Otkup, transport i plasman jagode

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
ima po nekim selima gde imaju dosta posadjenih jagoda pa ima par hladnjaca pa dolaze rusi sa sleperima. Ali jos nista, jos nije ni poceo otkup tako da ni o cenu ne mogu reci nista vise. Najbolje je ko ima mogucnosti da osnuje zasad od 5 i vise hektara napravi svoju mini hladnjacu i onda nije problem ni da ugovoris sleper sa rusima na par dana. Mi smo malo trziste i siromasna zemlja da nije izvoza poljoprivrednih proizvoda izmedju ostalog voca pa i jagode pukli bi totalno...
 
Upravo tako. Na zalost ako nema izvoza bilo koje poljo kulture mi smo pukli. Osetio sam to na svojoj kozi sa kukuruzom pre nekoliko godina. Zato i pitam, jer je analogno i sa jagodama, malinama, kupinom....
 
pozdrav,mene zanima kakva je cena u vasim krajevima,kod nas juce 80 dinara.



 
Poslednja izmena od urednika:
cena je uzas...prosle godine bila oko sto dinara ali je i evro bio oko 100 dinara i uopste sve je bilo jeftinije gorivo, djubrivo, zastita...radnici. Ove godine je sve poskupelo sem jagode izgleda...nije dobro.

---------- Poruka napisana u 14:56 ---------- Prethodna poruka je at 07:14 ----------

losa cena mnogo...
 
do juce 130.. sad kukaju hoce da spustim... a oni je daju po 170-180.. tako da se mislim da li je bolje biti nakupac ili proizvodjac...
inace da imam 1t dnevno prodao bi...
 
@ilicn

kada sam planirala da pocnem proizvodnju uporedo sam planirala i prodaju iste. Slusajuci i gledajuci kako drugi rade videla sam da je ona maksima " konkurencija je zdrava " otisla dosta daleko da jedni drugima podmecemo nogu i govorimo neistine a da ne kazem cime se sve sluze oni koji samo preprodaju proizvode proizvodjaca. Izabrala sam tezi put ali necu odustati i polako sam krenula. Kao prvo, mali zasadi su po meni najsigurnija investicija i zarada a to mislim da je 1 hektar sasvim dovoljno i tezim ka tome. 1 hektar jagode za prodaju i neki manji zasad recimo do 3 ara za proizvodnju zivica. Smatram da je ovo dobro za stabilnu proizvodnju, posvecenost istoj, kontrolu iste i da to moze da se proda i to dobro. Posle podizanja mojih zasada krenula sam u reklamu moje jagode i to na ovaj nacin. Posto sam zasaad podigla u leto iskoristila sam jesen i zimu da u krugovima u kojima se krecem pricam o jagodi i njenoj vrednosti, upotrebi i nacinima na koji se jagoda koristi u preventivi mnogih zdravstvenih problema od kojih je karcinom vodeci. Jagoda ne leci ali se koristi kao preventiva u borbi protiv karcinoma. Dnevna doza je 150 gr. Slala sam mejlove svojim prijateljima i rodbini. A onda sam krenula da nudim jagodu restoranima, hotelima a evo ovo prolece i prvi put kaficima. U kaficima se sluzi jagoda u casi ( 100 gr.) sa biranim prelivom cokolada, slag i dr. po ceni 120 din porcija. Kada je jagoda prve godine dosla na berbu pakovala sam je i nosila biciklom kod svojih prijatelja koji rade u raznim firmama i davala po 1- 2 kg kao promociju da probaju i to je proslo. Ovo je druga rodna godina marmoladi prva kleri a evo i iz prolecne sadnje medene vidim da je jagoda trazena i da im nije bitna sorta vec zdrava i sveza jagoda. Mada kupci vec sami kazu koju vise vole. Svu jagodu znaci prodajem iz kuce. Svako vece pravim spisak za sutrasnje branje i kada je jagoda obrana i prebrana i upakovana po nju dolaze. Jagoda koja ostaje sitnija ili udarena ili malo natrula cisti se jedemo mi u porodici i odvaja se od nje pravim slatko, sirup sok, liker i planiram da pravim rakiju pred kraj berbe. Posto mi zasad nije velik gledam da je maksimalno iskoristim i da svima rasporedim da budu zadovoljni a da ih polako navedem da ima i drugih proizvoda od jagode koji ce biti u ponudi. Evo primer: Kada dodju da nose narucenu jagodu ja ih ponudim slatko ili sok i tako u krug. Ovih dana gledam da kupim jedan hektar i da ga spremim za iducu godinu. Sto se tice pitanja za 4 hektara isto bi radila na nacin kao sto radim i sada ali mislim da veliki zasadi traze veliku paznju i veliku posvecenost i da veliki zasadi imaju i velike muke. Tu mislim veliki su troskovi a da ne govorim kada vreme nije povoljno kise, mraz i ostalo. Sto se tice zarade to je dobra zarada na velikim povrsinama ali kada se sve kockice sklope. Ja i danas prodajem jagodu po 200 i ne spustam cenu. Sirup sok prodajem 1 lit.400 din. a slatko teglica 750 gr. 300 din. to je neki moj cenovnik. Sa nakupcima i prekupcima ne razgovaram na temu jagode neka zasucu rukave i rade! Nema zivota bez proizvodnje! Organizuj se i videces da ce ti jagodu traziti na sve strane.

---------- Poruka napisana u 08:51 ---------- Prethodna poruka je at 08:47 ----------

Nisam napomenula i to napravila sam svoj sajt o proizvodnji jagode pa reklamu imam i na taj nacin
 
Potpisujem. Bolje i nešto malo imati, a časno i vredno ga održavati, nego na velikom imati sve nabacano i lošije odrađeno!
 
KOZLICA,
Rakiju od jagoda sam pravio prošle godine. Jedno 250 kg mi olupao grad, nije bila za prodaju pa je završila u buretu. Mogu ti reći da i ako ne može da se poredi sa kajsijom i dunjom nije loša. Ako budeš pravila ne diži je preko 16-17 gradi maksimalno, a moj ti je savet da ostaviš (ja sam tako uradio) jednu količinu jagoda u zamrzivač pa kad budeš radila prepek u njega sipaš i te jagode dobijaš rozikastu boju i miris.
 
@sopot

hvala ti na savetu sto se tice rakije od jagode. Meni je i receno da stavim jagodu u zamrzivac ali svu, tako da ja cistim jagodu i
sklanjam u zamrzivac. Aj mi napisi ako nije problem koliko si kg jagode upotrebio i koliko si iz toga dobio litara rakije?
 
kozlica hvala na odgovoru... ja sam ispao majmun pa sam jagodu isto lepo sredjenu davao nakupcima pa su prijatelji provalili na pijaci da je moja, pa sad kad sam na izmaku ja sam krenuo od kuce da prodajem... ali sam im zato rekao da sledece godine cemo drugacije pa da odmah krenem od kuce... samo sto ja prijateljima ne bi cenio kao ovi na pijaci ionako mi dolaze na vrata tako da cu cenu spustiti ba za 10-20%...

inace pitao sam te za 4ha je npr boomi ima toliko, mislim da se na vecim kolicinima u bilo kojoj proizvodnji gubi malo kontrola...
 
danas dao po 170din, na pijaci 250din i to mozda 3 tezge... nego je l moguce da ima uvoznih jagoda, tako mi deluju :D
 
Milane, to je jedan dan bilo ispucavanje velikih igraca, da bi se ocistio teren, moji prijatelji su davali tu cenu, sada je cena od 150-180 i mislim da tu staje
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh