od roja do kosnice

hvala na informaciji ! ali mene zanima koliko je standardna lr kosnica bez pcela polovna nove sam nasao na netu i kostaju od 42 do 75eur zavisi od proizvodjaca
 
Teško je odrediti cenupolovnih košnica, jer čak i košnice napravljene u isto vreme i od istog materijala, mogu posle par godina da se znatno razlikuju. Radi se procena na terenu, i obavezno se raspitati zašto su na prodaju, pošto je moguće da su u njima stradale pčele od neke bolesti.
 
Kada se kupuje roj to se obično radi u junu mesecu i to obično na pet ramova. Cena (neka uobičajena) je oko 30 evra. Roj se obično prodaje na peta ramova i to tri rama sa leglom jedan sa medom i jedan sa polenovim prahom. Podrazumeava se da roj treba da ima mladu, ovogodišnju maticu. Tako kupljeni roj treba smestiti u nukleus ili u košnicu kojoj se stavlja pregradna daska. Roju treba posvetiti intenzivnu pažnju (prihranjivanje a koliko i kada zavisi od pašnih prilika i dodavanje satnih osnova). Za DB roj je sasvim solidno da se pripremi za zimu i uzimi na osam DB ramova. Ovakav roj će u proleće bez problema do bagaremove paše izgraditi preostale ramove i ići u medobranje (bagaremova paša) kao proizvodno društvo. Znači ne može se računati da se nabave rojevi u ovoj godini i da se sa njima bere med. Drugo je ukoliko se nabave u proleće proizvodna društva. Ali to košta između 80 i 100 evra.

Profesionalac, gde ti to kupujes tako jeftino? Kazi, da kupim i ja.
Mislim, to je ispod svake cene. Ili si ti mislio samo na pet ramova? Obicno kupuju roj sa sve kosnice.

@novi: Cak i ako su stradale pcele usled neke bolesti, vatra i kiselina sve ocisti.
Naravno, novo je uvek bolje od polovnog zato ja savetujem kupovinu/gradnju novih kosnica.

@Rale 83: Kako nema za pocetnike, procitaj od Bozidara Veskovica PRAKTICNO PCELARSTVO, to je dobra, a za pocetnike odlicna knjiga. I pravi kalendar kad se sta radi.
 
U Apatinu su rojevi bili 30 eura ove godine, a košnice su išle od 100 - 120 eura.
 
Ja danas napravio ram , klupu za kosnice i spakovao kosnice na njega , sad se pitam kad dobijem roj , dal da ga smestim na 1, 2 ili sva tri nastavka

---------- Poruka napisana u 22:03 ---------- Prethodna poruka je at 22:02 ----------

i zamoliobi kolege ako imaju neku sliku hranilice- posude koja se stavlja u zbeg hranilicu
 
Roj ćeš staviti u jedan nastavak. Ako je mali roj onda ga stavi na 5 do 6 ramova sa satnim osnovama i ogradi ga pregradnim ramovima. Kad izvuče satne osnove onda dodaj nastavak.
 
Odakle ti izvučene satne osnove? Roj prirodni se nikad ne stavlja na izvučene ramove. Ako si kupio izvučene ramove a u njima možda uginule pčele naseljavanje roja u takvu košnicu ne dolazi u obzir. Skini taj vosak pretopi dezinfikuj ramove i košnice pa zameni uz doplatu za satne osnove. Tako radi i ne boj se.
 
Ево неке слике од данашње акције.
p250513144901.jpg

p2505131511.jpg
 
Postovane kolege pcelari molio bih za jednu pomoc
prosle nedelje sam uhvatio mali roj,danas sam mu dodao dva mala rama sa zatvorenim i otvorenim leglom i to tako da sam otresao pcele sa rama i dodao uhvacenom roju.Interesuje me da li se moze i da li sam trebao prebaciti i pcele koje su bile na ramovima koje sam prebacio.
Inace imam kod kuce od 3-7 kosnica i drzimo ih vise iz ljubavi nego zbog koristi a i dvoriste nam je nekako lepse s kosnicama ...pozdrav i hvala
 
@drotos ja kao pocetnik sa skromnim iskustvom mislim da si dobro postupio,da si i pcele prebacio izbiobi rat.Uzmi sipaj sirup po par decija svako drugo vece i dimi pcele da se ociste od varoe.Sirup sipas da bi matica bolje zalegala i samim tim imao vise pcela da se spreme za zimu da bi mogle da prezime,pozdrav i medno.
 
Pojačavanje pčelinjih društava može se izvesti dodavanjem legla, dodavanjem pčela ili dodati oboje. Ako se dodaju pčele dali zbog pojačavanja ili spajanja pčelinjih društava potrebno ih je prihraniti ili to obaviti dok traje paša. Leglo se može dodati i bez prihranjivanja ali treba paziti na snagu društva. Ako je društvo slabo netreba odjednom dodavati mnogo legla jer se nemogu brinuti o njemu i ono će propasti. Osim toga ako je matica mlada i nije počela sa leženjem, dodavanje otvorenog mladog legla (dan dva staro) izazvaće izvlačenje matičnjaka i zamjenu matice.
Dodavanje pčela na ramovima sa leglom u vrijeme paše ili uz prihranjivanje, neće izazvati sukob u košnici jer su na ramovima mlade (kućne) pčele. One se brinu o leglu i rade ostale poslove u košnici. To traje do oko 15 dana starosti. Tek tada izlaze da stražare na letu i tada brane košnicu od uljeza. Te mlade pčele sva društva prihvataju bez problema. Problem je kod spajanja društva jer tad spajamo i stare pčele i tu je obavezno izjednačavanje mirisa. Interesantno je da pčele stražarice u košnicu puste i pčele izletnice iz drugih košnica ali samo ako one nešto nose. Dali polen ili med. Ova osobina se koristi kod jednog načina povećanja prinosa.
 
@frkani
Jos jednom hvala na ovako preciznom i detaljnom odgovoru,trazio sam od mnogih odgovor i uvek je bilo -idi mi dodji mi-.Ovo je kratko i jasno pozdrav
 
ima deset dana kako sam kupio rojeve,svako treće veče ih prihranjujem sad me zanima koliko dugo treba,pčelar koji mi je prodao rekao da već sledeće nedelje dimim protiv varoe meni se čini da je to rano
 
Prihranjuj ih cesce da sto jace udju u zimu. Ako neces vaditi med ove godine (nebi trebalo) onda slobodno mozes dimiti (4-5puta na svakih 5-6 dana). Na zimu bi trebalo ponoviti tretiranje oksalnom kiselinom... U prolece ces imati proizvodno drustvo
 
Prihranu treba uskladiti sa uslovima za pašu i jačinom društva. Ako je utoku bar osrednja paša prihrana se može smanjiti. Bolje je prihranjivati češće po manju količinu. Isto tako količinu treba uskladiti sa snagom društva. Posebnu pažnju posvetiti (ako se radi sa tečnom prihranom) da nedođe do grabeži. Znači paziti da se sirup neprospe po košnici i oko nje, prihranjivati kasno naveče i to količinom koju će potrošiti u toku noći. Ovo su topla vremena i ako je paša slaba pčele osjećaju miris sirupa i mogu napasti slabija društva. U ova topla vremena je bolje koristiti pogaču. Manja je opasnost od grabeži i netreba često otvarati košnicu.
Ono što Dejana zanima je koliko dugo prihranjivati. Ako stavljaš pogaču imaš manje posla a pčele će uz ono što nađu u prirodi sasvim solidno napredovati. Krajem osmog i deveti mjesec nastoj da u košnici ima dovoljno hrane u zavisnosti od snage društva i mirno čekaj proljeće. Ako nedostaje hrane i treba dodati veću količinu u tom periodu dodaje se veća količina odjednom, za razliku od prihrane šesti - sedmi mjesec. To je zato što imamo različit cilj prihrane. Sada nastojimo da ojačamo društvo. Zato dajemo manje količine često. Usljed stalnog priliva hrane matica pojačava leženje. Dobijamo više pčela. U zimu nam treba zaliha hrane i zato je dajemo u većim količinama odjednom. Tačnije onoliko koliko dnevno mogu da prerade dok ne procjenimo da imaju dovoljnu zalihu. Ako bi i u jesen prihranjivali malim količinama, matica bi i dalje jače legla a zalihe se nebi povećavale. Osom toga ona bi duže u zimu legla ljetne pčele a one imaju kraći životni vijek od zimskih.
Dimljenje roja se izvodi par dana poslije naseljavanja u košnicu zato što još nema zatvorenog legla i preparati imaju visok postotak djelovanja. Ako se dimi kasnije dimljenje treba ponoviti jer će sa leženjem pčela na svijet doći nova generacija varoe. Dimljenje ili neki drugi oblik zaštite hemijskim sredstvima se neradi ako je društvo proizvodno (kao što reče blazomandic u postu iznad) jer može doći do kontaminacije meda.
 
Nazad
Vrh