VLADIMIREC T-25

Dobrodol@ imas li radionicki prirucnik ili da ti slikam stranu gde pise kako se steluje blokada brzina.

Ajd ako ti nije teško...::pomoc:;

- - - - - - - - - -

Raskopao sam danas bravicu, i rekao bih da nedostaje šraf (po katalogu), ili je zalomljen...
Kada sam popravljao menjač 2014. bravicu nisam dirao niti štelovao, sve je dobro radilo i zaključavalo, do (bukvalno) juče, i nisam imao potrebe...
Uslikao sam...
20180118_135712.jpg
 
Moraš da našteluješ bravu koja blokira brzine...
Ona ti je sa desne strane negde iza nožne papučice gasa...
ima 4 bravice, u kojima su polugice sa oprugama, one upadnu u zarez u osovinama brzina, ali je ceo sistem povezan sa pedalom kvačila...
Zato kada izmeša brzine ili blokira u jednoj, moraš skidati one poklopce sa strane menjača, i polako lupkati po polugama, ALI PEDALA KVAČILA MORA BITI PRITISNUTA...

- - - - - - - - - -

29_03_14_1131poljoinfo.jpg
CAM00097poljoinfo.jpg


Prva slika je od mog traktora kada sam upravo to nameštao, izbacivao je stalno iz sporih, da sad ne dužim, uglavnom na prvoj slici ti je zaokružena ta brava i polugica koja zaključava i opruga...
A druga slika je sve to samo kako izgleda kada je "zapakovano" u kućištu, neotvoreno (izvinjavam se na upotrebi, vlasniku, ne znam čija beše slika)...
Setih se da si ti i vica postavljali slike gde se vidi brava. Sutra cu da slikam text iz knjige.
 
Da, prva slika je mog menjača, ali nisam rasklapao taj gornji deo bravice zaključavanja, već samo donji deo gde je 4 "kajle" sa oprugama, malo sam rastegao opruge i dodao još jednu šajbnu (platnu), sličnu onoj koja je bila, i radilo je perfektno...
Pogledaj ovu moju jučerašnju sliku, 90% sam siguran da je šraf za štelovanje polomljen i nema ga...

- - - - - - - - - -

U pravu sam....
Polomljen je šraf za štelovanje...
Otišao kod "komšije" iz 3. Ulice da slikam...
Evo kod njega ima šraf...
Sad će biti zaj..b..... izvaditi ovaj moj zalomljeni...
20180119_081852.jpg


- - - - - - - - - -

Što je još gore, magarac je zavario za polugicu,sad vidim, upoređujući moj i "njegov"...
Kako da priđem brusilicom da obrusim pa izvadim, jbm. li ga...
Skinuću celo kućište, nema mi druge...:zli:
 
IMG_20180119_135109.jpg
IMG_20180119_135224.jpg
Tvoj mehanizam je kao na ovoj sliki on blokira one kajle a kajle blokiraju sipke. Na onoj gore slici gde sam citirao tvoj post su razlicite blokade ima gde se blokada nalazi u kucistu kao kod tebe a ima gde je blokada izvedena ispod sipki kao na drugoj slici a u kucistu su samo kajle. Probaj samo da nastelujes bez nekog velikog rasklapanja.
 
Poslednja izmena:
Hvala kolega !!!:ppozdrav:
Evo šta je bio problem...

20180119_124623.jpg


Zalomio je šraf za fiksiranje polugice i kretenu (bivšem vlasniku) bilo izgleda mrsko da se time bavi ko čovek (možda nije ni znao i umeo, da ne grešim dušu), nego lepo švajs aparat pa zavari...
I to ne bi bio toliki problem da je zavario čestito, nego ofrlje ko amater, pa var nije držao...
Izdržao 4 godine, a možda ni toliko, samo je sada izbilo na videlo, koliko je traktor u mome posedu...
Trebao sam i ovo da pregledam kada sam pre 4 godine remontovao menjač, a zbog izbacivanja brze-spore, ko (me) prati redovno, zna o čem' pričam...
Namučio sam se da izvučem sve to iz kućišta, malom burgijom sam bušio (glodao) malo po malo, ovde onde i jedva nekako izbih polugicu a da ne polomim ništa...
Onda je na red došlo vađenje zalomljenog šrafa, uspeo sam da ga izvadim prethodno izbušivši burgijom 5mm, pa onda starim šrafcigerom ga izvrteo napolje, a ne oštetivši navoj ni malo, ali sam ipak ureznicom dvojkom (iz kompleta od 3 koraka) malo ga popravio...
Posle sve očistio generalno, podmazao, i sklopio...
Na svaki od 4 polugice za blokiranje sam stavio po jednu istu malu šajbnu, da federi jače stisnu. i onda namazao silikonom i vratio kućište i ušrafio na menjačku kutiju...
Naštelovao bravicu, po tvojim instrukcijama sa slika, samo dva kruga je bila raštelovana, i isprobao rukom gde "pušta i hvata"...
Na 2/3 od gornjeg položaja pedale kvačila (kad je puštena pedala a bravica zaključana) može se promeniti brzina...
Ostalo mi je sutra da vratim patos, šipku ručnog gasa i par drugih stvari ali ono zašta je rasklapan, sada je kako treba i kako ga je konstruktor smislio...
Malopre uđoh u kuću da ručam, smrzao sam se ceo dan, od jutros od pola 10 se ovim zabavljah, i rekoh da obavestim šta sam preduzeo povodom ovoga kvara i kako sam rešio (popravio)...
Evo i snimak govori više od sveg' mog pripovedanja u čemu je bio problem, možda nekome zatreba, ili samo da se vidi kako mehanizam (bravica zaključavanja brzina) izgleda i funkcioniše na Vladimirec-u:

[video=youtube_share;fM7IW_IpHP4]https://youtu.be/fM7IW_IpHP4[/video]
 
20180214_151336.jpg
[/URL][/IMG]

Za cega su ova tri manja srafa? Da li su za luftiranje?
Juce sam izremontovao klip hidraulike ali nisam nista luftirao. Vratio sam sve,upalio ga,podigao i spustio par puta hidrauliku,dosuo ulje i to je to.
Cisto me interesuje za cega su ti srafovi mada kako sam gledao kao da su za luftiranje.

- - - - - - - - - -

20180214_151417.jpg
[/URL][/IMG]

Ovo je rupica u povratnom vodu. Negde je cirka milimetar-milimetar ipo ( mozda dva :osmeh: ) sirine tako da tu nisam nista hteo da diram. Sto bi Čola reko "ja tu ne bi nista menjo" :osmeh:
 
Prva slika:
Dodatna hidraulika, tj, izvodi za nju (ako ne grešim)...
Ovaj hidraulični sistem je "otvoreni", rezervoar hidraulike služi za "odzračivanje", tako da ne treba nikakva intervencija za regulaciju dodatnog (eventualnog) vazduha u sistemu...

S koje strane si stavio "usporavajući ventil" tj prigušnicu?
S leve ili desne strane gledajući otpozadi?


Druga slika:
Holender sa pločicom (prigušnica, usporavajući ventil) za hidrauliku, da kada palicu komande hidraulika "zvizneš" odmah u plivajući, da oruđe ne "ošine" o zemlju brzinom asteroida...
Rupica je 2mm...
Piše na samom ventilu, jer ima i drugih...
Ako neki "blesonije" nije eksperimentisao, pa razbušio na veće...
Kod mene je bila razbušena, pa sam morao da zavarim rupicu, pa izbušim nanovo, ali na 1.5mm
icon_biggrin.gif
...
 
Poslednja izmena:
Naravno da znam zasta je usporavajuci ventil,da ne tresne od zemlju kada spustas nesto naravno u plivajucem polozaju ne u prisilnom.

Holender sa ventilom je sa desne strane a vidi se i na slici odakle je skinut :osmeh: a promer je odnogativno 1,5-2mm i nije ga izgleda niko cackao.

A pitao sam za cega su ti MANJI srafovi,dva napred i taj jedan sa desne strane. Nesto mi malo izgledaju da bi se tu nesto kacilo. Ona dva veca srafa sa donje strane uredu da se tu nesto kaci jer su isti kao gornji holenderi gde se kace creva ali ti manji srafovi........:sta: .......a hteo bih da znam :osmeh:
 
Ti manji srafovi su ustvari samo cepovi. Kroz te otvore su buseni poprecni uljovodni kanali. A veliki srafovi su isto cepovi. Odatle se mogu prikljuciti creva isto kao od gore.
 
To sam ti rek`o :osmeh: :ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Ranije smo spominjali da u vlajka može da se mete kućište volana od tamića.
Da li je neko to radio?
Ostalo mi je to da rešim a patim se već dve godine. Ostalo uglavnom funkcioniše :osmeh:
 
Ja sam nabudžio,izbacio sve iz kućišta,i ubacio puž(eve)...
Tek jako malo ima lufta, i to zbog krajeva spona...
Ne mogu ti slikati,a i kad sam radio nisam slikao...
 
Znači kućište isto a puževi drugi,od Tamića?

Ili od čega već puž-puževi-pužići :osmeh:

Inače,volan ima četvrt kruga lufta!!!! Šta reći a ne zaplakati ::lose::
 
Poslednja izmena:
Daaaaaa, kućište je isto, samo puž, mesingani, se namontira na osovinu volana,i onaj drugi deo, spirala, ili kako da je nazovem...
Naravno, moraš prilagoditi, ne uklapa se "fabrički", i moraš pokazati malo "kreativnosti", pri prepravci...
Jesu li ti krajevi spona OK ?
Nazubljena osovina što izlazi iz kućišta volana, jel ima tu lufta ?
Malo po malo, i nakupi se "luftikacije"...
 
Kuciste drugo volana od tamica izgleda da nepasuje direkno jer je jedan probao .Od nekog tam a mozda i pasuje ali pre bilo koje kupovine kucista najpre proveriti smer zakretanja izlazne poluge ka sponama. Kad naprimer motas volan u levu stranu izlazna poluga bi trebala da gura ka motoru napred da bi bilo pravilno koliko se bar secam.Jedino servo kuciste koje zasad znam da pasuje je od automobila BMV serije 5 stare kojem je smer odgovarajuci ali koliko je dugovecno to nebih znao reci mada su ugradjivali slicna i zasad rade besprekorno. Ali tu jos treba pumpa da se nabudzi i creva i boca ali mislim da je isplativo ipak. Ili set za hidraulicni volan
 
Poslednja izmena:
Nikakva promena kućišta volana nije potrebna...
O kakvom smeru zakretanja izlazne poluge ka sponama govoriš, Vićo, ne razumem ni malo ?
Dovoljno je samo metalni deo navariti na stub volana, ili ga drugačije prikačiti, a taj metalni deo ulazi u drugi, da kažemo, mesingani, koji je učvršćen na osovinu, a kojeg okreće metalni stub volana...
JBG-a baš mi krivo što nisam slikao....
Naći ću negde slike s Interneta tog kućišta volana, našeg originalnog, pa objasniti postupak u slici i reči, AKO USPEM...
 
Ma ne moraš da se mučiš. Bitno mi je da to može da se uradi i da je neko radio a kreativnosti mi ne manjka.
Samo da znam od čega su delovi da ne lutam i bacam pare na razne probe i neuspele pokušaje :osmeh:
Zato sam i pitao da li je neko radio i od čega su korišćeni delovi.
Servo za sada ne planiram da ubacujem jer šta god da mu zakačim da nosi rasterećuje mu prednji kraj pa volan ide lako kao da ima servo :osmeh:

- - - - - - - - - -

Od čega su tačno ti puževi što si stavljao? Jel si to zasebno nabavio ili si vadio iz nekog kućišta?
 
Bilo na Internetu u oglasima,dal na kupujemprodajem.com ili polovni delovi ili automobili,ne sećam se, naleteo slučajno, bas je Oglas bio ko kakva reklama, puž i spirala, tj set za rešenje,trajno, lufta volana za Vladimirca...
Pitao sam o čemu se radi, kaže da je od Tamića...
Jel vidite sada zašto je važno da članovi slikaju radove oko traktora?
Sad bi imao fotografije, i pomogao bih nesto nekome bez problema,i dugih objašnjavanja,a ima isti problem !!!!!:udri:

- - - - - - - - - -

Samo i kod mene ima malo lufta,ali uglavnom zbog drugih stvari,veoma mali luft je u samom volanu, ipak je to polovna stvar i prepravka....

- - - - - - - - - -

Ali 100 puta bolje nego kad sam ga kupio...Bežao po putu na sve strane...
 
Ma mali luft ( ako je mali ) nije problem. Kažem ti kod mene u mestu četvrt kruga lufta. Što je mnogo mnogo je.
Kopaću negde po otpadima i internetu pa ću valjda naći.
Slikaću kad budem radio da se ne jediš :osmeh: :ppozdrav:

- - - - - - - - - -

To ti kažem,jurnjava po putu :haha:

- - - - - - - - - -

Pogotovo u berbi višanja kad vučem dve prikolice i to po magistralnom putu a šeta traktor šetaju prikolice svak na svoju stranu a kola,autobusi,kamioni samo zvižde pored mene a mene 100 frasova strefi dok stignem u selo.
 
Nazad
Vrh