Krckalica za lešnike

Evo i kod mene je u toku pravljenje krckalice





 
Bogi, hoće li ih previše mljeti? Jesi li razmišljao umjesto vijaka da ubaciš opruge?
 
Dobio sam vec par saveta,ali moram da probam pa da preradjujem,ako bude bilo potrebno. Mozda cu oboriti ivice firiketa i smanjiti obrtaje sa 130 na 95,ali opet dok ne probam necu znati. Potpuno je isti princip kao kod Cvije samo sto nisu armature nego firiketi 6x5,5 i veci je valjak
 
@bogi023

Ako sam dobro razumeo princip rada tvoje krckalice , kada je u radu ona je nameštena na samo jednu kalibraciju sa ova dva šrafa koji priblizavaju i udaljavaju ploču . Da li si razmišljao o 4,5,6, odjednom kalibracija na jednom valjku .
 
Da,samo za jednu kalibraciju.
Pa jesam,ali bi onda trebao duzi valjak jer bi sa ovim postojecim kapacitet ostao isti,a jedina prednost je sto nema vise podesavanja za svaku kalibraciju.
Ako funkcionise kako sam zamislio po nekoj racunici bi minimum kapacitet bio 126kg. Ako samo jedan lesnik upadne u sirinu od 50mm i duzinu od 350mm,a takvih podeoka ima 5 i u 1sec se valjak okrene 2 puta. No videcu sta se desava kad je budem probao
 
Ja se takodje spremam za pravljenje mašine ali bez ljutnje čini mi se da za ovu tvoju mašinu treba mnogo drugih pojedinačnih operacija koje oduzimaju dosta vremena da ne pominjem tonažu koja treba da se izkrcka . Princip rada po meni treba da bude što brže i kako da kažem jednostavniji .
Video sam kako radi ova mašina koju hoću da prekopiram. Čovek ekopol kantom ubacuje jednu za drugom u kalibrator ispod koga je dugački valjak ( uradjen na glodalici) bez varenja ,ima 6 ili 7 podeoka koje šteluje ( isti broj kao i na kalibratoru ) ispod u dzakove ispadaju izlupani . MOžda sam malo konfuzno objasnio ali kada počnem da pravim postaviću neke slike.
 
@Sale
Dobro si objasnio samo ovaj ne sipa kantama :osmeh: to je krckalica sa prve strane

Ne verujem da gubim mnogo na vremenu osim na podesavanju zazora na krckalici,ali i to moze da se sredi nekim reperima kad zavrsim kalibrator pa budem imao tacne dimenzije. Pazi ova kilaza na sat je u slucaju da samo jedan lesnik upadne,a to je nemoguce svaki naredni lesnik podize kapacitet za 126kg. Dok se vrsi kalibracija on moze da krcka,a posle krckanja odmah odvajanje isto tri operacije odjednom samo na tri razlicite masine.
 
Ova kalibracija sa dva valjka po meni nije dobra . Duzina oba valjka je recimo 1 m , a na prvom snimku imaš 6 separacija što dodje oko 16 cm po duzini valjka da upadne lešnik u jednu separaciju . Od 1cm do 16 cm imaš razliku od bar 2-3 mm a to znači više loma . To znaci da na 1 cm separacije je na primer razmak izmedju oba valjka 10 mm a na 16 cm je 12 ili 13 mm . Na koliko ćeš podesiti zazor na krckalici ? Što više separacija i milimetarska kalibracija ,bolji zazor i lom ispod 1 % .
A sa ovom brzinom kotrljaca jednog lešnika po ova dva valjka i recimo 6,10, 15 tona lesnika .Trebaće čitava večnost .

Ovo su moja zapažanja kao nekoga ko se još nije do kraja upustio u ovaj problem , možda grešim .
 
Ja sam mislio nesto ovako ili da stavljam resetke jednu ispod druge mozda bude i neka treca varijanta
kalibrirka1.jpg
 
@bogi023, lepa povrsina pod lesnikom,dali ces placati ljude za skupljanje ili ces masinerijom i dali imas kakvu krckalicu?Po meni murtonic i fitofert su dobri
 
Poslednja izmena od urednika:
@Dubansr Mogu ti i ja odgovoriti za krckalicu, meni je ostalo samo da je sastavim, sve delove imam. A za skupljanje ja planiram da zavrsim zapoceti usisivac sa vakum pumpom od cisterne za osoku.
 
Poslednja izmena od urednika:
Napravice se neka masina za skupljanje,krckalica je pri kraju,a delove za odvajac ljuske od jezgra imam jedino se jos lomim kako kalibrator da pravim.
 
Odvajac ljuske se najlakse pravi od vazdusne turbine, jer avazduh pod pritiskom izbacuje ljusku koja je laksa od jezgra. A za kalibrazu imam selektor koji ima kapacitet 4 tone na sat, promenim sita i propustim lesnike i razdvoji mi na 4 kalibraze.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ae napisi za krckalicu kako i sta,dali ti to sam sklapas i pravis ili kako?pazi za 2h ces morati imati usisivac taj,ko ce da se saginje za svaki lesnik?Super izgleda,nego koliko mozes da imas kilograma ociscenog po stablu?pozdrav
 
Poslednja izmena od urednika:
Za krckalicu sam spremio cev precnika 160mm i na nju treba da navarim cetvrtaste profil dimenzija 3x3mm na svakih 3cm kruznog luka koji ce prolaziti pored metalne ploce. Moze da ga vrti i motor od ves masine. Sve sam sklapam, varim, secem, ceprkam po otpadima u potrazi za delovima... Ne planiram da se saginjem ispod 1000 stabala, sve ce to ici masinski. :) A i svakako planiram sledece godine povecanje povrsine i ako bude zdravlja idem na jos 2ha, s tim da cu deo sadnica izvaditi od izdanaka iz ovih lesnika a deo cu morati da kupim. Jos uvek tacno ne znam koliko moze da bude jer se stalno povecava i to eksponencijalni rast. Ja cu biti zadovoljan sa 2kg po zbunu, ali ako pogledas lesnike po dvoristima mozes videti da tu bude mnogo vise roda (i do 25kg neociscenog ~ 12kg ociscenog) a mnogo losije uslove ima nego ovi nasi na plantazama.
 
A moja krckalica ti je kao Cvijina samo sto su ti poprecni elementi gusci kod mene.

---------- Poruka napisana u 11:31 ---------- Prethodna poruka je at 11:27 ----------

Sad vidim da je i bogi imao slicnu ideju. :D

---------- Poruka napisana u 11:39 ---------- Prethodna poruka je at 11:31 ----------

Je l` neko razmisljao sta ce sa ljuskama? :D Samo da znate da su visokokaloricne i da su odlicne za hladne zime kao sto je bila ova. :) Samo jos da osmislim kako da ih popakujem. Inace sam uspeo smisliti i sta cu sa orezanim izdancima, propustam ih na masinu koja ih sece na duzinu od 1,5-2cm i onda ih lozim tako da ne moram da ih spaljujem na njivi i ne moram vise da ih malciram a ustedim na ogrevu.
 
Poslednja izmena od urednika:
Sad bio u garazi da slikam. Hilzne od kartona na kojima je bila namotana folija unutrasnja mera je 150mm i ker uleteo u kadar :haha:
u to planiram da stavim ljusku i piljevinu od secenja

 
Posle jesenašnjeg orezivanja na sajmu se moram raspitati za mašinu za baliranje granja .Odlična stvar. Za ogrev odlično .
Mujo , možeš li na PP da mi pošalješ koji je naziv na boci od hormona ili uslikaš ?
Što se tiče loženja ljuske moj ćale je šampion . Na dobar žar je bacio lepu količinu i zatrvorio vrata od peći ,tako je puklo da se prevrnuo sa stolice .Ja sam mislio da se peć raspala . Treba videti sa čim pomešati ljusku i možda briketirati .
 
Nazad
Vrh