TEKSEL OVCE

Ja sam uvek sisao moje W.. pred izlozbe. Tacnije moj brat ih je pripremao masinicom. Ima ovde u CH samo tih Sarole. Samo ja sam svatio iz razgovora sa njini seljaci da je to prosecna ovca. Ovde se jegnji jednom godisnje. A teksel je jako malo zastupljen, skoro da ga nema. Ipak nebi ja dao nas W.. za druge sorte.
I ne mogu se uporedjivati grla koja se spremaju za sajam sa grlima koja idu na pasu. Ako zelite visak informacija bolje ja da se malo dopisujte sa mojim bratom.
 
jagnje je jagnje...bez obzira dali ide na sajam ili ne...ovo su jagnjad stara oko 8-9 meseci... a svako ko hoce da utovi i proda jagnjad mora da ih hrani sa boljim hranivima od ispase...ove ovce se koriste za "intenzivni tov" tj da jagnje sto brze dostigne odgovarajucu tezinu... nisu ovce koje pustis u planinu dodjes za mesec dana pokupis jagnjad koja imaju 30kg i vratis se kuci... :cao:
 
Ma znam ja sve to jako dobro . Nisi te mene razumeo sta sam ja hteo da kzem. Ja imam virtemberga jos od 98me god i svake godine izlazemo na izlozbi u Svilajnac. Vise puta smo dobijali pozivnicu za N.S. nikada nismo izlagali u N.S. jer nismo imali para da se luksuziramo, a prodaju vec imamo dobru. Da imamo 300 ovce onada je to ok. Ali mi imamo samo 100komada. I sa tom cifrom mogao bi ici moj brat samo radi nekog dokazivanja. A mi ne bolujemo od toga. Svaka cast kolegama koji rde isti posao kao i mi . Ali nemamo svi iste ciljeve u proizvodnji. :ppozdrav:
 
nazalost nisam bio na sajmu zbog nekih neplaniranih obaveza.sto se tice ovih texela,lepo su spremljeni tovom za sajam kako i treba da se radi inace,mada ne preterano,mogu oni jos da se utove.inace to su jagnjad uglavnom iz aprila prosle godine
 
Sika je napisao(la):
jagnje je jagnje...bez obzira dali ide na sajam ili ne...ovo su jagnjad stara oko 8-9 meseci... a svako ko hoce da utovi i proda jagnjad mora da ih hrani sa boljim hranivima od ispase...ove ovce se koriste za "intenzivni tov" tj da jagnje sto brze dostigne odgovarajucu tezinu... nisu ovce koje pustis u planinu dodjes za mesec dana pokupis jagnjad koja imaju 30kg i vratis se kuci... :cao:
Mladi kolega, najpre bih Vas zamolio da mi pojasnite pojam "jagnje" jer ova grla sa vasih fotografija nisu jagnjad pa cak ni siljezad nego dviske.Da ste malo bolje pogledali kod jedne od ovih zenki ste mogli da uocite vime u zasusenju, sto znaci da se to "jagnje" vec poodavno ojagnjilo.
A sto se sisanja tice, ja prosle godine nisam bio na sajmu ali mislim da je ovo presedan u istoriji sajma jer se nikada do sada nisu izlagala osisana grla.To govorim i kao bivsi izlagac a i posmatrac, jer pouzdano znam da su nekada odgajivaci iz Vojvodine bili "diskvalifikovani" uslucaju da osisaju grla predvidjena za sajam.Runo je "prirodno" stanje ovaca i pored ostalog pre dolaska na sajam trebalo bi da se vrsi i analiza kvaliteta vune.
Ocigledno je da sad moze sve, pa i da se donose grla sa jagnjadima, da se ovce jagnje u toku sajma i sl. "Svasta kao na vasaru".
 
zemun,ono jesu jagnjad bar kako on kaze da imaju 8-9 meseci...a na koju si sliku mislio da ima vime u fazi zasusivanja...ako si mislio na 3 sliku ono nije vime nego testisi ono je ovnic... ::namigivanje::
 
njima se ovce uglavnon sve jagnje u aprilu tako da...a na sajam se ide s najboljim grlima ili grlima za prodaju,,ko na vasaru sto rece zemun u poslednje vreme.
Iskreno meni se svidje sto su osisali ovce,nadam se da ce i dr izlagaci u dr rasama tako raditi pa da se vidi sta je sta,kad vec sajam nije tipa u sept kad je vuna manja a ima je pa bi se moglo sve videti.
Ps.ko je izlagao Dejan ili Sladjan?
 
Ma oni kada su zapoceli ovaj poso oni su bili troica. Prvo su kupovali domace ovce na pijac i virtemberg ovnove . Pa su tako stigli do cifre od 200komada. Hteli su da proizvode jaganci za kafane, pa su probali malo da kupuju i da tove jaganci. I posle su se setili da uvoze ova teksel. Od kada ih uvezli nisam bio kod njih. Jer sam vec otiso za CH.
U pocetku pre nego sto su pocinjali sa ovcamo dolazili su oni kod nas vise puta, bili smo i mi kod njih. Samo u jednu stvar su najjaci: imaju hrane za ovce u izobilju. A hrana je najbitnija, oni zobe i ovce koje su sjagnjaste. Seno 90% lucerka i silaza skoro preko cele godine. A i sva trojica su ozenjeni i imaju decu moje godiste. Oni nikada nemaju problema sa radnom snagom. A finansije imaju iz inonstranstva.
:ppozdrav:
 
Slažem se sa kolegom Zemun-om. Nemoguće je parvilno oceniti ovce koje su ošišane. Runo je jedan od osnovni faktora kod genotipizacije i ocene. Većina organizatora smotri u EU praktikuje da su grla ošišana deset sedmica pre smotre (pod uslovom da su genetipizirana), a maksimalna gravidnost je do tri meseca, kada bi se ovca ojagnjila na izložbi to bi bio pravi skandal. Ne vidim razlog zbog čega se "rizikuje" i izlažu životinje pred jagnjenje. Reakcije ozbiljni uzgajivača koji su bili izlagači u pogledu jagnjenja na sajmu su bile uglavnom negativne.
:ppozdrav:
 
Jednostavno je Milosica. Pošto su kod nas najzastupljenije ovce u tipu pramenke i zbog loše ishrane i dr. uslova veliki broj populacije jagnjadi koja se ojagnje početkom godine dostignu težinu od 25-30 kilograma u jesen. Zbog toga dolazi do zabune u kategorizaciji.

Tako je ustaljen naziv za patike "pume" bez obzira na marku, odnosno za terensko vozilo "jeep" bez obzira na proizvodjača i model.

E sad što šilježe ima težinu jagnjeta to je duga priča. U svakom slučaju se dobro razumemo o čemu je reč. ::vino::
 
Sika je napisao(la):
zemun,ono jesu jagnjad bar kako on kaze da imaju 8-9 meseci...a na koju si sliku mislio da ima vime u fazi zasusivanja...ako si mislio na 3 sliku ono nije vime nego testisi ono je ovnic... ::namigivanje::
Ne mladicu, ja nisam mislio na fotografiju ja pisem na osnovu onoga sto sam video uzivo.
Posto sam odavno prestao da verujem u deda mraza u principu na sajmu ne slusam sta pojedini odgajivaci pricaju nego se trudim da dobro osmotrim grla posebno ona koja me zanimaju pa otuda i ovo zapazanje.
Priznajem da sam u ozbiljnim godinama i da slabije vidim ali jos uvek razlikujem testise od vimena, veruj mi.
 
@zemun
ako je teko onda uredu...mislio sam da nisi bio na sajmu pa komentarises slike..moja greska...a sto se tice ovih iz sedlara onda im treba pocupati usi sto toliko lazu...a ja stvarno nisam primetio da neko jagnje ili ovca (pitaj boga sta li je) ima vime...
 
Nazad
Vrh