Naši pčelinjaci

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.363
Lokacija
Apatin
Da bi se malo lakše predstavili ostalim članovima foruma koji pišu u delu pčerastvo, otvorio sam ovu temu.

Trenutno imam tri košnice sa pčelama, i još 22 spremne za pčelarenje. Za ovu godinu sam poručio kupovinu sedam rojeva, jer ponovo krećem sa ozbiljnijim pčelarenjem. Inače pčeratim 11 godina već, ali nikad nisam išao na više od 12 košnica, zbog posla kojim sam se do sad bavio. Pčelarim sa LR košnicama.
 
Pcelarim sa DB-kosnicama i trenutno imam 4 kosnice. Pcelarenjem se bavim vec 15-ak godina i obicno sam imao po 5-6kosnica. Ako situacija dozvoli u planu je prosirenje.
 
Pozdrav kolegama pčelarima.Pčelarstvom se bavim 14 godina,pčelarim sa LR košnicama,zbog prirode posla kojim se bavim nisam imao mogućnosti da povećavam broj košnica na više od 10.
 
Slike sa pčelinjaka danas, pčele su lepo letile, kad se uzme u obzir da je februar mesec.

pcelinjak-2.gif



kosnice-2.gif
 
Nužno je prokomentarisati gore postavljenu sliku pčelinjaka. Mesto za pčelinjak je dobro jer je u hladu, ali košnice su nepravilno postavljene. Ovako postavljaju košnice pčelari koji se boje pčela pa prilikom rada stoje iza košnice, što je nepravilno. Prilikom rada kičmeni stub se krivi što dovodi do deformacije kičme. Takođe, pčelar nema dobar osećaj za izvlačenje rama, i tom prilikom bočnim letvicama se zakača u prednji i zadnji zid košnice, ubijaju pčele i uznemirava celo društvo, tako da rad predstavlja muku.
 
Trutonja pa objasni ljudima kako treba. Posto te mrzi ajde ja cu. Kosnice trebaju biti postavljene ili po jedna na postolju sto je najbolje, ili po dve tako da moze da se pregleda sa strane kosnice. Pozeljno je da razmak izmedju te dve kosnice (ukoliko su po dve na postolju) bude 30 cm. Profesore, profesore, ne skrtari objasni mladjim pcelarima. :ppozdrav:
 
@ profesionalac
@ Trutonja

Nema potrebe za objašnjavanjem, slike sa vaših pčelinjaka će u ovoj temi biti sasvim dovoljne. Jedna slika se računa kao mnogo reči.
 
Itekako ima potrebe za objašnjavanjem. Ti si postavio sliku na kojoj su košnice postavljene pogrešno. Pčelari početnici će pomisliti da tako treba, pa će njima iz toga proizaći šteta.

Interesantno bi bilo tvoje objašnjenje zašto si postavio ovu sliku? Da li je to slika tvog pčelinjaka?

Ni na kraj pameti mi nije da postavljam sliku mog pčelinjaka, time bi dao mapu lopovima.

Forum nije gluvonemi film pa da se jedna slika računa kao mnogo reči, kao što ti misliš. Forum je zajednička rasprava o nekoj temi, ili više njih, debata, polemika ili javno iznošenje ličnog mišljenja, ljudi sličnog interesovanja.
 
Ja mislim,tj stoposto sam siguran da su te kosnice dobro postavljene,sam da nisu poletaljke okrenute prema severu,a da se postavljaju po dve to moze na ovim sitním pcelinjacima,a zamislite kad imas na 3 prikolice oko 100 kosnica,i jos toliko po zemlji,pa pcelinjak bi bio veci od nekih sela,a postoje mesta gde je takvo postavlanje nemoguce,i zaboravio sam da napisem da ako se negde guzvaju pcele,to je definitivno AŽ,a nikako nastavljača(LR i ostale) Mi smo imali i35-40 LR i 60AŽ a 13kljestara.
I jos nesto-"pčelari"koji se boje pcele treba da batale taj hobi,to nisu pcelari vec medari,kako se samo smejem kad prolazim pored nekog pcelinjaka na +35 a oni obuceni kao kosmonauti
 
Poslednja izmena:
@ Trutonja

Slika jeste sa pčelinjaka na kojem su i moje košnice, a postavio sam da ostali vide kako izgleda moj pčelinjak, pošto je naslov teme naši pčelinjaci.

Raspored koji ti preporučuješ i koristiš na svom pčelinjaku ne mogu zamisliti, pošto u ovim krajevima uglavnom svi ovako drže košnice. Neko u jednom redu ako teren dopusti da leta budu okrenuta prema istoku, a ovde je u više redova jer je takva parcela gde je pčelinjak, a cilj je da leta budu okrenuta ka istoku.
 
Bivši urednik časopisa Pčelar Rajko Pejanović iz Šapca je tvrdio da ima 200 društava, potvrđujući to fotografijom objavljenom u Pčelaru. Kasnije se ispostavilo da nema nijednu.

Na tvom profilu je stajalo da imaš tri košnice, sada si to prepravio i stoji da imaš nekoliko, na pčelinjaku ima četrdesetak košnica, koliko ti tačno košnica imaš i koje su to košnice na slici? Na kojoj lokaciji se nalazi pčelinjak sa slike?

To što u tvom kraju svi uglavnom tako drže košnice znači da ste svi pogrešno edukovani. Parcela na kojoj se nalazi pčelinjak omogućuje da se košnice postave u svim mogućim pozicijama.

Prvi put čujem da leta treba okrenuti ka istoku, objasni nam zašto tako treba?
 
Kako li ljudi prilaze pčelama u paviljonima.
Ja sam mislio da je jedino zajedničko svima košnicama što im se prilazi s leđa,
 
@zarkodj ti izgleda bukvalizuješ rad sa pčelama.

U paviljonu postoji samo jedan, jedini mogući način stajanja pri radu sa pčelama i pčelari stoje onako kako moraju.


Rad na otvorenom pčelinjaku je sasvim nešto drugo, tu postoje više mogučnosti i zato treba izabrati najbolju,a to je stajanje sa strane.

Ti možeš i dalje da stojiš iza košnice, to niko ne može da ti zabrani.
 
Nisi odgovorio na pitanje koje su tvoje 3 košnice na pčelinjaku prikazanom na slici.

Ti tvrdiš da leta treba okrenuti prema istoku na osnovu tvog iskustva, a nije ti bitno šta je naučno dokazano. Tvoje iskustvo je onoliko koliko imaš košnica, znači veoma malo. Nije ni čudo što imaš pogrešna saznanja jer se edukuješ na SPOS-ovom forumu. Ti ne bi trebao da pogrešna saznanja sa SPOS-ovog foruma prenosiš na ovaj forum.

Kada su leta okrenuti prema istoku košnice rano hvata mrak pa pčele rano završavaju svoje aktivnosti. U slučaju da su okrenute na zapad kasno im sviće, pa kasne sa aktivnostima. Dokazano je da je pčelama najduži radni dan kada su leta okrenuta na jug, jer Sunce obasjava leto od izlaska do zalaska.
 
@trutonja ako je vasa teorija tacna,sto sam siguran da nije,kako onda da se postavi prikolica sa kosnicama?
 
Postavljanje košnica na stacioniranom i selećem pčelinjaku nema ničeg zajedničkog. Na stacioniranom pčelinjaku košnice se postavljaju onako kako je najbolje, a na selećem onako kako može.
 
Jugoistok je druga najbolja mogućnost, odmah iza južne strane. Ukoliko ne postoji mogućnost prema jugu, jugoistok je sasvim zadovoljavajući.

@novii nisi li zaboravio da odgovoriš na pitanje koje su tvoje 3 košnice na pčelinjaku prikazanom na slici.
 
@ trutonja
Ne odgovaram ljudima koji imaju imaginarni pčelinjak.
 
Nazad
Vrh