogu da računaju samo već aktivna poljoprivredna gazdinstva. Novajlije nisu predviđene jer se traže podaci o registrovanom poljoprivrednom gazdinstvu, a da bi se prijavilo gazdinstvo mora se posedovati najmanje 0,5 ha poljoprivrednog zemljišta.
 
Poslednja izmena:
Svako mesto u Vojvodini ima po neki deo atara gde su vikendice sa baštama, vinogradima i voćnjacima i koliko sam ja primetio samo to se i nudi na prodaju u oglasima. Inače najvoćarskiji kraj u Vojvodini je Subotičko-Horgoška peščara.

Još nešto, na eventualne subvencionisane kredite mogu da računaju samo već aktivna poljoprivredna gazdinstva. Novajlije nisu predviđene jer se traže podaci o registrovanom poljoprivrednom gazdinstvu, a da bi se prijavilo gazdinstvo mora se posedovati najmanje 0,5 ha poljoprivrednog zemljišta.

Šteta, a ja se ponadala... A recite mi, je li pametno prijaviti polj. gazdinstvo? Čula sam da se onda npr. moram prijaviti da tamo i živim, pa onda imam pravo na lečenje samo u toj opštini. Jel to istina? Lično sumnjam u takvu glupost, jer zašto ne bih imala imanje npr. u Kikindi, a živela u NS?? I da li u slučaju osnivanja tog gazdinstva moram odustati od neke druge delatnosti, ili mogu imati još neki posao, makar se vodila kao vlasnik firme?

---------- Poruka napisana u 21:20 ---------- Prethodna poruka je at 21:18 ----------

Od Vojvodine vam za voce najvise odgovara srem okolina fruske gore novog sada a za Srbiju vocnjak mozete verovatno na mnogo lokacija tako da morate sami prvo da suzite lokacijski pa onda da se date u potragu s tim da je po srbiji verovatno jeftiniji ha. Gde ste videli taj oglas za zemlju u mladenovu/vojvodina

Pardon Rajko 75, slovna greška, htedoh reći Mladenovca. Iskreno, nisam ni znala da postoji mladenovo:sta:
Pošto kao što rekoh, nisam iz te priče, ne znam odakle da krenem, kako da znam kakva je gde zemlja. Prva misao koja mi prođe kroz glavu kad vidim da je jeftina je da je verovatno lošeg kvaliteta, zašto bi inače svi otišli odatle?? Npr. nalazila sam pored Mladenovca njivu od 1.1ha koju preseca put za samo 5.000€, potpuno ravnu, ili kod Ralje na brdu, ali takođe ravnu njivu od 1,5ha za 80€ po aru. A nalazila sam i u Debeljači plac oko 30a sa sve kućom za 5000€. Ali kako da znam šta tu može da uspeva?

 
Šteta, a ja se ponadala... A recite mi, je li pametno prijaviti polj. gazdinstvo? Čula sam da se onda npr. moram prijaviti da tamo i živim, pa onda imam pravo na lečenje samo u toj opštini. Jel to istina? Lično sumnjam u takvu glupost, jer zašto ne bih imala imanje npr. u Kikindi, a živela u NS?? I da li u slučaju osnivanja tog gazdinstva moram odustati od neke druge delatnosti, ili mogu imati još neki posao, makar se vodila kao vlasnik firme?

Prijaviti poljoprivredno gazdinstvo nema nikakve veza sa eventualnim zaposlenjem. To bi bilo onda kao hobi poljoprivrednik, mada se ja lično sa tim "hobi-" nikada neću pomiriti. Poljoprivreda nije pecanje ili neka druga zajebancija da bi je ljudi nazivali hobijem. Da bi prodala proizvod moraš imati prijavljeno gazdinstvo, ali ko kaže da moraš i da se prijaviš na PIO i zdravstveno preko poljoprivrede. Za detalje treba pitati u trezoru, a ja mogu samo da potvrdim da ako ne živiš u toj i toj opštini, nemaš pravo da licitiraš državnu zemlju u zakup, a to nema nikakve veze sa voćarstvom ili bilo kakvim višegodišnjim usevom ili zasadom.
Dakle, ništa od namenskog kredita za novajlije koliko ja znam, ali bolje će znati sami bankari.
Moj savet je kupi jeftino, pa veću površinu i to gotov voćnjak ili zapušten voćnjak ili čak i golu zemlju(baštu) ako je okružena voćnjacima. tamo gde ljudi gaje voće, tamo voće uspeva
 
Dali će biti šta od ovih kredita, stranci ako se nešto ne promeni u šta sumnjam pokupovaće ove naše oranice.
 
Dali će biti šta od ovih kredita, stranci ako se nešto ne promeni u šta sumnjam pokupovaće ove naše oranice.
Kredita ce uvek biti samo kako ih posle vratiti. Sto se tice stranaca, mi nemozemo da se izborimo sa nasim tajkunima a kako cemo sa stranim. Misljenja sam da je to mrtva trka. Sto se tice EU nekome je majka a nekome maceha. Nama se pokazuje kao vrlo losa maceha
 
Manite me više tih priča o kupovini zemlje od strane stranaca.Evo Rumunija je od mene na 800m i već dugo su u EU.Ne vidim da se nešto otimaju oko zemlje nego nasuprot zemlja je jeftinija nego što je bila pre ulaska u EU.Hektar oranica se kupi za 1000-1500evra ,a nađe se i za 300evra.Zemlja je istog kvaliteta kao naša i ne vidim da je neko plaća 50000evra/ha.
 
Nazad
Vrh