Topola i topolarstvo

Čokan

Član
Učlanjen(a)
26 Dec 2011
Poruka
59
Lokacija
Deronje
Pregledavajući forum nisam našao temu o topoli. U poslednje vreme podiže se sve više suma pošto je poznato da topola voli puno vode pa samim tim i močvarno zemljište. Pišite u ovoj temi sva vaša iskustva...
 
Unekoliko znam nešto na tu temu. Jedan moj poznanik iz Valjeva kupuje zemlju u mom selu i sadi topolu. Nešto oko 20ha. Inače zemlja koju kupuje je neupotrebljiva jer je Tamnava plavi svake godine. Dobro je prvih par godina dok ne sklopi redove da ima među usev ili da se redovno održava tanjiranjem između redova.
 
uf ovo je bas bas siroka tema. Ima tu par zabluda koje se cesto protezu kroz sve diskusije vezano za topolu. Topola voli laka zemljista sa dosta vlage. Trpi poplavljivanje oko 30 dana za razliku od vrbe koja trpi i do 60 dana (znaci neke mocvare ne dolaze u obzir).Kada kazem laka zemljista mislim na prvenstveno aluvijalne nanose pored velikih reka. Uspeva i na crnicama ali sa daleko manjim prirastom. Ima raznih klonova koje se upotrebljavaju za razna stanista itd itd...
 
Sadnice topole je veoma lako proizvesti. Uzmu se reznice sa drveta krajem zime dok drvo miruje. Grančice debljine malo veće od palca dužine 20cm. Na debljem kraju kos rez na tanjem ravan. To se lepo poveže u snopiće po 50reznica pa se utrapi. Kad krene vegetacija početkom aprila reznice se pobadaju u zemlju al da viri malo. Sadi se u redove na 70cm i u redu 35cm. Obavezno zaliti. Još bolje postaviti trake kap po kap pa onda saditi. Za 10ak dana krenu lastari. Kad budu 30ak cm ostavi se jedan a ostali pokidaju. Redovno zalivanje i zaštita od korova i štetočina se podrazumeva. U kasnu jesen se mogu saditi na stalno mesto. Još je bolje da se ostave u rasadniku pa na proleće čepiraju (odseći do zemlje). Tad istera dobar i prav lastar. Ja sam ovo radio pre par godina i prodavao sadnice po 0,6 evra.
 
Drzava ima neki program pošumljavanja pa se sadnice topole mogu dobiti besplatno. Neznam tačne uslove trebalo bi se raspitati kod ovih savetodavaca.
 
Meni treba cirka 10 komada,jedan sam deo sljivika posadio neke su opstale neke su se osusile pa da dopunim.
A ako drzava daje bilo bi lepo pa da posadim na njivi uz bajer Bosuta.
 
Meni treba cirka 10 komada,jedan sam deo sljivika posadio neke su opstale neke su se osusile pa da dopunim.
A ako drzava daje bilo bi lepo pa da posadim na njivi uz bajer Bosuta.
Imas topole koje kad cvetaju ispustaju nesto ko pamuk kod nas to zovu maca,od toga ne moze da se zivi i bude pun dunav toga.Ako je kisna godina ko ova onda i nekako a ako je susna onda si nadrljao i ti i okolina.Zato vidi neku vrstu koja nema to(muska drveta)tako kazu da ona imaju malo te mace.
 
Ove sezone je posadjeno 90 sadnica topole.Na jednoj parceli 42 sadnice uz duz potoka,a ostale 48 sadnice na drugu parcelu na livadu gde je malo podvodno.
 
moj deda je posadio mozda 200 sadnica topole pre jedno 10 godina,sad ima manje jer sam par komada polomio dok sam obarao neko drvece pored,sto se topole tice,ne napreduje nesto posebno i tacno je za tu macu to je bas dosadno leti na sve strane...
 
To sto zovete 'maca' nije cvet topole nego plod-seme koje se raznosi vetrom. Postoje muski klonovi topole koji naravno ne cvetaju i koristimo ih za posumljavanje u naseljenim mestima i u blizini vikend naselja... Topola hoce da se primi ali za dobar prirast su joj neophodni extra uslovi.
 
Planiram u jedan slobodni deo sume koji je pogodan za topolu,oko 20 ari,da je posadim pa me zanima na koliki razmak se sade i da li bih i kako mogao da te mlade sadnice zastitim od ovaca koje tuda moraju da prodju kad idu na pasu,s tim da ceo taj "topoljak" ne ogradjujem npr., zicom?
 
I moj tata je nekada u livadu posadio topole,i sve su ovce smazale osim onih sto su bile u sipragu,a sada je druga prica ovaca vise nema i na isto mesto sam ih sad i ja posadio.
 
ovca retko pravi stete ako samo prolazi tuda, a ako se zadrzava tu napravice stetu za razliku od koze koja svakako pravi stetu. Resenje je zica oko 1,2 metra visine ,raspletes je i stavis oko svakog stabla. Nije veliki posao obzirom da ti treba nekih 100-injak komada za 20 ari. Sadi se na 4,25x 4,25 : 4x4 : sve zavisi od stanista
 
lepo uradjeno! samo ova zastita je eventualno od glodara ali zecu ovo ne predstavlja nikakav problem a kamoli srni.
pozdrav
 
Evo jos koja slika







Majstor sa burgijom



Za srne je niska, mada mislim da zečevi teže dohvataju jer je mrežica pola metra.

-Milan
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh