Ishrana muznih krava

ma ništa šalim se kolega ćira 92 je blizu tebe a bavi se stočarstvom
 
Interesuje me da li neka druga vrsta silaze/senaze moze donekle da zameni kukuruznu. Čitam ovu temu i vidim kukuruznu kod skoro svakog dosta zastupljena u ishrani. Prvenstveno mislim na senazu sudanske trave da li moze da poslužitelju kao energetski obrok jer nisam u mogućnosti da radim kukuruznu silazu. I sta bi bilo najbolje za proteinski deo, silazu lucerke, graska? Imam samoutovarnu prikolicu pa bi sa njom mogao ove vrste senaze da radim, trenutno hranim samo livadakim senom i po malo koncentrata dajem.
 
@zeko, ne jer soja sadrži tripsin inhibitor (enzim) koji blokira probavu, da bi ga se uništilo potrebno ju je termički obraditi na 107 *C kroz 10 minuta (kuhanjem, tostiranjem, prženjem). Ako nemaš mogučnosti termičke obrade onda možeš koristiti zrno stočnog graška umjesto soje jer njega ne treba termički obrađivati.

@alen1972 moguće je koristiti bilo koju silažu umjesto kukuruzne samo onda treba prilagoditi ostale sastojke obroka da bi se dobio optimalan sastav, a kukuruz je najzastupljeniji jer daje najveći prinos mase (osim stočnog sirka) po jedinici površine a i jednostavan je za prozvodnju.
 
@zeko
@mbranko

Pričao sam s poznanikom, koji je top savetodavac u Austriji, a radi s pogonima od Venecije do S. mora.
Sa ulaskom Hrvatske u EU se nama otvorila opcija nabave sirovina, a interes je bio naravno prvo na skupljim komponentama.

Bilo je pitanje, da li smo u stanju sa nekim jeftinim 'alfa' kotlom za svinje dovoljno pregrijat soju, da bi bila upotrebljiva za prehranu goveda.
Kaže kako ima mušterije koji koriste sačmu sirovog zrna u visokoj produktivnom stadu i da sve funkcionira.

A i da je slabo skladištena soja vrlo osjetljiva na zarazu sa salmonelom i da se on ne bi igrao s tim.
Tako da na kraju nismo ni rešili, može se u alfi iskuhat soju za krave.

@alen1972
Što ne bi radio senažu?
U čemu imaš problem s kukuruzom?
Ako si visoko, ne verujem ni da bi ti sirak dobro radio.
 
Ove godine sam prvi put radio senazu ali mislim da nece biti dobra, jer smo imali nekih propusta posto nismo imali iskustva do sad. Mislio sam da li je koliko bolje raditi senazu od lucerke jer bi nju trebao sejati a ovu livadsku imam svake godine besplatno. za kukuruznu nemam svoje obradive zemlje, nemam svoju sejacicu,prskalicu, silokombajn pa bi to sve morao platiti i toga se nabere bas dosta. Senaza trave, lucerke je proteinski deo a ja nemam nikakav energetski obrok za njih pa razmisljam da li bi moglo nesto umesto kukuruza. Vidim da svi teze tome da sto bolje izbalansiraju obrok a ovde kod mene niko o tome nema pojma pa bih ja zeleo kolik otoliko da sredim obrok za krave. Kupio sam prvotelku koja je davala 24l kod prethodnog gazde a kod mene sad ni posle drugog telenja nece preko 19l.
 
U pravu si oko toga da u hranidbi sjenažom imaš pokriven proteinski deo a sa energijom si kratak.i to je riješivo ali bez silaže je malo skuplji sport možeš dodavati melase ,palmino ulje ,kokosova mast repini rezanci pivski trop i ntako dalje pa ti vidi šta ti je dostupno i povoljno
 
Moze li sudanska trava pomoci ? nju bi lakse odradio nego kukuruz, imam samoutovarnu pa bi sa njom mogao sve u silos.
 
alen 1972 druze zasto ti se pokvarila senaza ?jel ti ona stoji u betonskom silosu ili na zamlji?sa cim si je seckao?dali si je prskao pri kazenju?
 
Nisam je još otvorio, tek ću tamo u januaru da otvorim. Prvo sam zeznuo sto mi se presusila pa sam to posle kvasio. A sad mi podljeva ispod nje posle svake kiše i cedi se na drugoj strani. Nije budjava nigde po vrhu to se vidi kroz najlon.
 
TRAVA ZAKON tj da preko sezone krave budu vani cistije vise mlijeka manje brige i obaveze.naravno ko moze da to sebi priusti
 
imali ko iskustva s hranjennjem krava na ispasi.tj od aprila do novembra dok vrijeme dozvoljava one pasu i nocivaju ako je vriejem liejpo vani.znaci samo s epomuzu u stali.kako i koje smjese napraviit za njih koncetrat i cime ih jos hraniti za vecu proizvonju mlijeka.kad se otele daju preko 20 l samo na travi i 3 kile mekinja i nije bas neka genetika.
 
Nazad
Vrh