Limarsko-Farbarski radovi

Finis se nazire
2ibp08x.jpg
 
Kakva je procedura kad se radi sa antirostom? Jel treba prvo namazati pa cisitit i uraditi jos jedno mazanje ili prvo cisiti pa onda namazati?
Mi smo to radili ovako, prvo malo samo ocistimo smirglom tu povrsinsku rdju i zatim premazemo antirostom, u slucaju da ne skine svu rdju ponavljamo postupak. Naravno kada se anti rost osusi onu belu "prasinu" ocistimo obicnom krpom..Procitaj mozda ima neku uputstvo na ambalazi ja nisam primetio..
 
Mi smo to radili ovako, prvo malo samo ocistimo smirglom tu povrsinsku rdju i zatim premazemo antirostom, u slucaju da ne skine svu rdju ponavljamo postupak. Naravno kada se anti rost osusi onu belu "prasinu" ocistimo obicnom krpom..Procitaj mozda ima neku uputstvo na ambalazi ja nisam primetio..

Nema uputstvo ali sam radio otprilike tako kako si objasnio. Nisam do sada nikada nesto ozbiljnije radio sa njim nisam ni imao potrebe jer sve uglavnom gledam da ocisitm sto bolje i onda farbam ili ako je nesto unisteno rdjom onda se pravi novo.
Hvala na odgovoru :ppozdrav:
 
Nema uputstvo ali sam radio otprilike tako kako si objasnio. Nisam do sada nikada nesto ozbiljnije radio sa njim nisam ni imao potrebe jer sve uglavnom gledam da ocisitm sto bolje i onda farbam ili ako je nesto unisteno rdjom onda se pravi novo.
Hvala na odgovoru :ppozdrav:
Ja sam deblju rdju prvo obrusio celicnom cetkom na brusilici,naneo antirost i dok je mokro jos bilo od antirosta par puta presao rucno sa celicnom cetkom.Ono je izgledalo kao da je voda polila rdju,kad se osuslio ponovo sam prosao sa celicnom cetkom na brusilici i ispalo je fantasticno.Metal je bio kao ogledalo.\probaj i ti tako.
 
Ja kad god sam koristio taj anti rost nisam dobio nista posebno,mislim efekat.Koristim celicnu cetku i smirglu i ajde radi reda anti rost.Mozda ja ne znam kako se koristi pa cu da probam i ovaj nacin sto rece Cveja.
 
Antirost je ustvari kiselina. Nisam siguran da li je baš kao sona ali ima isti učinak. Na nekim nebitnim delovima kada treba da skinem rđu, polijem malo sone kiseline i isti ima učinak. Kiselinu ako ne ispereš tj. antirost onda ona nastavlja da grize jer ona ne poznaje šta je zdrav materijal a šta oksidirani metal. Zato se dešava da farba otpada tamo gde nije antirost dobro ispran.
 
pre nanosenja antirosta ili bilo koje druge kiseline deblje naslage prvo izbrusiti i iscetkati .posle kiselina ima mnogo bolje dejstvo i plus ako se zagreje. nekad malo cetkom trljam po vecoj koroziji i cisto ispiram antirostom.vredi dosta za grublje stvari ali gde treba kitovati ili farbati obavezno obrisati i oprati jer se sloj kita ili boje nehvata za antirost i ljusti se. donji deo haube sam pravio od 1,5-2mm lim. pokusacu da ubacim slike od Iveko rivala koji trenutno sredjujem i koji je truo kao da je u morskoj soli bio. vise od 4 table lima ce otici dok sve iskrpim samo. raspad sistema
 
Kolege ako neko moze da mi razjasni par stvari oko farbanja bio bih mu zahvalan.
U planu je sredjivanje Zmajevke,za sada samo sasija,do sada nikada nije farbana,jos je fabricka sa manje-vise prisutnom korozijom.Zanima me da li je bolje da zicanim nastavkom za brusilicu skinem samo zardjale delove pa da prefarbam osnovnom,ili da kompletnu sasiju prefarbam osnovnom bez brusenja delova koji nisu korodirali?
Drugo,da li na fabricku farbu da nanesem epoksi ili arosnovnu boju?da li je bolje da koristim nitro ili uljanu boju?Da li posle epoksi prajmera moze da se koristi i uljani i nitro lak?
Koliko mi je litara osnovne/laka potrebno da bih ofarbao Zmajevkinu sasiju?
 
Kolege ako neko moze da mi razjasni par stvari oko farbanja bio bih mu zahvalan.
U planu je sredjivanje Zmajevke,za sada samo sasija,do sada nikada nije farbana,jos je fabricka sa manje-vise prisutnom korozijom.Zanima me da li je bolje da zicanim nastavkom za brusilicu skinem samo zardjale delove pa da prefarbam osnovnom,ili da kompletnu sasiju prefarbam osnovnom bez brusenja delova koji nisu korodirali?
Drugo,da li na fabricku farbu da nanesem epoksi ili arosnovnu boju?da li je bolje da koristim nitro ili uljanu boju?Da li posle epoksi prajmera moze da se koristi i uljani i nitro lak?
Koliko mi je litara osnovne/laka potrebno da bih ofarbao Zmajevkinu sasiju?
izlistaj malo,verujem da je već pisano o tome :cao:
 
Mozda nije na odmet sto cu staviti necije iskustvo sa drugog foruma.
---------------------------------------------------------------------------------
moje iskustvo sa fabranjem je sledece :
farbao sam tanjiracu,drljacu ,elevator kukuruza,prikolice i slicno.
u pocetku sam koristio nitro boje ali to je sranje,staru oltovu nosenu malu tanjiracu sam farbao sa nitro bojom,osnovna i zavrsna,i farba je posle 2g postupo izgubila sjaj i pocela da se ljusti,
iskustvo sa drljacom je sledece,farbao sam sa osnovnom nitro i zavrsnom uljanom i tu napravio gresku,farba se pod uticajem sunca posle godinu dana pocela sama da se ljusti,a sad posle 5g od farbanja 30 posto fabre je odpalo i rekao sam nikad vise nefarbam nitro bojom!
iskustvo sa prikolicama je sasvim drugacije,farbao uljanim bojama sa pistoljem,i ispalo je sledece,prvu prikolicu sam farbao sa IRKOM-ovim uljanim bojama,tako da naprimer sasiju sam farbao sa 3u1 farbom i zadovoljan sam,samo je sjaj izgubila za par meseci,dok sam stranice farbao sa takodje uljanom irkom,davao sam osnovnu ispod i zavrsnu,ali sjaj je trajao samo prvi mesec dva,posle je izgubila sjaj kao da je vetar odneo... al bitno je da se farba lepo vidi,i s tim sam za sada zadovoljan
drugu prikolicu koju sam farbao koristio sam HELIOS-ove boje,i zaista sam PREZADOVOLJAN sa kvalitetom i sjajem,prikolica koja je ovom bojom ofarbana se sija kao nov automobil,cak i posle pola godine od farbanja boja se odlicno drzi i ima neverovatni sjaj,i tako naucio sam sad kako se farba i koje su boje najbolje
1.gif
 
Mozda nije na odmet sto cu staviti necije iskustvo sa drugog foruma.
---------------------------------------------------------------------------------
moje iskustvo sa fabranjem je sledece :
farbao sam tanjiracu,drljacu ,elevator kukuruza,prikolice i slicno.
u pocetku sam koristio nitro boje ali to je sranje,staru oltovu nosenu malu tanjiracu sam farbao sa nitro bojom,osnovna i zavrsna,i farba je posle 2g postupo izgubila sjaj i pocela da se ljusti,
iskustvo sa drljacom je sledece,farbao sam sa osnovnom nitro i zavrsnom uljanom i tu napravio gresku,farba se pod uticajem sunca posle godinu dana pocela sama da se ljusti,a sad posle 5g od farbanja 30 posto fabre je odpalo i rekao sam nikad vise nefarbam nitro bojom!
iskustvo sa prikolicama je sasvim drugacije,farbao uljanim bojama sa pistoljem,i ispalo je sledece,prvu prikolicu sam farbao sa IRKOM-ovim uljanim bojama,tako da naprimer sasiju sam farbao sa 3u1 farbom i zadovoljan sam,samo je sjaj izgubila za par meseci,dok sam stranice farbao sa takodje uljanom irkom,davao sam osnovnu ispod i zavrsnu,ali sjaj je trajao samo prvi mesec dva,posle je izgubila sjaj kao da je vetar odneo... al bitno je da se farba lepo vidi,i s tim sam za sada zadovoljan
drugu prikolicu koju sam farbao koristio sam HELIOS-ove boje,i zaista sam PREZADOVOLJAN sa kvalitetom i sjajem,prikolica koja je ovom bojom ofarbana se sija kao nov automobil,cak i posle pola godine od farbanja boja se odlicno drzi i ima neverovatni sjaj,i tako naucio sam sad kako se farba i koje su boje najbolje
1.gif
A kako si prosao sa Zmajem? Kako vidim, radio si i peskarenje kao i remont celog kombajna
Imam i ja da sredjujem prikolicu. Tata nabavio neku Nemacku uljanu (5-6kg), jeste stara ali nije propala. Rodjaku ne treba, pa da se ne baci:osmeh:
 
Zmaj jos uvek sija dokle videcemo,da on je skoro 100% peskiran kvadratura velika posao ne pitaj,ne kazem ja sad da su uljane bolje od sintetkicke ali kako mi je otislo izmedju 60 -70 kutija jer nisam tacno vodio evidenciju ja jeftiniju a bolju nisam mogao izabrati.Za neki dan farbam prikolicu i zbog hladnog vremena i sporijeg susenja iste dvoumim se da li da je predjem Piturom ili Er lakom ili da si isto idem uljanom pa za dva tri dana ce se sasusiti,jer mi nije za drugo nego da ne bacam pare na skuplje boje bez veze jer ce se ona eksploatisati a ne stajati u salonu za izlozbu.
 
jedno cu reci ali sto se tice boja tu je koliko para toliko muzike. uljana ili nitro isti kur.... i jedna i druga su jeftine i nedobija se nista posebno sa time ,ali obicne stvari i nezahtevaju da se sijaju nego prvenstveno da zastite lim. da bi se zastitio lim prvenstveno treba sto bolje ocistiti sto rekli na belo. Znaci sva korozirala mesta izbrusiti i iscetkati pa antirost pa ponovno cetkanje i benzinom ili nitro razredjivacem prebrisati. gde nije ostecena boja bar se treba presmirglati jer taj povrsinski sloj boje je upio svu prljavstinu i masnocu u sebe i novi slojevi boje ce se kad tad pocetio ljustiti . znaci priprema za farbanje je 95% posla i kvaliteta. ako cete da ima sjaj duze vreme moze se nitro osnovnom bojom preci malo deblji sloj koji se posle vodobrusnom smirglom malo ispolira. zavrsna preko toga moze i uljana i nitro i sinteticka za auto program[ helios, mobihel ,nekadasnja duga itd itrd. te sinteticke boje nisu skupe i oko 10 eur se obicno krecu za 1L. koristi se samo razredjivac za razredjivanje za tu boju . ako hocete nesto jos kvalitetnije onda ide osnova sa spric kitom 4+1 ili 5+1 a zavrsna akrilna 2k boja kojom se do skora farbali automobili a cak i sad pojedine fabrike.Tomo svaka boja koja odstoji dugo je izgubila svojstva i nemoj misliti da nije propala. ali kod nas bolje da se iskoristi nego baci ali bar pre upotrebe je dobro izmesaj busilicom sa komadom zice ili od miksera kucnog ako imas zicu. to ujedno radim sa svakom bojom
 
Jedno iskustvo iz davnina...
Imao sam tada nekih 12-13 god,deda napravio prikolicu za frezu 506 i danas sutra ja i brat kao da je ofarbamo ona poce korodirati i deda tad ni slucajno ne daje da je farbamo dok je ne iscetkamo celicnom cetkom komplet,mi pocesmo ono se tesko skida i obustavismo,prodose vise od tri meseca ona je toliko korodirala da mozete zamisliti i kao takvu ni na pamet nam nije padalo da ponovo pokusamo cetkati a za antirost se tada nije ni znalo,jednog dana deda ode u grad i ja bratu kazem"'Brzo farbu i cetke...''Tako da je mi predjosmo podebelo da bi prikrili vec debeo sloj korozije i deda bese sumnjicav ali prodje to nekako,i hepium svega je da smo je prodali ciganima na staro gvozdje pre desetak godina i kako je vuku oni ja se setim toga i kazem bratu''jel se secas preko kakvu koroziju smo je ofarbali i nakon dvadeset godina gledaj farba jos stoji''a ona jeste izbila ali na nekih samo 30%posto povrsina a 70% si i dalje stoji zelena a koliko pamtim bila je Durezin ili Durlin e sad da li je tad bila nitro ili uljana ko to zna,i kvalitet tadasnji i sad sigurno nije isti.A sad kada peskiram na mokro kao ne svidja mi se jer odmah nakon susenja pocinje korozija pa brze bolje deo po deo odmah trcim da predjem u osnovnu.
 
Nazad
Vrh