Ishrana muznih krava

kako vam se cini ova moja ishrana 6 krave na muzi daju trenutno 85 kila.jedu dnevno 2.5 bale detelinu oko 25 kila.jedu baliran ovaz 2 bale 20 kg i jedu 4 bale slamu.i svaka dobija po 4 kg koncetrat i 2 kg psenicu.???
 
Ja sam par puta pokusavo da im dam slame a one me gledaju i gledaju i gledaju....tako da fino tu slamu pokupim i dadnem sijeno.Cudi me da kod tebe hoce toliku slamu pojest
 
Za 4 kile koncentrata trebaju dat više mleka.
Normalno uz kvalitetan kabasti deo, koji uključuje silaže kukuruza i trave, odnosno mladog žita.
I obrnuto, uz kvalitetan kabasti deo ne trebaš puno dodavat za takvu proizvodnju.
 
Ja sam ranije to radio, nije baš najsjajnije rešenje, bolje ekstrudirati pa onda griz uključiti u obrok. Ali ko nema mogućnosti svakako može da prođe i sirovo zrno i to dosta visokom procentu bez nekih posledica. U literaturi sam našao podatak i do 1 kg dnevno sirove soje po kravi nije pravilo problem niti pad u proizvodnji. Al nema potrebe više od 10-12% u koncentratu.
 
Samleti obavezno !!!

Prvo melji soju, pa onda kukuruz ili šta već, da čisti kruparu od masti i nemoj mleti za više od dan-dva, eventualno zimi za tri dana, jer užegne brzo pa je neće. Odbijaju ceo obrok.

Ja imam podatak da je u ogledima PKB davano 2,5kg prekrupljene soje dnevno po muznom grlu !!! (imam negde ceo text, da ne tražim sad, nemam vremena)

Ja, kad imam, dajem do dve zidarske fangle, pa kako im se zalomi.
 
Hvala momci.
Znaci da zaboravim drzanje u mesaoni po 3-4 dana.
Dragane kada kazes da nije najsrecnije resenje mislis na to sto mora da se melje svaki cas i sto se ne iskoriscava u potpunosti hranljivost?

Послато са SM-J730F уз помоћ Тапатока
 
Hvala momci.
Znaci da zaboravim drzanje u mesaoni po 3-4 dana.
Dragane kada kazes da nije najsrecnije resenje mislis na to sto mora da se melje svaki cas i sto se ne iskoriscava u potpunosti hranljivost?

Послато са SM-J730F уз помоћ Тапатока
U sutini termickom obtadom sojinog zrna se dosta dobija. Povecava se svarljivost i menja udeo nerazgradivog proteina, koji je jako bitan za visoko-produktivna grla. Tako da je termicka obrada pozeljna, ali ne i neophodna.

Послато са HTC Desire 630 dual sim уз помоћ Тапатока
 
Hocemo malo da osvezimo temu. Sta koristite u ishrani muznih krava?

Kod mene trenutno,bungur sa biovitovim koncentratom od 3% univerzalnim, detelina + soja. Jesenas dok je bilo kukurzovine u snopovima jele su to do isteka zaliha.
 
Agravis premix sa aktivnim ćelijama kvasca 3% plus suncokretova sačma,sojina pogača,stočno brašno,prekrupa i suva lucerka.Svaka krava u zavisnosti od kilaže mleka dobija sledovanje hraniva po meri a sve uz savete nutricioniste.
 
Deheus premix 3% kukuruzna prekrupa i tritikale,kukuruzna silaza,senaza lucerke,suva lucerka sojina slama u mixer
Lizalice calseavit kao dopuna mineralima

Послато са Moto C Plus уз помоћ Тапатока
 
Inberg Lactomin 3 3% premiks, kukuruzna prekrupa, stocno brasno i od skoro sojin griz(ranije zrno soje i suncokretova sacma), so i povremeno NutriPlus kostovit sa selenom. Koncentrovani obrok delim na dva jednaka dela, jedan ujutru drugi uvece.
Ujutru dobijaju seno ili baliranu celu biljku ovsa, zatim koncentrat.
Popodne kad pocnem da namirujem polozim im lucerku, kad to pojedu ide silaza i po silazi koncentrat. Samo duvaju i prezivaju.


Послато са HTC Desire 825 уз помоћ Тапатока
 
Kod nas je osnovu ishrane cini kukuruzna silaza, pored nje krave jedu seno od crvene deteline i livadsko seno. Koncentrat koji dobijaju se sastoji od kukuruza, tritikalea, sojine sacme, sojinog griza, suncokretove sacme i agravis vitamiral premiksa 3%. Uvek ujutru dobijaju prvo seno, nakon toga silaza plus koncentrat prema mlecnosti i fino to funkcionise.

Послато са HTC Desire 630 dual sim уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh