Sorte hibrida: Prednosti i nedostaci - Preporuke

V

Višnja

Guest
Želela bih da u ovoj temi pišemo o sortama hibrida, preporukama, savtima pri odabiru.

Naime, godinama smo kupovali ćuriće sa jedne farme koja se bavi uvozom hibrida.
Iskustvo je dosta dobro, uglavnom startujemo uzgojem tronedeljnih ćurića, mada smo dva puta startovali i jednodnevim ćurićima.
Prošle godine, iz puke radoznalosti, promenili smo farmu. Rečeno nam je da je sorta B.U.T Big 6.

Iskustvo: Prošlogodišnju turu smo odhranili vrlo lako, skoro neprimetno.
Ćurke su bile lepe, zdrave, pitome, lagane, živahne.

Od IV meseca su izgledale 'ogromne', pred samo klanje mislila sam da će biti rekorderi.
Međutim, bila je samo optička varka.
Jesu odlične, ali pri klanju nisu imale težinu koju smo očekivali i kako su obećavali. Mada nisu odstupale od proseka.
Ono što mi je bilo interesanto i što me je iznedalo, u odnosu na ranije čurke koje smo uzgajali, kod ove sorte je akcenat na bataku i karabataku u odnosu na belo meso.
Ranijih godina uvek je belina bila primarna i odnos je bio od prilike 1/3 beline od ukupne težine.

Ove godine već razmišljam o kupovini ćuraka, ali sam u dilemi: Da li da se vratim na farmu sa koje smo godinama kupovali, ili da opet kupim na farmi gde sam prošle godine kupila.

Interesuje me da li neko ima slično iskustvo?
Da li može dati preporuke za sorte hibrida i objasniti prednosti i nedostatke jedne sorte nad drugom?
 
Kakvo iskustvo imas s njima i koliko narastu? I naravno vruc dan ladno :ppozdrav:
Imao sam slicne ili iste vreme ce pokazati svoje.Nisam sacekao punu starost 16 curke i 20 nedelja curani.Imali su meso koje je bilo socnije (sto moze da prevari jer je mladje odnosno klao sam ih pre pune starosti ).Imale su vecu masu u belom mesu.Izdasnije sto se tice snicli.Mislim da su bile uredjene od 12-14 kg.Ponavljam nisu tovljene, sa punom staroscu i dosta vremena su provele u "slobodnim aktivnostima", lucerka, trava koprive a najsladji im je bio kupus jedva sam ga sacuvao.Sada cu se uveriti, ako bude sve islo po planu.Pa tu smo cucemo se.
 
Danas im je 52-gi dan.Poceo sam da ih gajim kao jednodnevne 14.04.2012g.Javio sam se Jusufu:ppozdrav::ppozdrav:

Par sa mojima koje su od 12.04 Te tvoje se vode kao "Siroko prsna Americka bronzasta curka". Ima iste osobine kao i bele hibridne samo je razlika u boji perja. Postala je selekcijom standardne bronzaste curke. Odlikuju je siroke i mesnate grudi, koje su istovremeno i najglavnija odlika ove rase. Takodje ih odlikuje i velika telesna tezina, odrasli curani oko 20 kg a zenke oko 13 kg. Eksterijer pokazuje izrazito mesnate oblike: grudi su jako siroke i duboke, muskulatura bataka vrlo razvijena, ledja ravna i siroka, noge snazne, relativno kratke i siroko postavljene. U SAD je veoma rasprostranjena (oko 70%) i skoro je potpuno zamenila standardnu bronzastu curku. Izvozi se u mnoge zemlje, a poslednjih godina i kod nas.
 
Poslednja izmena:
Par sa mojima koje su od 12.04 Te tvoje se vode kao "Siroko prsna Americka bronzasta curka". Ima iste osobine kao i bele hibridne samo je razlika u boji perja. Postala je selekcijom standardne bronzaste curke. Odlikuju je siroke i mesnate grudi, koje su istovremeno i najglavnija odlika ove rase. Takodje ih odlikuje i velika telesna tezina, odrasli curani oko 20 kg a zenke oko 13 kg. Eksterijer pokazuje izrazito mesnate oblike: grudi su jako siroke i duboke, muskulatura bataka vrlo razvijena, ledja ravna i siroka, noge snazne, relativno kratke i siroko postavljene. U SAD je veoma rasprostranjena (oko 70%) i skoro je potpuno zamenila standardnu bronzastu curku. Izvozi se u mnoge zemlje, a poslednjih godina i kod nas.

Mislim Dule da si u pravu.Ostala mi je jos lepeza kao prepoznatljiva i da budem siguran u sortu.Javi mi na p.p. gde si nabavio curke za tebe i koja je sorta
 
Što se tiče sorta, navodno sam kupila Big But6.

Nekada, kada smo počeli sa uzgojem ćuraka, sve su nosile naziv ' Pazinske ćurke'. I, sada, često me pitaju da li uzgajam 'Pazinske ćurke'.
Ne znam da li je to hibrid koji se ranije uzgajao, ili je , jednostovno, ' nardoski' žargon za hibridne ćurke..

Imao sam slicne ili iste vreme ce pokazati svoje.Nisam sacekao punu starost 16 curke i 20 nedelja curani.Imali su meso koje je bilo socnije (sto moze da prevari jer je mladje odnosno klao sam ih pre pune starosti ).Imale su vecu masu u belom mesu.Izdasnije sto se tice snicli.Mislim da su bile uredjene od 12-14 kg.Ponavljam nisu tovljene, sa punom staroscu i dosta vremena su provele u "slobodnim aktivnostima", lucerka, trava koprive a najsladji im je bio kupus jedva sam ga sacuvao.Sada cu se uveriti, ako bude sve islo po planu.Pa tu smo cucemo se.
Upravo zbog boldovanog dela poruke zainteresovana sam za sorte ćuraka.

Kao što napisah, kupujem sortu Big But 6. Ne zato što je preferiram, već samo takvu dobijaju u poljoprivrednim apotekama.
Ono što me je zbunilo prošle godine, o tome sam već pisala u temi, prošlogodišnji uzgoj je bio odličan, kao i uvek, ali su prsa bila upola manja u odnosu na ranije godine, bataci i karabataci krupniji.

To sam pripisala ispustu, dugom boravcima na travnjaku, pokretljivosti ćuraka, ali i ranijih godina sam ih držala na isti način.
Može li neko upućen u tematiku da nam u temi objasni razlike u sortama koje se odražavaju po kategorijama mesa ali su naizgled su iste?
 
Poslednja izmena od urednika:
Поздрав,јел може неко да ми каже,где се могу набавити ћурићи расе конвертер?

Хвала унапред!
 
Vidim danas na pijaci prodaju bele curice sa malo crnim perjem po ledjima. Kazu da je to kao neka banatska. Guglam na internetu ali nalazim samo crne i bronzaste. Interesuje me dali je neko mozda drzao crne, bronzaste ili neke obojene? :) Zanima me dali su ovi obojeni agresivniji od belih?
 
Sigurno je da su agresivnije domace. Pa ovi hibridi kada dobiju na tezini jedva se vuku, malo se kocopere (duvaju) i to je sve.:osmeh:
 
Pitam zato sto planiram dogodine, a mozda i ove godine da ih uzmem. Planiram da ih po ceo dan drzim po dvoristu. Majka mi je starija a cesto ide u bastu pa mora da prodje kroz to dvoriste. Plasi se agresivnih ptica, petlova, jos od detinjstva je imala bliski susret sa petlom pa ju je strah. Jel jure, napadaju domaci curani po dvoristu ili se samo dobrocudno kocopere kao hibridni?
 
Za domace ti ne mogu nista sa sigurnoscu napisati. Za tovne znam da nece ali ovi domaci nisu bili u mom dvoristu.:osmeh:
 
Nazad
Vrh