Limarsko-Farbarski radovi

Da se nadovezem, farbano je na ovom hladnom vremenu na minus bukvalno i evo rezultata:

n12nhy.jpg
[/IMG]
2e5tcsx.jpg

[/IMG]
 
Prelisto temu al',nigde nevide.Ima li ko ideju koliko farbe okvirno treba za farbanje zmaj prikolice, sto temeljne sto zavrsne?
 
To je malo teze odrediti jer na svakoj kutiji boje pise koliko otprilike moze da povrsine pokrije. Ali tu njihovu meru u mikronima je teze napraviti pa uzmi prosek 50% kvadrature od toga sto pise na ambalazi. Priblizno isto ti treba i osnovne i zavrsne jer ista je povrsina u pitanju. Ja radim dva sloja i jedne i druge tako da slicno dodje a razlike moze biti dosta od kolicine boje na koju je pistolj nastelovan ,pritiska vazduha itd. Odavno nisam prikolicu radio ali ajde da lupim otprilike po mojim uslovima bi bilo negde 10L sigurno osnovne i toliko zavrsne minimum.jedino ako nefarbas iznutra stranice i pod bi bilo manje ali ispod ove kolicine sigurno nece moci manje.
 
Jel ima ko iskustva sa farbanjem auspuha u crno? A da ne pregori kod prvog pregrevanja! Ja sam pokusavao sa nekim "vatrostalnim" farbama ali skoro se ne dobije bolje! Jel zna neko neku proverenu farbu za to?

Preporucio bih ti ovu farbu u spreju, izdrzava do 800 stepeni C. Ja sam farbao neki auspuh koji se bukvlano uzari na pocetku grane, i izlozen je uticaju vode. Auspuh detaljno osmirglas i predjes u 3 sloja u pauzama. Posle bi bilo pozeljno da ga zapeces, prvi put 5min. ostavis da se ohladi, drugi put oko 20ak min. ostavis ga 24h da odstoji. Tako sam barem ja odradio, i drzi.
IMG_20140628_105805.jpg

Jeste da kasno pisem, ali tek sad sam citao temu u potrazi neke farbe.
 
Nedavno sam od prijatelja dobio vazdusnu sirenu koju hocu da ugradim na kamion. Trube sirene su bile fabricki hromirane ali vremenom hrom je popustio i trube su prefarbane. Ja sam ocistio farbu i vidim da hrom ima dosta osstecenja, ogulio se i mestimicno mena sjaja. Prvobitno sam mislio da ih lepo ocistim od farbe i prelakiram kako bi dobile na sjaju, ali akko je hrom dosta popustio od toga nema nista
Sa cim bi bilo najbolje ofarbati trube? Ima li gde da se kupi hrom sprej ili da trube ofarbam u neku drugu boju?
 
Ogulio ga do panja
Dal ne menjaš boju:osmeh:
Hoće li biti oborena hauba?
E ovo je pravi posao,tako bi i trebalo da se radi,samo sto naprotiv retko ko odradi sve temeljno od pocetka do kraja.Kad se sve ispostuje i koristi kvalitetna podloga+farba rezultat ne moze da izostane pa i pose 20 god ce tako sredjen traktor imati lepsu i trajniju boju nego neki ofarban ofrlje pre 2-3 godine.Da se razumemo,ovakav rad i kosta,imam u komsiluku druga koji je auto limar decko takodje radi sve temeljno bez fuseraja i veoma dobro znam koliki je to posao posto uskocim i sam po neki put u ispomoc.Zato mi zvuci smesno kad neko kaze da moze za 200-300e da se ofarba traktor i da bude dobro.To je za mene krecenje i kapiram da to rade sverceri,natkupci jer im nije bitno koliko ce da traje vec trenutni efekat,al ipak kad se radi masina za sebe bolje dodati malo vise para da nebi za koju godinu opet radio istu stvar.
 
poceo sam sa nekim planiranim ulaganjem od 300 evropskih tek sa pola posla i vec sam probio budzet,sad sledi rebalans,pa kad prodje rebalans disbalansa bice sto ce biti:bravo:
 
Zeznuta je to priča. Svi nešto vole da je temeljno i urađeno sa mnogo truda a kad kažeš nekome 500-600e onda kaže da si nenormalan i derikoža, kao da hoćeš oko da mu iskopaš a to što ćeš 20 dana samo da bukvalno povraćaš i iskašljavaš staru farbu i rđu to nikoga ne zanima. Nekad izađeš u susret pa kad kažeš 300-400e onda traže maskimalan trud i maksimalan kvalitet a o plaćanju truda i rada niko ne razmišlja. Misle radiš iz dobre volje i treba ti lova samo za materijal. Poštovanje rada kao što ga poštuju i "strani investitori" u Srbiji, minimalac i maksimalan trud. Ili kad im kažeš cenu onda se premišljaju i već kalkulišu u svojoj glavi kako bi to mogli sami odraditi. Onda uglavnom kažem da uzmu sami da rade ako misle da mogu jer takvima je žao i u česnicu dinar da stave. Eto, puno nam je tržište svakakvi proizvoda pa neka izvole. Posle kada urade sami pa još gledaju da uštede na materijalu a ruke nisu platili onda na sav glas pričaju kako ih je izašlo farbanje 200e i to prvih pola godine dok farba ne potamni i ne pomusavi. Posle kad neko to čuje onda se sve dešava po istom redosledu kao što sam napisao gore, skupo im. Težak smo mi narod.
 
E ovo je pravi posao,tako bi i trebalo da se radi,samo sto naprotiv retko ko odradi sve temeljno od pocetka do kraja.Kad se sve ispostuje i koristi kvalitetna podloga+farba rezultat ne moze da izostane pa i pose 20 god ce tako sredjen traktor imati lepsu i trajniju boju nego neki ofarban ofrlje pre 2-3 godine.Da se razumemo,ovakav rad i kosta,imam u komsiluku druga koji je auto limar decko takodje radi sve temeljno bez fuseraja i veoma dobro znam koliki je to posao posto uskocim i sam po neki put u ispomoc.Zato mi zvuci smesno kad neko kaze da moze za 200-300e da se ofarba traktor i da bude dobro.To je za mene krecenje i kapiram da to rade sverceri,natkupci jer im nije bitno koliko ce da traje vec trenutni efekat,al ipak kad se radi masina za sebe bolje dodati malo vise para da nebi za koju godinu opet radio istu stvar.
Hoces da kazes da tvoj drug limar kada nekome farba auto oguli celu prethodnu farbu sa auta skroz do lima i to sa celog auta?
 
Guli se gdje ima hrđe a novi auti ispod dolazi samo točke.
A traktori obično komplet sve ispod boje korozija .
Ko radi za sebe al opet je najbolje pjeskarenje
 
Nije isto kad se farba auto i radna masina ili konkretno traktor,kombajn.Treba uzeti u obzir u kakvim uslovima radi traktor i kolika je sama radna temperatura motora i ispod limova i haube pogotovu leti.Radne masine su mnogo izlozenije ekstremnim uslovima rada(voda ,sunce,blato,prasina itd...)Sto kaze kolega,na traktorima ima dosta rdje,na mnogo mesta farba se oljustila ili nabubrila i ako se to ne ne skine detaljno,zivo me zanima sta se desava sa tom starom farbom kad se za koju godinu sama odlepi a preko je sloj nove farbe?Kad se to radi onako djuture a vecina tako radi,po meni to ne lici ni na sta.Cim vidim da se ispod novog sloja farbe naziru konture stare farbe koja nije lepo skinuta i ociscena nemam dalje sta da komentarisem.Po meni onda bolje ostaviti masinu kakva je bila u originalu ofarbana iako je farba losija nego cisto samo prekreciti.Takav je moj pogled,sto nemora da znaci da moraju i ostali da se sloze samnom al ja licno ne volim nista sto se radi onako ofrlje kako farbanje,tako i mehanika i sve ostlo.Ako necemu pristupim da radim,onda se potrudim da to ispadne maksimalno dobro ili bar toliko koliko mi mogucnosti dozvoljavaju.Kad vec neko radi sam sebi onda nebi trebalo da ga mrzi da to odradi detaljno i pedantno barem to nekosta novcano,osim strpenja i zivaca koje treba imati za to,al jbg ne moze onda da se traktor ocisti i ofarba za 2 dana.E sad sto neko oce da mu majstor ofarba traktor sa sve sa radom za 200-300e i da to ispadne dobro,e jbg nemoze i pare i jare.Sto se automobila i limarije tice,naravno da se ne skida komplet stara farba sa cele karoserije aili se svaki deo presmirgla i gde nemoze masinski radi se rucno ali se apsolutno svaki deo farbe na karoseriji predje,ismirgla da bi se novi sloj farbe lepo sjedinio naravno ide body kit,podloga itd,da ne nabrajam jer ja licno nisam majstor i ja se time ne bavim al sam odlicno upoznat sa celim procesom.,Jedan auto radi po 2-3 nedelje i to 2 radnika ako se sve radi u kompletu(zatita,krpljenje secenje,zamena trulih delova itd..) i znam koliko je truda i muke i para potrebno uloziti da bi nesto ispalo kako treba i da traje.I opet na kraju dolazimo do toga da ako neko hoce da se nesto uradi kvalitetno to dosta kosta ali i traje i na kraju koliko para toliko i muzike.
 
Nazad
Vrh