VLADIMIREC T-25

Grdnih problema sam imao sa internetom i dva kompa su mi crkla zbog naglih secki struje pa je moralo da se uzme drugo sokocalo. Brzi alnaser sto se tice paljenja je takoreci zakon ako je motor iole solidan i prilicno stedi akumulator. Grejaca niti imam niti koristim ali iskreno i nekoristim ga preko zime a dovoljno mu je na mrazu samo dekompresor 4 do 5 sekundi da ga zalaufa i drmne ko besan. Akumulator sa auta koristim od 55 ah ali nemojte sad mislite da sam pametan neko iskoriscavam sto imam jer traktor u principu neradi mnogo pogotovu zimi ali ako ustreba uglavnom grune odmah. Probaj Dobrodole da pojacas direktno masu sa akumulatora na masu traktora i ukljuci i sklopku pa vidi jel ima razlike u brzini veglanja. Ako je isto onda alnaser sirom pa pretresi jer i ti originalni nisu bas sporaci kako se prica nego uspore zbog neodrzavanja cetkica i opruga a neretko i sam automat probije pa vuce struju ko lud
 
Imam...:bravo:
Hvala...:ppozdrav:
Samo se bojim da je Vića u pravu (ko i obično)...
I da mi neće pomoći samo štelovanje, već će morati i kopanje po menjaču...
A baš mi se ne roni po njemu, a presavijen "preko" njega ko (Bože me prosti), puuu,puuuu....
Još nešto, šmrc, šmrc,
s.gif
"piči" dim (uljna isparenja) na iberlauf, juče video u par navrata, i kaplje ulje na iber lauf, znate i Vi vrlo dobro šta to znači!!!!
=(.gif

Biće harakiri, po motoru, i ne do Bog, do tada, sajonara...:cao:
 
Izbaci ručicu za brzine i izbaci iz brzine...
Krenem, par metara ,samo kaže taaakkk,i traktor stane, vidim izbacio iz brzine i ručicu brzina u NEUTRAL, ali ne i onu drugu palicu, reverzer(spore-brze,napred-nazad), ta ostane zabravljena u položaju spore-napred...
 
Koliko dugo još mogu da "ignorišem" kapljanje ulja na iberlauf i uljna isparenja na njemu?
To je znak da je motor "pri kraju" i da sleduje generalna, to znam, ali mogu li da odradim prolećne radove pa onda remont na leto?
 
Motor je pri kraju kad pritisak ulja pocne da pada na nulu sve ostalo nije problem. Stavljanje samo novih karika ako vec nisu menjane moze da pomogne ali im treba vise od godinu dana da legnu. A dve stubline, karike, i ako treba i klip kostaju oko 150e. U tvom slucaju samo zameni ulje u motoru na prolece i to sae 40. nisotec, nemoj sa pijace.
 
Sada je u motoru NISOTEC DIZEL S-3 SAE 15W-40
Ali nisam zapisao stanje sata kada sam promenio a sigurno ima 2 godine...
Kada upalim traktor pritisak ulja je 3 a kada sam završavao juče njivu, pritisak je bio 1, na samoj ivici crvenog donjeg polja....
Na 800 obrtaja...
Kad sam krenuo kući,1100 obrtaja pritisak je bio između 1.5 i 2 ali više ka donjoj vrednosti tj. 1.5...
 
Dobrodole, taj motor se odradi laganice do savrsenog stanja za vrlo sitne pare.
Bukvalno ti se ne isplati da ga nemas u fabrickom stanju.
 
Da i nadam se da će te mi pomoći savetima kada budem radio, jer dosad nisam nikada rasturao motor...Imam tebe , Viću, Vladja,sit-Anprc i ostale, izvinjavam se ako sam kogod izostavio...
I Savoris je tu (negde) kad zatreba...:ppozdrav:
Kad budem rasturao hoću odmah i onu radilicu da sredim što "baca" i jebava remenicu, i sve što treba, da ne bih razmišljao kada krenem nešto da radim...
U takvim situacijama zaista ne gledam koliko je novaca otišlo, samo da to bude kvalitetno...
A ako se misli kvalitetno, onda uradi sam (uz pomoć prijatelja)...:osmeh::ppozdrav:
 
Taj 15w-40 je redji od sae 30 kad se zagreje. Nisotek ima bas sae 40 i to je po meni najbolje resenje za tvoj motor. Ja imam NIS agro karticu i kad kupujem ulje dobijem i do 1000 dinara popust na 10 litara zavisi od akcije. Hocu da kazem da teras traktor dok necrkne.
 
Dobrodole probaj i kad je ugasen i u prvoj brzini a bez kvacila izbacis na trzaj palicu. Ako iskoci tako onda je do bravice jer kazem ta brzina se vecinom najvise koristi. Drugo otkacis stanglicu za bravicu i gurnu u hod za skroz zabravljivanje pa pokusaj ponovo postupak. Ako i tad iskoci verovatno je ili klin zajeden na vrhu ili u samom kucistu kad raskopas je razglodano gde zabravljuje taj klin. A da nemoze da iskoci mogu reci i da klin iskrivi od opterecenja nekad sto sam imao prilike da vidim ali usled drugih luftova kao uzrok. I podigni jedan tocak da prenos bude rasterecen prilikom probe. a sto se tice ulja sae 30 i 40 su gusca i nesto bi se dobilo time ali ne mnogo a bolja solucija je 20w50 ulje za takve motore samo sto u tim tretmanima kad je hladno alnasovanje je otezano i sporije. Sve ima svoj plus i minus ali ako netrosi previse ulja teraj to na 15w40 i nerazmisljaj mnogo jer tako moze jos prilicno dugo da ide. Moj je radio na 0 pritisku i to na 1000 obrtaja vruc
 
OOO Vićo, stig'o si...:ppozdrav:
Ljudi, braćo i kolege, objasniću još jedared zašto sam kupio akumulator od 143Ah, i nadam se, zadnji i poslednji...
NEĆU da razmišljam, kada treba da upalim traktor Zimi da idem nekuda, prevezem nešto (uslužno) ili zbog bilo kog posla, da li će traktor upaliti ili neće...
A uvek nedostaje, ono, e, daje bilo za još jedno verglanje ili grejanje...
Moji sklopovi u traktoru su stari Bog zna koliko, jeste, preštelovao sam i odradio veliki broj stvari, i što se tiče paljenja, a i ostalog...
Vićo, ti si skoro radio genaralnu sa velikim +, i kupio si "planetarac", novi, "brzi" anlaser, SVE, od motora si odradio i menjača, I NEMOJ MISLITI DA TI PREBACUJEM, ili zavidim, ali ti sada i sa akumulatorom od jugića bi mogao komotno da pališ traktor!!!
Kod mene je stari anlaser, nisam još njega stigao da rasturim, pa makar proverim u kakvom je stanju, iz prostog razloga jer na njemu piše сделано в России i to je jedina stvar za koju bivši "vlasnik" nije slagao, da je NOV...Mada, ko zna...
Ali teško anlasuje, čak i kada direktno palim, instalacija je nova i ona ne predstavlja problem, ali me očekuje rasturanje anlasera, definitivno, pošto sada imam vremena za to, koje u prethodnoj godini nisam nimalo imao...
Ne pada mi na pamet da palim vatru ispod traktora, špricam razne sprejeve u filter vazduha ili pravim baklje, ili polivam vrućom vodom po motoru, mogućnosti su bezgranične i sl., da bi traktor upalio...
Komšija ima IMT533, juče, vruća voda u motor, pa loži slamu ispod, pa na kraju i šlep niz breg i jedva upali, da ode da završi oranje...
A ja, ključ u bravu, 15-20 sekundi grejač, dekompresor, zaverglam, kad postigne određenu brzinu, zatvorim dekompresor i traktor sastavi...
Maksimum minut-dva da upali...
Eventualno, drukanje na drukalicu nafte, jer ume da vrati naftu u rezervoar, ali i to je 5-10 sekundi više (eventualno)...
Nije li ovo bolje (i gospodski)?
Nekako je "najbezbolnije" bilo kupiti ovaj akumulator, a u trenutku kada mi je traktor bio i više nego potreban (za posao, u nadnicu), a sada, kada imam vremena, da se pozabavim i anlaserom...
To su razlozi zbog kojih sam kupio akumulator od 143Ah...
Ovo za bravljenje, pogledaću čim vreme dozvoli, nemam garažu za traktor, već stoji pod šupom, ali na vetrometini...

Pretresi anlaser jer sam i ja prosle godine mislio da je akumulator gotov ( mada ga ja otpisujem vec tri godine kao sto sam i pisao ) dok nisam sredio anlaser i gle cuda vrti ko mutav a hteo sam akumulator da bacim.
Kao sto VICA kaze grejac imam ali ga nikad ne koristim pa cak ni zimi. Dekompresor, par kruga da ga zaukce ( sto kaze Ckalja ) i tap pali ko mina. Sklopovi nisu novi i troskari ulje ali mu je pritisak izmedju 2.5 i 3 tako da nista ne diram dok pali i ide a ne diraj ga ni ti dok radi. Eventualno ako imas neki stek sa strane uradi ga dok ti ne treba da te ne bi ostavio negde u nezgodnom trenutku ( a uvek je nezgodno kad te ostavi :osmeh: ).
Ako ti vraca naftu promeni nepovratni na pumpi. Meni je vracao ( nije drzao naftu ) i prosle godine sam ga zamenio i sad je ok ( pisao sam o tome ).
 
Da i nadam se da će te mi pomoći savetima kada budem radio, jer dosad nisam nikada rasturao motor...Imam tebe , Viću, Vladja,sit-Anprc i ostale, izvinjavam se ako sam kogod izostavio...
I Savoris je tu (negde) kad zatreba...:ppozdrav:
Kad budem rasturao hoću odmah i onu radilicu da sredim što "baca" i jebava remenicu, i sve što treba, da ne bih razmišljao kada krenem nešto da radim...
U takvim situacijama zaista ne gledam koliko je novaca otišlo, samo da to bude kvalitetno...
A ako se misli kvalitetno, onda uradi sam (uz pomoć prijatelja)...:osmeh::ppozdrav:

Ma nema problema, svi mi pobrojani ti dolazimo kada bides radio, jer smo videli da imas one dobre prsute i sunke:osmeh:.
Stim sto cemo dovesti gos'n Brkina da stvarno radi motor, a mi cemo kontrolisati specijalitete i zakerati.
Kontrolisacemo pomalo majstora, a vise cemo da mezimo..
 
Samo ti nabavi kanister vina i kontrolori ni vrata nece videti a kamoli majstora i traktor a ta okolina je poznata po vinu hahaaaaaa. Kad zatreba tu sam bilo vako ili onako jer taj motor ima malo problematike zbog tolerancija ruskih delova ali da se resiti
 
Hvala svima...
Do malopre sam se motao oko traktora i bili ste u pravu...
Samo je do bravice zaključavanja!!!
Ali mi nije jasno kako je uspelo da se rašteluje!!!
Čim pipnem kvačilo, ali BUKVALNO PIPNEM i cimnem naglo palicu menjača, uspem da izbacim iz brzine!!!
I jednu i drugu palicu!!!
Odmah mi pao kamen sa srca, i sad mi krivo i ni sam ne znam zašto se ja toga nisam setio...
Primetio sam da je uzuzetno labava papučica kvačila, rukom mogu da je pritisnem skoro do kraja bez većeg otpora, značajan otpor pruži tek pri zadnjoj trećini puta do patosa...
Onaj feder koji je vraća je nekako oslabio...
Čak uspem da, mrdajući palicu brzina levo desno, a istovremeno popuštajuči papučicu kvačila, do kraja popustim papučicu i sklonim nogu, a mogu i dalje da pomeram palice u i iz brzina...
Tek kada malo rukom podignem papučicu, za par centimetara, bravica zaključa i nema šanse da više mrdam palice, ali je dovoljno samo da do otprilike pola pritisnem papučicu, možda i manje, i uz trzaj izbacim iz bilo koje brzine...
Ufff, valjda objasnih detaljno i slikovito, a shvatljivo...
Motor ondak neću dirati, dosipaću samo ulje do maksimuma, i pratiti razvoj situacije...
Anlaser ću raskopati iduće sedmice, ovih dana su "na repertoaru" orasi, tj. njihovo čišćenje...
A i uvek uleti neko s nekim poslom "preko veze", daj naoštri noževe, onaj drugi oće sekiru, spucao pijan u panj, a nije video da je to zapravo komad betona, treći me "kapariše" da sečem drva i tako...
Malo po malo, para ovde, para onde kapne, i dobro je...
Ja zadovoljan (i sretan)...
Zimski dinar je "najskuplji"...
Što se šunki i pršuta tiče, uvek ste Dobrodošli, ali ja da radim, a Vi da nadgledate, jer više volim da mi neko "pokaže kako se peca, nego da mi stalno poklanjaju ribu"...
A i mora nešto uz tu suvu zanimaciju, vina nemam, al' se može dobro domaće crno i belo, ko šta izvoli, nabaviti, ali ja preferiram pivo, tu sam na rahmetli babinu stranu potegao, uostalom ko šta voli i izrazi želju, uvek sam rad gostima!!!
Ako iko od Vas slučajno ide na ovu stranu, ako ga put nanese, a misli da ima vremena svratiti, izvo'lte!!!

Oprostićete, ali moram dodati i jednu (malu) anegdotu...
Apropo gošćenja, neki dan doneo kolega konjar novce za pripust, skoro će kobila da se ždrebi, a on još nije platio...
Nisam mu ni tražio, kad bude imao, platiće, valjda neće umreti a ostati dužan, a potomstva i žene nema da oduži...
Seo, pa pošto ne pije kafu, ajd' da ga počastim s nečim drugim, rakijom i uz rakuju naseckam kulena i suvog mesa, i koji krastavac popreko, onako domaćinski, a po Sremački, ostavim uvek par komada mesa koje usolim, i jednu noć samo stoje u salamuri, pa ih okačim ujutru sa kobasicama i kulenom da se suši...
Lepo se najeo i napio, i krenuo kući, pa se zadržao na ulici sa jednim matorim koji me "obožava", Bog zna zbog čega, valjda ni sam ne zna, i šta mislite, olajavao me zajedno s njim, a još mu se ono u stomaku nije ni preradilo!!!!
Čula komšinica šta su trtljali, pa mi rekla, a videla je da je "veseo" otišao od mene, a prvo me ispitala što je dolazio, i ja kažem, ne vidim razlog da slažem, a ne uvidevši kuda razgovor vodi, i na kraju, kuda je odveo...
 
Ono sto imas je najbolje ili sto rekli svaki cigo svojeg konja hvali. Nekad sam imao takvog komsiju bas koji je toliko hvalio svaki auto i masinu koju je imao a sve ostale su krs .Sta ces bitno je imati bar misljenje pa neka je i pogresno ali samo jedno znam da nista savrseno nema
 
Hvala svima...
Do malopre sam se motao oko traktora i bili ste u pravu...
Samo je do bravice zaključavanja!!!
Ali mi nije jasno kako je uspelo da se rašteluje!!!
Čim pipnem kvačilo, ali BUKVALNO PIPNEM i cimnem naglo palicu menjača, uspem da izbacim iz brzine!!!
I jednu i drugu palicu!!!
Odmah mi pao kamen sa srca, i sad mi krivo i ni sam ne znam zašto se ja toga nisam setio...
Primetio sam da je uzuzetno labava papučica kvačila, rukom mogu da je pritisnem skoro do kraja bez većeg otpora, značajan otpor pruži tek pri zadnjoj trećini puta do patosa...
Onaj feder koji je vraća je nekako oslabio...
Čak uspem da, mrdajući palicu brzina levo desno, a istovremeno popuštajuči papučicu kvačila, do kraja popustim papučicu i sklonim nogu, a mogu i dalje da pomeram palice u i iz brzina...
Tek kada malo rukom podignem papučicu, za par centimetara, bravica zaključa i nema šanse da više mrdam palice, ali je dovoljno samo da do otprilike pola pritisnem papučicu, možda i manje, i uz trzaj izbacim iz bilo koje brzine...
Ufff, valjda objasnih detaljno i slikovito, a shvatljivo...
Motor ondak neću dirati, dosipaću samo ulje do maksimuma, i pratiti razvoj situacije...
Anlaser ću raskopati iduće sedmice, ovih dana su "na repertoaru" orasi, tj. njihovo čišćenje...
A i uvek uleti neko s nekim poslom "preko veze", daj naoštri noževe, onaj drugi oće sekiru, spucao pijan u panj, a nije video da je to zapravo komad betona, treći me "kapariše" da sečem drva i tako...
Malo po malo, para ovde, para onde kapne, i dobro je...
Ja zadovoljan (i sretan)...
Zimski dinar je "najskuplji"...
Što se šunki i pršuta tiče, uvek ste Dobrodošli, ali ja da radim, a Vi da nadgledate, jer više volim da mi neko "pokaže kako se peca, nego da mi stalno poklanjaju ribu"...
A i mora nešto uz tu suvu zanimaciju, vina nemam, al' se može dobro domaće crno i belo, ko šta izvoli, nabaviti, ali ja preferiram pivo, tu sam na rahmetli babinu stranu potegao, uostalom ko šta voli i izrazi želju, uvek sam rad gostima!!!
Ako iko od Vas slučajno ide na ovu stranu, ako ga put nanese, a misli da ima vremena svratiti, izvo'lte!!!

Oprostićete, ali moram dodati i jednu (malu) anegdotu...
Apropo gošćenja, neki dan doneo kolega konjar novce za pripust, skoro će kobila da se ždrebi, a on još nije platio...
Nisam mu ni tražio, kad bude imao, platiće, valjda neće umreti a ostati dužan, a potomstva i žene nema da oduži...
Seo, pa pošto ne pije kafu, ajd' da ga počastim s nečim drugim, rakijom i uz rakuju naseckam kulena i suvog mesa, i koji krastavac popreko, onako domaćinski, a po Sremački, ostavim uvek par komada mesa koje usolim, i jednu noć samo stoje u salamuri, pa ih okačim ujutru sa kobasicama i kulenom da se suši...
Lepo se najeo i napio, i krenuo kući, pa se zadržao na ulici sa jednim matorim koji me "obožava", Bog zna zbog čega, valjda ni sam ne zna, i šta mislite, olajavao me zajedno s njim, a još mu se ono u stomaku nije ni preradilo!!!!
Čula komšinica šta su trtljali, pa mi rekla, a videla je da je "veseo" otišao od mene, a prvo me ispitala što je dolazio, i ja kažem, ne vidim razlog da slažem, a ne uvidevši kuda razgovor vodi, i na kraju, kuda je odveo...

Valjda nece i ovi gosti da budu takvi :haha::haha::haha:
 
Nazad
Vrh