Ishrana muznih krava

Pa znate sta sredstva vam nece pasti sa neba!! Nego ih sami morate stvoriti.Da vi vidite u kakvim uslovima ljudi rade i kakve rezultate dobijaju vi bi se stideli vase ravnice na tri reke!!!!
Najlakse je sedeti i plakati ali me samo tesi jedna stvar
Ne znam dal znate ko je bio KNez Milos i kako je vladao Srbijom ali imao je prost sistem za seljake
Kada pita kmetove kako raja?
Buni se Gospodaru. a on ce Stezi kais podizi namete
sledeci put Cuti Gospodaru a on ce Nije robro preterali smo popustaj
Tako i vi dok se bunite i nije toliko strasno kad budete cutali onda ce biti Kriticno
 
Ovo si u pravu što se kneza tiče ali sada ovi non-stop stežu
Ne znam o kakvim uslovima govoriš-kod nas u Srbiji ili napol
Ja radim pod nenormalnim uslovima;bez subvencija;cena mleka od 20 dinara;osemenjavanje 1600=;obeležavanje 500=;Vađenje posteljice 2500= itd
 
ne pitao sam
koliko ti krave izlaze napolje, koliki ti je servis period i koliki utrosak doza po kravi godisnje
osemenjavaje je jeftino plasim se da za tu cenu ne mozes dobiti bog zna kakav kavalitet
 
Krave ne izlaze napolje-jer sam u gradu
Servis period-ne znam šta pod tim podrazumevaš i na koje doze(čega) objasni ti meni to srpski da ceo svet razume
 
@ivanseljak
Počeo si jedan post rečima(parafraziraću):,,imao sam takvu raspravu sa seljacima iz mog kraja".
To je sasvim dovoljno.Znamo mi šta je Norveška a znamo i ko je bio ,,KNez Miloš".Osemenjavanje i servis perid su posebna priča. :ppozdrav:
 
Ne znam koliko se krava moze gajuti u gradu?
1.Sevis period je vreme od partusa do fertilne oplodnje!
2.Utorsak doza semena(mini tuba ili Pajeta zavisno od proizvodjaca) po kravi godisnje.
To su osnovne stvari koje bi jedan odgaivac krava trebao da zna!Sva moja prica o rentabilnosti i ekonomicnosti je uzaludna ako ljudi to ne znaju.
Moze mleko da bude i 40 dinara ali to je dzaba po meni
Odma bi se kupio novi traktor bolji od komsinog ili se uredila kuca a za krave one ce se snaci sta pomuzemo to je to
Jos jedno potanje posto sve znate Dal su prezivari boljojedi ili svastojedi?
Post je spojen: [time]1266841807[/time]
_________________________________________________
Ja sam imao proizvodnju koja je bila na odlicnom nivo imao sam 1,5 doza po kravi godisnje,80 dana servis i junice sa startom od 20 do 25 kg mleka prosek je bio 5400 u stali primera radi 12 grla goveda sam hranio sa ukupno 1000 bala sena resto je bila silaza i koncentrat.
sve je bilo odlicno ali nisam hteo da mi iz imleka soli pamet neko ko je jedva i srednju skolu zavrsio

Post je spojen: [time]1266871869[/time]
_________________________________________________
pozdravljam vas narode ja moram da idem naredne tri noci imam uzorkovanje neko pratimo bakteriski profil iz listavca na 4 krave
voleo bi da mi date podatke o servis periodu ako ne mozete da izracunate tutrosak doza po kravi godisnje
 
Kod nas manje-vise cijena mlijeka 1kn.osijemenjavanje 300kn+prevoz povadjanje 50+prevoz do 3 km 50kn,pregled jajnika ili maternice 150+prevoz,vadjenje posteljice 200+kn+prevoz itd.itd.ja se licno nebavim predajom mlijeka ali imam komsije,prijatelje koji manje-vise rasprodaju krave.Za one koji neznaju orijentaciono tu i tamo 100dinara=10kuna.
 
da vam izlozim svoj slucaj,obavesten sam da necu dobiti premiju za zadnji kvartal 2009 g. zato sto mi mi gazdinstvo nije bilo aktivno a sto nisam vratio kredit polj.15 oktobra koji sam vratio 6 1 2010 sa sve kamatom ali sam ipak ostao bez premije za mleko,sta reci azurniji su nego gestapo toliko o nasem ministarstvu poljoprivrede nego nesecam se jeli ono tu da pomogne ili

nikoladvor, nemoj pisati više poruka za redom, imaš opciju izmeni. Malo ste ušli u :off_topic: sa tom ishranom, postovi će biti premešteni.
 
ko hoće da se igra ureom postoji namenski i bezbedan proizvod (dodatak) Altech-a __optigen (protektirani azot, postepeno se oslobađa) mada ja nisam video rezultate koji opravdavaju njegovu cenu. Već neko vreme koristim jedan dodatak koji ima puferski efekat(reguliše pH buraga), smanjuje ili eliminiše mikotoksine i povećava iskoristljivost hraniva i njihovu vrednost(povećava nivo bypass proteina) i košta tek oko 10,00 din po kravi dnevno.

ivanseljak PRETERUJEŠ, čini mi se da kod tebe sve počinje i završava se u laboratoriji. Možda su tvoji stavovi zanimljivi na nekom drugom forumu. Znam o čemu pričaš (iz struke sam).
 
pa sve sto je novo motra prvo da krene si laba!Ali dacu vam, jedan primer, ureje radi, opstine Pozega i valjevo su 80tih tovile 120000 bikova godisnje, znam direktora fabrike koji je radio i u to vreme i rekao mi je bez problema 1,8 posto ureje.takodje moj prijatelj koji je najveci stocar u zlatiborskom okrugu sada mi je pricao da je 80 takodje za profesora Koljajica radio ogled. silirali su kukuruzovinu sa dodatkom ureje i celu zimu koristili.takodje bora dinic preporucuje dodavanje ureje u silazu.i znam ljude koji to rade.
ZX jesi zavrsio u zemunu ili novom sadu?
 
sve je to lepo i dobro ali dali ste se zapitali dali se to isplati po ovoj ceni mleka jer svako gleda da smanji troškove proizvodnje a ne da poveća
 
Ivane, dozvoli mi da prokomentarišem i tvoj stav i stav drugih, obzirom da sam i sam i prozvodjač , ali i sasvim dovoljno edukovan da mogu vrlo kompetentno da komentarišem stručne stavove.
Vrlo je neozbiljno sa tvoje strane sto uporedjujes stanje u Norveškoj sa stanjem u Srbiji. Naime, svi oni prate savremene trendove u poljoprivredi ne zato što su prepametni već zatoi što su u MNOGO BOLJEM materisjlnom stanju od nas i zato što su potpomognuti od strane države. ODAKLE ja da uložim u unapredjenje govedarstva ako mi je subvencija po hektaru 3 puta manja negu u EU, dakle i stošna hrana mi je 3puta skuplja, kao input. Dalje, dva do tri puta manje subvencije za umatičena grla. I nakraju, mleko, kao za mene finalni proizvod jeftiniji za 50%od onog u EU. U zemlji Srbiji ja sada ostvarujem prihod od subvencija i mleka u visini od 9000EU, a samo da sve to preselim u tu Norvešku imao bih 15890 EU !!!Da li sam ja to pametan samo ako sam u Norveškoj ili nije do mene, već do neuredjenog tržišta??
Inače, tek za informaciju moja grla simentalske i RHF daju izmedju 5-6000litara, sa servis periodom od 60-70 dana i indexom osemenjavaja 1,3 . Pa i tako ne uspevam da budem rentabilan.
Sastavljanje obroka je posebna priča - letos sa psenicu zbog nemogućnosti lagerovanja prodao da 8 dinara, a sada je kg mekinja 10-12din. Suncokret je bio u vršidbi 16 dinara a njgova sačma je sada 22-25 dinara.
I tako dalje u nedogled...
Jednu stvar da pojasnim. Nisam protivnik "novotarija" i primene savremene nauke. Naprotiv, ljudi kao sto si ti su nasušno potrebni Srbiji i trebaš da imaš podršku svih nas, kao što je imaš sa moje strane, da sto više proširiš svoja znanja savremenim tokovima i tehnologijama pa svojim znanjem da pomogneš zemlji da koliko -toliko uhvati korak sa svetom. Jedino gde grešiš ja tvoj stav prema srpskom seljaku. On je preživeo sve ove nedaće koje nas prate zadnjih 20-tak godina samo zato što je bio konzervativan i tradicionalan. Primer: kako prolaze oni koji su poverovali da je moguće savremeno mlečno govedasrtvo kod nas, podigli kredite pre par godina od po 50-100.000EU za moderne farme ? Pitaj ih koliko su "srećni" ! Pitaj ih da li postoji ijedan predlog modernizacije koji nisu probali , ali i da li je barem jedan "upalio" ! Da ih ne dave krediti kao omča oko vrata, kojima su ih zarobili, svi bi do jednog sve lepo prodali i rekli BEŽI OD OVOG POSLA !!!
 
ivan seljak objasni mi na koji način pojeftinjuje proizvodnju baš me zanima jer pored svih mojih proizvoda osim vitamina koje kupujem jedva da sam nešto u dobitku što je ništa
 
Ja krave i junade hranim godinama samo kukuruznom prikrupom i detelinom-jedino što nešto krupim u klipu
 
Opa bato!!! Sad smo se rasplinuli i za diskusiju nam treba bar 3 nove teme pa ću otvoriti jednu sveobuhvatnu MLEČNO GOVEDARSTVO gde ćemo diskutovati o svemu, a da ne zbunimo nekog ko otvori ovu temu.
IVANSELJAK-Nismo kolege ali me metabolizam i ishrana vrlo dotiču.OK je sve to što ti pričaš,mada kada neko od odgajivača otvori ovu temu očekuje da nađe nešto primenljivo i ekonomski opravdano.Tako da tvoji stavovi i predlozi ne prolaze jer, koliko sam mogao shvatiti ovde se sreću ljudi iz ekstezivne proizvodnje koji teže ka nekoj ozbiljnijoj priči, ali to još nije taj stepen proizvodnje pa je takav stav ovde ne primeren.O lab. dostignućima možemo da ćaskamo u "caffee-u".

IVANM-koja ti je cena mleka?Delim tvoje mišljenje, ali ne u potpunosti.Voleo bih da se nađemo na novoj temi.I svi ostali naravno.Imaće koristi za sve-ja sam već prošao i greške i uspehe(ovi još traju),pa sam voljan da iznesem svoja iskustva, a i da čujem vaša. Očekujem vas već večeras!!!
 
zx-potpuno si u pravu,spominju se pojmovi koji su nama nepoznati.Samo bih vas zamolio da nam ne spominjete EU,mi sa njima ne možemo da se merimo-Moje krave imaju do 25l mleka,malo su podložne bolestima(za 20 godina imale su 2 ketoze).Držim u proseku 5-6 krava.Voleo bih da mi ivanseljak prokomentariše ovaj način ishrane :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh