Limarsko-Farbarski radovi

Da ali tamo gde treba dobro zaštiti metal od jakih uticaja vlage i korozije.
Mene to pitanje muči jer su mišljenja dosta oprečna. Neki ljudi koji su sebi farbali traktore su radili sa osnovnom a neki limari takođe spominju da je to dosta za traktor a neki govore da je lakše za špric gitom. Znam da špric git pokriva ogrebotine nastale od šmirgle ali i osnovna to isto radi.
Kao test, odradio sam sa obe varijante. Jedan traktor sam radio sa osnovnom kao i do sada a jedan sam eksperimentisao sa špric gitom. Verujem da će i jedna i druga boja držati ali me zanima mišljenje nekoga ko ima više znanja o tim premazima.
 
Cist lim je mastan (ako je nov deo) Ako je stari u 99% slucajeva ima bar malo korozije, prvenstveno sta treba uraditi je cist lim premazati Antirostom (to je sredstvo za ciscenje od korozije). Antirost deluje nekih sat vremena u zavisnosti koliko korozije ima na cistom limu kad pobeli povrsina tretirana antirostom jednostavno se prebrise suvom krpom tek nakon toga se nanosi osnovna boja, zatim zeljena boja. Ako se na cist lim ne nanese antirost pre svakog farbanja nakon odredjenog vremena pojavice se plikovi od korozije ...
 
Saša druže pa ko će još farbati preko masnog lima,valjda se podrazumeva da je površina pripremljena tj.odmašćena i očišćena od korozije...
čovek je pitao o podlozi pre završne farbe
 
Ma antirost je go**no. On moze da posluzi u nekim situacijama ali po meni, kod farbanja površina koje moraju imati visoki sjaj antirost nema šta da traži.
Očisti jaaako malo korozije a teško ga je kasnije eliminisati. Ako ostane negde ispod farba - doviđenja farbi. Zato ga i ne koristim.
Mesta gde je lim ekstra truo, isečem i ubacim parče novog. Prebrusim varove i izgitujem.
Mesta gde je lim zarđao površinski, dobro prebusim žičanom četkom na brusilici i posle šmirglam. U širokom luku izbegavam antirost.

Znam kako se farba i znam da je nov masan lim a takođe i znam da verovatno neću imati prilike da u poslu sa farbanjem traktora dođem u kontakt sa novim limovima jer ne radim u fabrici al u svakom slučaju hvala što ste mi to objasnili, iako nisam pitao za to.

Član Montoya je dao odgovor na moje pitanje. Hvala!
 
Ja hocu da sredim rusa 82 sa malom kabinom,ima da se radi limarija i treba ga farbati,koju boju preporucujete,pre neki dan sam isao da pogledam boje,preporucilisu da kupim neku boju navodno netreba osnovna boja samo farbaj,ali hocu da sredim rusa da bude bombona :)
 
Paz ovako. Koliko se otvoriš za farbu, toliko će biti dugotrajna.
Nemoj te 3u1. Smrt su za pištolj i brzo gube sjaj pa izgleda kao mator. Posle ih ne možeš ni nožem oguliti. To je dobro jedino za stolariju a i ne verujem da neko miksuje te boje.
Rusevi će biti bombona kako god da odradiš ali koliko dugo, to je već u zavisnosti od kvaliteta boje i pripreme.
Duga-helios su već neka prihvatljiva srednja varijanta što se tiče miksovanja boja. Odneseš neki deo kao uzorak. Neki koji je najmanje bio izložen spoljnom uticaju i negde gde je najzdravija farba.
Dobro ga operi od masnoće. Najbolja varijanta je toplo pranje uz neki malo jači odmašćivač.
Imaš dve vrste premaza.
Osnovni - (može biti osnovna a može i špric git) može preko svega ošmirglanog i čistog.
Završni (lak) - ide preko osnovnog premaza (osnovne, stare matirane, špric gita) NIKAKO na čist metal.
ne mešaj nitro i uljane boje. Sa kojim kreneš, sa tim završi.
Trebaće ti još i učvršćivač (katalizator) i dobar razređivač. Nemoj štedeti jer dugotrajnost farbe i pravilno sušenje zavisi od toga. Ne kupuj napamet razređivač.
Prostorija ne sme biti prašnjava. Ne slušaj savete oko kvašenja poda jer onda bude previše vlage u prostoriji koja se odražava loše po farbu. Temperatura u prostoriji mora biti viša od 18°C.
Ako imaš da gituješ, ne idi predebelo da ne ispuca. Ako već negde mora debelo onda izaberi odgovarajući git za to. Gde je trulo previše, nemoj se truditi nego iseci to i ubaci drugi lim i zavari. Posle varenja - prebrusis - izgituješ i šmirglaš.
Imaš nekoliko vrsta gitova. Odaberi onaj koji ti najviše odgovara ali po elastičnosti jer ne možeš neki kruti da staviš na delove koji su izloženi jakim vibracijama (blatobrani, hauba)
Šmirglaš od p80 pa na dalje nikako niže od p80 i to tako što jednom šmirglaš u jednom pravcu a drugom u suprotnom. Što sitnije to bolje. Ide se svaka treća vrednost šmirgle. Gledaj da bude što više glatko pre farbanja. Moja preporuka je vodena šmirgla jer najbolji efekat daje. Pre farbanja prebrišeš sve nitro razređivačem ili još bolje nekim antisilikonskim sredstvom koje imaš u svakoj bolje snabdevenoj prodavnici farbi. Razređuješ farbe taman toliko da se lepo razlivaju 10-20%, izmešaš dobro. Osnovne premaze možeš kojom god hoćeš diznom farbati. Pa malo išmirglaš da bude što više glatko. Ne preteruj da ne svučeš osnovni premaz. Farbaš završni lak sa diznom od 1,1 pa do 1,4 i to možeš maksimalno u 3 sloja ali maksimalan vremenski razmak između slojeva ne sme biti veći od 12h. Znači ofarbaš jednom ali tanko sa raširenom lepezom, sačekaš pola sata-sat vremena pa opet prešpricaš ali sa usmerenijom. Ako nije u potpunosti lepo ofarbano (mada bi trebalo) - Špricaš sve dok ne vidiš polako svoj odraz u farbi a da ne napraviš slivove. Opusti ruku i pleši sa njom. Održavaj konstantnu brzinu i razmak od predmeta prilikom farbanja. Nemoj odmah brzo povlačiti ako nisi navikao da farbaš pa posle da usporiš kad ti se umori ruka. Održavaj konstantan tempo. Ne zadržavaj se da ne ostaviš slivove koji ružno izgledaju. Ne preteruj sa pritiskom vazduh - sve preko 3,8 --- 4 bar je previše. Reši se vlage i kondenzacije u kompresovanom vazduhu. Nema goreg zla od kapljica vode u farbi. Pre farbanja sve mora da bude glatko, čisto, odmašćeno i matirano jer od toga zavisi i izgled finalne farbe. To nije neka mašina ili kapija pa da je farbaš kako hoćeš. Moraš se potruditi. Uostalom, koliko truda - toliko će lepo izgledati. Ne farbaj napolju nikako pa makar bilo toplo jer ima kojekakvih mušica i sitne prašine. Ne farbaj na suncu jer onda brzo ispari raređivač i brzo se osuši što kasnije izaziva pojavu da se farba počne kruniti.
Što više ispoštuješ ove neke osnovne parametre koje sam ti nabrojao - to će bolje ispasti na kraju.
OBAVEZNO - nosi zaštitne naočare u svako momentu i zaštitnu masku. Nemoj one po 50din jer to je isto kao i da ih nemaš. Prašina od šmirglanja i farbanja je veoma opasna. Pluća posle toga razdiru, iskašljavaš grumenčiće prašine a vrlo verovatno će te i želudac boleti što je još gora stvar. Glavobolja od farbe je strašna. Pazi sebe uvek. Ne proizvodi se zaštitna oprema za džabe.
 
evo malo igrarije od pre nekoliko dana. još da se sredi malo muzika i tera se napolje.
12012013106.jpg
a ovo su ranije igrarije. Par komada koji su uspešno uslikani. Šta ćeš... Zaletiš se, završiš pa zaboraviš da uslikaš na kraju a gazda oterao. :sta:




 
U servisu u kome sam do pre 5god radio kao mehanicar-limar, radilo se i farbanje tj lakiranje. Odmah pored odelenja u kom sam ja radio bila je komora za farbanje pa sam svakodnevno imao uvid u farbarske radove profi lakirera. Farbalo se sve od motorcikla do kamiona.
Najvise musterijskih reklamacija na farbanje(posle nekog vremena) bilo je zbog pojave korozije(plikova) ispod farbe, pa su lakireri uveli mazanje antirostom svih "golih limova" kao obavezan postupak i tih plikova ispod boje vise nikad nije bilo niti se ko od musterija vise zalio.
Eto tako znam da antirost nije g***o kako neko rece vec korisna stvar.
 
Inače, koliko naplaćujete farbanje traktora?
Pošto drugar i ja to radimo zajedno. Uvek nam je muka koliko da naplatimo jer ljudi obično žele sređen traktor kada dođu. Oduševe se kada vide neki koji smo radili i onda nam obično dođu da im ofarbamo traktor i baš nikad ne pitaju na početku koliko bi love otprilike koštalo. Drugarov otac radi mehaniku a mi limariju i farbanje + bravarija i ostalo ako ima šta da se zavari, dogradi ali baš uvek nam je frka oko naplate. Planiramo da se dogovorimo oko nekog cenovnika i da odradimo vizitke i ostalo. Nemamo posao, mladi smo i hoćemo da radimo, imamo mnogo alata, već dovoljno iskustva i najviše volje.
Od elektrike do farbanja.
 
Inače, koliko naplaćujete farbanje traktora?
Pošto drugar i ja to radimo zajedno. Uvek nam je muka koliko da naplatimo jer ljudi obično žele sređen traktor kada dođu. Oduševe se kada vide neki koji smo radili i onda nam obično dođu da im ofarbamo traktor i baš nikad ne pitaju na početku koliko bi love otprilike koštalo. Drugarov otac radi mehaniku a mi limariju i farbanje + bravarija i ostalo ako ima šta da se zavari, dogradi ali baš uvek nam je frka oko naplate. Planiramo da se dogovorimo oko nekog cenovnika i da odradimo vizitke i ostalo. Nemamo posao, mladi smo i hoćemo da radimo, imamo mnogo alata, već dovoljno iskustva i najviše volje.
Od elektrike do farbanja.

Druze ne radim u tom servisu vec 5 godina. Kad sam prestao tamo da radim otvorio sam kod kuce svoj servis, ne radim farbanje, radim mehaniku i limariju.
Lakireri sa kojima sada saradjujem su vrhunski majstori i farbanje kod njih nije ni malo jeftino, kod njih farbati traktor neznam koliko ti se isplati. Ako si zainteresovan poslacu ti broj na PP pa se dogovori sa njima.
 
Nisi razumeo pitanje.
Pitanje se odnosilo na to kolika je prosečna cena farbanja traktora da bih znao da korigujem svoje cene prema proseku.
Pitanje je otvoreno i za ostale koji imaju dodira sa tim.
Ako ste čuli koliko je neko nekome uzeo za farbanje, koliko su vama naplatili farbanje i tako to... Ako nije problem i marka traktora i model za koji su vam naplatili određenu cenu farbanja.
 
Razumeo sam pitanje. Pitao si: Inace,koliko naplacujete farbanje traktora?
Odgovorio sam ti. E sad posto si zainteresovan za cene farbarskih radova, necu napamet da lupetam pitacu ove farbare koliko kome naplacuju pa cu ti reci tacan podatak u toku nedelje.
Drago mi je sto ste mladi(nemate posao) i sto hocete da radite, za razliku od mnogih mladih koji nemaju posao a nece da rade :ppozdrav:
 
Drugar ivan koji preradjuje torpeda farba po 500e(materijal,priprema,farbanje)-plus ako se nesto doradjuje ide cena gore.
 
Nazad
Vrh